Jazz kiinnostaa

Radio Helsingin uuden aallon klassikko-ohjelmiin lukeutuva Jazz kiinnostaa tekee kaivatun paluunsa eetteriin keväällä 2019. Matti Nives, Teppo Mäkynen ja Ville Herrala jatkavat Jazz kiinnostaa -missiotaan sitä edelleen terävöittäen – luvassa on jazzia laidasta laitaan, uudesta vanhaan, laadusta tinkimättä. Ajankohtaisia aiheita ja  teemoja käsitellään aina tilaisuuden tullen, eikä mielenkiintoisilta vierailuiltakaan vältytä. Jazz kiinnostaa on avoin kutsu tulla tutustumaan yli satavuotiaan jazzmusiikin historiaan, nykyisyyteen ja tulevaisuuteen hyvässä seurassa.

Jazz kiinnostaa sunnuntaisin klo 12-14.

Ohjelman tarjoaa Artek

Tekijät

Tulossa

  • Jazz kiinnostaa 26.1.2020 12.00
    Ohjelman tarjoaa Artek. Uusinta 3.3.2019.
  • Jazz kiinnostaa 27.1.2020 19.00
    Ohjelman tarjoaa Artek. Uusinta 3.3.2019.
  • Jazz kiinnostaa 2.2.2020 12.00
  • Jazz kiinnostaa 3.2.2020 19.00

Soittolistat

su 29.12.2019 12.00
  • JOE HENDERSON / ALICE COLTRANE
    Earth
  • DON RENDELL / IAN CARR QUINTET
    Blue Mosque
  • ANDY BEY
    Midnight Blue
  • LEON THOMAS
    Let the Rain Fall On Me
  • MURIEL GROSSMANN
    Golden Rule
  • FREDDIE HUBBARD
    Cunga Black
  • SAHIB SHIHAB
    The Call
  • INFINITE SPIRIT MUSIC
    Children's Song
  • ANTOINE BERJEAUT & MAKAYA MCCRAVEN
    Lost And Found
  • DAVID WERTMAN
    Oh John Love Trane
  • CHARLES MINGUS
    Moves
  • WARREN JAMES
    Latino
  • TOMASZ STANKO
    Tale
  • MIKKO INNANEN
    Song For a New Decade 2020
  • WENDELL HARRISON
    Beneficent
su 22.12.2019 12.00
  • THE EDDIE "LOCKJAW" DAVIS BIG BAND
    Stolen Moments
  • BILL PERKINS
    Blues For Two
  • KENNY DORHAM
    Blue Spring Shuffle
  • SLIDE HAMPTON OCTET
    Just Squeeze Me
  • SLIDE HAMPTON
    The Barbarians
  • ANDRÉ HODEIR
    Jazz Et Jazz
  • MADLIB
    The Big Black Foot Band: Tarzan's Theme
  • JACK MONTROSE
    A Little Duet
  • JACK MONTROSE
    Listen, Hear
  • DUKE ELLINGTON & JOHN COLTRANE
    In A Sentimental Mood
  • SHIRLEY SCOTT
    At Last
  • JOHNNY HAMMOND
    Gambler's Life
  • FREDDIE HUBBARD
    Windjammer
  • BOB JAMES
    Westchester Lady
  • ESKO LINNAVALLI
    Valkea joulu
su 15.12.2019 12.00
  • JAKI BYARD
    Cinco Y Quatro
  • OSCAR PETTIFORD
    Why Not? That's What!
  • LEE KONITZ
    Subconscious Lee
  • SELDON POWELL
    Count Fleet
  • TADD DAMERON AND HIS ORCHESTRA
    Bevan's Birthday
  • GABOR SZABO
    Spellbinder
  • BILLY HART
    Rahsaan Is Beautiful
  • TIVOLI OF THE MIND
    Space Tracks
  • PETER BRUUN'S ALL TOO HUMAN
    Follow Me
  • MURIEL GROSSMANN
    Morning
  • JAIMIE BRANCH
    Simple Silver Surfer
  • JOSEPHINE DAVIES
    Insomnia
  • JULIA HÜLSMANN QUARTET
    Le Mistral
  • THE RAMSEY LEWIS TRIO
    Christmas Blues
su 8.12.2019 12.00
  • MILES DAVIS & MILT JACKSON SEXTET
    Dr. Jackle
  • PAUL BLEY
    Beau Diddley
  • TEDDY WILSON
    Savoy
  • GERRY MULLIGAN
    Broadway
  • SAMI LINNA QUARTET
    Mode For Tomorrow
  • RAMSEY LEWIS TRIO
    A Noite Do Meu Bem (The Night Of My Love)
  • RODRIGO TAVARES
    Roda Rio
  • HAROLD ALEXANDER
    Sandy's Love
  • DOLLAR BRAND
    Black & Brown Cherries
  • RONNIE FOSTER
    Mystic Brew
  • JÁNOS KÖRÖSSY
    Bombajó (Damned Good)
  • CLARK TERRY
    Tee Pee Time
su 1.12.2019 12.00
  • WARREN JAMES
    Floating On a Dark Wind
  • KIT DOWNES
    Sculptor
  • MARIA FAUST
    Salacia
  • COLEMAN HAWKINS WITH EDDIE "LOCKJAW" DAVIS
    In a Mellow Tone
  • GITTE & THE KENNY CLARKE – FRANCY BOLAND BIG BAND
    My Kinda World
  • KENNY CLARKE – FRANCY BOLAND & CO.
    Dorian 0437
  • BERTIL STRANGBERGS KVINTETT
    Cirrus
  • ANDREW HILL
    Illusion
  • EMMI U QUINTET
    Double Life
  • LEO CUYPERS TRIO
    Dolce Far Niente
  • ABE MOST
    Perdido
  • PAUL BRÄNDLE
    Barry
  • SONNY SHARROCK
    Who Does She Hope To Be?
  • HIROSHI MATSUMOTO / HIDEO ICHIKAWA QUARTET
    Serenade to a Dimly Lit Street
  • GEORGE KAWAGUCHI BIG FOUR
    Vietnam
  • LONNIE SMITH
    Move Your Hand
su 24.11.2019 12.00
  • SUN RA
    When There Is No Sun
  • NIK BÄRTSCH'S RONIN
    A
  • AVISHAI COHEN & YONATHAN AVISHAI
    Two Lines
  • JOONAS HAAVISTO TRIO
    Sitka (Feat. Teemu Viinikainen)
  • MAISEMAT
    Cold Rabbits
  • ORCHESTRA NAZIONALE DELLA LUNA
    Anastasia anastaa sian
  • THELONIOUS MONK
    Jackie-ing
  • JASON MORAN
    Thelonious
  • JOE JONES
    Sticks and Stones
  • WOODY HERMAN
    Ponteio
  • BILLY TAYLOR TRIO WITH MACHITO'S RHYTHM SECTION
    Early Morning Mambo
  • GEORGE COLLIGAN
    Whiffle Ball
  • OTTO DONNER TREATMENT
    Saxballad
su 17.11.2019 12.00
  • ARTIE SHAW
    What Is This Thing Called Love
  • LEM WINCHESTER & BENNY GOLSON
    Down Fuzz
  • THE DAVE BRUBECK QUARTET
    The Duke
  • ADA MOORE
    Strange Fascination
  • ALONZO LEVISTER
    Black Swan
  • THE MAX ROACH QUINTET
    Petit Dejeuner
  • SONNY CLARK
    Midnight Mambo
  • ANDRE PREVIN
    That Old Black Magic
  • ROBIN JONES AND HIS QUINTET
    Urubu
  • JOE THOMAS
    Polarizer
  • SARAH VAUGHAN
    The Smliling Hour (Abre Alas)
  • BEBEL GILBERTO
    Simplesmente
  • THE APOLLO STARS
    The Power Of Source
  • STANLEY TURRENTINE
    Little Green Apples
  • DON FRIEDMAN TRIO
    Modes Pivoting
  • MICHAEL VALEANU
    On a Clear Day
su 10.11.2019 12.00
  • OSCAR PETERSON TRIO
    Quiet Nights Of Quiet Stars (Corcovado)
  • JIMMY GIUFFRE 3
    Trav'lin' Light
  • LOU BENNETT
    Chateau En Suède
  • KENNY BURRELL
    Midnight Blue
  • KENNY BURRELL
    Strictly Confidential
  • OSCAR MOORE QUARTET
    Up Tempo
  • JASON MORAN
    Kinda Dukish
  • KENNY WERNER
    Eight Groove
  • JEAN PAUL CELEA / WOLFGANG REISINGER / EMILIE PARISIEN
    Fixed Goal
  • BOBO STENSON TRIO
    A Fixed Goal
  • DIE DEUTSCHEN ALL STARS
    Madame B
  • JAZZ-WORKSHOP OST-WEST
    Five Degrees East - Five Degrees West
  • RIITTA PAAKKI QUARTET
    Åbo (live)
  • CHRISTIAN LILLINGER
    Plastic
  • JON EARDLEY
    Leap Year
  • HANK JONES
    I Remember You
ti 22.10.2019 05.00
  • BABY FACE WILLETTE
    Stop And Listen
  • LOUIS ARMSTRONG
    Someday You'll Be Sorry
  • DICK WELLSTOOD ALONE
    South Amboy Highball
  • JUTTA HIPP
    Frankfurt Special
  • TRIO PIERRE CAVALLI
    Tubby's Theme
  • JEF GILSON BIG BAND
    Modalité Pour Mimi
  • HUGH MASEKELA
    Unhlanhla (Lucky Boy)
  • JACKIE MCLEAN
    Flickers
  • FRANCO CERRI
    Flagebakafera Blues
  • LOUIS METCALF
    Little Charlie
  • ROY AYERS
    The Ringer
  • PEPPER ADAMS & CO
    Blues for Max
  • ROLAND KOVAC & HANS KOLLER
    Fughette
su 20.10.2019 12.00
  • PEPPER ADAMS & CO
    Blues for Max
  • HUGH MASEKELA
    Unhlanhla (Lucky Boy)
  • LOUIS ARMSTRONG
    Someday You'll Be Sorry
  • LOUIS METCALF
    Little Charlie
  • TRIO PIERRE CAVALLI
    Tubby's Theme
  • BABY FACE WILLETTE
    Stop And Listen
  • FRANCO CERRI
    Flagebakafera Blues
  • JUTTA HIPP
    Frankfurt Special
  • ROLAND KOVAC & HANS KOLLER
    Fughette
  • JACKIE MCLEAN
    Flickers
  • DICK WELLSTOOD ALONE
    South Amboy Highball
  • ROY AYERS
    The Ringer
  • JEF GILSON BIG BAND
    Modalité Pour Mimi

Yhteistyö­kumppanit

On-demand

Näytä lisää