Matti Nives

Laajasta musiikillisesta kiinnostuksestaan tunnettu ”Musamasa” tarjoilee sekä uutuuksia että ajattomia löytöjä genreen katsomatta, omaa kiinnostustaan seuraten ja inspiraatiota jakaen. Joskus studiossa piipahtaa myös vieraita. Kaupan päälle tulevat kuulumiset kaupunkikulttuurin parista.

Ohjelman tarjoaa Museokortti.

Matti Nives taajuudella tiistaisin klo 11-13 ja lauantaiaamuisin klo 10–12.

Tekijät

Tulossa

  • Matti Nives 28.11.2020 10.00
  • Matti Nives 1.12.2020 11.00
  • Matti Nives 5.12.2020 10.00
  • Matti Nives 8.12.2020 11.00

Soittolistat

ti 17.11.2020 11.00
  • GRATIEN MIDONET
    Mari Rhont Ouve La Pot
  • VIKINGS MARTINIQUE
    Hélicoptere
  • BLACK MACHINES
    Soul Martinique
  • AMBIANCE JAZZ DU MARIN
    Sixieme Flotte La
  • GRAMACKS
    Doing My Do
  • GRAMACKS
    Reggae Down
  • WILLIAM PARKER QUARTET
    Talaps Theme
  • SONNY ROLLINS
    I'm An Old Cowhand
  • WILLIAM TYLER
    An Opening
  • XYLOURIS WHITE
    Daphne
  • ISOM J. FONTENOT
    J'ai Traverse La Mer Et Les Montagnes
  • LEO SOILEAU
    La Valse De Guedan
  • BILL HORVITZ
    Broken Record
  • JAMES YORKSTON & THE SECOND HAND ORCHESTRA
    Struggle
  • CHARLIE KAPLAN
    Pete Williams
  • TEENAGE FANCLUB
    Home
  • CATE LE BON
    Daylight Matters
  • OH SEES
    Nite Expo
  • KO:MI
    I'll Find My Own Way
  • SUN RA ARKESTRA
    Sea Of Darkness / Darkness
ti 10.11.2020 11.00
  • THE WAR ON DRUGS
    Under the Pressure (live)
  • KURT VILE
    Pearls
  • SILVER FALCONS
    Beth
  • CHASTITY BELT
    Effort
  • SUSUMU YOKOTA
    Morino Gakudan
  • BEVERLY GLENN-COPELAND
    Durocher
  • BEVERLY GLENN-COPELAND
    In the Image
  • CRACKER
    Turn On, Tune In, Drop Out With Me
  • SNAILS
    A Mystery to Me
  • NAHAWA DOUMBIA
    Ndiagneko
  • MILES DAVIS
    Miles Runs The Voodoo Down
  • MILES DAVIS
    Bitches Brew
  • MILES DAVIS
    Sanctuary
  • FLYING LOTUS
    turtles
  • POKUS
    Pokus Six
  • A PRODUCE
    Owachamo
  • DUDU PHUKWANA AND THE "SPEARS"
    Pezulu (Way Up)
  • GAL COSTA
    De Onde Vem O Baião
  • MARCOS VALLE
    Tiu-Ba-La-Quiéba
  • LARAAJI
    Trance Gaze Pt. 2
ti 3.11.2020 11.00
  • BOBBY HUTCHERSON
    Bedouin
  • MINORITY BAND
    Tasty tune
  • KABORE OGER
    Ouagadougou
  • UBO JAZZ BAND OF AFRICA
    Ome Njo Kwusiya
  • THE HESHOO BESHOO GROUP
    Wait And See
  • WILLIAM ONYEABOR
    Something You Will Never Forget (Original Version)
  • BONNY LIGHT HORSEMAN
    The Roving
  • GARCIA PEOPLES
    Fire Of the Now
  • BIG BILL BROONZY
    Somebody's Gotta Go
  • BIG BILL BROONZY
    Letter To My Baby
  • KEVIN MORBY
    US Mail
  • DESERT BLONDE
    Writer's Block Blues
  • JEAN RITCHIE
    Black Is the Color
  • DANIEL VIGLIETTI
    Upa Negrito
  • ELIZABETH
    Quero Ver De Perto
  • ORQUESTRA OS BOSSAMBISTAS
    Bossambando
  • CORIKY
    Inauguration Day
  • CASS MCCOMBS / ANGEL OLSEN / BOB WEIR / NOAM CHOMSKY
    Don't (Just) Vote
  • Ethnic Heritage Ensemble
    One Love, One People (Slowly, But Surely)
ti 27.10.2020 11.00
  • SUN RA
    When There Is No Sun
  • SHAMEK FARRAH
    First Impressions
  • THE MYSTIC REVELATION OF TEPPO REPO
    Oi te kamuiset
  • WOODS
    Skull
  • GOOD SAD HAPPY BAD
    Honey
  • PASTIS
    Around here
  • UNWOUND
    Re-enact the Crime
  • ADRIANNE LENKER
    ingydar
  • VALLEY MAKER
    Mockingbird
  • JOSEPHINE FOSTER
    Sure Am Devilish
  • KAHIL EL'ZABAR
    Jump And Shout (For Those Now Gone)
  • SUFJAN STEVENS
    Lamentations
  • SUFJAN STEVENS
    Futile Devices
  • SUFJAN STEVENS
    Landslide
  • SUFJAN STEVENS
    The Ascension
  • GALLANT
    Blue Bucket of Gold (Feat. Sufjan Stevens)
  • BIZZARRO & JUKKA NISSINEN
    Murennusjoki
  • THURSTON MOORE
    Siren
ti 20.10.2020 11.00
  • GOOD SAD HAPPY BAD
    Do It
  • OMNI
    Genuine Person
  • CRAKE
    Enough Salt (For All the Dogs)
  • JESS SAH BI & PETER ONE
    Katin
  • MDOU MOCTAR
    Chismiten
  • UNKNOWN ARTIST (ETHIOPIE / ETHIOPIA)
    Chant De La Région Godjam
  • KEVIN MORBY
    Valley
  • NIGHT SHOP
    In the Twilight Sun
  • GUNN – TRUSCINSKI DUO
    Valley Special
  • OSCAR PETERSON TRIO
    C Jam Blues
  • WES MONTGOMERY
    Four On Six
  • BABATUNDE AND PHENOMENA
    Use Your Hands (A Message to the Children)
  • KING SOMALIE
    Le Mongui
  • CONJUNTO BARBACOA
    Wabali
  • THELONIOUS MONK
    Epistrophy (Live at Palo Alto High School 1968)
  • JOE MANERI
    Paniots Nine
  • TOMMY MCGEE
    I'm a Stranger (Part 1)
  • SILKY VINCENT GROUP
    Missing You
  • THE WAR ON DRUGS
    Pain (Live)
  • GOOD SAD HAPPY BAD
    Blessed
  • HEIKKI RUOKANGAS
    Waltz IV
  • ALICE COLTRANE
    Morning Worship
ti 13.10.2020 11.00
  • CARLOS NINO & MIGUEL ATWOOD-FERGUSON
    Part I
  • SERY SIMPLICE
    Awale
  • YOUNGSTERS BAND
    Ahoto Firi Fie
  • SIR CHUKS NWAMAMA & HIS INTERNATIONAL DANDY ORCHESTRA OF NIGERIA
    Chuks Ebulu Egwu Ya Nata Pitarkwa
  • AKWABOA'S INTERNATIONAL BAND
    Yoyeo Ala Sakiki (Song In Hausa)
  • ALEX KONADU
    Bebome Mame Nkɔ
  • OK JAZZ
    Ona Renseignement Na Bana Ok
  • AFRICAN BROTHERS BAND (INTERNATIONAL)
    Owou Yi
  • YO LA TENGO
    Bleeding
  • WIDOWSPEAK
    Breadwinner
  • WIDOWSPEAK
    Warmer
  • WIDOWSPEAK
    The Good Ones
  • ROBERT WYATT
    Heaps Of Sheep
  • BILL CALLAHAN
    As I Wander
  • BILL CALLAHAN & BONNIE "PRINCE" BILLY FEAT. MATT SWEENEY
    OD'd in Denver
  • THE POSIES
    Sideways
  • WOODS
    Weekend Wind
  • ONENESS OF JUJU
    African Rhythms (Live In Washington DC, 1975)
  • SOUTHERN ENERGY ENSEMBLE
    Third House
ti 6.10.2020 11.00
  • KEVIN MORBY
    Wander
  • KURT VILE
    Dandelions
  • KURT VILE
    How Lucky With John Prine
  • NATALIE JANE HILL
    Goldenrod
  • PRATT & MOODY
    Wheels Turning
  • CARLTON JUMEL SMITH
    Love Our Love Affair
  • BOBBY OROZA
    Alone Again
  • DIRTY PROJECTORS
    Holy Mackarel
  • PIRY REIS
    No Risco Do Relâmpago
  • NAHAWA DOUMBIA
    Blonda Yirini
  • ALAN BRAUFMAN
    The Fire Still Burns
  • SILVER APPLES
    Oscillations
  • DEERHOOF
    Love-Lore 4
  • POKUS
    Pokus One
  • LOMA
    Ocotillo
  • LAU NAU
    Decennier
  • LAU NAU
    Ixodida
  • SARAH DAVACHI
    Play the Ghost
  • MAMADOU DOUMBIA
    Man Mousso Oh
ti 29.9.2020 11.00
  • THURSTON MOORE
    Dreamers Work
  • LIGHTNIN' HOPKINS WITH SONNY TERRY
    Lightnin's Stroke
  • THE CLASH
    Lightning Strikes (Not Once But Twice)
  • NAIROBI PRISON STAFF CHOIR
    Ako Mbele Ya Pilato
  • BOWA LIWANZA
    Jera-Inn Pt. II
  • I.K. DAIRO (M.B.E.) AND HIS BLUE SPOTS
    Ope Ni Fun Oluwa
  • PHAROAH SANDERS
    Love Is Here: Part 2 (Live In Paris 1975)
  • ROSCOE WEATHERS
    Poem for Anna
  • NORMAN WILLIAMS
    Terry's Song
  • BOMBINO
    Midiwan (My Friends)
  • FLEET FOXES
    English House
  • FLEET FOXES
    Sunblind
  • SILVER JEWS
    People
  • ARTHUR RUSSELL
    Calling Out Of Context
  • RICHARD SWIFT
    Broken Finger Blues
  • JUDEE SILL
    Down Where The Valleys Are Low
  • PHILIP GLASS ENSEMBLE
    Einstein On the Beach: Knee 1
  • FLEET FOXES
    Cradling Mother, Cradling Woman
  • FLEET FOXES
    Shore
ti 22.9.2020 11.00
  • LAU NAU
    Jäätyneen meren yli
  • LYYTI
    Pielisjoki
  • OWEN PALLETT
    Fire-Mare
  • JASON MOLINA
    The Mission's End
  • JOHN FAHEY
    The Portland Cement Factory At Monolith California
  • JED DAVENPORT & HIS BEALE STREET JUG BAND
    Save Me Some
  • MEMPHIS JUG BAND
    Stealin' Stealin'
  • MATTIE DELANEY
    Tallahatchie River Blues
  • BILLY BROOKS
    Forty Days
  • A TRIBE CALLED QUEST
    Luck of Lucien
  • JACK WILKINS
    Red Clay
  • LÄTSÄ
    Voileipä puhuu
  • AMURI
    Seitsemän päivää ja seitsemän yötä
  • METSÄHEIKKI
    Olliver Hawk
  • OTTO ESKELINEN
    Laxman Jhula
  • CHASTITY BELT
    Elena
  • GOOD SAD HAPPY BAD
    Shades
  • THE GUN CLUB
    Fire Spirit
  • DALINDÈO
    Follow The Dark Money Pt 2
  • WILDFLOWER
    Fire
  • SERGINHO MERITI
    Memórias De Um Neguinho Poeta / Neguinho Poeta
ti 15.9.2020 11.00
  • MUSTAPHA SKANDRANI
    Stikhbars Zidane
  • THE MICROPHONES
    Microphones in 2020
  • THURSTON MOORE
    Hashish
  • 75 DOLLAR BILL
    WZN4
  • DEAD MOON
    Kicked Out – Kicked In
  • BILL CALLAHAN
    35
  • KEVIN MORBY
    Harlem River (Live in Paris 2019)
  • THE FLAMING LIPS
    Mother I've Taken LSD
  • SUSO SAIZ & SUZANNE KRAFT
    Nunca
  • ILL CONSIDERED
    West (Part 2)
  • VIRTA
    Time Travel
  • BEDOUINE, WAXAHATCHEE, HURRAY FOR THE RIFF RAFF
    Thirteen
  • PROTOMARTYR
    The Aphorist
  • GUN OUTFIT
    Gotta Wanna
  • GUN OUTFIT
    The Lack
  • GUN OUTFIT
    Ontological Intercourse
  • GUN OUTFIT
    Lau Blues
  • GUN OUTFIT
    Primacy Of Love
  • Bo Ningen
    Aka
  • SAMMAL
    Jos ei pelaa

Yhteistyö­kumppanit

On-demand

Näytä lisää