Avantgardeyö

Matti Nives johdattelee kuulijat kokeellisen musiikin maailman. Avantgardeyön ainoa musiikillinen ohjenuora on kokeellisuus, joten musiikkia kuullaan esimerkiksi klassisen musiikin, elektronisen musiikin ja jazzin saralta.

Avantgardeyötä kuullaan uusintana maanantai-illoissa.

Tekijät

Tulossa

  • Avantgardeyö 18.11.2019 21.00
  • Avantgardeyö 25.11.2019 21.00
  • Avantgardeyö 2.12.2019 21.00
  • Avantgardeyö 9.12.2019 21.00

Soittolistat

ma 14.10.2019 21.00
  • STUFF.
    Event Horizon
  • VIJAY IYER & WADADA LEO SMITH
    A Cosmic Rhythm With Each Stroke: All Becomes Alive
  • DEERHUNTER
    Octet
  • PALOTAÏ CSABA
    Blue Beard
  • ROB MAZUREK & EMMETT KELLY
    Overture Towards the Beginning of the End of Time
  • KEMIALLISET YSTÄVÄT
    Vettä Yarahille
  • ANOHNI
    Marrow
  • SEATTLE SYMPHONY ORCHESTRA
    John Luther Adams: Become Ocean
  • ARTHUR RUSSELL
    Calling Out Of Context
  • HIGH WOLF
    Cstrn Exercise 10
  • ABRAHAMS CHRIS
    As Tranquil as an Apple
  • ODD JAZZ
    Python
  • GRENCSÓ OPEN COLLECTIVE WUTH RUDI MAHALL
    Collective Ploughing
  • PASBORG STEFAN
    The Firebird Suite: Introduction
  • K. LEIMER
    Assemble and Diffuse
  • STOTT ANDY
    Butterflies
  • DEUTER
    Alpine Shadow
  • RADIOHEAD
    Daydreaming
  • SARTORIUS JULIAN
    Blubber
  • TASHI DORJE & SHANE PARISH
    Storm Sinks Boat
  • HUNTSVILLE
    (ER)
  • PLAISTOW
    Helene
  • MOONDOG
    You the Vandal
to 8.8.2019 21.00
  • BOARDS OF CANADA
    Zoetrope
  • YOKOYAMA KATSUYA
    Shika No Toone
  • WOLFF PARKINSON WHITE
    Tranny Suprise
  • MERGENER/WEISSER
    Phancyful Fire
  • GLORIEUX FRANCOIS
    The Beginning Of The End
  • BOARDS OF CANADA
    Happy Cycling
  • SIBELIUS JEAN
    Swanwhite 2nd Movement
  • CHERRY DON
    Sun Of The East
  • ENO BRIAN
    1/1
  • URBAN TRIBE
    Nebula
  • SEEFEEL
    Filter Dub
  • INTERPOL
    The Lighthouse
  • THE DYLAN GROUP
    Decay
  • PARMERUD ÅKE
    Maze
  • HAMMER JAN
    Onceans And Continents
  • MUSIC FROM BENGALEN
    Dansay-Dans
  • CRAIG CARL
    Mind Of A Machine
  • FLYING LOTUS
    Auntie's Loop / Infinitum
  • ENO BRIAN
    Ambient 1: Music for Airports 1/2
  • LITHOPS
    Sequenced Twinset
  • JOHN COLTRANE
    Venus
ke 7.8.2019 21.00
  • BRENDAN DOUGHERTY
    Perfecter
  • BASS CLEF
    emphasise empathise
  • JULIUS EASTMAN
    Gay Guerrilla
  • JAMIRE WILLIAMS
    Who Will Stand?
  • SHINICHI ATOBE
    World 3
  • VARROPAS
    Rakuuna / Side A
  • KUUPUU
    Kitaraslovari
  • CHEAP IMITATION
    Third Time Around
  • ZÉ EDUARDO NAZARIO
    Prá Sentir e Contar
  • MIRO-BENJAMIN LINDSTRÖM
    Epätarina
  • ELI KESZLER
    Lotus Awnings
  • BILL ORCUTT & CHRIS CORSANO
    Gucci Tops & Bottoms / Side A
  • SENYAWA
    Punjuru Menyatu
  • SENYAWA
    Kebaikan Tumbuh Dari Tanah
  • JULIA REIDY
    Draw
  • ERKKI VELTHEIM
    Ganzfelt Experiment
  • VLADIMIR TARASOV
    Atto IV / Side B
  • BRAHJA
    In the Mess
  • HOLLY HERNDON
    SWIM
  • JLIN
    Annotation
  • VÄÄRISTYMÄ
    Plasmavaippa
  • ILKKA UKSILA
    Painokone
  • ELIFANTREE & TÖLÖLÄB
    Great Whales
  • SAMULI TANNER
    Cleaning Star
  • MSAGE
    Avondale Primer Gray
  • FÉLICIA ATKINSON
    Lighter Than Aluminium
  • JUKKA HERVA
    Pääkallo ja aurinko 4
  • MISTER WATER WET
    Cuevas
  • AMNON RAVIV
    untitled (A1)
  • MICHAEL O'SHEA
    No Journeys End
  • CARL STONE
    Banteay Srey
  • TASHI WADA
    Fanfare (Julia Holter "Unearthly Bird" Remix)
  • MARJA AHTI
    Symbiogenesis
  • KELLY MORAN
    Night Music
  • SUSO SAIZ
    Minimal Distance
  • HEVOSMAA
    tallus
  • LAINEET
    A: 1
  • LEO SVIRSKY
    Rain, Rivers, Forest, Corn, Sand
  • ANTTI TOLVI
    Gong In Nature 2
ma 5.8.2019 21.00
  • GLORIEUX FRANCOIS
    The Beginning Of The End
  • INTERPOL
    The Lighthouse
  • CHERRY DON
    Sun Of The East
  • BOARDS OF CANADA
    Happy Cycling
  • HAMMER JAN
    Onceans And Continents
  • SEEFEEL
    Filter Dub
  • CRAIG CARL
    Mind Of A Machine
  • THE DYLAN GROUP
    Decay
  • LITHOPS
    Sequenced Twinset
  • MUSIC FROM BENGALEN
    Dansay-Dans
  • PARMERUD ÅKE
    Maze
  • BOARDS OF CANADA
    Zoetrope
  • YOKOYAMA KATSUYA
    Shika No Toone
  • FLYING LOTUS
    Auntie's Loop / Infinitum
  • MERGENER/WEISSER
    Phancyful Fire
  • JOHN COLTRANE
    Venus
  • ENO BRIAN
    Ambient 1: Music for Airports 1/2
  • SIBELIUS JEAN
    Swanwhite 2nd Movement
  • WOLFF PARKINSON WHITE
    Tranny Suprise
  • ENO BRIAN
    1/1
  • URBAN TRIBE
    Nebula
to 1.8.2019 21.00
  • TSEMBLA
    An Absence Surrounded by Presence
  • LCHNS
    Faeries
  • HAMASYAN TIGRAN
    Ov Zarmanali
  • TCHAMITCHIAN CLAUDE
    Les Pas Suspendus
  • SONIC YOUTH
    Piano Piece #13 (Carpenter's Piece)
  • MATOMERI
    Aika taittaa
  • CARTER TUTTI VOID
    f = (2.3)
  • PAULINE OLIVEROS – STUART DEMPSTER – PANAIOTIS
    Lear
  • LARAAJI
    Sun Zither
  • COLIN STETSON & SARAH NEUFELD
    Won't Be a Thing to Become
  • SCOTT TOM JAMES
    Skire
  • ROMVELOPE
    Hodmandod
  • ORSO
    Warm Up
  • TSEMBLA
    Go Fast as Fire, Return Like Smoke
  • KALLIO SLAAKI
    Käsi kädessä
  • RICHTER MAX
    Path 6 (delta)
  • ENO BRIAN
    Lux 3
  • PIFARELY DOMINIQUE
    Avant le Regarde
  • SOUNDWALK COLLECTIVE
    The Last Beat (Excerpt)
  • SMITH WADADA LEO
    Lake Superior
  • HOLLANDER MARC
    Saure Gurke
ma 29.7.2019 20.00
  • SONIC YOUTH
    Piano Piece #13 (Carpenter's Piece)
  • TCHAMITCHIAN CLAUDE
    Les Pas Suspendus
  • PAULINE OLIVEROS – STUART DEMPSTER – PANAIOTIS
    Lear
  • MATOMERI
    Aika taittaa
  • CARTER TUTTI VOID
    f = (2.3)
  • SCOTT TOM JAMES
    Skire
  • LARAAJI
    Sun Zither
  • COLIN STETSON & SARAH NEUFELD
    Won't Be a Thing to Become
  • ROMVELOPE
    Hodmandod
  • ORSO
    Warm Up
  • RICHTER MAX
    Path 6 (delta)
  • TSEMBLA
    Go Fast as Fire, Return Like Smoke
  • KALLIO SLAAKI
    Käsi kädessä
  • SOUNDWALK COLLECTIVE
    The Last Beat (Excerpt)
  • ENO BRIAN
    Lux 3
  • PIFARELY DOMINIQUE
    Avant le Regarde
  • SMITH WADADA LEO
    Lake Superior
  • HOLLANDER MARC
    Saure Gurke
  • HAMASYAN TIGRAN
    Ov Zarmanali
  • TSEMBLA
    An Absence Surrounded by Presence
  • LCHNS
    Faeries
to 25.7.2019 21.00
  • OLAVI TRIO
    Downhill
  • LAU NAU
    Metsä ja meri (Curacy remix)
  • MARKET
    Menet sinne
  • BRINKMANN THOMAS
    Agent Orange
  • BLANCHARD JAKE
    Consuming Mire
  • ALTAAT
    Yö avautuu
  • LAKE OLIVER
    Whap
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Lydia
  • JOUTSENO ERKKI
    Clean Water
  • MARSEN JULES
    Tous Les Coeurs De Cette Terre
  • SPIEGEL LAURIE
    Drums
  • THE KOLMAS
    Elämän ja kuoleman raja
  • GENERAL MAGIC & PITA
    Deep Fridge
  • GREVE LARS
    I
  • BASINSKI WILLIAM
    Cascade
  • GREENWOOD JONNY
    Open Spaces
  • RZEWSKI FREDERIC
    P-Jos••4K-D-(Mix)
  • S. ARAW "TRIO" XI
    Thesis
  • DETTINGER
    Oasis 1
  • SUBOTNICK MORTON
    Silver Apples of the Moon, part. 1
  • XENAKIS IANNIS
    Concret PH
ma 22.7.2019 20.00
  • ALTAAT
    Yö avautuu
  • BRINKMANN THOMAS
    Agent Orange
  • BLANCHARD JAKE
    Consuming Mire
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Lydia
  • LAKE OLIVER
    Whap
  • SPIEGEL LAURIE
    Drums
  • JOUTSENO ERKKI
    Clean Water
  • MARSEN JULES
    Tous Les Coeurs De Cette Terre
  • GENERAL MAGIC & PITA
    Deep Fridge
  • THE KOLMAS
    Elämän ja kuoleman raja
  • GREENWOOD JONNY
    Open Spaces
  • GREVE LARS
    I
  • BASINSKI WILLIAM
    Cascade
  • DETTINGER
    Oasis 1
  • RZEWSKI FREDERIC
    P-Jos••4K-D-(Mix)
  • S. ARAW "TRIO" XI
    Thesis
  • XENAKIS IANNIS
    Concret PH
  • SUBOTNICK MORTON
    Silver Apples of the Moon, part. 1
  • MARKET
    Menet sinne
  • OLAVI TRIO
    Downhill
  • LAU NAU
    Metsä ja meri (Curacy remix)
to 18.7.2019 21.00
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Lydia
  • LAKE OLIVER
    Whap
  • SPIEGEL LAURIE
    Drums
  • JOUTSENO ERKKI
    Clean Water
  • MARSEN JULES
    Tous Les Coeurs De Cette Terre
  • GENERAL MAGIC & PITA
    Deep Fridge
  • THE KOLMAS
    Elämän ja kuoleman raja
  • GREENWOOD JONNY
    Open Spaces
  • GREVE LARS
    I
  • BASINSKI WILLIAM
    Cascade
  • DETTINGER
    Oasis 1
  • RZEWSKI FREDERIC
    P-Jos••4K-D-(Mix)
  • S. ARAW "TRIO" XI
    Thesis
  • XENAKIS IANNIS
    Concret PH
  • SUBOTNICK MORTON
    Silver Apples of the Moon, part. 1
  • MARKET
    Menet sinne
  • OLAVI TRIO
    Downhill
  • LAU NAU
    Metsä ja meri (Curacy remix)
  • ALTAAT
    Yö avautuu
  • BRINKMANN THOMAS
    Agent Orange
  • BLANCHARD JAKE
    Consuming Mire
ma 15.7.2019 20.00
  • JOUTSENO ERKKI
    Clean Water
  • MARSEN JULES
    Tous Les Coeurs De Cette Terre
  • GENERAL MAGIC & PITA
    Deep Fridge
  • THE KOLMAS
    Elämän ja kuoleman raja
  • GREENWOOD JONNY
    Open Spaces
  • GREVE LARS
    I
  • BASINSKI WILLIAM
    Cascade
  • DETTINGER
    Oasis 1
  • RZEWSKI FREDERIC
    P-Jos••4K-D-(Mix)
  • S. ARAW "TRIO" XI
    Thesis
  • XENAKIS IANNIS
    Concret PH
  • SUBOTNICK MORTON
    Silver Apples of the Moon, part. 1
  • MARKET
    Menet sinne
  • OLAVI TRIO
    Downhill
  • LAU NAU
    Metsä ja meri (Curacy remix)
  • BRINKMANN THOMAS
    Agent Orange
  • ALTAAT
    Yö avautuu
  • BLANCHARD JAKE
    Consuming Mire
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Lydia
  • LAKE OLIVER
    Whap
  • SPIEGEL LAURIE
    Drums

On-demand

  • play / pause 7.8.2019 21.00
    Matti Nives herättää Avantgardeyön eloon yhden spesiaalilähetyksen ajaksi. Ohjelma on suoralähetys!
  • play / pause 16.12.2018 21.00
  • play / pause 9.12.2018 21.00
  • play / pause 25.11.2018 21.00
  • play / pause 18.11.2018 21.00
  • play / pause 11.11.2018 21.00
  • play / pause 4.11.2018 21.00
  • play / pause 28.10.2018 21.00
  • play / pause 14.10.2018 21.00
  • play / pause 7.10.2018 21.00
    Tänä sunnuntaina Avantgardeyössä kuullaan arkistoaarteiden sijaan Matin uunituore ambient-miksaus, joka on tehty tulevalle Superwood-festarille. Tiedossa on kolmetuntinen vähäeleistä ja aikaa pakenevaa musiikkia.
  • play / pause 23.9.2018 20.00
  • play / pause 16.9.2018 20.00
  • play / pause 9.9.2018 20.00
    Syksyllä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 2.9.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 19.8.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 5.8.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015. Illan jaksona kuuden tunnin erikoislähetys.
  • play / pause 22.7.2018 20.00
  • play / pause 15.7.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 1.7.2018 20.00
    Hyvää Avantgardeyötä!
  • play / pause 24.6.2018 20.00
    Toiveuusinta - Avantgardeyön ensimmäisen tuotantokauden jakso.
Näytä lisää