Avantgardeyö

Matti Nives johdattelee kuulijat kokeellisen musiikin maailman. Avantgardeyön ainoa musiikillinen ohjenuora on kokeellisuus, joten musiikkia kuullaan esimerkiksi klassisen musiikin, elektronisen musiikin ja jazzin saralta.

Avantgardeyötä kuullaan uusintana maanantai-illoissa.

Tekijät

Soittolistat

ma 30.12.2019 21.00
  • MU*MIT
    MU*MIT NE T*SSÄ
  • FAKA
    Kgotso
  • WILLIAM BASINSKI
    Live at Flow Festival 2016
  • OTROM
    Quotes
  • OLD AND NEW DREAMS
    Chairman Mao
  • AMOS AND SARA
    The Genderizer
  • ALESSANDRO CORTINI
    Perdonare (Live at Berlin Atonal 2016)
  • SENKING
    Lug
  • JON HOPKINS
    Open Eye Signal
  • THE IT COMPANY
    0 Side
  • KAUKOLAMPI
    Three Legged Giant Centipede
  • MECANICA POPULAR
    La Edad Del Bronce
  • SVEN GRÜNBERG
    Klaabu
  • CATS OF TRANSNISTRIA
    Luv
  • MIND OVER MIRRORS
    Restore & Slip
  • BLACK MOTOR
    A Sudden Twist... (And Then It Hurts)
  • CHRISSIE
    From the Carboniferous
  • KYOKA
    23 Ish
  • FOUR TET
    Planet
  • SENSATIONS FIX
    Dark Side of Religion
  • APHEX TWIN
    Minipops 67 [120.2] (Source Field mix)
  • KAITLYN AURELIA SMITH
    First Flight
  • TUUSANUUSKAT
    Entten Tentten
  • SUMS
    Budapest
  • BEN FROST
    Threshold of Faith
  • ORANSSI PAZUZU
    Värähtelijä
  • LARS GREVE
    Breidablik II
  • LUKID
    The Brick Burner
ma 23.12.2019 21.00
  • ARTHUR BLYTHE
    Shadows
  • WADADA LEO SMITH
    New Orleans: The National Culture Park USA 1718
  • Ø
    Set the controls for the heart of the sun
  • JULIUS HEMPHILL
    Lyric
  • SUN RA
    Enlightment
  • NEW ROUTINES EVERYDAY
    Maybe Those Who Were Here Before (promo edit)
  • MAL WALDRON
    Hurray for Herbie
  • LAUREL HALO
    Do U Ever Happen
  • OLLI
    palms
  • JULIUS HEMPHILL
    Skin 2
  • THE HENRY THREADGILL SEXTET
    A PIece of Software
  • MIYA MASAOKA, ZEENA PARKINS, MYRA MELFORD
    Saturn
  • JULIUS HEMPHILL
    Reflections
  • SUN RA
    UC Berkeley 1971 (excerpt)
  • F.AMPISM
    The Unified Field / I Am the A
  • RICHARD PINHAS & BARRY CLEVELAND
    Zen/Unzen
  • RICHARD LANDRY
    Solos / Side 3
  • PATRICK HIGGINS
    Curves, Points, Lines – No. 1
  • CHAINES
    OST2
  • JULIUS HEMPHILL
    Skin 1
  • THE BURTON GREENE TRIO
    Tree Theme
  • DANIEL LEVIN
    Generator
  • MAL WALDRON
    Space Walk
  • OSTOS
    Öinen katu
  • NADIA STRUIWIGH
    Genetically
ma 16.12.2019 21.00
  • MYTTYS
    nimetön 2 (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • MORKEBLA
    Derm
  • SQÜRL
    The Dark Rift
  • ELATU NESSA
    520 (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • TUUSANUUSKAT
    Kukkien Guantanamo Bay
  • CORNELIUS
    Surfing On Mind Wave Pt. 2
  • LICKING MIRRORS
    Should Have Been There
  • JULIAN SARTORIUS
    Blubber
  • MYTTYS
    nimetön 1 (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • OREN AMBARCHI, STEFANO PILIA, MASSIMO PUPILLO
    Shine
  • ELATU NESSA
    Happoon kahvia (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • MYTTYS
    Lenak (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • DISPILIO
    Linear 2B
  • MONOTON
    Dubwise
  • NIVEXXX
    Kasa kassuja DJ-setti (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • PAULINE OLIVEROS
    The Wanderer
  • TSEMBLA
    Animal Negatives
  • ELATU NESSA
    Kuuma maa kaunotar (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
ma 9.12.2019 21.00
  • OLLI AARNI
    Live Improvisation 19.7.2017
  • TAYLOR DEUPREE
    Somi
  • MAJA RATKJE
    Crepuscular Hour pt. 1
  • FRANZENINKATU 177
    I
  • HUNTSVILLE
    (ER)
  • IAN WILLIAM CRAIG
    Habit Worn and Wandering
  • NOVELLER
    Glacial Wave
  • POINTE DU LAC
    A Progressive Approach to the Lake
  • AGF + WERKSTATT
    Ninjaness
  • PHANTOM HORSE
    Amsel Variation
  • ARTHUR RUSSELL
    Another Thought
  • OSTOS
    Klikkaa
  • KEVIN VOLANS
    Violin:piano
  • HUERCO S
    On the Embakment
  • CIRCULAR RUINS
    Reversal
  • SCOTT WALKER & SUNN O)))
    Brando
  • JOANNA BROUK
    Touching the Sky
ma 2.12.2019 21.00
  • MARISA ANDERSON
    The Golden West
  • MIKKO JOENSUU
    Perfect Patterns
  • CURACY
    Source
  • J. KOHO
    Telttayö
  • JONAH-PARZEN JOHNSON
    I Wrote a Story About You, Without You
  • MIAUX
    Alptraum
  • FLAMING TUNES
    Generous Moon
  • AVARUS
    Metsässä / Side A
  • FRANZENINKATU 177
    Nebula
  • LEJSOVKA & FREUND
    Ah Shit, My Heart Is Full
  • SUMUPOSAUTTAJA
    Puhdistuskasetti 2A
  • HIEROGLYPHIC BEING
    The Way of the Tree of Life
  • JOANNA BROUK
    Going to Sleep
  • KAY GARDNER
    Fountain of Light
  • CURACY
    Frames
  • MASAYOSHI FUJITA & JAN JELINEK
    Cin
  • KARA-LIS COVERDALE
    Grafts / 2c
  • KUUPUU
    Live 14.6.2017
  • JAMAL MOSS
    Acid Attacks / Side A, track 4
  • HALL OF FAME
    The Ballad of the River People
ti 26.11.2019 00.00
  • LUKID
    Born In Bosnia
  • THE DURIAN BROTHERS
    Die Eisheiligen
  • LÖNNQVIST TOM
    Eteisen purku
  • MENZIES ALEX
    Order 7 Piano 7c
  • HEDLUND RASMUS
    Standard Djuphet
  • PAN SONIC
    Teurastamo
  • SIMMONS SONNY
    A Distant Voice
  • METTE HENRIETTE
    A Void
  • HIGH WOLF
    1314
  • NUSLUX
    Dubbel
  • MENZIES ALEX
    Disorder Main Theme 2
  • LUKID
    The Brick Burner
  • THE DURIAN BROTHERS
    Offenporig
  • NIKKILÄ ANTON
    Smooth Variations I-III
  • PLUTA SAM
    Seven Systems
  • RICARDO DONOSO
    Morning Criminal
  • TYONDAI BRAXTON
    Boids
  • GREENE BURTON
    Ballade II
  • SATURN AND THE SUN
    untitled (A1)
  • HIGH WOLF
    Girls, Amen
  • ABRAHAM STANISLAV
    Chilkoot
  • MENZIES ALEX
    Disorder 1A
  • PYE CORNER AUDIO
    Quasar II
  • PAN SONIC
    Askel
  • BROTHER AHH
    Love Piece
  • MENZIES ALEX
    Disorder Litedrones 5
  • SERRIES DIRK
    Unseen Descending And Lamentations / Part Two
  • TYONDAI BRAXTON
    Gracka
  • BJERGA SINDRE
    untitled (track 1)
ma 25.11.2019 21.00
  • SIMMONS SONNY
    A Distant Voice
  • HEDLUND RASMUS
    Standard Djuphet
  • PAN SONIC
    Teurastamo
  • NUSLUX
    Dubbel
  • MENZIES ALEX
    Disorder Main Theme 2
  • METTE HENRIETTE
    A Void
  • HIGH WOLF
    1314
  • PLUTA SAM
    Seven Systems
  • LUKID
    The Brick Burner
  • THE DURIAN BROTHERS
    Offenporig
  • NIKKILÄ ANTON
    Smooth Variations I-III
  • GREENE BURTON
    Ballade II
  • RICARDO DONOSO
    Morning Criminal
  • TYONDAI BRAXTON
    Boids
  • ABRAHAM STANISLAV
    Chilkoot
  • MENZIES ALEX
    Disorder 1A
  • SATURN AND THE SUN
    untitled (A1)
  • HIGH WOLF
    Girls, Amen
  • BROTHER AHH
    Love Piece
  • PYE CORNER AUDIO
    Quasar II
  • PAN SONIC
    Askel
  • BJERGA SINDRE
    untitled (track 1)
  • MENZIES ALEX
    Disorder Litedrones 5
  • SERRIES DIRK
    Unseen Descending And Lamentations / Part Two
  • TYONDAI BRAXTON
    Gracka
  • MENZIES ALEX
    Order 7 Piano 7c
  • LUKID
    Born In Bosnia
  • THE DURIAN BROTHERS
    Die Eisheiligen
  • LÖNNQVIST TOM
    Eteisen purku
  • DEMDIKE STARE
    Airborne Latency
  • BIITSI
    Sumu
  • JULIANNA BARWICK
    Nebula
  • ONEOHTRIX POINT NEVER
    Up
  • KEIJO
    Along With That Sound
  • ALLRED & BRODERICK
    The Ways
  • MIKA VAINIO
    Ikuinen
  • MARSEN JULES
    Datura
  • YARN/WIRE
    De Clocher a Clocher
  • GRISCHA LICHTENBERGER
    0514_01 re 0809_20 1 barrg b
  • KUUPUU
    Madame Joy
  • KARI IKONEN
    Sinephony
  • JUKKA NOUSIAINEN
    Valoa nään
  • ELATU NESSA
    Maa maa
  • JAAKKO JUNNILA
    Domestic Comfort
  • ONEOHTRIX POINT NEVER
    Americans
  • Ø
    Miekkakala
  • MYTTYS
    Territorial Pissis
  • YARN/WIRE
    Music for Ensemble & Pitch Shifter Delay
  • XENO & OAKLANDER
    Movements II C
  • OSTOS
    Unia susta
  • TOMUTONTTU
    XL ratkaisijan viitta
  • MIKKO JOENSUU
    House Of Fire
  • MARSEN JULES
    Oeillet Sauvage
  • BING & RUTH
    The How It Sped
  • ONEOHTRIX POINT NEVER
    Where Does Time Go
ma 18.11.2019 21.00
  • BEREEN ONDO
    Kulkukoira (Curacy Remix)
  • KAITLYN AURELIA SMITH
    Rare Things Grow
  • ALICE COLTRANE
    Om Rama
  • TOBLERONES
    Linear Permanent
  • STEVE REICH
    Music For Mallet Instruments, Voices And Organ
  • OREN AMBARCHI
    Hubris, pt.1
  • ROBERT TURMAN
    Veiling Reflections / Side A
  • BEREEN ONDO
    Live improvisation 31.5.2017
  • ARCA
    Piel
  • ROBERT LIPPOK
    Textured
  • HANS APPELQVIST
    Holding Water
  • ELEKTRIK '74
    Grey
  • THE NECKS
    Overhear
  • FENNESZ
    Black Sea
  • YISHAK BANJAW
    Organist Yishak Banjaw, pt. 1 / Track 1
  • PSYMUN
    Confetti
  • OREN AMBARCHI
    Hubris Variation, pt.1 (Ricardo Villalobos Mix)
ma 11.11.2019 21.00
  • SIIHHI
    Lueskelu
  • LAU NAU
    Vuoren laelle
  • SHEEN JACK
    Jupiter OST A1-A6
  • VARROPAS
    Juosten ulos / Side A
  • LAU NAU
    Valolle
  • ROB MAZUREK & EMMETT KELLY
    Back to the Ocean, Back to the Sea
  • WILLIAM HOOKER TRIO
    Magistrait
  • LASER PANCAKES
    Been Drinkin
  • AAVIKKO
    Elysian Fields
  • JULIANNA BARWICK
    Nebula
  • SIIHHI
    Hesan laulu
  • LAU NAU
    Pianosatu
  • ROB MAZUREK & EMMETT KELLY
    Blackout
  • MAXWELL DEVIN
    Bonneville Park
  • BIITSI
    Sumu
  • THE LIFE FORCE TRIO
    Alice!
  • RYALS MATTHEW
    Three Musicians
  • LASER PANCAKES
    Must Call
  • AARNI OLLI
    Tyhjä tie
  • JULIANNA BARWICK
    St. Apolonia
  • COLTRANE ALICE
    The Ankh of Amen-Ra
  • VARROPAS
    32 to 40 (edit)
  • LAU NAU
    Sorbuspuun alla (Avantgardeyö mix)
  • ROB MAZUREK & EMMETT KELLY
    Android Love Cry
  • HUNTSVILLE
    (AGE)
  • LASER PANCAKES
    Lickin
  • CURACY
    Coils / Cycles
  • XENO & OAKLANDER
    Topiary
ma 4.11.2019 21.00
  • BELARISK
    Portal Play
  • AHNNU
    Ne-Ne
  • BASINSKI WILLIAM
    The Deluge
  • MORITZ VON OSWALD TRIO
    Pattern 4
  • MCGUIRE MARK
    The Invisible World
  • SAARIAHO KAIJA
    Jardin Secret I (Electronic Music)
  • SHEPP ARCHIE
    Blasé
  • BORNGRÄBER & STRÜVER
    In G - Part II
  • DANNY CLAY
    Rückpositiv 1
  • LICKING MIRRORS
    Rambo III
  • AHNNU
    Receiver
  • SCELSI GIACINTO
    Okanagon: For Harp, Double Bass & Tam Tam
  • LEGENDARY HEARTS
    Second Floor
  • MCGUIRE MARK
    The Past Present the Future
  • OPTIC NEST
    Rightsayer
  • BELARISK
    Cup of False Halogen
  • AHNNU
    Imaging
  • LICKING MIRRORS
    Hit It from the Back
  • S I I H H I
    Vihjetuuli
  • DNTEL
    Live On Boiler Room 11.24.13
  • RICARDO DONOSO
    The North Quadrant (ascension)
  • MAX EILBACHER / ALEX MOSKOS / DUNCAN MOORE
    I'm Sitting In a Room
  • RICK PARKER AND LI DAIGUO
    The City's Glory Was Not Only Defined By...

On-demand

  • play / pause 7.8.2019 21.00
    Matti Nives herättää Avantgardeyön eloon yhden spesiaalilähetyksen ajaksi. Ohjelma on suoralähetys!
  • play / pause 16.12.2018 21.00
  • play / pause 9.12.2018 21.00
  • play / pause 25.11.2018 21.00
  • play / pause 18.11.2018 21.00
  • play / pause 11.11.2018 21.00
  • play / pause 4.11.2018 21.00
  • play / pause 28.10.2018 21.00
  • play / pause 14.10.2018 21.00
  • play / pause 7.10.2018 21.00
    Tänä sunnuntaina Avantgardeyössä kuullaan arkistoaarteiden sijaan Matin uunituore ambient-miksaus, joka on tehty tulevalle Superwood-festarille. Tiedossa on kolmetuntinen vähäeleistä ja aikaa pakenevaa musiikkia.
  • play / pause 23.9.2018 20.00
  • play / pause 16.9.2018 20.00
  • play / pause 9.9.2018 20.00
    Syksyllä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 2.9.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 19.8.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 5.8.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015. Illan jaksona kuuden tunnin erikoislähetys.
  • play / pause 22.7.2018 20.00
  • play / pause 15.7.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 1.7.2018 20.00
    Hyvää Avantgardeyötä!
  • play / pause 24.6.2018 20.00
    Toiveuusinta - Avantgardeyön ensimmäisen tuotantokauden jakso.
Näytä lisää