Laura Friman

Kirjallisuuden ja ranskanperunoiden paras ystävä Laura Friman käy iltapäivisin kanssasi läpi ajankohtaisimmat kaupunkitapahtumat, dramaattisimmat popkulttuuri-ilmiöt sekä kaikki arkisen perhe-elämän pienet juhlahetket mielenkiintoisia vieraita unohtamatta.

Luvassa myös katsaus kirjallisuuskentän uutisiin, kuumimpiin uutuuskirjoihin ja suosikkiklassikoihin. Make reading sexy again!

Ohjelmassa mukana WSOY, Tammi ja Johnny Kniga.

Laura Friman Radio Helsingin iltapäivissä maanantaisin, torstaisin ja perjantaisin klo 13.00–16.00. 

Vierasehdotuksissa ole suoraan yhteydessä tuottajaan:
Lida Moeini
lida.moeini@radiohelsinki.fi

 

Tekijät

Tulossa

  • Laura Friman 19.5.2022 13.00
  • Laura Friman 20.5.2022 13.00
  • Laura Friman 23.5.2022 13.00
  • Laura Friman 26.5.2022 13.00

Haastattelut

Näytä lisää

Soittolistat

pe 6.5.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • ARCADE FIRE
    Age Of Anxiety I
  • AUTIO ANTTI
    Linnut Jotka Löytää Aina Kotiinsa
  • SUFJAN STEVENS
    Mystery Of Love [Call Me By Your Name Soundtrack]
  • PARQUET COURTS
    Watching Strangers Smile
  • FONTAINES D.C.
    Roman Holiday
  • DELFOI ROAD
    North/South
  • SUEDE
    Indian Strings
  • Lähiöbotox
    Kuollut
  • ITÄ-HOLLOLA INSTALLAATIO
    Ufot Laskeutuu
  • PEKKA NISU
    Tuulet Vie
  • ANDREW BIRD
    Underlands
  • Lähiöbotox
    Mieheltä Toiselle
  • DE LA SOUL
    Ring Ring Ring (Ha Ha Hey)
  • TEINI-PÄÄ
    Kissat Ja Koirat
  • THE KILLERS
    Human
  • INTERPOL
    Pioneer To The Falls
  • VESALA
    Mul Ei Oo Lapsuudensankarii (Radio Edit)
ma 16.5.2022 13.00
  • GASELLIT
    Pakko Relaa Ennen Kun Mä Delaan
  • HOT CHIP
    Down (Radio Edit)
  • ROSALIA
    Chicken Teriyaki
  • MELODY'S ECHO CHAMBER
    Alma
  • Major Lazer & DJ Snake
    Lean On (feat. MØ)
  • AHO
    Nowinter Nosummer (Handshaking Rework)
  • JIMI TENOR
    Monday Blue
  • KENDRICK LAMAR
    Mirror
  • ANGEL OLSEN
    Big Time
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
  • CHARLI XCX
    Beg For You (feat. Rina Sawayama)
  • KARKKIAUTOMAATTI
    Seikkailuun
  • KARRI KOIRA
    Amerikankotka Liitää (feat. Ruudolf)
  • JOENSUU 1685
    Drifting radioedit
  • NELMA U
    Aaltojen Kuohu
  • TIMO LASSY
    Foreign Routes
  • ARCADE FIRE
    Unconditional I (Lookout Kid)
  • LADYHAWKE
    My Delirium
  • INTERPOL
    Toni
  • KURT VILE
    Like Exploding Stones
  • Lauri Haav
    Vesipisarat
  • ADA AIK
    Garage
  • KASEVA
    Striptease Tanssija (Remastered)
  • KATE BUSH
    Running Up That Hill (12" Mix)
  • VUORET
    Kuolleiden Miesten Päivä
  • JIMI TENOR
    Uncharted Waters
  • THE SMILE
    The Smoke
  • LANA DEL REY
    Doin' Time (explicit)
  • LIEKKI
    Illat Kalliolla
ma 9.5.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • THE THE
    This Is The Day
  • R.E.M.
    Radio Free Europe
  • ARCADE FIRE
    Age of Anxiety II (Rabbit Hole)
  • SUR-RUR
    Hipsu
  • DEEE-LITE
    Groove Is In The Heart (feat. Q-Tip, Bootsy Collins) (Meeting Of The Minds Mix)
  • Luukas Oja
    Lähdinkö liian varhain
  • THE BLACK KEYS
    It Ain't Over
  • VESTA
    Uskon tulevaan
  • THE RACONTEURS
    Steady, As She Goes
  • WARPAINT
    Hips
  • CHARLI XCX
    Baby
  • Lauri Haav
    Vesipisarat
  • CARIBOU
    Can't Do Without You
  • THE STREETS
    Blinded By The Lights
  • BLACK LIZARD
    Killfire
  • ROISIN MURPHY
    Overpowered (Album version)
  • PAMBIKALLIO
    Neitoperhonen
  • PARIISIN KEVÄT
    Hei mä soitan sulle ihan kohta
  • Huora
    Oispa Kaljaa
  • ADA AIK
    Nights
  • YUP
    Eurooppa
  • RUUSUT
    <3 <3
  • Luukas Oja
    Tänään ja vuoden kuluttua
  • MANIC STREET PREACHERS
    Europa Geht Durch Mich (feat. Nina Hoss)
  • U2
    Zooropa
  • SUEDE
    Europe Is Our Playground (B-side Of Trash)
pe 13.5.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • FLORENCE + THE MACHINE
    King
  • MALLA
    Ollaan Jossain Kiinni
  • THE CARTERS
    Summer
  • INTERPOL
    Toni
  • ARCADE FIRE
    Unconditional I (Lookout Kid)
  • GASELLIT
    Pakko Relaa Ennen Kun Mä Delaan
  • MITSKI
    The Only Heartbreaker
  • Luukas Oja
    Ketä kiinnostaa
  • IGGY POP
    Lust For Life
  • BOBBY OROZA
    The Otherside
  • THE SMILE
    Skrting On The Surface
  • DAVID BOWIE
    Golden Years
  • Lauri Haav
    Syksyn Vihreillä
  • DINOSAUR JR.
    Just Like Heaven
  • CHISU
    Mun Kulta
  • Luukas Oja
    Supersankari
  • LADY GAGA
    Hold My Hand
  • NILÜFER YANYA
    Anotherlife
  • FRANZ FERDINAND
    Take Me Out
  • KEVIN MORBY
    Rock Bottom
  • SUR-RUR
    Hipsu
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
to 12.5.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • ARPPA
    Täällä Taas
  • SUR-RUR
    Negatiiviset uut
  • PAMBIKALLIO
    Neitoperhonen
  • COLA BOYY & THE AVALANCHES
    Don't Forget Your Neighborhood
  • BOBBY OROZA
    The Otherside
  • KHRUANGBIN & LEON BRIDGES
    B-Side
  • Luukas Oja
    Haaveminä
  • CATE LE BON
    Moderation
  • NELMA U
    Aaltojen Kuohu
  • ADA AIK
    Garage
  • THE WEEKND
    Out Of Time
  • J. KARJALAINEN
    Popsävel 66
  • ALDOUS HARDING
    Lawn
  • WARPAINT
    Champion
  • ROSALIA
    Candy
  • ODESZA
    Love Letter (feat. The Knocks) (Radio Edit)
  • INTERPOL
    Toni
  • PEKKA NISU
    Kaiken Täytyy Mennä
  • BAD SAUNA
    Kun Nään Koiran (Mun Sydän Sulaa)
  • BLONDIE
    Hanging On The Telephone
  • ELIAS GOULD
    En tiennyt ennen
  • MALLA
    Ollaan Jossain Kiinni
  • KURT VILE
    Mount Airy Hill (Way Gone)
  • Luukas Oja
    Pysytään
  • KENDRICK LAMAR
    The Heart Part 5
ma 2.5.2022 13.00
  • INTERPOL
    Toni
  • CHARLI XCX
    Beg For You (feat. Rina Sawayama)
  • OLAVI UUSIVIRTA
    Kielletty Leikki
  • MELODY'S ECHO CHAMBER
    Alma
  • THE SMILE
    The Smoke
  • ARCADE FIRE
    Unconditional I (Lookout Kid)
  • AUTIO ANTTI
    Lisää ääntä
  • GETTOMASA
    Iso takki
  • Lähiöbotox
    Köyhyyden Pelko
  • J. KARJALAINEN
    Popsävel 66
  • ROSALIA
    Chicken Teriyaki
  • MATRIARKAATTI, MON-SALA & ADIKIA
    Lääh
  • ANGEL OLSEN
    Big Time
  • PRINCE
    When Doves Cry
  • CHRISTINE AND THE QUEENS
    Tilted
  • TUOMO
    Don't Take It Too Hard
  • AMBER MARK
    Bliss
  • THE PIPETTES
    Pull Shapes
  • LYYTI
    Mihin Voi Soittaa?
  • LANA DEL REY
    Text Book
  • THE FLAMING LIPS
    Do You Realize??
  • RADIOHEAD
    Paranoid Android
  • NELMA U
    Aaltojen Kuohu
  • EURYTHMICS
    Brand New Day
  • VESTA
    Juttele Mulle
  • THE CARDIGANS
    Lovefool [William Shakespeare's Romeo & Juliet Soundtrack]
  • Lähiöbotox
    Ei Pyhiä
  • N.E.R.D
    Things Are Getting Better
  • Kindness
  • ADA AIK
    Garage
to 5.5.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • THE BLACK KEYS
    It Ain't Over
  • ALDOUS HARDING
    Lawn
  • PJ HARVEY
    The Wheel
  • INTERPOL
    Toni
  • IBE
    Meitsion
  • Lähiöbotox
    Fikti
  • THE STROKES
    Last Nite
  • MALLA
    Ollaan Jossain Kiinni
  • BECK
    Loser
  • CASS MCCOMBS
    Belong To Heaven
  • ROSITA LUU
    Normaali
  • DJ SLOW
    Something To Say
  • ARCADE FIRE
    Unconditional I (Lookout Kid)
  • THE FLAMING LIPS
    Race For The Prize
  • VESTA
    Uskon tulevaan
  • SPOON
    Wild
  • JULEE CRUISE
    Summer Kisses, Winter Tears
  • TALKING HEADS
    Sax And Violins
  • FLORENCE + THE MACHINE
    Free
  • SUR-RUR
    Negatiiviset uut
  • Lähiöbotox
    Kasvoton Kansa
  • AUTIO ANTTI
    Kaikki Hyvin
  • ADA AIK
    Garage
  • MAUSTETYTÖT & AGENTS
    Tein Kai Lottorivin Väärin
  • THE LA'S
    There She Goes
pe 29.4.2022 13.00
  • SOPHIE ELLIS-BEXTOR
    Murder On The Dancefloor
  • LIZZO
    About Damn Time
  • VESTA
    Juttele Mulle
  • HECTOR
    Kissojen yö
  • TORO Y MOI
    Deja Vu
  • LAKE JONS
    Simone
  • ERKI PARNOJA
    Volga
  • NELMA U
    Level Up
  • FLORENCE + THE MACHINE
    Free
  • SUR-RUR
    Negatiiviset uut
  • INTERPOL
    Toni
  • ROSALIA
    Candy
  • ADA AIK
    Garage
  • FLEETWOOD MAC
    Dreams
  • NELMA U
    Icetown
  • PINTANDWEFALL
    Riff Raff
  • SIMPLE MINDS
    Don't You (Forget About Me)
  • TALIB KWELI
    Get By
  • MALLA
    Ollaan Jossain Kiinni
to 28.4.2022 13.00
  • KURT VILE
    Mount Airy Hill (Way Gone)
  • ARCADE FIRE
    The Lightning I-II
  • YONA
    Solut Herää Eloon
  • Ellie Goulding
    Love Me Like You Do (Original)
  • FLORENCE + THE MACHINE
    Free
  • OLAVI UUSIVIRTA
    Kielletty Leikki
  • NELMA U
    Hyvä Päivä
  • THE SMILE
    Skrting On The Surface
  • AUTIO ANTTI
    Lisää ääntä
  • DJ SLOW
    Something To Say
  • MALLA
    Ollaan Jossain Kiinni
  • INTERPOL
    Toni
  • TIMO LASSY
    Foreign Routes
  • JENS LEKMAN
    Tram #7 To Heaven
  • BOBBY OROZA
    The Otherside
  • JUKKA NOUSIAINEN
    Jukan Tehdas
  • LYYTI
    Mihin Voi Soittaa?
  • TEKSTI-TV 666
    Silmät kiinni ja kädet ristiin
  • HAIM
    Summer Girl
  • PAMBIKALLIO
    Neitoperhonen
  • SUR-RUR
    Negatiiviset uut
  • GEORGIA
    About Work The Dancefloor
  • J. KARJALAINEN
    Popsävel 66
  • BIG THIEF
    Ufof
  • BONOBO
    From You (feat. Joji)
  • NELMA U
    Mansikka feat. Tume
  • Saaret
    Moods
ma 25.4.2022 13.00
  • VESTA
    Juttele Mulle
  • MALLA
    Irti
  • THE SMILE
    Skrting On The Surface
  • DJ SLOW
    Something To Say
  • KNIPI
    Maailman Toimivin Kaupunki
  • ROSALIA
    Candy
  • JOOSE KESKITALO
    Nukkekoti
  • FLORENCE + THE MACHINE
    Free
  • NELMA U
    Ristiin feat. Ringa Manner
  • J. KARJALAINEN
    Nuku Hyvin, Angelique
  • ELIAS GOULD
    En tiennyt ennen
  • AUTIO ANTTI
    Lisää ääntä
  • TITIYO
    Come Along
  • BOBBY OROZA
    The Otherside
  • KURT VILE
    Mount Airy Hill (Way Gone)
  • K-X-P
    Space Precious Time
  • LYYTI
    Karkauspäivä
  • OLAVI UUSIVIRTA
    Kielletty Leikki
  • BABEL
    Morby
  • JETHRO TULL
    We Used To Know
  • THE BLACK KEYS
    Wild Child
  • Jesse Markin
    Stars In Your Eyes
  • SUDAN ARCHIVES
    Home Maker
  • PAMBIKALLIO
    Neitoperhonen
  • ARCADE FIRE
    The Lightning I-II
  • NELMA U
    Level Up
  • SUR-RUR
    Negatiiviset uut
  • IISA
    Ei Sodassa Ei Rakkaudessa
  • HANDSHAKING
    Boring Fields
  • DEPECHE MODE
    Just Can't Get Enough

Yhteistyö­kumppanit

On-demand

  • play / pause 16.5.2022 13.00
    Jakson linkki kopioitu leikepöydälle!
    Linkin haku epäonnistui!
    Haetaan jakson linkkiä...
    13.40 Linnea Vihonen ja teos Yhdessä pöydässä. 14.30 Flame Jazzin toiminnanjohtaja Jussi Fredriksson kertoo Flame Jazz Cruisesta. 15.00 Susanna Alakoski ja teos Lontoon tyttö.
  • 13.30 Gasellit, 14.00 Sara Osman ja teos Kaikki mikä jäi sanomatta, 14.20 Niklas Natt och Dag, 15.30 Hanna Bervoets
  • 13.20 Jukka Hakala ja teos Valheet joihin uskomme, 14.00 101 tapaa tappaa aviomies, 14.40 Iida Sofia Hirvonen ja teos Radalla, 15.20 Ida Pimenoff ja teos Kasvukausia – kirjoituksia äitiydestä
  • 13.40 Raija Hentman ja Uusi Etelä-Suomen retkeilyopas. 14.20 Open House Helsinki. 15.00 Huora-yhtyeen Anni Lötjönen kertoo tulevan kesän keikoista.
  • 13.30 Jani Nivalan Delfoi Road, 14.00 Veera Ikonen ja teos Pimeässä syttyy majakka, 14.20 Kari Enqvist ja teos Wilson, 14.40 Petra Forstén ja teos Kadonneet tytöt, 15.00 Kuukauden kirja: Pekka Sauri ja Onnen harha
  • 13.40 Niina Repo ja teos Anteeksianto, 14.00 Mirva Saukkola ja teos Siveltimenvetoja ja silmänlumetta, 14.40 Ann-Mari Leinonen ja teos Rakkaus, 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita
  • 13.30 Antti Autio. 14.00 Matriarkaatti ja Korjaamon levyjulkkarit. 15.00 Sanni Purhonen ja teos Jos vain muuttuisin toiseksi.
  • 13.30 Erki Pärnoja, 14.00 Arla Kanerva ja teos Lopun aikoja, 14.30 Ada Aik, 15.00 Sporttivartti, 15.30 Imanin ja Leenan vappuherkkuvinkit
  • 13.00 Yona, 13.40 Joonas Berghäll ja Vaaleanpunainen kirje, 14.20 Vuokko Hovatta ja Marianne Haapoja ja Työväenlaulujazz-konsertti
  • 13.30 Tanja Tiekso ja Fantasma-teos, 14.00 Elina Annola ja Kunnes kukkivat puut -teos
  • 13.30 Öyhökratia, 15.00 Sporttivartti, 15.30 Anni Saastamoinen
  • 13.30 Laura ja Vilppu katsovat asioita, 14.00 Hanna Päivärinta ja teos Pidä minua vielä, 14.45 Heidi Herala ja varainkeruukonsertti "Sunnuntai Ukrainalle" Helsingin kaupunginteatterin suurella näyttämöllä.
  • 13.40 Riikka-Maria Rosenberg ja Hakoisten Anna -teos, 14.00 SOFA, 14.30 Palkintogaala, 15.00 Sporttivartti, 15.30 Riina Tanskanen
  • 13.20 Maija Vilkkumaa, 14.00 Alli Haapasalo ja Tytöt tytöt tytöt -elokuva
  • 13.30 F ja uusi albumi Jos, 14.00 Sporttivartti, 15.00 Kuukauden kirja: Mikko Kuustonen – Omaelämäkerta
  • 14.00 Hanna Arvela ja teos Ihmeperhe, 15.00 Lukuviikko! Lukukeskuksen Emmi Jäkkö
  • Laura Friman taas Radio Helsingissä! 13.40 Näyttelijä Inka Kallén ja Odotus-elokuva. 15.00 Sporttivartti.
  • Lenita Airisto ja Noitanaisen ilosanoma, Juuli Niemi ja Mahdottomia asioita, Siiri Enoranta ja Maailmantyttäret, Tiina Raudaskoski ja Kuudennen kerroksen nainen.
  • Jani Moliis ja Jyrki Kasvin kolme elämää, Krista Kosonen ja lukupiiri sekä Ystäväni Anna -teos, Jussi Eskola ja Avauskokoonpano-kirja
  • Laura Frimanin kuukauden kirja on Annastiina Heikkilän Vapaus valita kohtalonsa.
  • 13.00 Kissa-yhtyeen Günter Kivioja ja Matias Riikonen kertovat tulevan kesän Bättre Folk -festivaalista.
  • 13.40 Miia Paakkanen ja teos Empatian voima työssä, 14.00 Sporttivartti
  • 13.40 Täysin hulluja satuja -kirjan tekijä Minna Kivelä, 15.30 Olivera ja UMK
  • 13.40 Oona Kivelä ja teos Kukkumuu, 15.00 Sporttivartti
  • 13.40 Lauri Kemppainen ja teos Jumalan Kämmenellä, 14.20 Anneli Aunola ja teos Tanssipartneri, 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita, 15.30 Tina Jukarainen ja Manage me:n Miksei kukaan auta -somekampanjasta.
  • Tuo poikaystävä työpaikalle -vuosittaspesiaali! 15.00 Kuukauden kirja: Jenni Toivoniemi, Valtakunta.
  • Musiikin streamauspalveluiden vastuukysymykset: 13.30 Muusikkojen liiton juristi Ilona Vartiainen, 14.30 Teoston lisensointijohtaja Markus Kaarto ja viestintä-, markkinointi-, yhteiskuntasuhdejohtaja Vappu Aura.
  • 14.00 Kaisa Åkerman ja teos Hajusteentekijän tytär
  • 13.45 Ánnámáret kertoo tulevan sunnuntain G Livelab Tampereen -keikasta, 14.00 Jenni Kokander ja teos Yksi miljoonasta, 14.30 Saamelaiskäräjien puheenjohtaja Tuomas Aslak Juuso kertoo saamelaisten kansallispäivän verkkotapahtumasta, 14.45 Ulla Pirttijärvi kertoo Ulla Pirttijärvi & Ulda -yhtyeen Kahdeksan vuodenaikaa -verkkokonsertista.
  • 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita, 15.30 Tekniikan akateemiset TEK:in Jeremi Nyyssönen ja opiskelijoiden jaksaminen
  • 14.00 Marko Hautala ja Kuolleiden valssi, 15.00 Saara Kekäläinen ja Valpuri ja vaarallinen aamupuuro
  • 13.30 Jyrki Tsutsunen ja ravintolarajoitukset, 14.00 Silja-Elisa Laitonen ja teos Valinta, 14.40 Kati Boijer-Spoof Heikinheimo ja teos Etätyön hyvinvointiopas, 15.00 Sporttivartti
  • 13.30 Maria Laiho ja Neulekirja vasenkätisille, 14.20 Helena Hallenberg ja Levollinen yö – Kiinalaisia keinoja unettomuuden hoitoon -kirja, 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita
  • 13.30 F ja Mitä jos -single, 14.00 Ainutkertainen Sami Saari, 15.30 Janica Brander ja Astrologiaa epäilijöille
  • 13.10 Isaac Sene kertoo tänään julkaistusta Kuuma jäbä -kappaleesta. 14.00 Petteri Järvinen kertoo Digiajan tietosuoja -kirjasta. 14.30 Vilppu ja Laura katsovat asioita – eli katsaus telkkarin ja leffan ihmeelliseen maailmaan. 15.00 Sporttivartti.
  • 13.30 Mandi Vermilä kertoo Tieteiden yöstä. 15.00-16.00 Kuukauden kirja on Johanna Elomaa: Prinsessan pako ja haastateltavana Tiina Jauhiainen.
  • 13.30 The Rasmus -yhtyeen uusi jäsen Emppu Suhonen kertoo tänään julkaistusta Jezebel -kappaleesta.
  • 13.30 Vilppu Rantanen ja striimipalveluiden leffa- ja sarjatarjonta, 14.30 Pauliina Seppälä ja uudistunut Mesenaatti, 15.00 Sporttivartti
  • Laura Frimanin suuri joululähetys!
  • Ylioppilasteatterin Kielletty hedelmä -esityksen ohjaaja Jenni Korpela ja yksi esityksen dramaturgeista Reetta Kinnarinen.
  • 13.40 Pet Agents -kirjan tekijät, 14.20 Janne Holmström ja teos Kauan sitten hukkunut
  • 13.40 Kaisa Happonen ja teos Mur ja metsän ilta, 14.20 Anneli Jussila ja teos Pentti Linkola ja minä, 14.40 Kale Puonti ja teos Satu – Alamaailman rautarouva, 15.20 Mato Valtonen ja Hullunrohkea monitoimielämä
  • 13.20 Marja-Leena Tuurna ja teos Eeva-Liisa Manner – Matka yli vaihtelevien äärten, 14.00 Päivi Haanpää ja teos Pysähdyskoe, 14.30 Kuulumisia Tuomaan markkinoilta, 15.20 Anne-Maija Aalto ja teos Mistä valo pääsee sisään
  • 13.10 Marko Kilpi ja teos Undertaker 5, 13.30 Suuri Sormusten ritarit -elokuvavisa, 14.20 Sanna-Mari Hovi ja teos Viikingeistä Victoriaan, 15.00 Sporttivartti
  • 13.40 Meri Mort ja teos Varjojen voima, 15.00 Henriikka Rönkkönen ja Aija Pahkala: Mielikuvituspoikaystävä K-18 -esitys Kapsäkissä, 15.20 Markus Ahonen ja teos Anna pahan kiertää.
  • 13.30 Vestan uusi Periodi-single, 14.00 Anton Monti ja Maailman vaarallisin rikollisjärjestö 'Ndrangheta, 14.30 Ismo Kiesiläinen ja Ilmaise mielipiteesi kauppakeskuksessa -päivä, 15.00 Sporttivartti.
  • 13.30 Freelancemuusikot ry:n stipendillä palkitut Aki Hauru ja Reeta Vestman. 14.00 Minna Seikkula ja Lupa elää -kansalaisaloite, 15.00 Anni Ihlberg ja teos Ilonpilaaja. 15.30 Jesus Christ Superstar -musikaalin päätähdet Ola Salo ja Peter Jöback.
  • 13.20 Kirjailija Juha Hurme ja Seitsemän veljestä -teos. 14.00 Toimittaja Kari Lumikero ja Tätä en vielä kertonut -kirja. 15.00 UN Women Suomen viestinnän vastaava Emma Winiecki.
  • 13.30 Tuomaan markkinoiden vastaava tuottaja Marianne Saukkonen ja markkinointipäällikkö Tiia Tuovinen, 14.00 Terhi Törmälehto ja teos "Taavi", 15.00 Sporttivartti
  • 13.20 Ari Turunen ja teos Tuoksujen atlas, 13.40 Suuri Tolkien-visa, 14.00 Kersti Juva ja teos Tolkienin tulkkina, 15.00 Santtu Palm kertoo Mauri Kunnas Joulutarinat -konsertista.
  • 13.00 Mr. Lordi kertoo perjantaina 26. marraskuuta julkaistavasta seitsemän albumin Lordiversity-kokonaisuudesta. 13.30 Koreografi Susanna Leinonen ja pukusuunnittelija Sari Nuttunen kertovat Susanna Leinonen Companyn 20-vuotisjuhlateoksesta Body. 14.30 Kirjailija Jouni K. Kemppainen kertoo Kaija Koon elämäkerrasta.
  • 13.30 Esitysrunoilija ja kirjoittaja Niko Hallikainen ja taiteellinen johtaja Hanna Parry kertovat Baltic Circle -festivaalista. 15.30 Jyväskylän kirjamessujen ohjelmapäällikkö Iida Simes.
  • 13.30 Sanni Lehtinen ja Amanda Pasanen, teos Huijareiden vallankumous, 14.00 Tuomo Kasanen ja Ani Iivanainen kertovat Kuulen sua -somekampanjasta, 15.00 Sporttivartti
  • 13.30 Johanna Vehkoo ja teos Oikeusjuttu, klo 14.00 Meri Valkama ja teos Sinun, Margot, 15.30 Anna Brotkin ja Free Britney -bileet
  • 10.20 Etnosoi-festivaalilla esiintyvät Sarah Palu ja DJ Palmu.
  • 13.30 Kira Poutanen ja teos Surun kartta. 14.30 Viaporin kekri. 15.00 Sporttivartti. 15.30 Jukka Salmisen pizzaperjantaivinkit!
  • 13.30 Kauriinmetsästäjät. 14.00 Siri Kolu. 14.30 Norminäytelmän näyttelijät Jani Toivola ja Cécile Orblin.
  • 10.00 Marja Kuusiluoma ja Kansallisteatterin Dosentit
  • 9.30 Niillas Holmberg, 10.00 Susanna Kuparinen ja teatteriesitys Sokea piste, 10.30 Kaupunkiuutisia Oulusta
  • 13.30 Kirjamessujen ohjelmajohtaja Ronja Salmi, 14.30 Matriarkaatti-podcast
  • 13.30 Emilia Kukkala ja teos Kaiken jälkeen, 14.00 Kashmeera Lokuge ja Hyppe Salmi, teos Ilmatilaa
  • 13.30 Ilkka Karisto ja teos Vuosi ilman nettiä
  • 13.00 Rosa Coste, 13.30 Veli-Pekka Lehtonen ja teos Renny Harlin – Ainutlaatuinen elämäni, 14.00 Sporttivartti
  • 13.30 Mike Pohjola ja Maailman hauskin -kirja
  • 13.10 Johanna Venho ja Syyskirja, 13.30 Toni-Matti Karjalainen ja teos Pohjoisen laulut – Suomalaisen hevimetallin matka maailmalle, 14.00 Taide vai teknologia -podcastin toimittaja Nuppu Stenros, 14.50 McKoo
  • klo 13.05 Särre. klo 13.30 Mariska ja teos "Kummat ja kammot", 14.00 Sporttivartti
  • 13.30 Jenni Pääskysaari ja Mielen maantiede -kirja, 14.30 Sofia Blanco Sequeiros ja Voitto-teos
  • 13.30 Kauko Röyhkä, 14.30 Max Manner, 15.00 Miki Liukkonen
  • 13.30 Arppa. 14.00 Ellinoora. 15.00 Marja Aarnipuro.
  • 13.30 Juha Ruusuvuori. 14.00 Anniina Mikama. 14.30 Anni Lötjönen.
  • 13.30 YMCA:n rauhanpalkinto. 14.00 TEOS 2021 -tapahtuman tuottaja Jenni Pekkarinen, kuvanveistäjä Kalle Mustonen ja kuvataiteilija ja tapahtuman toinen ripustusvastaava Iina Heiskanen. 15.30 Maisku Myllymäki ja uutuusteos Holly.
  • 13.30 Linda Liukas. 14.00 Rosa Coste. 15.00 Elina Gustafsson.
  • 13.30 Yeboyah ja uusi albumi Perhosefekti. 14.00 Kirjailija Taina Latvala ja Torinon enkeli -kirja. 14.30 Kirjailija Max Seeck.
  • 13.30 Lyyti 14.30 Kirjailija Sisko Savonlahti 14.00 Kirjailija Anniina Nurmi ja Rakastan ja vihaan vaatteita -kirja. 15.30 LiveFINin toiminnanjohtaja Jenna Lahtinen.
  • Helsinki Design Weekin spesiaalilähetys! 13.00 Ohjelmajohtaja Anni Korkman. 13.30 Asiaa maata pitkin matkustamisesta. 14.00 Vuoden Graafikko Marina Veziko. 15.00 Aalto-yliopiston asiantuntija (Vaikuttavuus ja kumppanuudet) Enni Äijälä. 15.30 Lasten Designviikosta arkkitehti, valokuvataiteilija Jouni Kaipia ja kuvittaja Lena Frölander-Ulf.
  • Kello yhden tee: Bridgerton-iltapäivä!
  • 13.30 Siim Liivik, elämäkerta. 14.30. Amanda palo 15.00 Sepikka.
  • Klo 15.00 kirjailija Helmi Kekkonen.
  • 13.30 Iisa Pajula - Itke, Kirjoita, Laula. 14.30 Jari Järvelä - Aino A. -kirjasta. 15.30 Riikka Siirala & Metsäretki.
  • Radio Helsingin maanantaiaamussa Laura Friman! 9.30 Vilma Alina. 10.00 Elina Kilkku ja Jumalainen jälkinäytös.
  • Livelähetys Oulun Musiikkivideo festivaaleilta. Vieraina: 13:30 Raine Laaksonen 14:00 Justus Kantakoski 14:30 Roos Hekkens 15:30 Asta Salomaa
  • 13:30 Kristian Kosonen – Verinen tie Tyrjään
  • 15.30 Joona Keskitalo – Tottelemattomat
  • 14.00 Reetta Ristimäki - Helsingin Oopperakesä. 15.00 Marko Ahtisaari & Juhlaviikot.
  • 13.30 Kirjagraafikko Jussi Karjalainen. 14.30 Ansku Nousiaisen kanssa puhutaan Oulun musiikkivideofestareista.
  • 13.30 Pekko Pesonen & Peruna-elokuva
  • 14.30 Antti Rönkä. 15.00 Lxandra.
  • 14.30 Kuvittaja ja sarjakuvataiteilija Warda Ahmed kertoo Goethe-Institut Finnlandin työpajasta ja paneelikeskustelusta.
  • 13.30 WSOY:n Leena Balmen kesäkirjapaketti! 15.30 M kertoo uudesta Sinun omasi -singlestään ja tulevasta Varjo-festivaalin keikastaan.
  • 13.30 Kirjailija Kai Myberg. 14.30 Kirjailija Sinikka Piippo.15.30 Kirjailija Helena Steen.
  • 13.30 Pyqäri. 14.30 Kirjailija Veera Vahtera ja Vaihteeksi vapaalla -kirja.
  • 13.30 Kirjailija Satu Rämö ja Talo maailman reunalla -kirja. 14.30 Kirjailija Pete Suhonen ja Naiset kuin muuttolinnut -kirja. 15.30 Ohjelmajohtaja Anni Korkman kertoo tämän vuoden Helsinki Design Weekin ohjelmasta.
  • 13.30 Kesärauha-festivaali. 14.30 Lxandra.
  • Laura Frimanin Helsinki-päivän erikoislähetys Espan lavalta! Suorassa lähetyksessä tavataan mielenkiintoisia Helsinki-päivän vieraita ja tunnelmoidaan Suomen pääkaupunkia yhdessä kuulijoiden kanssa.
  • 13.30 Kirjailija Christian Rönnbacka ja Tulen aika -kirja. 14.30 Lasten- ja nuortenkirjailija Veera Salmi. 15.00-16.00 Pride 2021: Translaki uusiksi!
  • 13.30 Muu ry:n toiminnanjohtaja Timo Soppela kertoo Art Fair Suomi Goes Galleries -tapahtumasta. 14.30 Kirjailija Matti Remes ja Norjalainen tyttöystävä -kirja. 15.00 Juha Hietanen ja Huuhkajien siivet -kirja.
  • 13.30 Vesala kertoo uudesta Kysy mua ulos -kappaleestaan. 14.00 Mercedes Bentso kertoo ja Oikeus hengittää -mielenosoituksesta. 14.30 Kirjailija Katri Naukari kertoo Yhden puun tuho -kirjasta.
  • 13.30 Kirjailija Anna Karhunen kertoo Jos-kirjasta. 14.30 Kirjailija Kaisa Nummela kertoo Hymytyttö-kirjasta 15.30 Kirjailija Joonas Konstig kertoo Viimeinen kaatunut -kirjasta..
  • 13.30 Kirjailija Outi Mäkinen kertoo Karu planeetta -kirjasta. 14.30 Kuvanveistäjä Aaron Heino kertoo EMMA-museon Off Topic -näyttelystä.
  • 14.30 Salla Simukka kertoo Matalapaine/Korkeapaine -kirjasta. 15.30 Paula Noronen kertoo Tarja Kulho – Lomille lompsis -kirjasta.
  • 13.30 Suomenlinnan tapahtumakoordinaattori Paula Lappalainen. 14.30 Kirjailija Niko Rantsi ja Kuka viereesi jää -kirja. 15.30 Elina ja Sofia kertovat Rohkeasti sinä -kirjasta.
  • 10.20 Maailma kylässä -festivaalin ohjelmapäällikkö Johanna Eurakoski.
  • 13.30 Lyyti.
  • 14.30 Dekkaristi Arttu Tuominen.
  • 13.00 Jenni Janakka ja Kaisa Merelä kertovat Himokirjasta. 14.30 Helmi Kekkonen kertoo Suurteoksia-kirjasta. 15.00 Sporttivartti. 15.30 Astrid Swan kertoo uudesta Silvi's Dream -singlestä.
  • 13.30 Amos Rexin Between us -näyttelyn kuvataiteilija Karoliina Hellberg ja muotoilija Tero Kuitunen. 15.30 Kirjailija Martti Vaalahti kertoo Sanomattakin selvää -kirjasta.
  • 13.30 Jani Toivola kertoo Rakkaudesta-uutuuskirjasta. 14.00 Tympeät tytöt.
  • 13.30 Open House Helsinki -tapahtuma.
  • Etävappubileet! 13.30 Artisti Pekka Nisu kertoo uudesta Vapaa maa -kappaleesta. 14.30 Babel-yhtye.
  • 14.30 Kirjailija Heikki Valkama kertoo Okazu – japanilaista kasvisruokaa -kirjasta.
  • 13.30 Suuri Oscar-analyysi! Vieraana kriitikko Anton Vanha-Majamaa. 14.30 Kirjailija Maria Mörö ja Vapaammin versoo -kirja.
  • 13.30 Kirjailija Susanna Alakoski kertoo Pumpulienkeli-kirjasta.
  • 13.30 Pirkko Kotirinta kertoo Hilma af Klintin arvoitus -kirjasta. 14.30 Minja Koskela kertoo Äidiksi tuleminen -kirjasta.
  • 13.30 RARE Median päätoimittaja Orna Ben Lulu. 14.30 Koko Hubara kertoo Bechi-kirjasta.
  • 13.30 Runoilija Kaija Rantakari.
  • 14.30 Hanna Brotherus kertoo Ainoa kotini -esikoisromaanistaan.
  • 13.30 Long Playn toimituspäällikköä Anu Silfverberg. 14.30 Kirjailija Laura Pörsti. 15.30 Radio Helsingin Viikon levyn artisti Yona.
  • 14.30 Esseisti Silvia Hossein. 15.30 Kroonisesti ärhäkkä -podcastin toimittaja Mona Bling.
  • 13.00-14.00 Lauran co-hostina tänään Garden Clogs -soololevynsä julkaissut Handshaking. 16.00 Sporttivartti.
  • 14.30 Työelämän konsultti, kehittäjä ja tutkija Reima Launonen kertoo Taistelu työstä -kirjasta. 15.30 Hel Goodsin toimitusjohtaja Paulus Ähtävä.
  • 13.30 Haastattelussa ATAÁ Agencyn Wanda ja Naomi Holopainen. 15.00 Saamelaismuusikko Hildá Länsman. Lisäksi kuullaan Kata Salaspuron toimittamat ihmisoikeusaktivisti Ujuni Ahmedin ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Suldaan Said Ahmedin -haastattelut.
  • 14.30 Haastattelussa Artek Helsingistä Annika Tammi, Helsinki Contemporarystä Katja Räisänen ja kuvataiteilija Eeva-Riitta Eerola. Haastateltavat avaavat muun muassa Artek Helsinki -myymälän ja Helsinki Contemporary -gallerian yhteistyötä. 17.30 Kirjailija Sinikka Vuola kertoo Kevät ilman kosketusta -novelliantologiasta.
  • Haastattelussa klo 13.00 Olavi Uusivirta ja 13.45 Maija Vilkkumaa, jotka kertovat #vuosihiljaisuudesta-kampanjasta. 14.05-14.06 Hiljainen hetki suomalaisen elävän musiikin puolesta. 16.00 Sporttivartti. 17.30 Doula Hanna-Mari Nieminen ja suomalainen synnytyskulttuuri.
  • 13.00 Aki Roukala kertoo uudesta kesällä 2021 järjestettävästä Festivaali-tapahtumasta. 13.30 Festivaali-tapahtumassa esiintyvä Samuli Putro.
  • 17.30 Muusikko Janne Laurila.
  • 13.30 Sara Parikka kertoo Itse tehty – opas omannäköiseen työelämään -kirjasta. 14.30 Jenny Rostain kertoo Irti masennuslääkkeistä -kirjasta. 15.30 Sofia Pekkarinen kertoo Luna 2.0 -kirjasta. 17.30 Kesä, joka ei tullut -näyttely.
  • 14.30 Lotta Backlund kertoo Sano kyllä! -kirjasta.
  • 13.30 Kapellimestari Hannu Lintu kertoo Linnunradalla – Kapellimestari Hannu Linnun matkassa -kirjasta.
  • Tänään on Laura Frimanin tuo poikaystävä töihin päivä! Liity mukaan kolmanneksi pyöräksi lemmenhuumaisille ystävänpäiväetkoille Laura Frimanin ja hänen ihanan poikkiksensa kanssa! <3
  • 13.30 Samae Koskinen kertoo uudesta Suudellaan-kappaleestaan. 14.30 Saamelaisartisti Ánnámáret kertoo uudesta Nieguid duovdaga -levystä sekä lauantaina vietettävästä saamelaisten kansallispäivästä. 15.30 Kirjailija Tarja Virolainen kertoo Reissuvihko K-18 -uutuuskirjasta. 16.00 Sporttivartti. 17.00 Hulda Huima. 17.30 New Ro.
  • 13.30 Chewbacca-näyttelijä Joonas Suotamo ja kirjailija Hippo Taatila kertovat Roar! – Elämäni wookiena -kirjasta. 17.30 Runoilija V.S. Luoma-aho.
  • 14.30 Isac Elliot kertoo uudesta Waving At Cars -kappaleestaan. 16.00 Sporttivartti. 17.00 Tutkija, toimittaja ja DJ Inka Rantakallio ja toimittaja, kirjailija ja kirjastotyöntekijä Heini Strand, kertovat Kuka kuuluu? – Kirjoituksia hiphopista ja feminismistä -teoksesta.
  • 13.30 Aikuiset-sarjan päänäyttelijät Anna Airola ja Elias Salonen kertovat uudesta kaudesta.
  • 13.30 Artisti Figaro kertoo uudesta Kaksi toisillemme hellää -singlestä. 15.30 Rikosylikonstaapeli Kale Puonti kertoo Milo-kirjasta.
  • 13.00 Näyttelijä Pekka Strang kertoo uudesta Mister8-sarjasta. 14.30 Kirjailija Annamari Marttinen ja Häiriömerkintä-kirjasta. 17.30 Tuuletar-yhtye.
  • 13.30 Vieraana DocPointin taiteellinen johtaja Kati Juurus ja ensi maanantaina alkavan 18.1. Radio DocPoint -ohjelman toimittaja Tape Riihimäki. 14.30 NEØV-yhtyeen laulaja-kitaristi Anssi Neuvonen.
  • 13.30 Hyvinvointialan moniottelija Joni Jaakkola kertoo Väkevä työelämä -kirjasta. 14.30 Rakkaudesta-ohjelman luotsaaja Lasse Kurki kertoo sunnnuntaina alkavasta kaudesta. 16.00 Sporttivartti.
  • 14.30 Vastaava tapahtumatuottaja Mandi Vermilä kertoo Tieteen päivät ja Tieteiden yö -tapahtumista.
  • Laura Frimanin suuri jouluspesiaali! Studiossa piipahtavat tontut Kasper "PIPARKASSU" Strömman ja Mikko Pykäri.
  • 13.30 Vieraana Planin ohjelmajohtaja Annukka von Kaufmann, jonka kanssa keskustellaan muun muassa koulutuksesta ja humanitaarisesta työstä.
  • 13.30 Kirjailija Kaisa Happonen, kertoo Piste ja megaällö tykkäysjuttu -kirjasta. 14.30 Cristal Snow kertoo Penni Pähkinäsydän ja kauhea kadotuskakku -kirjasta. 17.30 Kirjailija Mia Malmi kertoo Leijonatarinoita erityisille lapsille -kirjasta.
  • 13.30 AHO ja uusi albumi NOWINTER NOSUMMER. 14.30 Marja Kihlström kertoo Oikeilla nimillä -kirjasta. 17.30 Kirjailija Sami Lotila kertoo Tallinnan terminaattori -kirjasta.
  • Studiossa Niko-Pekka Mäkinen!
  • Niko-Pekka Mäkinen livenä Planin jouluikkunalta Forumista! Vieraana 13.30 Plan International Suomen pääsihteeri Ossi Heinänen. 14.30 Toimittaja ja tietokirjailija Julia Thurén. 15.30 Planin innovaatioiden ja digitaalisen kehityksen asiantuntija Irena Bakić. 16.30 Sosiaalisen median influensseri ja Vuoden graafikko 2013 Kasper Strömman.
  • Karanteenielämää viettävää Laura Frimania tuuraa Njassa! 16.45 Paluun tehnyt artisti Tiiu Helinä kertoo Vähinä-EP:stä.
  • 13.30 Jos minä puhuisin sinulle -näytelmän ohjaaja Kirsi Liimatainen. 14.30 Särre ja uusi kappale Bööna. 15.30 Ellinoora ja uusi kappale Dinosauruksii. 17.30 Kirjailija Jenny Rostain ja uusi kirja Jääkylmä.
  • 13.30 Kirjailijat Kaisa Happonen ja Karri Miettinen kertovat Ilmastotekokirjasta. 14.00 Kirjalija Emilia Vuorisalmi kertoo Rakkaus haltuun -kirjsta. 15.00 Kirjailijat Suvi Auvinen ja Aino Vähäpesola kertovat Tartunta-kirjasta. 16.30 Kirjailija Mia Halonen kertoo Stadin syntinen s -kirjasta.
  • 13.30 Maustetytöt kertovat uudesta Eivät enkelitkään ilman siipiä lennä -albumista.
  • 14.30 Dreams for Sale -esitys.
  • 13.30 Talvisirkus Vauhti. 14.30 Kirjailija Elina Hirvonen ja Julia ja pehmoeläinten maailmanneuvosto -kirja. 15.30 Satu Silvo kertoo Silvopleen mesenaattikampanjasta. 16.30 Marja Kihlström kertoo Naked Attraction Suomi -ohjelmasta.
  • 13.30 Kirjailija Johanna Venho. 14.30 Kirjailija Christian Rönnbacka. 15.30 Näyttelijä Jenni Kokander kertoo Sukupuuttoon kuolleiden planeetta -esikoiskirjastaan. 16.00 Sporttivartti. 17.30 Kirjailija Matti Laine.
  • 13.30 Kirjailija Anna Kortelainen ja Tulirinta-kirja. 14.30 Kirjailija Janne Sarja ja Läpimurtoteos-kirja. 15.30 Kirjailija Satu Vasantola ja Kaikki kadonneet -kirja. 17.30 Kirjailija Max Seeck ja Pahan verkko -kirja.
  • 16.00 Sporttivartti.