Avantgardeyö

Matti Nives johdattelee kuulijat kokeellisen musiikin maailman. Avantgardeyön ainoa musiikillinen ohjenuora on kokeellisuus, joten musiikkia kuullaan esimerkiksi klassisen musiikin, elektronisen musiikin ja jazzin saralta.

Avantgardeyötä kuullaan uusintana maanantai-illoissa.

Tekijät

Soittolistat

ti 26.11.2019 00.00
  • LÖNNQVIST TOM
    Eteisen purku
  • MENZIES ALEX
    Order 7 Piano 7c
  • LUKID
    Born In Bosnia
  • THE DURIAN BROTHERS
    Die Eisheiligen
  • SIMMONS SONNY
    A Distant Voice
  • HEDLUND RASMUS
    Standard Djuphet
  • PAN SONIC
    Teurastamo
  • NUSLUX
    Dubbel
  • MENZIES ALEX
    Disorder Main Theme 2
  • METTE HENRIETTE
    A Void
  • HIGH WOLF
    1314
  • PLUTA SAM
    Seven Systems
  • LUKID
    The Brick Burner
  • THE DURIAN BROTHERS
    Offenporig
  • NIKKILÄ ANTON
    Smooth Variations I-III
  • GREENE BURTON
    Ballade II
  • RICARDO DONOSO
    Morning Criminal
  • TYONDAI BRAXTON
    Boids
  • ABRAHAM STANISLAV
    Chilkoot
  • MENZIES ALEX
    Disorder 1A
  • SATURN AND THE SUN
    untitled (A1)
  • HIGH WOLF
    Girls, Amen
  • BROTHER AHH
    Love Piece
  • PYE CORNER AUDIO
    Quasar II
  • PAN SONIC
    Askel
  • BJERGA SINDRE
    untitled (track 1)
  • MENZIES ALEX
    Disorder Litedrones 5
  • SERRIES DIRK
    Unseen Descending And Lamentations / Part Two
  • TYONDAI BRAXTON
    Gracka
ma 25.11.2019 21.00
  • PAN SONIC
    Teurastamo
  • SIMMONS SONNY
    A Distant Voice
  • HEDLUND RASMUS
    Standard Djuphet
  • HIGH WOLF
    1314
  • NUSLUX
    Dubbel
  • MENZIES ALEX
    Disorder Main Theme 2
  • METTE HENRIETTE
    A Void
  • THE DURIAN BROTHERS
    Offenporig
  • NIKKILÄ ANTON
    Smooth Variations I-III
  • PLUTA SAM
    Seven Systems
  • LUKID
    The Brick Burner
  • TYONDAI BRAXTON
    Boids
  • GREENE BURTON
    Ballade II
  • RICARDO DONOSO
    Morning Criminal
  • HIGH WOLF
    Girls, Amen
  • ABRAHAM STANISLAV
    Chilkoot
  • MENZIES ALEX
    Disorder 1A
  • SATURN AND THE SUN
    untitled (A1)
  • PAN SONIC
    Askel
  • BROTHER AHH
    Love Piece
  • PYE CORNER AUDIO
    Quasar II
  • TYONDAI BRAXTON
    Gracka
  • BJERGA SINDRE
    untitled (track 1)
  • MENZIES ALEX
    Disorder Litedrones 5
  • SERRIES DIRK
    Unseen Descending And Lamentations / Part Two
  • THE DURIAN BROTHERS
    Die Eisheiligen
  • LÖNNQVIST TOM
    Eteisen purku
  • MENZIES ALEX
    Order 7 Piano 7c
  • LUKID
    Born In Bosnia
ma 14.10.2019 21.00
  • MOONDOG
    You the Vandal
  • PLAISTOW
    Helene
  • DEERHUNTER
    Octet
  • STUFF.
    Event Horizon
  • VIJAY IYER & WADADA LEO SMITH
    A Cosmic Rhythm With Each Stroke: All Becomes Alive
  • ROB MAZUREK & EMMETT KELLY
    Overture Towards the Beginning of the End of Time
  • KEMIALLISET YSTÄVÄT
    Vettä Yarahille
  • PALOTAÏ CSABA
    Blue Beard
  • SEATTLE SYMPHONY ORCHESTRA
    John Luther Adams: Become Ocean
  • ARTHUR RUSSELL
    Calling Out Of Context
  • ANOHNI
    Marrow
  • ODD JAZZ
    Python
  • HIGH WOLF
    Cstrn Exercise 10
  • ABRAHAMS CHRIS
    As Tranquil as an Apple
  • PASBORG STEFAN
    The Firebird Suite: Introduction
  • K. LEIMER
    Assemble and Diffuse
  • GRENCSÓ OPEN COLLECTIVE WUTH RUDI MAHALL
    Collective Ploughing
  • DEUTER
    Alpine Shadow
  • RADIOHEAD
    Daydreaming
  • STOTT ANDY
    Butterflies
  • HUNTSVILLE
    (ER)
  • SARTORIUS JULIAN
    Blubber
  • TASHI DORJE & SHANE PARISH
    Storm Sinks Boat
ma 30.9.2019 21.00
  • PURSWELL PATRICK
    It Grew and Grew
  • ROBERTS MATANA
    Dreamer Of Dreams
  • MYSTIC DREAMS
    A New Age Mystical Music Experience
  • UPPER ASTRAL
    Entrance To The Secret Lagoon
  • CURACY
    1007 / 0
  • ROBERTS MATANA
    All Is Written
  • JARRETT KEITH
    Spheres (1st Movement)
  • HAMEL PETR MICHAEL
    Nada
  • ART ENSEMBLE OF CHICAGO
    Rock Out
  • COLTRANE ALICE
    Andromeda's Suffering
  • KAITLYN AURELIA SMITH
    Existence In The Unfurling
  • [UNKNOWN ARTIST]
    Inner World 3
  • LARAAJI
    Deep Chimes Meditation 1
  • HIBBARD WILLIAM
    Bass Trombone, Bass Clarinet, Harp
  • ROBERTS MATANA
    Clothed To The Land, Worn By The Sea
  • ONE HAND CLAPPING
    Untitled
  • KOBIALKA DANIEL
    Sun Space
  • SUNBURNED HAND OF THE MAN
    Tantrum
  • PURPLE PILGRIMS
    Perpetual Prelude
  • SUSANNA
    Burning Sea
  • MCLELLAN RANDALL
    Healing Music Of Rana (Mindflight Edit)
  • POSH SCORCH
    Side B
  • ROBERTS MATANA
    Always Say Your Name
  • DEMBY CONSTANCE
    Ambrosial Waves
  • MATTHEWDAVID'S MINDFLIGHT
    Orchestrator & Rhodes Improvisation
  • VÄÄRISTYMÄ
    Suunniteltu toimimaan
  • ROBERTS MATANA
    The Good Book Says
  • JARRETT KEITH
    Spheres (2nd Movement)
  • DR JAY FREED
    Sounds Of The Womb
  • SUNBURNED HAND OF THE MAN
    Air Support
  • PURPLE PILGRIMS
    Orbit You
  • NOVELLER
    Alone Stars
  • SAILBOAT VOYAGE / MOODS
    Backyard Stream
  • SUNPATH
    Stream And Crystal
ma 23.9.2019 21.00
  • ISLAJA
    Pysähtyneet Planeetat
  • EELIKS:EN
    Bob Is Theare
  • BARRY ANDREWSIN DISKO
    Se meni jo
  • ES
    Säteet sun sielusta
  • JARSE
    Kuulen jo kellot
  • TOMUTONTTU
    Tomutonto 4
  • KIILA
    Viisi Hirvasta
  • PRETTY LIGHTNING
    The Ghostwalk #2
  • ES
    Surullisille, onnettomille...
  • IGNATZ
    Certainty
  • EELIKS:EN
    Ppr
  • LÖ JENGI
    Dans Les Toilettes Du Paradis
  • BARRY ANDREWSIN DISKO
    Pam pam
  • LAU NAU
    Juokse sinä humma
  • EELIKS:EN
    You Stye a Back In Row
  • ES
    Huumaava ikuisuus
  • ANTTI TOLVI
    Pianoketo / part 3a
  • TUUSANUUSKAT
    Tippa 5
  • EELIKS:EN
    Eelisniilonnopeemusakomppi
  • ISLAJA
    Rakkauden palvelija / 14. käsky
  • KEMIALLISET YSTÄVÄT
    Kajastusmuseo
  • IGNATZ
    My Love Is Dazed
  • EELIKS:EN
    Niilon rassel rossel
  • BARRY ANDREWSIN DISKO
    Kalastaja
  • ES
    Harmonia, rakkautta
  • SHOGUN KUNITOKI
    Tropiikin kuuma huuma
  • CHAMELLOWS
    Summerfun
  • LAU NAU
    Painovoimaa, valoa
  • SHOGUN KUNITOKI
    Holvikirkko
  • RISTO
    Turvaluola
  • PAAVOHARJU
    Kevätrumpu
  • EELIKS:EN
    Vika
  • ELEANOORA ROSENHOLM
    Köysitehdas
  • SLAUGHTERHOUSE QUINTET
    Kill Hi-Fi
ma 16.9.2019 21.00
  • LAU NAU
    Koti
  • HERNDON HOLLY
    Morning Sun
  • YARN/WIRE AND PETE SWANSON
    Eliminated Artist
  • THE MYSTIC REVELATION OF TEPPO REPPO
    Kullankaivaja
  • CHARLEMAGNE PALESTINE + Z'EV
    Duo C / Z #1
  • ISLAJA
    Yövalo
  • SAKAMOTO RYUICHI
    Perpetual / Movement, 1
  • VOICES FROM THE LAKE
    Dreamscape Generation
  • NOVELLER
    Pulse Point
  • KAITLYN AURELIA SMITH
    First Flight
  • PAULINE OLIVEROS AND IONE
    Water Above Sky Below Now part 3
  • LUSTMORD
    Babel
  • TAPIO & TUOMI DUO
    Karelian Temple
  • VILOD
    Mosi Fud
  • OREN AMBARCHI & JOHAN BERTHLING
    Tongue
ma 9.9.2019 21.00
  • HECKER TIM
    Voice Crack
  • SPIEGEL LAURIE
    Old Wave
  • AUDIOMAA
    One Way to Get Around
  • S. ARAW BAND XII
    Huff
  • FLANIGAN LESLEY
    Hedera
  • CIRCUIT DES YEUX
    Dream of TV
  • HECKER TIM
    Black Phase
  • BE'OR
    Suite B
  • HECKER TIM
    Castrati Stack
  • LEIGH HEATHER
    Quicksand
  • 2 8 1 4
    恢复
  • JERUSALEM IN MY HEART
    Lau Ridyou Bil Hijaz?
  • BECK
    Wave
  • NUMMINEN ILPO
    Osa 1
  • HECKER TIM
    Collapse Sonata
  • PARTINEN ARTTU
    Live in Oakland 2015 (02:30–6:27)
  • IAN WILLIAM CRAIG
    Shipbreaking
  • COHEN CHARLES
    The Boy and the Snake Dance
  • HECKER TIM
    Up Red Bull Creek
  • MCGUIRE MARK
    Locked In Our Sky Language (For Cyan)
  • SAMI SOLO
    Sinun Taide Roskiin
ma 2.9.2019 21.00
  • DETTINGER
    Oasis 1
  • RZEWSKI FREDERIC
    P-Jos••4K-D-(Mix)
  • S. ARAW "TRIO" XI
    Thesis
  • XENAKIS IANNIS
    Concret PH
  • SUBOTNICK MORTON
    Silver Apples of the Moon, part. 1
  • MARKET
    Menet sinne
  • OLAVI TRIO
    Downhill
  • LAU NAU
    Metsä ja meri (Curacy remix)
  • ALTAAT
    Yö avautuu
  • BRINKMANN THOMAS
    Agent Orange
  • BLANCHARD JAKE
    Consuming Mire
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Lydia
  • LAKE OLIVER
    Whap
  • SPIEGEL LAURIE
    Drums
  • JOUTSENO ERKKI
    Clean Water
  • MARSEN JULES
    Tous Les Coeurs De Cette Terre
  • GENERAL MAGIC & PITA
    Deep Fridge
  • THE KOLMAS
    Elämän ja kuoleman raja
  • GREENWOOD JONNY
    Open Spaces
  • GREVE LARS
    I
  • BASINSKI WILLIAM
    Cascade
ma 26.8.2019 21.00
  • SUBOTNICK MORTON
    Silver Apples of the Moon, part. 1
  • XENAKIS IANNIS
    Concret PH
  • LAU NAU
    Metsä ja meri (Curacy remix)
  • MARKET
    Menet sinne
  • OLAVI TRIO
    Downhill
  • BLANCHARD JAKE
    Consuming Mire
  • ALTAAT
    Yö avautuu
  • BRINKMANN THOMAS
    Agent Orange
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Lydia
  • LAKE OLIVER
    Whap
  • MARSEN JULES
    Tous Les Coeurs De Cette Terre
  • SPIEGEL LAURIE
    Drums
  • JOUTSENO ERKKI
    Clean Water
  • THE KOLMAS
    Elämän ja kuoleman raja
  • GENERAL MAGIC & PITA
    Deep Fridge
  • BASINSKI WILLIAM
    Cascade
  • GREENWOOD JONNY
    Open Spaces
  • GREVE LARS
    I
  • S. ARAW "TRIO" XI
    Thesis
  • DETTINGER
    Oasis 1
  • RZEWSKI FREDERIC
    P-Jos••4K-D-(Mix)
ma 19.8.2019 21.00
  • GULTSKRA ARTIKLER
    Intensivnost otrajenia
  • COLTRANE ALICE
    Galaxy in Satchidananda
  • HILL ANDREW
    Malachi
  • TCHAMITCHIAN CLAUDE
    Haute Enfance
  • MUSIIKKIVYÖRY
    Runoilija (The Poet)
  • CYCLO
    id # 09
  • TUPPURAINEN PEKKA
    Abdulmajid
  • CARL CRAIG & MORITZ VON OSWALD
    Intro
  • COVERDALE KARA-LIS
    X 4Ewi
  • ES
    Säteet sun sielusta
  • HILLE SID
    One.1
  • CABAZA PERCUSSION QUARTET
    Music for Pieces of Wood
  • VOICES FROM THE LAKE
    Sonia Danza
  • CARL CRAIG & MORITZ VON OSWALD
    Movement 2
  • THE NECKS
    Vertigo
  • NUMMINEN ILPO
    Helsinki
  • KELAN PHIL COHRAN & LEGACY
    White Nile
  • JUHANI AALTONEN JA IRO HAARLA
    Hear My cry
  • ISLAJA
    Otakun uhkaus
  • EMERALDS
    Now You See Me
  • VOICES FROM THE LAKE
    Intro
  • CARL CRAIG & MORITZ VON OSWALD
    Movement 1

On-demand

  • play / pause 7.8.2019 21.00
    Matti Nives herättää Avantgardeyön eloon yhden spesiaalilähetyksen ajaksi. Ohjelma on suoralähetys!
  • play / pause 16.12.2018 21.00
  • play / pause 9.12.2018 21.00
  • play / pause 25.11.2018 21.00
  • play / pause 18.11.2018 21.00
  • play / pause 11.11.2018 21.00
  • play / pause 4.11.2018 21.00
  • play / pause 28.10.2018 21.00
  • play / pause 14.10.2018 21.00
  • play / pause 7.10.2018 21.00
    Tänä sunnuntaina Avantgardeyössä kuullaan arkistoaarteiden sijaan Matin uunituore ambient-miksaus, joka on tehty tulevalle Superwood-festarille. Tiedossa on kolmetuntinen vähäeleistä ja aikaa pakenevaa musiikkia.
  • play / pause 23.9.2018 20.00
  • play / pause 16.9.2018 20.00
  • play / pause 9.9.2018 20.00
    Syksyllä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 2.9.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 19.8.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 5.8.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015. Illan jaksona kuuden tunnin erikoislähetys.
  • play / pause 22.7.2018 20.00
  • play / pause 15.7.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 1.7.2018 20.00
    Hyvää Avantgardeyötä!
  • play / pause 24.6.2018 20.00
    Toiveuusinta - Avantgardeyön ensimmäisen tuotantokauden jakso.
Näytä lisää