Jazz kiinnostaa

Radio Helsingin uuden aallon klassikko-ohjelmiin lukeutuva Jazz kiinnostaa tarjoaa löytöretkiä jazzin maailmaan sunnuntaisin klo 12-14. Matti Nives, Teppo Mäkynen ja Ville Herrala tarjoilevat jazzia laidasta toiseen, uudesta vanhaan, laadusta tinkimättä. Jazz kiinnostaa on avoin kutsu tulla tutustumaan yli satavuotiaan jazzmusiikin historiaan, nykyisyyteen ja tulevaisuuteen hyvässä seurassa.

Jazz kiinnostaa sunnuntaisin klo 12.00-14.00.

Ohjelman tarjoaa Artek

Tekijät

Tulossa

  • Jazz kiinnostaa 31.10.2020 07.00
  • Jazz kiinnostaa 1.11.2020 12.00
  • Jazz kiinnostaa 7.11.2020 07.00
  • Jazz kiinnostaa 8.11.2020 12.00

Soittolistat

su 25.10.2020 12.00
  • LENNART ÅBERG
    Partial Solar Eclipse: Part I
  • CLARK TERRY
    Gap Sealer
  • ART FARMER
    Mox Nix
  • THELONIOUS MONK
    Ruby, My Dear (Live in Palo Alto 1968)
  • ART BLAKEY & THE JAZZ MESSENGERS
    Weird-O
  • CANNONBALL ADDERLEY
    The Chocolate Nuisance
  • LES MCCANN
    That Was The Freak That Was
  • KEITH JARRETT
    Byablue
  • JACK DEJOHNETTE
    Pictures: Picture 6
  • WAYNE HORVITZ / BUTCH MORRIS / ROBERT PREVITE
    If Only
  • WILTON FELDER
    Let's Dance Together
  • SYLVAIN RIFFLET
    Eble (de Ventadour)
  • KASPERI SARIKOSKI
    Wide Lanes
  • ALICE COLTRANE
    Los caballos
su 18.10.2020 12.00
  • DAVID MURRAY QUARTET
    Jitterbug Waltz
  • CLIFFORD BROWN AND ART FARMER WITH THE SWEDISH ALL STARS
    Stockholm Sweetenin'
  • THE TADD DAMERON SEXTET
    Our Delight
  • CARLA BLEY
    What Will Be Left Between Us And the Moon Tonight?
  • CANDIDO
    Money Man
  • NEXUS
    Black Narcissus
  • BLACK SWAN QUARTET
    Justification
  • ERIC DOLPHY
    G.W.
  • PAUL BLEY
    Mr. Joy
  • ART DAVIS QUARTET
    Life
  • SEVERI PYYSALO
    3839 Sherman Street
  • VLADIMIR SHAFRANOV TRIO
    Moon and Sand (Live at Groovy 1981)
  • JUHANI AALTONEN
    Mellow
  • NAT ADDERLEY SEPTET
    Home
  • PEKKA KEJONEN & TEPPO HAUTA-AHO
    Pilvibongari (Live at Kulttuurikahvila Hertta 2010)
su 11.10.2020 12.00
  • THE KENNY DORHAM QUINTET
    Tahitian Suite
  • JEROME RICHARDSON & CO
    Nezna Flauta (Minor Flute)
  • CHARLIE PARKER
    Parkers Mood
  • DOLLAR BRAND
    Tintiyana
  • HERBIE MANN'S CALIFORNIANS
    Lady Bird
  • PHILIPPE LACCARRIERE, YANN BENOIST, ERIC DERVIEU
    Automne
  • ARILD ANDERSEN QUARTET
    Terhi
  • ANTTI LÖTJÖNEN
    Monograph II
  • KHAN JAMAL
    Soulful Gospel Truth
  • STANLEY CLARKE
    Journey To Love
  • DOLLAR BRAND / DON CHERRY / CARLOS WARD
    Don's Song
  • CURTIS FULLER
    Maze
  • BURTON GREENE QUARTET
    Cokertme
  • JOCHEN RÜCKERT
    Corey And Trevor
  • AMBROSE AKINMUSIRE
    Roy
  • LOUIS HAYES QUINTET
    Enchantment
su 4.10.2020 12.00
  • SUN RA
    Egyptian Oasis 1
  • ROSCOE WEATHERS
    Echoes
  • JAKI BYARD
    When Sunny Gets Blue
  • JOHNNY LYTLE
    Coroner's Blues
  • AHMAD JAMAL
    Haitian Marketplace
  • RAY BROWN
    Alice Blue Gown
  • WYNTON MARSALIS QUARTET
    Skain's Domain
  • THE BERGHÄLL BROTHERS BIG BAND FEAT. ADELE SAUROS
    Memento
  • JONATHAN ANDERSEN
    Hello Gulina
  • HERBERT JOOS
    Daybreak
  • FIRST AVENUE
    Band Seven
  • CHILDREN AT PLAY
    Reason
  • CHRIS MONTAGUE
    The Internet
  • JARMO SAVOLAINEN TRIO
    Another Story
su 27.9.2020 12.00
  • BARNEY WILEN
    Swing 39
  • SONNY ROLLINS
    Tune Up
  • DON BYAS
    Lady Bird
  • RED MITCHELL TRIO
    Total Tumult
  • PHAROAH SANDERS
    Love Is Here: Part 1
  • BILL EVANS
    A Sleeping Bee
  • GARY PEACOCK & RALPH TOWNER
    Gaya
  • MAL WALDRON & GARY PEACOCK
    What's That
  • ALBERT AYLER TRIO
    Ghosts (First Variation)
  • GARY PEACOCK & MARILYN CRISPELL
    Goodbye
  • ALAN BRAUFMAN
    City Nights
  • JAMES BRANDON LEWIS QUARTET
    A Lotus Speaks
  • HAZEL SCOTT TRIO
    A Foggy Day
su 20.9.2020 12.00
  • CHARLES TOLLIVER'S MUSIC INC
    Truth
  • THE GERRY MULLIGAN QUARTET
    Just In Time
  • ANDY BEY
    Dark Shadows
  • ERROLL GARNER
    How High the Moon
  • AHMAD JAMAL
    New Rhumba
  • JOE PASS
    Giant Steps
  • TERUMASA HINO
    Each Other
  • HUGH MASEKELA
    Ingoo Pow-Pow
  • NORO MORALES
    Saona
  • THE JAZZ CRUSADERS
    Dulzura
  • MARCO DI MARCO TRIO
    Par Avion
  • NAT ADDERLEY
    Song Of The Valdez Diamond
  • SHELLY MANNE
    Mask
  • LENNY WHITE
    I'll See You Soon
  • WEATHER REPORT
    D♭ Waltz
  • BOSSA TRES
    Dahoud
su 13.9.2020 12.00
  • FRED JACKSON
    Easin' On Down
  • EDDIE DAVIS TRIO + JOE NEWMAN
    Swingin' Till the Girls Come Home
  • KENNY BURRELL
    Wavy Gravy
  • DAVE PIKE
    Melvalita
  • VITOR ASSIS BRASIL
    Minha Saudade
  • WILFREDO STEPHENSON
    Aire Para Respirar
  • KLAUS DOLDINGER QUARTET
    Fiesta
  • ERROLL GARNER
    Watermelon Man
  • ADELE SEBASTIAN
    Belize
  • GEORGE SHEARING
    Summertime
  • KHAN JAMAL QUARTET
    Just Us
  • JOE ZAWINUL
    Doctor Honoris Causa
  • KIT DOWNES
    Pinwheel
  • OTIS SANDSJÖ
    Abysmal
  • BILLY BROOKS
    Forty Days
su 6.9.2020 12.00
  • BARNEY KESSEL
    Tiger Rag
  • BENNY CARTER
    My Blue Heaven
  • ART BLAKEY AND THE JAZZ MESSENGERS
    Along Came Betty
  • ART BLAKEY AND THE JAZZ MESSENGERS
    Blues March
  • ART BLAKEY & THE NEW JAZZMEN
    The Hub (Live In Paris '65)
  • AHMED ABDULLAH
    African Songbird
  • SEPPO KANTONEN & JARMO SAVOLAINEN
    Rag-Time
  • KARI IKONEN
    Maq'tuah On Maqam Rast
  • WALTER SMITH III, MATTHEW STEVENS, MICAH THOMAS, LINDA MAY HAN OH, NATE SMITH
    Lotto
  • CHARLOTTE GREVE, VINNIE SPERRAZZA, CHRIS TORDINI
    Low
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Hold
  • TOMASZ STANKO
    Sleep Safe and Warm
  • NATHAN DAVIS SEXTET
    Sconsolato
su 28.6.2020 12.00
  • THE GENE HARRIS TRIO
    There's a Genie In My Soul
  • ESPEN BERG TRIO
    Camillas Song
  • MICHAEL OLATUJA & BRANDEE YOUNGER
    Ma Foya
  • JOHNSON / SAHLANDER / MOEN
    Isotope
  • PYLKKANEN
    Sometimes It Rains On Sundays
  • MARSTRANDER TRIO
    Perspectives
  • WILDFLOWER
    Mirage
  • SUN RA ARKESTRA
    Seductive Fantasy
  • ERROLL GARNER
    Summertime
  • THE APOLLO STARS
    Summertime
  • FRODE KJEKSTAD
    In Essence
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Milk
  • MATTIAS DE CRAENE
    Lady Dady
  • AVISHAI COHEN
    The Cow & The Calf
  • THELONIOUS MONK
    Oska T.
su 21.6.2020 12.00
  • LOUIS METCALF
    Little Charlie
  • RHODA SCOTT + KENNY CLARKE
    Speak Low
  • EDDIE "LOCKJAW" DAVIS & SHIRLEY SCOTT
    Dancero
  • WALTER WANDERLEY
    Summer Samba
  • AFRO BLUES QUINTET
    Mystic Mambo
  • CANNONBALL ADDERLEY WITH SERGIO MENDES
    Groovy Samba
  • SHORTY ROGERS AND HIS GIANTS
    Pao De Assucar
  • WAYNE SHORTER FEATURING MILTON NASCIMENTO
    Beauty And The Beast
  • MILT JACKSON & THE HIP STRING QUARTET
    The Morning After
  • AHMAD JAMAL
    Speak Low
  • WOODY HERMAN
    Light My Fire
  • BOOGALOO JOE JONES
    Light My Fire
  • JOHNNY GRIFFIN QUARTET
    Hot Sausage
  • OSCAR BROWN JR.
    Sixteen Tons
  • RED GARLAND TRIO
    What Is This Thing Called Love
  • LEO'S FIVE
    Fredrick's Dream
  • MILTON BANANA TRIO
    Primitivo
  • GENE AMMONS
    Jungle Boss

Yhteistyö­kumppanit

On-demand

Näytä lisää