Laura Friman

Kirjallisuuden ja ranskanperunoiden paras ystävä Laura Friman käy iltapäivisin kanssasi läpi ajankohtaisimmat kaupunkitapahtumat, dramaattisimmat popkulttuuri-ilmiöt sekä kaikki arkisen perhe-elämän pienet juhlahetket mielenkiintoisia vieraita unohtamatta.

Luvassa myös katsaus kirjallisuuskentän uutisiin, kuumimpiin uutuuskirjoihin ja suosikkiklassikoihin. Make reading sexy again!

Ohjelmassa mukana WSOY, Tammi ja Johnny Kniga.

Laura Friman Radio Helsingin iltapäivissä maanantaisin, torstaisin ja perjantaisin klo 13.00–16.00. 

Vierasehdotuksissa ole suoraan yhteydessä tuottajaan:
Lida Moeini
lida.moeini@radiohelsinki.fi

 

Tekijät

Haastattelut

Näytä lisää

Soittolistat

ma 13.6.2022 14.00
  • ARPPA
    Hulina
  • KEBA
    Kesä Espalla
  • GIANT ROBOT
    Helsinki Rock City
  • DON JOHNSON BIG BAND
    Helsinki Cadenza
  • MARY ANN HAWKINS
    Helsinki 1952
  • KNIPI
    Maailman Toimivin Kaupunki
  • ATOMIROTTA
    Stadi on mun hima taas
  • VESALA
    Uu Mama
  • LOOST KOOS
    Helsinkii
  • DESTROYER
    June
  • SEPI KUMPULAINEN
    Kulttuuri Saapuin Tänne Helsinkiin
  • SCANDINAVIAN MUSIC GROUP
    Helsinkiin
  • FLORENCE + THE MACHINE
    King
  • MALLA
    Moi (Radio Mix)
  • PIMEYS
    Helsinki
  • TAVARAMARKKINAT
    Kevät
  • ELIAS GOULD
    En tiennyt ennen
  • PALEFACE
    Helsinki - Shangri-La
  • ISMO ALANKO
    Helsinki hengittää
  • STEPA
    Helsinki
  • Joy Regwan
    On Syksy Saapunut Helsinkiin
  • ULTRA BRA
    Helsinki
  • ASA
    Helsinki Über Alles
  • PAMBIKALLIO
    Neitoperhonen
  • KOLMAS NAINEN
    Helsinki
  • FINTELLIGENS
    Stockholm-Helsinki (feat. Petter & Peewee)
  • BABEL
    Morby
  • Edu Kettunen
    Helsinki
  • DAMN SEAGULLS
    Helsinki Runaway
  • SUPER JANNE
    Stadi on snadi
  • MAIJA SAKSMAN
    Äidin Ruusut Kukkivat
  • BOBBY OROZA
    The Otherside
  • BELLE & SEBASTIAN
    Unnecessary Drama
  • PLUTONIUM 74
    Kallioon
  • ANTTI TUISKU
    Helsinki
  • URSUS FACTORY
    Stadin Kesä
  • M.A. NUMMINEN JA VIISI VIERASTA MIESTÄ
    Naiseni Kanssa Eduskuntatalon Puistossa
  • WALTARI
    Helsinki
  • HECTOR
    Kissojen Yö (Remastered 2016)
to 2.6.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • Jesse Markin
    Stars In Your Eyes
  • PHOENIX
    Alpha Zulu
  • DURAN DURAN
    Girls On Film
  • MELODY'S ECHO CHAMBER
    Alma
  • THE PHARCYDE
    Passing Me By
  • Kindness
  • KENDRICK LAMAR
    Die Hard
  • AMURI
    Ampiaiskesä
  • Harry Styles
    Late Night Talking
  • JUKKA NOUSIAINEN & KUMPP.
    Humppakuutio
  • MEW
    The Zookeeper's Boy
  • GASELLIT
    Pakko Relaa Ennen Kun Mä Delaan
  • JOENSUU 1685
    Drifting radioedit
  • HERCULES AND LOVE AFFAIR
    Blind
  • LXANDRA
    Sideways
  • LILY ALLEN
    Fuck You
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
  • M
    Sinun Omasi
  • LITKU KLEMETTI
    Google Earth Rock
  • DURAN DURAN
    Planet Earth
  • CHARLI XCX
    Beg For You (feat. Rina Sawayama)
  • ROSALIA
    Chicken Teriyaki
  • ANGEL OLSEN
    Big Time
  • THE SMILE
    The Smoke
  • ROOSEVELT
    Passion (feat. Nile Rodgers)
  • ARCADE FIRE
    Unconditional I (Lookout Kid)
  • SOFA
    Fannypack
  • VESALA
    Pahanilmanlinnut
  • JUKKA NOUSIAINEN & KUMPP.
    On Mulla Koti
  • DON HENLEY
    The Boys Of Summer
  • NEW ORDER
    Bizarre Love Triangle (Extended Dance Mix)
ma 30.5.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • NELMA U
    Aaltojen Kuohu
  • HAPPY MONDAYS
    Hallelujah (Club Mix)
  • DIANA ROSS, TAME IMPALA
    Turn Up The Sunshine
  • ELIAS GOULD
    Uusia Alkuja
  • Dj ILG
    Löikö Mörkö sisään (feat. Antero Mertaranta)
  • Iris Kukka
    Fenix-lintu
  • JUKKA NOUSIAINEN & KUMPP.
    Syntyä Rokkaamaan
  • NILÜFER YANYA
    Anotherlife
  • LADY GAGA
    Hold My Hand
  • DAVID BOWIE
    Modern Love
  • ABBA
    Don't Shut Me Down
  • Koffee
    Pull Up
  • GETTOMASA, VAN HEGEN
    Shamppanjadieetillä
  • GETTOMASA
    Hölliikse
  • THE ROLLING STONES
    Miss You
  • IISA
    Ei Sodassa Ei Rakkaudessa
  • AMURI
    Kanaria
  • DURAN DURAN
    Ordinary World
  • PESSA
    Tipuin Alas Taivaalt
  • MEW
    The Zookeeper's Boy
  • AHO
    Naive Naive feat. Spencer Krug
  • BLACK LIZARD
    Killfire
  • SUEDE
    She Still Leads Me On (Radio Edit)
  • SANTIGOLD
    High Priestess
  • Einari Stylman
    OK
  • JUKKA NOUSIAINEN & KUMPPANIT
    Matkalla Kotiin
  • LIAM GALLAGHER
    Diamond In The Dark
  • F
    Ihana
  • JOAKIM BERG
    Rubicon
pe 27.5.2022 13.00
  • THE STROKES
    The Adults Are Talking
  • ALDOUS HARDING
    Lawn
  • JIMI TENOR
    Uncharted Waters
  • PEKKA NISU
    Kaiken Täytyy Mennä
  • Lauri Haav
    Kuulemma
  • FLORENCE + THE MACHINE
    Dog Days Are Over
  • KURT VILE
    Mount Airy Hill (Way Gone)
  • WEEZER
    Island In The Sun
  • DEPECHE MODE
    Enjoy the silence
  • ODESZA
    Love Letter (feat. The Knocks) (Radio Edit)
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
  • BAD SAUNA
    Kun Nään Koiran (Mun Sydän Sulaa)
  • MALLA
    Ollaan Jossain Kiinni
  • Warren Zevon
    Werewolves of London
  • COLA BOYY & THE AVALANCHES
    Don't Forget Your Neighborhood
  • Lauri Haav
    Se Viimeinen Kesä
  • ARIANA GRANDE
    7 Rings
  • LIAM GALLAGHER
    C'mon You Know
  • THE WAR ON DRUGS
    Harmonia's Dream
to 26.5.2022 13.00
  • ANTTI AUTIO
    Kaikki Hyvin
  • INTERPOL
    Toni
  • THE SMILE
    Skrting On The Surface
  • AIR
    Don't Be Light (feat. Beck)
  • LASTEN HAUTAUSMAA
    Kirjoituspöytämurhaaja
  • CMX
    Palvelemaan Konetta
  • MALLA
    Ollaan Jossain Kiinni
  • DIANA ROSS, TAME IMPALA
    Turn Up The Sunshine
  • NELMA U
    Aaltojen Kuohu
  • ELASTICA
    Waking Up
  • ROSA COSTE
    Musta
  • Lauri Haav
    Junantuoma
  • BIG THIEF
    Simulation Swarm
  • PAMBIKALLIO
    Neitoperhonen
  • BONOBO
    Rosewood
  • BAD SAUNA
    Lääkäri
  • PESSA
    Tipuin Alas Taivaalt
  • BELLE & SEBASTIAN
    Sister Buddha
  • BTS
    Dynamite
  • SUEDE
    She Still Leads Me On (Radio Edit)
  • YONA
    Pilvet Liikkuu, Minä En
  • Erika Vikman
    Syntisten Pöytä
  • CAROLA
    Tänä Yönä
  • VESTA
    Juttele Mulle
  • Lauri Haav
    Kuulemma
  • JOURNEY
    Don't Stop Believin'
  • Annie
    Greatest Hit
  • ARIEL PINK'S HAUNTED GRAFFITI
    Round And Round
ma 23.5.2022 13.00
  • ARCADE FIRE
    Unconditional I (Lookout Kid)
  • FLORENCE + THE MACHINE
    King
  • CARIBOU
    Can't Do Without You
  • ANTTI AUTIO
    Kaikki Hyvin
  • CHISU
    Mysteeri
  • PORTISHEAD
    Glory Box
  • Lauri Haav
    Se Mitä Joskus Oli
  • CHROMEO
    Must've Been (Explicit)
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
  • COLOR DOLOR
    Andrea
  • YLVA HARU
    Vastatuuleen
  • MAUSTETYTÖT & AGENTS
    Jos Mulla Ei Ois Sua, Mulla Ei Ois Mitään
  • KISSA
    Musta valo
  • THE BLACK KEYS
    Wild Child
  • DRAKE
    Passionfruit
  • BEYONCÉ
    Before I Let Go (Homecoming Live Bonus Track)
  • PESSA
    Tipuin Alas Taivaalt
  • MOLOKO
    Sing It Back (Album version)
  • DUNGEN
    Allas Sak
  • ALMA
    Bad News Baby
  • CUT COPY
    Airborne
  • SUR-RUR
    Negatiiviset uut
  • DAFT PUNK
    Around The World
  • LITKU KLEMETTI
    Kaikki Peittyy Kyyneliin
  • PAMBIKALLIO
    Neitoperhonen
  • ELBOW
    Magnificent (She Says)
  • JUKKA NOUSIAINEN & KUMPP.
    Raskain Askelin
  • BILLIE EILISH
    Bury a Friend
  • BIG THIEF
    Ufof
  • ALMA
    Bad News Baby
  • Lauri Haav
    Syksyn Vihreillä
  • ROSA COSTE
    Hiukset
  • DIIV
    Skin Game
  • VESTA
    Juttele Mulle
  • Desireless
    Voyage, Voyage
pe 20.5.2022 13.00
  • RUUSUT
    Tuuli Puhaltaa
  • KENDRICK LAMAR
    Die Hard
  • ROISIN MURPHY
    Ancora Tu
  • PETER BJORN AND JOHN
    Young Folks (feat. Victoria Bergsman)
  • FLORENCE + THE MACHINE
    Free
  • GASELLIT
    Disko
  • WEEZER
    Island In The Sun
  • JIMI TENOR
    Baby Free Spirit
  • RÄTTÖ JA LEHTISALO
    Valonnopeus
  • THE BLACK KEYS
    Wild Child
  • VESALA
    Nyt On Lähtö
  • BIG THIEF
    Simulation Swarm
  • BJÖRK
    Human Behaviour
  • PAMBIKALLIO
    Neitoperhonen
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
  • NELMA U
    Aaltojen Kuohu
  • BEYONCÉ
    Run The World (Girls)
  • ARCADE FIRE
    Unconditional I (Lookout Kid)
  • BAT FOR LASHES
    Daniel
  • THE BEATLES
    Helter Skelter
  • MALLA
    Ollaan Jossain Kiinni
  • KISSA
    Musta valo
  • Lauri Haav
    Junantuoma
  • ANTTI AUTIO
    Kaikki Hyvin
  • BAD SAUNA
    Kaikki Kerralla Kiitos
  • ABBA
    Don't Shut Me Down
  • ASA
    Mä haluun olla hippi
  • JUKKA NOUSIAINEN & KUMPP.
    Raskain Askelin
  • JIMI TENOR
    Uncharted Waters
  • INTERPOL
    Toni
  • ADA AIK
    Garage
  • HERCULES AND LOVE AFFAIR
    Blind
to 19.5.2022 13.00
  • ANTTI AUTIO
    Kaikki Hyvin
  • ARCADE FIRE
    Unconditional I (Lookout Kid)
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
  • MALLA
    Ollaan Jossain Kiinni
  • KISSA
    Musta valo
  • INTERPOL
    Toni
  • JIMI TENOR
    The Way To Kuusijärvi
  • Lauri Haav
    Junantuoma
  • NELMA U
    Aaltojen Kuohu
  • PAPERI T
    Suurin Tragedia
  • MUM
    Sweet Impressions
  • FLORENCE + THE MACHINE
    Free
  • PAMBIKALLIO
    Neitoperhonen
  • SUR-RUR
    Negatiiviset uut
  • JUKKA NOUSIAINEN & KUMPP.
    Kotona
  • Saaret
    Moods
  • YLVA HARU
    Vastatuuleen
  • JIMI TENOR
    Baby Free Spirit
ma 16.5.2022 13.00
  • GASELLIT
    Pakko Relaa Ennen Kun Mä Delaan
  • HOT CHIP
    Down (Radio Edit)
  • ROSALIA
    Chicken Teriyaki
  • MELODY'S ECHO CHAMBER
    Alma
  • Major Lazer & DJ Snake
    Lean On (feat. MØ)
  • AHO
    Nowinter Nosummer (Handshaking Rework)
  • JIMI TENOR
    Monday Blue
  • KENDRICK LAMAR
    Mirror
  • ANGEL OLSEN
    Big Time
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
  • CHARLI XCX
    Beg For You (feat. Rina Sawayama)
  • KARKKIAUTOMAATTI
    Seikkailuun
  • KARRI KOIRA
    Amerikankotka Liitää (feat. Ruudolf)
  • JOENSUU 1685
    Drifting radioedit
  • NELMA U
    Aaltojen Kuohu
  • TIMO LASSY
    Foreign Routes
  • ARCADE FIRE
    Unconditional I (Lookout Kid)
  • LADYHAWKE
    My Delirium
  • INTERPOL
    Toni
  • KURT VILE
    Like Exploding Stones
  • Lauri Haav
    Vesipisarat
  • ADA AIK
    Garage
  • KASEVA
    Striptease Tanssija (Remastered)
  • KATE BUSH
    Running Up That Hill (12" Mix)
  • VUORET
    Kuolleiden Miesten Päivä
  • JIMI TENOR
    Uncharted Waters
  • THE SMILE
    The Smoke
  • LANA DEL REY
    Doin' Time (explicit)
  • LIEKKI
    Illat Kalliolla
pe 13.5.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • FLORENCE + THE MACHINE
    King
  • MALLA
    Ollaan Jossain Kiinni
  • THE CARTERS
    Summer
  • INTERPOL
    Toni
  • ARCADE FIRE
    Unconditional I (Lookout Kid)
  • GASELLIT
    Pakko Relaa Ennen Kun Mä Delaan
  • MITSKI
    The Only Heartbreaker
  • Luukas Oja
    Ketä kiinnostaa
  • IGGY POP
    Lust For Life
  • BOBBY OROZA
    The Otherside
  • THE SMILE
    Skrting On The Surface
  • DAVID BOWIE
    Golden Years
  • Lauri Haav
    Syksyn Vihreillä
  • DINOSAUR JR.
    Just Like Heaven
  • CHISU
    Mun Kulta
  • Luukas Oja
    Supersankari
  • LADY GAGA
    Hold My Hand
  • NILÜFER YANYA
    Anotherlife
  • FRANZ FERDINAND
    Take Me Out
  • KEVIN MORBY
    Rock Bottom
  • SUR-RUR
    Hipsu
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla

Yhteistyö­kumppanit

On-demand

  • play / pause 23.6.2022 13.00
    Jakson linkki kopioitu leikepöydälle!
    Linkin haku epäonnistui!
    Haetaan jakson linkkiä...
    15.00 Bobby Oroza
  • 13.40 Marja Kangas ja teos Miehiä ja mielenrauhaa. 14.20 Maiju Markkanen ja Tero Tiittanen ja teos Taidankin tästä lähteä – Hauskimmat ja hirveimmät treffikokemukset II. 15.00 Tuutikki Tolonen ja Saariston prinsessa. 15.30 Figaro.
  • klo 13.20 Janne Malinen ja teos Waaralinnan salaisuudet, klo 14.00 Laura Eklund Nhaga ja audiosarja Demi & Ace
  • 13.00 Lyyti ja Radio Helsingin Kesälive, 14.40 Hanna Meretoja ja teos Elotulet, 15.20 Juha Roiha ja teos Yksi aina valvoo
  • Helsinki-päivän erikoislähetys suorana Espalta ravintola Kappelista! 14.05 Helsingin pormestari Juhana Vartiainen, 14.40 Dodo ry:n järjestösihteeri Milka Keinänen ja Kääntöpöydän 10-vuotistapahtuma, 15.00 Pertin Valinnat, Espan lavan ohjelma ja Drag Syndrome -kollektiivi, 16.00 Halkoo-esityksen Elsa Heikkilä ja Laura Lehtinen, 16.30 Vapauden hinta -näyttelyn kuraattori Nadiia Fedorova, 17.00 Kalliolle, kukkulalle ja Yöntutkijat Myllypurossa, vieraana Maija Saksman ja Seppo Renvall.
  • 13.00 Mikael Gabriel kertoo Helsinki päivän Malmitalon keikastaan. 14.00 Artisti Pyy. 14.30 Suora yhteys Kesärauha-festivaaleille!
  • 13.30 Sidewaysin alueohjelma: 00100ENSEMBLE Miniristeilystä kertovat Henna Tanskanen ja Pauliina Palo. 14.00 Vastaava tuottaja Marianne Saukkonen kertoo sunnuntain Helsinki-päivästä.
  • 13.30 Redin toimitusjohtaja Tanja Linsiö. 14.00 Tiia Rantanen ja Suurin piirtein.
  • 13.20 Aho 13.40 Matti Laine ja teos Kuolemanloukku 14.00 Kalle Kinos 14.30 Sporttivartti 15.00 Kuukauden kirja: Satu Rämö
  • 14.30 Henriikka Rönkkönen.
  • 14.00 Gettomasa
  • 13.00 Asiaa Frantsilan luomuyrttitilasta. 13.40 Heli Mäenpää ja teos Etsii omaa ihmistä. 14.20 Saija Kuusela ja teos Vöyry. 14.40 Jori Reijula ja teos Lattesamurai.
  • Erikoislähetys Suomenlinnasta!
  • 13.40 Linnea Vihonen ja teos Yhdessä pöydässä. 14.30 Flame Jazzin toiminnanjohtaja Jussi Fredriksson kertoo Flame Jazz Cruisesta. 15.00 Susanna Alakoski ja teos Lontoon tyttö.
  • 13.30 Gasellit, 14.00 Sara Osman ja teos Kaikki mikä jäi sanomatta, 14.20 Niklas Natt och Dag, 15.30 Hanna Bervoets
  • 13.20 Jukka Hakala ja teos Valheet joihin uskomme, 14.00 101 tapaa tappaa aviomies, 14.40 Iida Sofia Hirvonen ja teos Radalla, 15.20 Ida Pimenoff ja teos Kasvukausia – kirjoituksia äitiydestä
  • 13.40 Raija Hentman ja Uusi Etelä-Suomen retkeilyopas. 14.20 Open House Helsinki. 15.00 Huora-yhtyeen Anni Lötjönen kertoo tulevan kesän keikoista.
  • 13.30 Jani Nivalan Delfoi Road, 14.00 Veera Ikonen ja teos Pimeässä syttyy majakka, 14.20 Kari Enqvist ja teos Wilson, 14.40 Petra Forstén ja teos Kadonneet tytöt, 15.00 Kuukauden kirja: Pekka Sauri ja Onnen harha
  • 13.40 Niina Repo ja teos Anteeksianto, 14.00 Mirva Saukkola ja teos Siveltimenvetoja ja silmänlumetta, 14.40 Ann-Mari Leinonen ja teos Rakkaus, 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita
  • 13.30 Antti Autio. 14.00 Matriarkaatti ja Korjaamon levyjulkkarit. 15.00 Sanni Purhonen ja teos Jos vain muuttuisin toiseksi.
  • 13.30 Erki Pärnoja, 14.00 Arla Kanerva ja teos Lopun aikoja, 14.30 Ada Aik, 15.00 Sporttivartti, 15.30 Imanin ja Leenan vappuherkkuvinkit
  • 13.00 Yona, 13.40 Joonas Berghäll ja Vaaleanpunainen kirje, 14.20 Vuokko Hovatta ja Marianne Haapoja ja Työväenlaulujazz-konsertti
  • 13.30 Tanja Tiekso ja Fantasma-teos, 14.00 Elina Annola ja Kunnes kukkivat puut -teos
  • 13.30 Öyhökratia, 15.00 Sporttivartti, 15.30 Anni Saastamoinen
  • 13.30 Laura ja Vilppu katsovat asioita, 14.00 Hanna Päivärinta ja teos Pidä minua vielä, 14.45 Heidi Herala ja varainkeruukonsertti "Sunnuntai Ukrainalle" Helsingin kaupunginteatterin suurella näyttämöllä.
  • 13.40 Riikka-Maria Rosenberg ja Hakoisten Anna -teos, 14.00 SOFA, 14.30 Palkintogaala, 15.00 Sporttivartti, 15.30 Riina Tanskanen
  • 13.20 Maija Vilkkumaa, 14.00 Alli Haapasalo ja Tytöt tytöt tytöt -elokuva
  • 13.30 F ja uusi albumi Jos, 14.00 Sporttivartti, 15.00 Kuukauden kirja: Mikko Kuustonen – Omaelämäkerta
  • 14.00 Hanna Arvela ja teos Ihmeperhe, 15.00 Lukuviikko! Lukukeskuksen Emmi Jäkkö
  • Laura Friman taas Radio Helsingissä! 13.40 Näyttelijä Inka Kallén ja Odotus-elokuva. 15.00 Sporttivartti.
  • Lenita Airisto ja Noitanaisen ilosanoma, Juuli Niemi ja Mahdottomia asioita, Siiri Enoranta ja Maailmantyttäret, Tiina Raudaskoski ja Kuudennen kerroksen nainen.
  • Jani Moliis ja Jyrki Kasvin kolme elämää, Krista Kosonen ja lukupiiri sekä Ystäväni Anna -teos, Jussi Eskola ja Avauskokoonpano-kirja
  • Laura Frimanin kuukauden kirja on Annastiina Heikkilän Vapaus valita kohtalonsa.
  • 13.00 Kissa-yhtyeen Günter Kivioja ja Matias Riikonen kertovat tulevan kesän Bättre Folk -festivaalista.
  • 13.40 Miia Paakkanen ja teos Empatian voima työssä, 14.00 Sporttivartti
  • 13.40 Täysin hulluja satuja -kirjan tekijä Minna Kivelä, 15.30 Olivera ja UMK
  • 13.40 Oona Kivelä ja teos Kukkumuu, 15.00 Sporttivartti
  • 13.40 Lauri Kemppainen ja teos Jumalan Kämmenellä, 14.20 Anneli Aunola ja teos Tanssipartneri, 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita, 15.30 Tina Jukarainen ja Manage me:n Miksei kukaan auta -somekampanjasta.
  • Tuo poikaystävä työpaikalle -vuosittaspesiaali! 15.00 Kuukauden kirja: Jenni Toivoniemi, Valtakunta.
  • Musiikin streamauspalveluiden vastuukysymykset: 13.30 Muusikkojen liiton juristi Ilona Vartiainen, 14.30 Teoston lisensointijohtaja Markus Kaarto ja viestintä-, markkinointi-, yhteiskuntasuhdejohtaja Vappu Aura.
  • 14.00 Kaisa Åkerman ja teos Hajusteentekijän tytär
  • 13.45 Ánnámáret kertoo tulevan sunnuntain G Livelab Tampereen -keikasta, 14.00 Jenni Kokander ja teos Yksi miljoonasta, 14.30 Saamelaiskäräjien puheenjohtaja Tuomas Aslak Juuso kertoo saamelaisten kansallispäivän verkkotapahtumasta, 14.45 Ulla Pirttijärvi kertoo Ulla Pirttijärvi & Ulda -yhtyeen Kahdeksan vuodenaikaa -verkkokonsertista.
  • 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita, 15.30 Tekniikan akateemiset TEK:in Jeremi Nyyssönen ja opiskelijoiden jaksaminen
  • 14.00 Marko Hautala ja Kuolleiden valssi, 15.00 Saara Kekäläinen ja Valpuri ja vaarallinen aamupuuro
  • 13.30 Jyrki Tsutsunen ja ravintolarajoitukset, 14.00 Silja-Elisa Laitonen ja teos Valinta, 14.40 Kati Boijer-Spoof Heikinheimo ja teos Etätyön hyvinvointiopas, 15.00 Sporttivartti
  • 13.30 Maria Laiho ja Neulekirja vasenkätisille, 14.20 Helena Hallenberg ja Levollinen yö – Kiinalaisia keinoja unettomuuden hoitoon -kirja, 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita
  • 13.30 F ja Mitä jos -single, 14.00 Ainutkertainen Sami Saari, 15.30 Janica Brander ja Astrologiaa epäilijöille
  • 13.10 Isaac Sene kertoo tänään julkaistusta Kuuma jäbä -kappaleesta. 14.00 Petteri Järvinen kertoo Digiajan tietosuoja -kirjasta. 14.30 Vilppu ja Laura katsovat asioita – eli katsaus telkkarin ja leffan ihmeelliseen maailmaan. 15.00 Sporttivartti.
  • 13.30 Mandi Vermilä kertoo Tieteiden yöstä. 15.00-16.00 Kuukauden kirja on Johanna Elomaa: Prinsessan pako ja haastateltavana Tiina Jauhiainen.
  • 13.30 The Rasmus -yhtyeen uusi jäsen Emppu Suhonen kertoo tänään julkaistusta Jezebel -kappaleesta.
  • 13.30 Vilppu Rantanen ja striimipalveluiden leffa- ja sarjatarjonta, 14.30 Pauliina Seppälä ja uudistunut Mesenaatti, 15.00 Sporttivartti
  • Laura Frimanin suuri joululähetys!
  • Ylioppilasteatterin Kielletty hedelmä -esityksen ohjaaja Jenni Korpela ja yksi esityksen dramaturgeista Reetta Kinnarinen.
  • 13.40 Pet Agents -kirjan tekijät, 14.20 Janne Holmström ja teos Kauan sitten hukkunut
  • 13.40 Kaisa Happonen ja teos Mur ja metsän ilta, 14.20 Anneli Jussila ja teos Pentti Linkola ja minä, 14.40 Kale Puonti ja teos Satu – Alamaailman rautarouva, 15.20 Mato Valtonen ja Hullunrohkea monitoimielämä
  • 13.20 Marja-Leena Tuurna ja teos Eeva-Liisa Manner – Matka yli vaihtelevien äärten, 14.00 Päivi Haanpää ja teos Pysähdyskoe, 14.30 Kuulumisia Tuomaan markkinoilta, 15.20 Anne-Maija Aalto ja teos Mistä valo pääsee sisään
  • 13.10 Marko Kilpi ja teos Undertaker 5, 13.30 Suuri Sormusten ritarit -elokuvavisa, 14.20 Sanna-Mari Hovi ja teos Viikingeistä Victoriaan, 15.00 Sporttivartti
  • 13.40 Meri Mort ja teos Varjojen voima, 15.00 Henriikka Rönkkönen ja Aija Pahkala: Mielikuvituspoikaystävä K-18 -esitys Kapsäkissä, 15.20 Markus Ahonen ja teos Anna pahan kiertää.
  • 13.30 Vestan uusi Periodi-single, 14.00 Anton Monti ja Maailman vaarallisin rikollisjärjestö 'Ndrangheta, 14.30 Ismo Kiesiläinen ja Ilmaise mielipiteesi kauppakeskuksessa -päivä, 15.00 Sporttivartti.
  • 13.30 Freelancemuusikot ry:n stipendillä palkitut Aki Hauru ja Reeta Vestman. 14.00 Minna Seikkula ja Lupa elää -kansalaisaloite, 15.00 Anni Ihlberg ja teos Ilonpilaaja. 15.30 Jesus Christ Superstar -musikaalin päätähdet Ola Salo ja Peter Jöback.
  • 13.20 Kirjailija Juha Hurme ja Seitsemän veljestä -teos. 14.00 Toimittaja Kari Lumikero ja Tätä en vielä kertonut -kirja. 15.00 UN Women Suomen viestinnän vastaava Emma Winiecki.
  • 13.30 Tuomaan markkinoiden vastaava tuottaja Marianne Saukkonen ja markkinointipäällikkö Tiia Tuovinen, 14.00 Terhi Törmälehto ja teos "Taavi", 15.00 Sporttivartti
  • 13.20 Ari Turunen ja teos Tuoksujen atlas, 13.40 Suuri Tolkien-visa, 14.00 Kersti Juva ja teos Tolkienin tulkkina, 15.00 Santtu Palm kertoo Mauri Kunnas Joulutarinat -konsertista.
  • 13.00 Mr. Lordi kertoo perjantaina 26. marraskuuta julkaistavasta seitsemän albumin Lordiversity-kokonaisuudesta. 13.30 Koreografi Susanna Leinonen ja pukusuunnittelija Sari Nuttunen kertovat Susanna Leinonen Companyn 20-vuotisjuhlateoksesta Body. 14.30 Kirjailija Jouni K. Kemppainen kertoo Kaija Koon elämäkerrasta.
  • 13.30 Esitysrunoilija ja kirjoittaja Niko Hallikainen ja taiteellinen johtaja Hanna Parry kertovat Baltic Circle -festivaalista. 15.30 Jyväskylän kirjamessujen ohjelmapäällikkö Iida Simes.
  • 13.30 Sanni Lehtinen ja Amanda Pasanen, teos Huijareiden vallankumous, 14.00 Tuomo Kasanen ja Ani Iivanainen kertovat Kuulen sua -somekampanjasta, 15.00 Sporttivartti
  • 13.30 Johanna Vehkoo ja teos Oikeusjuttu, klo 14.00 Meri Valkama ja teos Sinun, Margot, 15.30 Anna Brotkin ja Free Britney -bileet
  • 10.20 Etnosoi-festivaalilla esiintyvät Sarah Palu ja DJ Palmu.
  • 13.30 Kira Poutanen ja teos Surun kartta. 14.30 Viaporin kekri. 15.00 Sporttivartti. 15.30 Jukka Salmisen pizzaperjantaivinkit!
  • 13.30 Kauriinmetsästäjät. 14.00 Siri Kolu. 14.30 Norminäytelmän näyttelijät Jani Toivola ja Cécile Orblin.
  • 10.00 Marja Kuusiluoma ja Kansallisteatterin Dosentit
  • 9.30 Niillas Holmberg, 10.00 Susanna Kuparinen ja teatteriesitys Sokea piste, 10.30 Kaupunkiuutisia Oulusta
  • 13.30 Kirjamessujen ohjelmajohtaja Ronja Salmi, 14.30 Matriarkaatti-podcast
  • 13.30 Emilia Kukkala ja teos Kaiken jälkeen, 14.00 Kashmeera Lokuge ja Hyppe Salmi, teos Ilmatilaa
  • 13.30 Ilkka Karisto ja teos Vuosi ilman nettiä
  • 13.00 Rosa Coste, 13.30 Veli-Pekka Lehtonen ja teos Renny Harlin – Ainutlaatuinen elämäni, 14.00 Sporttivartti
  • 13.30 Mike Pohjola ja Maailman hauskin -kirja
  • 13.10 Johanna Venho ja Syyskirja, 13.30 Toni-Matti Karjalainen ja teos Pohjoisen laulut – Suomalaisen hevimetallin matka maailmalle, 14.00 Taide vai teknologia -podcastin toimittaja Nuppu Stenros, 14.50 McKoo
  • klo 13.05 Särre. klo 13.30 Mariska ja teos "Kummat ja kammot", 14.00 Sporttivartti
  • 13.30 Jenni Pääskysaari ja Mielen maantiede -kirja, 14.30 Sofia Blanco Sequeiros ja Voitto-teos
  • 13.30 Kauko Röyhkä, 14.30 Max Manner, 15.00 Miki Liukkonen
  • 13.30 Arppa. 14.00 Ellinoora. 15.00 Marja Aarnipuro.
  • 13.30 Juha Ruusuvuori. 14.00 Anniina Mikama. 14.30 Anni Lötjönen.
  • 13.30 YMCA:n rauhanpalkinto. 14.00 TEOS 2021 -tapahtuman tuottaja Jenni Pekkarinen, kuvanveistäjä Kalle Mustonen ja kuvataiteilija ja tapahtuman toinen ripustusvastaava Iina Heiskanen. 15.30 Maisku Myllymäki ja uutuusteos Holly.
  • 13.30 Linda Liukas. 14.00 Rosa Coste. 15.00 Elina Gustafsson.
  • 13.30 Yeboyah ja uusi albumi Perhosefekti. 14.00 Kirjailija Taina Latvala ja Torinon enkeli -kirja. 14.30 Kirjailija Max Seeck.
  • 13.30 Lyyti 14.30 Kirjailija Sisko Savonlahti 14.00 Kirjailija Anniina Nurmi ja Rakastan ja vihaan vaatteita -kirja. 15.30 LiveFINin toiminnanjohtaja Jenna Lahtinen.
  • Helsinki Design Weekin spesiaalilähetys! 13.00 Ohjelmajohtaja Anni Korkman. 13.30 Asiaa maata pitkin matkustamisesta. 14.00 Vuoden Graafikko Marina Veziko. 15.00 Aalto-yliopiston asiantuntija (Vaikuttavuus ja kumppanuudet) Enni Äijälä. 15.30 Lasten Designviikosta arkkitehti, valokuvataiteilija Jouni Kaipia ja kuvittaja Lena Frölander-Ulf.
  • Kello yhden tee: Bridgerton-iltapäivä!
  • 13.30 Siim Liivik, elämäkerta. 14.30. Amanda palo 15.00 Sepikka.
  • Klo 15.00 kirjailija Helmi Kekkonen.
  • 13.30 Iisa Pajula - Itke, Kirjoita, Laula. 14.30 Jari Järvelä - Aino A. -kirjasta. 15.30 Riikka Siirala & Metsäretki.
  • Radio Helsingin maanantaiaamussa Laura Friman! 9.30 Vilma Alina. 10.00 Elina Kilkku ja Jumalainen jälkinäytös.
  • Livelähetys Oulun Musiikkivideo festivaaleilta. Vieraina: 13:30 Raine Laaksonen 14:00 Justus Kantakoski 14:30 Roos Hekkens 15:30 Asta Salomaa
  • 13:30 Kristian Kosonen – Verinen tie Tyrjään
  • 15.30 Joona Keskitalo – Tottelemattomat
  • 14.00 Reetta Ristimäki - Helsingin Oopperakesä. 15.00 Marko Ahtisaari & Juhlaviikot.
  • 13.30 Kirjagraafikko Jussi Karjalainen. 14.30 Ansku Nousiaisen kanssa puhutaan Oulun musiikkivideofestareista.
  • 13.30 Pekko Pesonen & Peruna-elokuva
  • 14.30 Antti Rönkä. 15.00 Lxandra.
  • 14.30 Kuvittaja ja sarjakuvataiteilija Warda Ahmed kertoo Goethe-Institut Finnlandin työpajasta ja paneelikeskustelusta.
  • 13.30 WSOY:n Leena Balmen kesäkirjapaketti! 15.30 M kertoo uudesta Sinun omasi -singlestään ja tulevasta Varjo-festivaalin keikastaan.
  • 13.30 Kirjailija Kai Myberg. 14.30 Kirjailija Sinikka Piippo.15.30 Kirjailija Helena Steen.
  • 13.30 Pyqäri. 14.30 Kirjailija Veera Vahtera ja Vaihteeksi vapaalla -kirja.
  • 13.30 Kirjailija Satu Rämö ja Talo maailman reunalla -kirja. 14.30 Kirjailija Pete Suhonen ja Naiset kuin muuttolinnut -kirja. 15.30 Ohjelmajohtaja Anni Korkman kertoo tämän vuoden Helsinki Design Weekin ohjelmasta.
  • 13.30 Kesärauha-festivaali. 14.30 Lxandra.
  • Laura Frimanin Helsinki-päivän erikoislähetys Espan lavalta! Suorassa lähetyksessä tavataan mielenkiintoisia Helsinki-päivän vieraita ja tunnelmoidaan Suomen pääkaupunkia yhdessä kuulijoiden kanssa.
  • 13.30 Kirjailija Christian Rönnbacka ja Tulen aika -kirja. 14.30 Lasten- ja nuortenkirjailija Veera Salmi. 15.00-16.00 Pride 2021: Translaki uusiksi!
  • 13.30 Muu ry:n toiminnanjohtaja Timo Soppela kertoo Art Fair Suomi Goes Galleries -tapahtumasta. 14.30 Kirjailija Matti Remes ja Norjalainen tyttöystävä -kirja. 15.00 Juha Hietanen ja Huuhkajien siivet -kirja.
  • 13.30 Vesala kertoo uudesta Kysy mua ulos -kappaleestaan. 14.00 Mercedes Bentso kertoo ja Oikeus hengittää -mielenosoituksesta. 14.30 Kirjailija Katri Naukari kertoo Yhden puun tuho -kirjasta.
  • 13.30 Kirjailija Anna Karhunen kertoo Jos-kirjasta. 14.30 Kirjailija Kaisa Nummela kertoo Hymytyttö-kirjasta 15.30 Kirjailija Joonas Konstig kertoo Viimeinen kaatunut -kirjasta..
  • 13.30 Kirjailija Outi Mäkinen kertoo Karu planeetta -kirjasta. 14.30 Kuvanveistäjä Aaron Heino kertoo EMMA-museon Off Topic -näyttelystä.
  • 14.30 Salla Simukka kertoo Matalapaine/Korkeapaine -kirjasta. 15.30 Paula Noronen kertoo Tarja Kulho – Lomille lompsis -kirjasta.
  • 13.30 Suomenlinnan tapahtumakoordinaattori Paula Lappalainen. 14.30 Kirjailija Niko Rantsi ja Kuka viereesi jää -kirja. 15.30 Elina ja Sofia kertovat Rohkeasti sinä -kirjasta.
  • 10.20 Maailma kylässä -festivaalin ohjelmapäällikkö Johanna Eurakoski.
  • 13.30 Lyyti.
  • 14.30 Dekkaristi Arttu Tuominen.
  • 13.00 Jenni Janakka ja Kaisa Merelä kertovat Himokirjasta. 14.30 Helmi Kekkonen kertoo Suurteoksia-kirjasta. 15.00 Sporttivartti. 15.30 Astrid Swan kertoo uudesta Silvi's Dream -singlestä.
  • 13.30 Amos Rexin Between us -näyttelyn kuvataiteilija Karoliina Hellberg ja muotoilija Tero Kuitunen. 15.30 Kirjailija Martti Vaalahti kertoo Sanomattakin selvää -kirjasta.
  • 13.30 Jani Toivola kertoo Rakkaudesta-uutuuskirjasta. 14.00 Tympeät tytöt.
  • 13.30 Open House Helsinki -tapahtuma.
  • Etävappubileet! 13.30 Artisti Pekka Nisu kertoo uudesta Vapaa maa -kappaleesta. 14.30 Babel-yhtye.
  • 14.30 Kirjailija Heikki Valkama kertoo Okazu – japanilaista kasvisruokaa -kirjasta.
  • 13.30 Suuri Oscar-analyysi! Vieraana kriitikko Anton Vanha-Majamaa. 14.30 Kirjailija Maria Mörö ja Vapaammin versoo -kirja.
  • 13.30 Kirjailija Susanna Alakoski kertoo Pumpulienkeli-kirjasta.