Untempo

Untempo on Miro-Benjamin Lindströmin toimittama uusi ohjelma, jonka keskiössä ääneen pääsevät nykymusiikin moninaisuudet mm. avantgarde, ambient sekä drone-musiikki. Jaksoissa kuullaan myös alan spesialistien kappalevalintoja.

Untempo Radio Helsingissä keskiviikkoisin klo 18–20.

Untempon mahdollistaa Taiteen Edistämiskeskus.

Untempo@radiohelsinki.fi

Tekijät

Tulossa

  • Untempo 18.5.2022 18.00
    Kotimaista vol.2
  • Untempo 25.5.2022 18.00
    Valitsijavieraana Sean McCann ja soitossa Recital -levy-yhtiön julkaisuja.

Soittolistat

ke 13.4.2022 18.00
  • Edberg/Erlandsson/Lisinski
    Dissolving Ceremony
  • MASAYOSHI FUJITA & JAN JELINEK
    Parades
  • Puce Mary
    Ezra
  • Ned Milligan
    Enter Outside
  • Benedict Drew
    1
  • Antonina Nowacka
    Part 6
  • Sleepsang
    Conversation (ft. Ciggy De La Noche)
  • UNITED BIBLE STUDIES
    Wherefore A Veil pt2 - The Hissing Serpent & The Swarm
  • Lucy Duncombe
    AUTOPLAY MODE 1_MARSHALLING NEED
  • TONGUE DEPRESSOR
    Gravers Block
  • Field Lines Cartographer
    Magic Lanterns
  • Treasury of Puppies
    Skriv när du är hemma
  • Dimer
    Free 1
ke 27.4.2022 18.00
  • Adela Mede
    Sloboda
  • claire rousay
    it feels foolish to care
  • Luke Mawdsley
    Odours Of A Lower Life
  • Nebulo
    Border B
  • Divination Matrix
    Load Mirror
  • Kajsa Lindgren & Marta Forsberg
    Gentle Fantasies
  • Tom Hall
    Yesterday, Today Forever
  • Sydney Spann
    Dry Creek Well
  • J.K.
    Loppukesä
  • Linnéa Talp
    Arch of Motion
  • Nikima Jagudajev, Jordan Balaber & Lester St. Louis
    Orbit Arps
ke 4.5.2022 18.00
  • Suzanne Ciani
    The Third Wave: Love In The Waves
  • Eliane Radigue
    Stress Osaka
  • PAULINE OLIVEROS
    The Last Time/Ultima Vez
  • John Luther Adams
    Become River
  • Olivier Messiaen
    Orasion (version 2)
  • Iannis Xenakis
    Diamorphoses
  • NILS FRAHM
    All Melody
  • JULIUS EASTMAN
    Buddha
  • STEVE REICH
    Its Gonna Rain, Pt.1
  • LA MONTE YOUNG
    The Totoise, His Dreams And Journeys
  • Edgar Varèse
    Poème Électronique
ke 11.5.2022 18.00
  • Reece Thomas
    I Shall Be Glad To See You
  • Bridget Ferrill
    Harp
  • Triieom
    Dub Night / Flute Solo5
  • Streiber
    Monarch
  • Martin Kuchen
    Det Försvunnas Namn
  • Leila Bordreuil
    Past Continuous
  • Stellan Veloce & Marta Forsberg
    Live from ACUD, Berlin
  • Kajsa Lindgren & Marta Forsberg
    Gentle Fantasies
  • Kajsa Magnarsson & Marta Forsberg
    Anthem for a 29 year old girl
  • Agnes Schneidewind & Marta Forsberg
    I am the time returning
  • Sarnal Key
    Reservoir 1
  • Annea Lockwood
    Thousand Year Dreaming: in full bloom (part 1)
  • JACK ROSE
    Calais To Dover
ke 6.4.2022 18.00
  • Hélène Vogelsinger
    Regeneration
  • Hinako Omori
    Will You Listen In
  • Carmen Villain
    Gestures (with Arve Henriksen
  • Maria Moles
    River Bend
  • Sholto Dobie
    Nevery
  • Christina Vantzou
    Glisten 1
  • HANDSHAKING
    Native Communication IV
  • GAS
    Pop IV
  • Lieven Martens
    The Habu snake, an archipelago I
  • Marcus Fischer
    Mirror Ritual
  • Juho Toivonen
    Suurpää II
ke 30.3.2022 18.00
  • Pål-Kåres Elektroshop
    Zen & Martin
  • VLADISLAV DELAY
    Viite (remaster 2020)
  • MLO
    Emptiness
  • BLACK DIAMOND
    Sea Change
  • Mothfly
    Pure
  • A Gethsemani
    Impressions
  • Bryce Hackford
    Cassette Mascara Parade
  • ROBERT TURMAN
    Bright Sky, Blue Window
  • KLARA LEWIS
    Ingrid
  • Benedicte Maurseth
    Reinsdyrbjøller
  • Kassel Jaeger
    Retroaction 1: controlled aerial feedbacks
  • THE NECKS
    Sex
ke 23.3.2022 18.00
  • Paradise Cinema
    It Will Be Summer Soon
  • Norman Westberg & Jacek Mazurkiewicz
    Falsely Accused
  • Emmanuel Holterbach
    Prele
  • Saša Spačal
    1 1 1 1
  • Jana Irmert
    Everything Minus All
  • SO SNER
    Gentle Healing
  • Pelican Daughters
    Aurascape
  • Vega Trails
    Epic Dreams
  • FÉLICIA ATKINSON
    Echo
  • Aidan Baker
    An Instance of Rising
  • Eliza Dounglas, Billy Bultheel
    Queen Song
  • SARAH DAVACHI
    Long Gradus (Part IV)
ke 16.3.2022 18.00
  • Phil Puleo
    Swagatam
  • William Basinski & Janek Schaefer
    . . . on reflection (one)
  • Helen Svoboda
    Peaking Ribbons
  • Reinier Van Houdt
    drift nowhere past (22 march 2020)
  • Lia Kohl
    Moon Bean
  • Keeley Forsyth
    Glass
  • Judith Hamann
    Collapse Night
  • Judith Hamann
    Hinterhof
  • Marja Ahti & Judith Hamann
    Portals
  • HILDE MARIE HOLSEN
    Plagioklas
  • Atte Elias Kantonen
    Sheet Musick
  • Giovanni Di Domenico
    Untitled
ke 2.3.2022 18.00
  • Emil Asadow
    daniz sarguzashtlari
  • Lubomyr Melnyk
    KMH, VII
  • Igor Yalivec
    Nymphaea
  • Andrey Kostyukov
    365 PF
  • Hanna Svirska
    Shepit (inversion)
  • Katarina Gryvul
    Bezodnya
  • Valentina Goncharova
    Passageway To Eternity
  • Shapoval Sextet
    Sich-Maty
  • Lucia Nimcová & Sholto Dobie
    A cook cooked a lovely porridge
  • Riasni Drova Consort
    Yunnan
  • Drop Sum
    Nenia
  • Nisantashi Primary School
    Hills
  • Victoria Poleva
    Null for Accordion (2005)
  • Endless Melancholy
    Expand
ke 9.3.2022 18.00
  • JUKKA RUOHOMÄKI
    Talviunesta Herääminen
  • Sunn O))) & Pan Sonic
    Che
  • Lydian Dunbar
    Blue Sheep
  • Sarah Hennies & Andy Meyerson
    Crazy
  • Alvin Lucier
    Ever Present
  • Collin Gorman Weiland
    Bird's Desert Shadow
  • OLLI AARNI
    Kehä A
  • Arnold Dreyblatt
    Hilife
  • Abul Mogard
    Against A White Cloud
  • Jon Collin
    Part One

On-demand

Näytä lisää