Avantgardeyö

Matti Nives johdattelee kuulijat kokeellisen musiikin maailman. Avantgardeyön ainoa musiikillinen ohjenuora on kokeellisuus, joten musiikkia kuullaan esimerkiksi klassisen musiikin, elektronisen musiikin ja jazzin saralta.

Avantgardeyötä kuullaan uusintana maanantai-illoissa.

Tekijät

Tulossa

  • Avantgardeyö 22.7.2019 20.00
  • Avantgardeyö 29.7.2019 20.00
  • Avantgardeyö 7.8.2019 21.00

Soittolistat

to 11.7.2019 21.00
  • COLTRANE ALICE
    Galaxy in Satchidananda
  • HILL ANDREW
    Malachi
  • GULTSKRA ARTIKLER
    Intensivnost otrajenia
  • CYCLO
    id # 09
  • TCHAMITCHIAN CLAUDE
    Haute Enfance
  • MUSIIKKIVYÖRY
    Runoilija (The Poet)
  • CARL CRAIG & MORITZ VON OSWALD
    Intro
  • TUPPURAINEN PEKKA
    Abdulmajid
  • HILLE SID
    One.1
  • COVERDALE KARA-LIS
    X 4Ewi
  • ES
    Säteet sun sielusta
  • CARL CRAIG & MORITZ VON OSWALD
    Movement 2
  • CABAZA PERCUSSION QUARTET
    Music for Pieces of Wood
  • VOICES FROM THE LAKE
    Sonia Danza
  • NUMMINEN ILPO
    Helsinki
  • KELAN PHIL COHRAN & LEGACY
    White Nile
  • THE NECKS
    Vertigo
  • EMERALDS
    Now You See Me
  • JUHANI AALTONEN JA IRO HAARLA
    Hear My cry
  • ISLAJA
    Otakun uhkaus
  • CARL CRAIG & MORITZ VON OSWALD
    Movement 1
  • VOICES FROM THE LAKE
    Intro
  • SLEATER-KINNEY
    Hurry On Home
ma 17.6.2019 21.00
  • NUSLUX
    Acid Rain
  • HEDLUND RASMUS
    Systematiska Pulser
  • CURRAN ALVIN
    Canti Illuminati
  • VARROPAS
    Bogdanovin Tektologiya
  • MYTTYS
    Kjekvist
  • THE NECKS
    Open
  • TSEMBLA
    Alejandro
  • MORITZ VON OSWALD TRIO
    Structure 1
  • CURACY
    Unfolding
  • THE MYSTIC REVELATION OF TEPPO REPO
    Shepherd Dub
  • AVARUS
    Oranssi
  • EMERALDS
    Everything is Inverted
  • MAAILMA
    Kultaa
  • TOIMINTO
    Puolysi
  • RILEY TERRY
    In C (Side A)
  • ITETUNE
    Ouroboros
  • Rick And Morty
    Human Music
ma 27.5.2019 21.00
  • PALESTINE CHARLEMAGNE
    Ssingggg Sschlllingg Sscpppingg
  • OUR SLEEPLESS FOREST
    Nomads
  • ALICE & JOHN COLTRANE
    Lord Help Me to Be
  • BEHRMAN DAVID
    Ricercar "A"
  • GORDON EDWARD LARRY
    All Pervading
  • SIMPSON HUGH
    1
  • BEHRMAN DAVID
    Ricercar "B"
  • CHERRY DON
    Another Dome Session (part 1)
  • MELNYK LUBOMYR
    Pockets of Light (Excerpt)
  • PAULINE OLIVEROS
    The Wanderer
  • S. ARAW BAND XII
    Out of Town
  • RILEY TERRY
    Chorale of the Blessed Day
  • TUUSANUUSKAT
    Tippa 3
  • VESALA EDWARD
    Nan Madol
  • ES
    Huumaava ikuisuus
  • THE NEW PERCUSSION GROUP OF AMSTERDAM
    Redbone
  • COLIN STETSON & SARAH NEUFELD
    The Rest of Us
ma 20.5.2019 21.00
  • AIRAKSINEN PEKKA
    Simhagosha
  • COLEMAN ORNETTE
    Sadness
  • TAKAMASA AOKI
    RN4-09
  • ARTHUR RUSSELL
    Home Away from Home
  • TORN DAVID
    At Least There Was Nothing
  • FARVEL
    Mörka Hav
  • PRICE MICHAEL
    The Uncertainty Principle
  • RILEY TERRY
    A Rainbow in Curved Air
  • COLEMAN ORNETTE
    Lonely Woman
  • DIRTY BEACHES
    Mirage Hall
  • LOUHIVUORI OLAVI
    Wind, Rain Snow, Sun
  • PAULINE OLIVEROS – STUART DEMPSTER – PANAIOTIS
    Ione
  • ATLAS SOUND
    ABC Glasgow
  • A WINGED VICTORY FOR THE SULLEN
    We Played Some Open Chords and Rejoiced for the Earth Had Circled the Sun Yet Another Year
  • MARSEN JULES
    La Digitale Pourpre
  • ES
    Surullisille, onnettomille...
  • LARAAJI
    Quiet Space Pt. 2
  • SONIC YOUTH
    Thème de Jérémie
  • DE TUINEN
    Minor Function / Side A
  • VOICES FROM THE LAKE
    Max
ma 13.5.2019 21.00
  • AMBARCHI OREN & JIM O'ROURKE
    Behold / Side A
  • VLADISLAV DELAY
    Luotasi
  • WINANT WILLIAM
    Trackings I
  • GROUPER
    Cloud In Places
  • TURMAN ROBERT
    untitled (B2)
  • ONEOHTRIX POINT NEVER
    Andro
  • THE CARETAKER
    As If One Were Sinking Into Sand
  • REICH STEVE
    Octet
  • AMBARCHI OREN & ROBIN FOX
    Standing Mandala
  • RICARDO DONOSO
    Chrome Decadence
  • JARSE
    Kuulen jo kellot
  • RICARDO VILLALOBOS & MAX LODERBRAUER
    Reemergence
  • LAU NAU
    Pianosatu
  • EMERALDS
    Candy Shoppe
  • JELINEK JAN
    They, Them / Them, Their
  • THE NECKS
    Daylights
  • MONOTON
    Wirklichkeit
  • TAPE
    Fingers
  • WALLUMROD CHRISTIAN
    Beatknit
  • MARSEN JULES
    Oeillet Sauvage
  • PEPE WILLBERG
    Aivan sama mulle mä oon onnellinen
  • PYHIMYS & SAIMAA
    Hermesetas
  • PYHIMYS & SAIMAA
    Suoritetaan Lottoarvonta
  • SAIMAA
    Levoton tuhkimo
ma 6.5.2019 21.00
  • LARS GREVE
    Breidablik II
  • LUKID
    The Brick Burner
  • ORANSSI PAZUZU
    Värähtelijä
  • FAKA
    Kgotso
  • WILLIAM BASINSKI
    Live at Flow Festival 2016
  • OTROM
    Quotes
  • MU*MIT
    MU*MIT NE T*SSÄ
  • AMOS AND SARA
    The Genderizer
  • ALESSANDRO CORTINI
    Perdonare (Live at Berlin Atonal 2016)
  • SENKING
    Lug
  • OLD AND NEW DREAMS
    Chairman Mao
  • THE IT COMPANY
    0 Side
  • KAUKOLAMPI
    Three Legged Giant Centipede
  • JON HOPKINS
    Open Eye Signal
  • SVEN GRÜNBERG
    Klaabu
  • CATS OF TRANSNISTRIA
    Luv
  • MIND OVER MIRRORS
    Restore & Slip
  • MECANICA POPULAR
    La Edad Del Bronce
  • CHRISSIE
    From the Carboniferous
  • KYOKA
    23 Ish
  • BLACK MOTOR
    A Sudden Twist... (And Then It Hurts)
  • SENSATIONS FIX
    Dark Side of Religion
  • APHEX TWIN
    Minipops 67 [120.2] (Source Field mix)
  • FOUR TET
    Planet
  • TUUSANUUSKAT
    Entten Tentten
  • SUMS
    Budapest
  • BEN FROST
    Threshold of Faith
  • KAITLYN AURELIA SMITH
    First Flight
ma 29.4.2019 21.00
  • MAL WALDRON
    Space Walk
  • OSTOS
    Öinen katu
  • NADIA STRUIWIGH
    Genetically
  • ARTHUR BLYTHE
    Shadows
  • WADADA LEO SMITH
    New Orleans: The National Culture Park USA 1718
  • Ø
    Set the controls for the heart of the sun
  • JULIUS HEMPHILL
    Lyric
  • SUN RA
    Enlightment
  • NEW ROUTINES EVERYDAY
    Maybe Those Who Were Here Before (promo edit)
  • MAL WALDRON
    Hurray for Herbie
  • LAUREL HALO
    Do U Ever Happen
  • OLLI
    palms
  • JULIUS HEMPHILL
    Skin 2
  • THE HENRY THREADGILL SEXTET
    A PIece of Software
  • MIYA MASAOKA, ZEENA PARKINS, MYRA MELFORD
    Saturn
  • JULIUS HEMPHILL
    Reflections
  • SUN RA
    UC Berkeley 1971 (excerpt)
  • F.AMPISM
    The Unified Field / I Am the A
  • RICHARD PINHAS & BARRY CLEVELAND
    Zen/Unzen
  • RICHARD LANDRY
    Solos / Side 3
  • PATRICK HIGGINS
    Curves, Points, Lines – No. 1
  • CHAINES
    OST2
  • JULIUS HEMPHILL
    Skin 1
  • THE BURTON GREENE TRIO
    Tree Theme
  • DANIEL LEVIN
    Generator
ma 22.4.2019 21.00
  • MYTTYS
    nimetön 2 (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • MORKEBLA
    Derm
  • ELATU NESSA
    520 (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • SQÜRL
    The Dark Rift
  • LICKING MIRRORS
    Should Have Been There
  • TUUSANUUSKAT
    Kukkien Guantanamo Bay
  • CORNELIUS
    Surfing On Mind Wave Pt. 2
  • MYTTYS
    nimetön 1 (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • JULIAN SARTORIUS
    Blubber
  • ELATU NESSA
    Happoon kahvia (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • OREN AMBARCHI, STEFANO PILIA, MASSIMO PUPILLO
    Shine
  • DISPILIO
    Linear 2B
  • MYTTYS
    Lenak (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • NIVEXXX
    Kasa kassuja DJ-setti (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • MONOTON
    Dubwise
  • ELATU NESSA
    Kuuma maa kaunotar (live Teurastamo Avantgarden 15.7.2017)
  • PAULINE OLIVEROS
    The Wanderer
  • TSEMBLA
    Animal Negatives
ma 15.4.2019 21.00
  • OLLI AARNI
    Live Improvisation 19.7.2017
  • TAYLOR DEUPREE
    Somi
  • MAJA RATKJE
    Crepuscular Hour pt. 1
  • FRANZENINKATU 177
    I
  • HUNTSVILLE
    (ER)
  • IAN WILLIAM CRAIG
    Habit Worn and Wandering
  • NOVELLER
    Glacial Wave
  • POINTE DU LAC
    A Progressive Approach to the Lake
  • AGF + WERKSTATT
    Ninjaness
  • PHANTOM HORSE
    Amsel Variation
  • ARTHUR RUSSELL
    Another Thought
  • OSTOS
    Klikkaa
  • KEVIN VOLANS
    Violin:piano
  • HUERCO S
    On the Embakment
  • CIRCULAR RUINS
    Reversal
  • SCOTT WALKER & SUNN O)))
    Brando
  • JOANNA BROUK
    Touching the Sky
ma 8.4.2019 21.00
  • HEALING FORCE PROJECT
    Improvizaoni In Pillole
  • ROEDELIUS
    In Der Dämmerung
  • LAUREL HALO
    Moontalk
  • SHOGUN KUNITOKI
    Holvikirkko
  • LICKING MIRRORS
    Are We On for One
  • LAURA CANNELL
    For Sorrow Salt Tears
  • THE NEW YORK ART QUARTET
    Banging On the White House Door
  • GROUPER
    Dragging The Streets
  • KELAN PHIL COHRAN AND LEGACY
    Klimanjaro
  • MYTTYS
    Tuhkamuki
  • JEFRE CANTU-LEDESMA
    A Song for Summer
  • RASMUS HEDLUND
    Otos 1
  • SAND CIRCLES
    Subaquatic Highway
  • BARRY ANDREWSIN DISKO
    Kalastaja
  • RUNNING
    Panda
  • CLUSTER
    Im Ewigkeit
  • JUHANI AALTONEN
    Waves Through the Mind
  • KAITLYN AURELIA SMITH
    Stratus
  • CIRCLE
    Ed-Visio
  • ELECTRIC DINOSAURS
    Zero Zone
  • UTON
    Elämän kudoksia
  • ALICE COLTRANE
    Keshava Murahara
  • SAND CIRCLES
    Sun Circles
  • KEIJO & JARMO
    Tule keskellä yötä
  • ELATU NESSA
    Liivitaputus
  • GROUPER
    Headache
  • SUN RA
    I Am the Instrument

On-demand

Näytä lisää