Laura Friman

Kirjallisuuden ja ranskanperunoiden paras ystävä Laura Friman käy iltapäivisin kanssasi läpi ajankohtaisimmat kaupunkitapahtumat, dramaattisimmat popkulttuuri-ilmiöt sekä kaikki arkisen perhe-elämän pienet juhlahetket mielenkiintoisia vieraita unohtamatta.

Luvassa myös katsaus kirjallisuuskentän uutisiin, kuumimpiin uutuuskirjoihin ja suosikkiklassikoihin. Make reading sexy again!

Ohjelmassa mukana WSOY, Tammi ja Johnny Kniga.

Laura Friman Radio Helsingin iltapäivissä maanantaisin, torstaisin ja perjantaisin klo 13.00–16.00. 

Vierasehdotuksissa ole suoraan yhteydessä tuottajaan:
Lida Moeini
lida.moeini@radiohelsinki.fi

 

Tekijät

Tulossa

  • Laura Friman 11.8.2022 13.00
  • Laura Friman 12.8.2022 13.00
  • Laura Friman 15.8.2022 13.00
  • Laura Friman 18.8.2022 13.00

Haastattelut

Näytä lisää

Soittolistat

pe 17.6.2022 13.00
  • B-Nice
    Afternoon
  • MAUSTETYTÖT & AGENTS
    Kirje
  • BABEL
    Morby
  • DRAKE
    Falling Back
  • HOT CHIP
    Down (Radio Edit)
  • DUNGEN
    Franks Kaktus
  • VESALA
    Kysy Mua Ulos
  • PAMBIKALLIO
    Neitoperhonen
  • HAVE YOU EVER SEEN THE JANE FONDA AEROBIC VHS?
    Zerkalo
  • Kohti Tuhoa
    Pelon Neljäs Valtakunta
  • KHURANGBIN
    Texas Sun (feat. Leon Bridges)
  • VESTA
    Uskon tulevaan
  • THE AVALANCHES
    Since I Left You
  • ANTTI AUTIO
    Lisää ääntä
  • CARIBOU
    Home
  • HERCULES AND LOVE AFFAIR
    Blind
  • Harry Styles
    Late Night Talking
  • DAVID BOWIE
    Golden Years
  • LYYTI
    Ennätyshelteet
  • YONA
    Nättii, eipä
  • HAVE YOU EVER SEEN THE JANE FONDA AEROBIC VHS?
    Storyboard
  • ALTIN GÜN
    Kısasa Kısas
  • TEINI-PÄÄ
    En Haluu Kuunnella Radioo
  • PEHMOAINO
    Haluun Takas Mun Perhoset
to 16.6.2022 13.00
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
  • 22-Pistepirkko
    This Time
  • YVES TUMOR
    Kerosene!
  • BIG THIEF
    Ufof
  • JOALIN
    Angelito
  • DINOSAUR JR.
    On The Brink
  • LYYTI
    Ennätyshelteet
  • MALLA
    Irti (Extended Mix) By Roberto Rodriguez
  • RUUSUT
    Crush
  • HAVE YOU EVER SEEN THE JANE FONDA AEROBIC VHS?
    Troglodyte
  • YONA
    Ghetto
  • ROSA COSTE
    Musta
  • Laura Moisio
    Kirje
  • MOGWAI
    Heard About You Last Night
  • LXANDRA
    Sabotage
  • ISAAC SENE
    Kuuma Jäbä
  • K-X-P
    Space Precious Time
  • CARIBOU
    You And I (Radio Edit)
  • ROSITA LUU
    Normaali
  • VESTA
    Kesäwau
  • KISSA
    Musta valo
  • PAMBIKALLIO
    Volvo
  • LITKU KLEMETTI
    Rakastan Nettiä
  • HAVE YOU EVER SEEN THE JANE FONDA AEROBIC VHS?
    Zerkalo
  • Jesse Markin
    Treat
  • SEPIKKA
    Juoksee juoksee
ma 20.6.2022 13.00
  • B-Nice
    Afternoon
  • PEHMOAINO
    Haluun Takas Mun Perhoset
  • King Gizzard & The Lizard Wizard
    Kepler-22b
  • LYYTI
    Ennätyshelteet
  • CASS MCCOMBS
    Belong To Heaven
  • SANTIGOLD
    High Priestess
  • PESSA
    Tipuin Alas Taivaalt
  • BOBBY OROZA
    Make Me Believe
  • THE MAGIC NUMBERS
    Ride Against The Wind
  • ROISIN MURPHY
    Murphy's Law
  • HERCULES & LOVE AFFAIR & ANOHNI
    One
  • JOAKIM BERG
    Rubicon
  • YEAH YEAH YEAHS
    Spitting Off The Edge Of The World...
  • SUEDE
    She Still Leads Me On (Radio Edit)
  • DE LA SOUL
    All Good? (feat. Chaka Khan)
  • STEALERS WHEEL
    Stuck In The Middle With You
  • MARK RONSON
    Nothing Breaks Like a Heart (feat. Miley Cyrus)
  • TEINI-PÄÄ
    Tähdet Tähdet
  • Harry Styles
    Late Night Talking
  • DIANA ROSS, TAME IMPALA
    Turn Up The Sunshine
  • BOBBY OROZA
    The Otherside
  • LYKKE LI
    I Follow Rivers
  • FLORENCE + THE MACHINE
    Free
  • FIGARO
    Majakka
  • MONEYBROTHER
    They're Bulding Walls Around Us
  • STEVE MILLER BAND
    Fly Like An Eagle
to 23.6.2022 13.00
  • B-Nice
    Afternoon
  • STEPA
    Elämän Tarkoitus feat. Arppa
  • BLACK LIZARD
    Let The Light Keep Shinning On
  • GASELLIT
    Mitä Mä Malagas (feat. Jvg)
  • DIANA ROSS, TAME IMPALA
    Turn Up The Sunshine
  • SUEDE
    Life is Golden
  • SANTIGOLD
    Ain't Ready
  • BOBBY OROZA
    Real Connection
  • Ida Paul & Kalle Lindroth
    Parvekkeella
  • ISAAC SENE
    Kuuma Jäbä
  • BANANARAMA
    Cruel Summer
  • TINARIWEN
    Imidiwan Ahi Sigdim
  • BELLE & SEBASTIAN
    Unnecessary Drama
  • BOOMHAUER
    River Run Deep
  • LYYTI
    Ennätyshelteet
  • BEYONCÉ
    Break My Soul
  • TEINI-PÄÄ
    Ote Lipsuu
  • IBE
    Alienbaby
  • KISSA
    Musta valo
  • NELMA U
    Aaltojen Kuohu
  • Helen Hoffner
    Summer Of Love
  • FONTAINES D.C.
    Roman Holiday
  • MADONNA
    Holiday
  • MOLOKO
    Sing It Back (Album version)
  • BOBBY OROZA
    Blinding Light
  • YEAH YEAH YEAHS
    Spitting Off The Edge Of The World...
  • MELODY'S ECHO CHAMBER
    Personal Message
  • KARINA
    Yhdessä
  • PATTI SMITH GROUP
    Because The Night
  • URSUS FACTORY
    Mimosa
  • ITÄ-HOLLOLA INSTALLAATIO
    Ufot Laskeutuu
  • ELBOW
    Gentle Storm
  • THE ROOTS
    The Seed (2.0) (feat. Cody Chesnutt)
  • PINTANDWEFALL
    Dandelion
ma 8.8.2022 13.00
  • B-Nice
    Afternoon
  • VIEUX FARKA TOURÉ ET KHRUANGBIN
    Savanne
  • PAAVOHARJU & KESKITALO
    The Golden Apple
  • KISSA
    Musta valo
  • MARTIKA
    Toy Soldiers
  • Marci
    Immaterial Girl
  • NELMA U
    Aaltojen Kuohu
  • Dusty Springfield
    Goin' Back
  • GORILLAZ
    Feel Good Inc. (feat. De La Soul)
  • King Gizzard & The Lizard Wizard
    Magenta Mountain
  • SUEDE
    She Still Leads Me On (Radio Edit)
  • Joni Ekman & Koira
    Hanttihommiin
  • LADY GAGA
    Free Woman
  • MEAL
    Jimmy
  • THE CARDIGANS
    Lovefool [William Shakespeare's Romeo & Juliet Soundtrack]
  • BEYONCÉ
    Cuff It
  • ROSETTES
    My Favourite Colour
  • ALDOUS HARDING
    Fever
  • LYYTI
    Ennätyshelteet
  • SANTIGOLD
    High Priestess
  • NICK CAVE & THE BAD SEEDS
    Lay Me Low (2011 Remastered Version)
  • YLVA HARU
    Vastatuuleen
  • BLACK LIZARD
    Soul Riot
  • CHARLES BRADLEY
    I Believe in Your Love
  • YEAH YEAH YEAHS
    Spitting Off The Edge Of The World...
  • ESA SAARINEN
    Filosofia
  • Luna Li
    Afterglow
  • Miynt
    A Bite Of Papaya
  • DON HENLEY
    The Boys Of Summer
  • JANE WEAVER
    Oblique Fantasy
  • Michael Kiwanuka
    Love & Hate
ma 13.6.2022 13.00
  • B-Nice
    Afternoon
  • M.I.A.
    Bucky Done Gun
  • STEPA
    Elämän Tarkoitus feat. Arppa
  • BLACK LIZARD
    Soul Riot
  • THE KILLERS
    When You Were Young
  • RUUSUT
    Sirppi
  • LORDE
    Solar Power
  • PESSA
    Tipuin Alas Taivaalt
  • HAVE YOU EVER SEEN THE JANE FONDA AEROBIC VHS?
    Pool
  • JUKKA NOUSIAINEN
    Lonely Rider
  • LYYTI
    Karkauspäivä
  • ROOSEVELT
    Passion (feat. Nile Rodgers)
  • THIN LIZZY
    Cowboy Song
  • STEELY DAN
    Reelin' In The Years
  • DRY CLEANING
    Scratchcard Lanyard
  • BIG THIEF
    Simulation Swarm
  • ALTIN GÜN
    Cips Kola Kilit
  • LITKU KLEMETTI
    Tour De France
  • Harry Styles
    Daydreaming
  • GOLDFRAPP
    Utopia
  • TEKSTI-TV 666
    Tuhatvuotinen Harharetki
  • YEAH YEAH YEAHS
    Spitting Off The Edge Of The World...
  • ARIANA GRANDE
    No Tears Left to Cry
  • ASTRO CAN CARAVAN
    The Nagual Julian
  • KANYE WEST
    Power
  • MAC DEMARCO
    One More Love Song
  • ODESZA
    Love Letter (feat. The Knocks) (Radio Edit)
  • PMMP
    Kesäkaverit
  • Nelly Furtado
    Maneater
  • JUNGLE
    Good Times
  • HAVE YOU EVER SEEN THE JANE FONDA AEROBIC VHS?
    Serial Mama
  • FINTELLIGENS
    Voittamaton
  • MADONNA
    Borderline
  • OUTKAST
    Mighty "O"
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
  • LISA LEBLANC
    Dans l'jus
  • Ege Zulu
    Fantasiaa
su 12.6.2022 14.00
  • ARPPA
    Hulina
  • KEBA
    Kesä Espalla
  • GIANT ROBOT
    Helsinki Rock City
  • DON JOHNSON BIG BAND
    Helsinki Cadenza
  • MARY ANN HAWKINS
    Helsinki 1952
  • KNIPI
    Maailman Toimivin Kaupunki
  • ATOMIROTTA
    Stadi on mun hima taas
  • VESALA
    Uu Mama
  • LOOST KOOS
    Helsinkii
  • DESTROYER
    June
  • SEPI KUMPULAINEN
    Kulttuuri Saapuin Tänne Helsinkiin
  • SCANDINAVIAN MUSIC GROUP
    Helsinkiin
  • FLORENCE + THE MACHINE
    King
  • MALLA
    Moi (Radio Mix)
  • PIMEYS
    Helsinki
  • TAVARAMARKKINAT
    Kevät
  • ELIAS GOULD
    En tiennyt ennen
  • PALEFACE
    Helsinki - Shangri-La
  • ISMO ALANKO
    Helsinki hengittää
  • STEPA
    Helsinki
  • Joy Regwan
    On Syksy Saapunut Helsinkiin
  • ULTRA BRA
    Helsinki
  • ASA
    Helsinki Über Alles
  • PAMBIKALLIO
    Neitoperhonen
  • KOLMAS NAINEN
    Helsinki
  • FINTELLIGENS
    Stockholm-Helsinki (feat. Petter & Peewee)
  • BABEL
    Morby
  • Edu Kettunen
    Helsinki
  • DAMN SEAGULLS
    Helsinki Runaway
  • SUPER JANNE
    Stadi on snadi
  • MAIJA SAKSMAN
    Äidin Ruusut Kukkivat
  • BOBBY OROZA
    The Otherside
  • BELLE & SEBASTIAN
    Unnecessary Drama
  • PLUTONIUM 74
    Kallioon
  • ANTTI TUISKU
    Helsinki
  • URSUS FACTORY
    Stadin Kesä
  • M.A. NUMMINEN JA VIISI VIERASTA MIESTÄ
    Naiseni Kanssa Eduskuntatalon Puistossa
  • WALTARI
    Helsinki
  • HECTOR
    Kissojen Yö (Remastered 2016)
pe 10.6.2022 13.00
  • B-Nice
    Afternoon
  • STEPA
    Elämän Tarkoitus feat. Arppa
  • José González
    Swing (Solomun Remix)
  • PYKÄRI
    Haikee
  • Harry Styles
    As It Was
  • THE BLACK KEYS
    It Ain't Over
  • WARPAINT
    Hips
  • LXANDRA
    Sideways
  • BLACK LIZARD
    Trouble Ahead
  • JOOSE KESKITALO
    Nukkekoti
  • JULEE CRUISE
    Rockin' Back Inside My Heart
  • CHARLI XCX
    Baby
  • PYY
    Girlgangs
  • DETALJI
    Closer
  • TIPPA
    Omilla Jaloilla
  • VESTA
    Coolrnb
  • KENDRICK LAMAR
    Die Hard
  • PEHMOAINO
    Haluun Takas Mun Perhoset
  • PARIISIN KEVÄT
    Onks Se Rakkautta
  • NCO
    Skenekamut
  • SUR-RUR
    Hipsu
  • URSUS FACTORY
    Mimosa
  • LITKU KLEMETTI
    Mona
  • SPIRITUALIZED
    The Mainline Song
  • BLACK LIZARD
    No More Rain
  • YLVA HARU
    Vastatuuleen
  • SHAME
    One Rizla
  • MASSIVE ATTACK
    Inertia Creeps
to 9.6.2022 13.00
  • B-Nice
    Afternoon
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
  • AMURI
    Kestääkö Siivet
  • DIANA ROSS, TAME IMPALA
    Turn Up The Sunshine
  • HAVE YOU EVER SEEN THE JANE FONDA AEROBIC VHS?
    Troglodyte
  • Iris Kukka
    Fenix-lintu
  • KISSA
    Musta valo
  • ROISIN MURPHY
    Overpowered
  • IISA
    Viimeistä Päivää
  • BLACK LIZARD
    Soul Riot
  • JOAKIM BERG
    Rubicon
  • Lauri Haav
    Junantuoma
  • SEREMONIAMESTARI
    Ihana päivä
  • THe Human League
    Love Action (I Believe In Love)
  • J. KARJALAINEN
    Popsävel 66
  • JUKKA NOUSIAINEN & KUMPP.
    Raskain Askelin
  • OLAVI UUSIVIRTA
    Kielletty Leikki
  • MALLA
    Ollaan Jossain Kiinni
  • JAPANESE BREAKFAST
    Paprika
  • Kuuhullu
    Mona Lisa
  • NELMA U
    Aaltojen Kuohu
  • SANTIGOLD
    High Priestess
  • YEAH YEAH YEAHS
    Spitting Off The Edge Of The World...
  • OLAVI UUSIVIRTA
    Ollaanko tämä kesä näin?
  • NEØV
    Person I Used To Be
  • Ghost World
    Funny Clown
  • BURNING HEARTS
    Where I Belong
  • YLVA HARU
    Vastatuuleen
  • SUEDE
    She Still Leads Me On (Radio Edit)
  • CHISU
    Mysteeri
ma 6.6.2022 13.00
  • B-Nice
    Afternoon
  • YEAH YEAH YEAHS
    Spitting Off The Edge Of The World...
  • GETTOMASA
    500 Hevosta
  • ANDREW BIRD
    Underlands
  • BEACH HOUSE
    Once Twice Melody
  • BOB HUND
    Din Hund
  • ANTTI AUTIO
    Kaikki Hyvin
  • THE CHEMICAL BROTHERS
    The Darkness That You Fear (Radio Edit)
  • BLACK LIZARD
    Leather Drams
  • MELODY'S ECHO CHAMBER
    Personal Message
  • LUTHER VANDROSS
    Never Too Much
  • HANDSHAKING
    Boring Fields
  • LIAM GALLAGHER
    C'mon You Know
  • FONTAINES D.C.
    Roman Holiday
  • STEVIE WONDER
    Higher Ground
  • ASTRID SWAN
    Not Your Mom
  • ARPPA
    Hauki
  • SUR-RUR
    Hipsu
  • ITÄ-HOLLOLA INSTALLAATIO
    Ufot Laskeutuu
  • TUOMO & MARKUS
    Wishful Information
  • Kuuhullu
    Kuollut Maa
  • DJ SHADOW
    Building Steam With A Grain Of Salt
  • BELLE & SEBASTIAN
    Unnecessary Drama
  • KARINA
    Yhdessä
  • JUKKA NOUSIAINEN & KUMPP.
    Raskain Askelin
  • BLACK LIZARD
    Let The Light Keep Shinning On
  • DIANA ROSS, TAME IMPALA
    Turn Up The Sunshine
  • AHO
    Boxing feat. Karina

Yhteistyö­kumppanit

On-demand

  • play / pause 8.8.2022 13.00
    Jakson linkki kopioitu leikepöydälle!
    Linkin haku epäonnistui!
    Haetaan jakson linkkiä...
    13.30 Free.fi laskutuspalvelun toimitusjohtaja Joonas Tuompo kertoo Free.fi:n ja Flow Festivalin yhteistyöstä.
  • 15.00 Bobby Oroza
  • 13.40 Marja Kangas ja teos Miehiä ja mielenrauhaa. 14.20 Maiju Markkanen ja Tero Tiittanen ja teos Taidankin tästä lähteä – Hauskimmat ja hirveimmät treffikokemukset II. 15.00 Tuutikki Tolonen ja Saariston prinsessa. 15.30 Figaro.
  • klo 13.20 Janne Malinen ja teos Waaralinnan salaisuudet, klo 14.00 Laura Eklund Nhaga ja audiosarja Demi & Ace
  • 13.00 Lyyti ja Radio Helsingin Kesälive, 14.40 Hanna Meretoja ja teos Elotulet, 15.20 Juha Roiha ja teos Yksi aina valvoo
  • Helsinki-päivän erikoislähetys suorana Espalta ravintola Kappelista! 14.05 Helsingin pormestari Juhana Vartiainen, 14.40 Dodo ry:n järjestösihteeri Milka Keinänen ja Kääntöpöydän 10-vuotistapahtuma, 15.00 Pertin Valinnat, Espan lavan ohjelma ja Drag Syndrome -kollektiivi, 16.00 Halkoo-esityksen Elsa Heikkilä ja Laura Lehtinen, 16.30 Vapauden hinta -näyttelyn kuraattori Nadiia Fedorova, 17.00 Kalliolle, kukkulalle ja Yöntutkijat Myllypurossa, vieraana Maija Saksman ja Seppo Renvall.
  • 13.00 Mikael Gabriel kertoo Helsinki päivän Malmitalon keikastaan. 14.00 Artisti Pyy. 14.30 Suora yhteys Kesärauha-festivaaleille!
  • 13.30 Sidewaysin alueohjelma: 00100ENSEMBLE Miniristeilystä kertovat Henna Tanskanen ja Pauliina Palo. 14.00 Vastaava tuottaja Marianne Saukkonen kertoo sunnuntain Helsinki-päivästä.
  • 13.30 Redin toimitusjohtaja Tanja Linsiö. 14.00 Tiia Rantanen ja Suurin piirtein.
  • 13.20 Aho 13.40 Matti Laine ja teos Kuolemanloukku 14.00 Kalle Kinos 14.30 Sporttivartti 15.00 Kuukauden kirja: Satu Rämö
  • 14.30 Henriikka Rönkkönen.
  • 14.00 Gettomasa
  • 13.00 Asiaa Frantsilan luomuyrttitilasta. 13.40 Heli Mäenpää ja teos Etsii omaa ihmistä. 14.20 Saija Kuusela ja teos Vöyry. 14.40 Jori Reijula ja teos Lattesamurai.
  • Erikoislähetys Suomenlinnasta!
  • 13.40 Linnea Vihonen ja teos Yhdessä pöydässä. 14.30 Flame Jazzin toiminnanjohtaja Jussi Fredriksson kertoo Flame Jazz Cruisesta. 15.00 Susanna Alakoski ja teos Lontoon tyttö.
  • 13.30 Gasellit, 14.00 Sara Osman ja teos Kaikki mikä jäi sanomatta, 14.20 Niklas Natt och Dag, 15.30 Hanna Bervoets
  • 13.20 Jukka Hakala ja teos Valheet joihin uskomme, 14.00 101 tapaa tappaa aviomies, 14.40 Iida Sofia Hirvonen ja teos Radalla, 15.20 Ida Pimenoff ja teos Kasvukausia – kirjoituksia äitiydestä
  • 13.40 Raija Hentman ja Uusi Etelä-Suomen retkeilyopas. 14.20 Open House Helsinki. 15.00 Huora-yhtyeen Anni Lötjönen kertoo tulevan kesän keikoista.
  • 13.30 Jani Nivalan Delfoi Road, 14.00 Veera Ikonen ja teos Pimeässä syttyy majakka, 14.20 Kari Enqvist ja teos Wilson, 14.40 Petra Forstén ja teos Kadonneet tytöt, 15.00 Kuukauden kirja: Pekka Sauri ja Onnen harha
  • 13.40 Niina Repo ja teos Anteeksianto, 14.00 Mirva Saukkola ja teos Siveltimenvetoja ja silmänlumetta, 14.40 Ann-Mari Leinonen ja teos Rakkaus, 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita
  • 13.30 Antti Autio. 14.00 Matriarkaatti ja Korjaamon levyjulkkarit. 15.00 Sanni Purhonen ja teos Jos vain muuttuisin toiseksi.
  • 13.30 Erki Pärnoja, 14.00 Arla Kanerva ja teos Lopun aikoja, 14.30 Ada Aik, 15.00 Sporttivartti, 15.30 Imanin ja Leenan vappuherkkuvinkit
  • 13.00 Yona, 13.40 Joonas Berghäll ja Vaaleanpunainen kirje, 14.20 Vuokko Hovatta ja Marianne Haapoja ja Työväenlaulujazz-konsertti
  • 13.30 Tanja Tiekso ja Fantasma-teos, 14.00 Elina Annola ja Kunnes kukkivat puut -teos
  • 13.30 Öyhökratia, 15.00 Sporttivartti, 15.30 Anni Saastamoinen
  • 13.30 Laura ja Vilppu katsovat asioita, 14.00 Hanna Päivärinta ja teos Pidä minua vielä, 14.45 Heidi Herala ja varainkeruukonsertti "Sunnuntai Ukrainalle" Helsingin kaupunginteatterin suurella näyttämöllä.
  • 13.40 Riikka-Maria Rosenberg ja Hakoisten Anna -teos, 14.00 SOFA, 14.30 Palkintogaala, 15.00 Sporttivartti, 15.30 Riina Tanskanen
  • 13.20 Maija Vilkkumaa, 14.00 Alli Haapasalo ja Tytöt tytöt tytöt -elokuva
  • 13.30 F ja uusi albumi Jos, 14.00 Sporttivartti, 15.00 Kuukauden kirja: Mikko Kuustonen – Omaelämäkerta
  • 14.00 Hanna Arvela ja teos Ihmeperhe, 15.00 Lukuviikko! Lukukeskuksen Emmi Jäkkö
  • Laura Friman taas Radio Helsingissä! 13.40 Näyttelijä Inka Kallén ja Odotus-elokuva. 15.00 Sporttivartti.
  • Lenita Airisto ja Noitanaisen ilosanoma, Juuli Niemi ja Mahdottomia asioita, Siiri Enoranta ja Maailmantyttäret, Tiina Raudaskoski ja Kuudennen kerroksen nainen.
  • Jani Moliis ja Jyrki Kasvin kolme elämää, Krista Kosonen ja lukupiiri sekä Ystäväni Anna -teos, Jussi Eskola ja Avauskokoonpano-kirja
  • Laura Frimanin kuukauden kirja on Annastiina Heikkilän Vapaus valita kohtalonsa.
  • 13.00 Kissa-yhtyeen Günter Kivioja ja Matias Riikonen kertovat tulevan kesän Bättre Folk -festivaalista.
  • 13.40 Miia Paakkanen ja teos Empatian voima työssä, 14.00 Sporttivartti
  • 13.40 Täysin hulluja satuja -kirjan tekijä Minna Kivelä, 15.30 Olivera ja UMK
  • 13.40 Oona Kivelä ja teos Kukkumuu, 15.00 Sporttivartti
  • 13.40 Lauri Kemppainen ja teos Jumalan Kämmenellä, 14.20 Anneli Aunola ja teos Tanssipartneri, 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita, 15.30 Tina Jukarainen ja Manage me:n Miksei kukaan auta -somekampanjasta.
  • Tuo poikaystävä työpaikalle -vuosittaspesiaali! 15.00 Kuukauden kirja: Jenni Toivoniemi, Valtakunta.
  • Musiikin streamauspalveluiden vastuukysymykset: 13.30 Muusikkojen liiton juristi Ilona Vartiainen, 14.30 Teoston lisensointijohtaja Markus Kaarto ja viestintä-, markkinointi-, yhteiskuntasuhdejohtaja Vappu Aura.
  • 14.00 Kaisa Åkerman ja teos Hajusteentekijän tytär
  • 13.45 Ánnámáret kertoo tulevan sunnuntain G Livelab Tampereen -keikasta, 14.00 Jenni Kokander ja teos Yksi miljoonasta, 14.30 Saamelaiskäräjien puheenjohtaja Tuomas Aslak Juuso kertoo saamelaisten kansallispäivän verkkotapahtumasta, 14.45 Ulla Pirttijärvi kertoo Ulla Pirttijärvi & Ulda -yhtyeen Kahdeksan vuodenaikaa -verkkokonsertista.
  • 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita, 15.30 Tekniikan akateemiset TEK:in Jeremi Nyyssönen ja opiskelijoiden jaksaminen
  • 14.00 Marko Hautala ja Kuolleiden valssi, 15.00 Saara Kekäläinen ja Valpuri ja vaarallinen aamupuuro
  • 13.30 Jyrki Tsutsunen ja ravintolarajoitukset, 14.00 Silja-Elisa Laitonen ja teos Valinta, 14.40 Kati Boijer-Spoof Heikinheimo ja teos Etätyön hyvinvointiopas, 15.00 Sporttivartti
  • 13.30 Maria Laiho ja Neulekirja vasenkätisille, 14.20 Helena Hallenberg ja Levollinen yö – Kiinalaisia keinoja unettomuuden hoitoon -kirja, 15.00 Laura ja Vilppu katsovat asioita
  • 13.30 F ja Mitä jos -single, 14.00 Ainutkertainen Sami Saari, 15.30 Janica Brander ja Astrologiaa epäilijöille
  • 13.10 Isaac Sene kertoo tänään julkaistusta Kuuma jäbä -kappaleesta. 14.00 Petteri Järvinen kertoo Digiajan tietosuoja -kirjasta. 14.30 Vilppu ja Laura katsovat asioita – eli katsaus telkkarin ja leffan ihmeelliseen maailmaan. 15.00 Sporttivartti.
  • 13.30 Mandi Vermilä kertoo Tieteiden yöstä. 15.00-16.00 Kuukauden kirja on Johanna Elomaa: Prinsessan pako ja haastateltavana Tiina Jauhiainen.
  • 13.30 The Rasmus -yhtyeen uusi jäsen Emppu Suhonen kertoo tänään julkaistusta Jezebel -kappaleesta.
  • 13.30 Vilppu Rantanen ja striimipalveluiden leffa- ja sarjatarjonta, 14.30 Pauliina Seppälä ja uudistunut Mesenaatti, 15.00 Sporttivartti
  • Laura Frimanin suuri joululähetys!
  • Ylioppilasteatterin Kielletty hedelmä -esityksen ohjaaja Jenni Korpela ja yksi esityksen dramaturgeista Reetta Kinnarinen.
  • 13.40 Pet Agents -kirjan tekijät, 14.20 Janne Holmström ja teos Kauan sitten hukkunut
  • 13.40 Kaisa Happonen ja teos Mur ja metsän ilta, 14.20 Anneli Jussila ja teos Pentti Linkola ja minä, 14.40 Kale Puonti ja teos Satu – Alamaailman rautarouva, 15.20 Mato Valtonen ja Hullunrohkea monitoimielämä
  • 13.20 Marja-Leena Tuurna ja teos Eeva-Liisa Manner – Matka yli vaihtelevien äärten, 14.00 Päivi Haanpää ja teos Pysähdyskoe, 14.30 Kuulumisia Tuomaan markkinoilta, 15.20 Anne-Maija Aalto ja teos Mistä valo pääsee sisään
  • 13.10 Marko Kilpi ja teos Undertaker 5, 13.30 Suuri Sormusten ritarit -elokuvavisa, 14.20 Sanna-Mari Hovi ja teos Viikingeistä Victoriaan, 15.00 Sporttivartti
  • 13.40 Meri Mort ja teos Varjojen voima, 15.00 Henriikka Rönkkönen ja Aija Pahkala: Mielikuvituspoikaystävä K-18 -esitys Kapsäkissä, 15.20 Markus Ahonen ja teos Anna pahan kiertää.
  • 13.30 Vestan uusi Periodi-single, 14.00 Anton Monti ja Maailman vaarallisin rikollisjärjestö 'Ndrangheta, 14.30 Ismo Kiesiläinen ja Ilmaise mielipiteesi kauppakeskuksessa -päivä, 15.00 Sporttivartti.
  • 13.30 Freelancemuusikot ry:n stipendillä palkitut Aki Hauru ja Reeta Vestman. 14.00 Minna Seikkula ja Lupa elää -kansalaisaloite, 15.00 Anni Ihlberg ja teos Ilonpilaaja. 15.30 Jesus Christ Superstar -musikaalin päätähdet Ola Salo ja Peter Jöback.
  • 13.20 Kirjailija Juha Hurme ja Seitsemän veljestä -teos. 14.00 Toimittaja Kari Lumikero ja Tätä en vielä kertonut -kirja. 15.00 UN Women Suomen viestinnän vastaava Emma Winiecki.
  • 13.30 Tuomaan markkinoiden vastaava tuottaja Marianne Saukkonen ja markkinointipäällikkö Tiia Tuovinen, 14.00 Terhi Törmälehto ja teos "Taavi", 15.00 Sporttivartti
  • 13.20 Ari Turunen ja teos Tuoksujen atlas, 13.40 Suuri Tolkien-visa, 14.00 Kersti Juva ja teos Tolkienin tulkkina, 15.00 Santtu Palm kertoo Mauri Kunnas Joulutarinat -konsertista.
  • 13.00 Mr. Lordi kertoo perjantaina 26. marraskuuta julkaistavasta seitsemän albumin Lordiversity-kokonaisuudesta. 13.30 Koreografi Susanna Leinonen ja pukusuunnittelija Sari Nuttunen kertovat Susanna Leinonen Companyn 20-vuotisjuhlateoksesta Body. 14.30 Kirjailija Jouni K. Kemppainen kertoo Kaija Koon elämäkerrasta.
  • 13.30 Esitysrunoilija ja kirjoittaja Niko Hallikainen ja taiteellinen johtaja Hanna Parry kertovat Baltic Circle -festivaalista. 15.30 Jyväskylän kirjamessujen ohjelmapäällikkö Iida Simes.
  • 13.30 Sanni Lehtinen ja Amanda Pasanen, teos Huijareiden vallankumous, 14.00 Tuomo Kasanen ja Ani Iivanainen kertovat Kuulen sua -somekampanjasta, 15.00 Sporttivartti
  • 13.30 Johanna Vehkoo ja teos Oikeusjuttu, klo 14.00 Meri Valkama ja teos Sinun, Margot, 15.30 Anna Brotkin ja Free Britney -bileet
  • 10.20 Etnosoi-festivaalilla esiintyvät Sarah Palu ja DJ Palmu.
  • 13.30 Kira Poutanen ja teos Surun kartta. 14.30 Viaporin kekri. 15.00 Sporttivartti. 15.30 Jukka Salmisen pizzaperjantaivinkit!
  • 13.30 Kauriinmetsästäjät. 14.00 Siri Kolu. 14.30 Norminäytelmän näyttelijät Jani Toivola ja Cécile Orblin.
  • 10.00 Marja Kuusiluoma ja Kansallisteatterin Dosentit
  • 9.30 Niillas Holmberg, 10.00 Susanna Kuparinen ja teatteriesitys Sokea piste, 10.30 Kaupunkiuutisia Oulusta
  • 13.30 Kirjamessujen ohjelmajohtaja Ronja Salmi, 14.30 Matriarkaatti-podcast
  • 13.30 Emilia Kukkala ja teos Kaiken jälkeen, 14.00 Kashmeera Lokuge ja Hyppe Salmi, teos Ilmatilaa
  • 13.30 Ilkka Karisto ja teos Vuosi ilman nettiä
  • 13.00 Rosa Coste, 13.30 Veli-Pekka Lehtonen ja teos Renny Harlin – Ainutlaatuinen elämäni, 14.00 Sporttivartti
  • 13.30 Mike Pohjola ja Maailman hauskin -kirja
  • 13.10 Johanna Venho ja Syyskirja, 13.30 Toni-Matti Karjalainen ja teos Pohjoisen laulut – Suomalaisen hevimetallin matka maailmalle, 14.00 Taide vai teknologia -podcastin toimittaja Nuppu Stenros, 14.50 McKoo
  • klo 13.05 Särre. klo 13.30 Mariska ja teos "Kummat ja kammot", 14.00 Sporttivartti
  • 13.30 Jenni Pääskysaari ja Mielen maantiede -kirja, 14.30 Sofia Blanco Sequeiros ja Voitto-teos
  • 13.30 Kauko Röyhkä, 14.30 Max Manner, 15.00 Miki Liukkonen
  • 13.30 Arppa. 14.00 Ellinoora. 15.00 Marja Aarnipuro.
  • 13.30 Juha Ruusuvuori. 14.00 Anniina Mikama. 14.30 Anni Lötjönen.
  • 13.30 YMCA:n rauhanpalkinto. 14.00 TEOS 2021 -tapahtuman tuottaja Jenni Pekkarinen, kuvanveistäjä Kalle Mustonen ja kuvataiteilija ja tapahtuman toinen ripustusvastaava Iina Heiskanen. 15.30 Maisku Myllymäki ja uutuusteos Holly.
  • 13.30 Linda Liukas. 14.00 Rosa Coste. 15.00 Elina Gustafsson.
  • 13.30 Yeboyah ja uusi albumi Perhosefekti. 14.00 Kirjailija Taina Latvala ja Torinon enkeli -kirja. 14.30 Kirjailija Max Seeck.
  • 13.30 Lyyti 14.30 Kirjailija Sisko Savonlahti 14.00 Kirjailija Anniina Nurmi ja Rakastan ja vihaan vaatteita -kirja. 15.30 LiveFINin toiminnanjohtaja Jenna Lahtinen.
  • Helsinki Design Weekin spesiaalilähetys! 13.00 Ohjelmajohtaja Anni Korkman. 13.30 Asiaa maata pitkin matkustamisesta. 14.00 Vuoden Graafikko Marina Veziko. 15.00 Aalto-yliopiston asiantuntija (Vaikuttavuus ja kumppanuudet) Enni Äijälä. 15.30 Lasten Designviikosta arkkitehti, valokuvataiteilija Jouni Kaipia ja kuvittaja Lena Frölander-Ulf.
  • Kello yhden tee: Bridgerton-iltapäivä!
  • 13.30 Siim Liivik, elämäkerta. 14.30. Amanda palo 15.00 Sepikka.
  • Klo 15.00 kirjailija Helmi Kekkonen.
  • 13.30 Iisa Pajula - Itke, Kirjoita, Laula. 14.30 Jari Järvelä - Aino A. -kirjasta. 15.30 Riikka Siirala & Metsäretki.
  • Radio Helsingin maanantaiaamussa Laura Friman! 9.30 Vilma Alina. 10.00 Elina Kilkku ja Jumalainen jälkinäytös.
  • Livelähetys Oulun Musiikkivideo festivaaleilta. Vieraina: 13:30 Raine Laaksonen 14:00 Justus Kantakoski 14:30 Roos Hekkens 15:30 Asta Salomaa
  • 13:30 Kristian Kosonen – Verinen tie Tyrjään
  • 15.30 Joona Keskitalo – Tottelemattomat
  • 14.00 Reetta Ristimäki - Helsingin Oopperakesä. 15.00 Marko Ahtisaari & Juhlaviikot.
  • 13.30 Kirjagraafikko Jussi Karjalainen. 14.30 Ansku Nousiaisen kanssa puhutaan Oulun musiikkivideofestareista.
  • 13.30 Pekko Pesonen & Peruna-elokuva
  • 14.30 Antti Rönkä. 15.00 Lxandra.
  • 14.30 Kuvittaja ja sarjakuvataiteilija Warda Ahmed kertoo Goethe-Institut Finnlandin työpajasta ja paneelikeskustelusta.
  • 13.30 WSOY:n Leena Balmen kesäkirjapaketti! 15.30 M kertoo uudesta Sinun omasi -singlestään ja tulevasta Varjo-festivaalin keikastaan.
  • 13.30 Kirjailija Kai Myberg. 14.30 Kirjailija Sinikka Piippo.15.30 Kirjailija Helena Steen.
  • 13.30 Pyqäri. 14.30 Kirjailija Veera Vahtera ja Vaihteeksi vapaalla -kirja.
  • 13.30 Kirjailija Satu Rämö ja Talo maailman reunalla -kirja. 14.30 Kirjailija Pete Suhonen ja Naiset kuin muuttolinnut -kirja. 15.30 Ohjelmajohtaja Anni Korkman kertoo tämän vuoden Helsinki Design Weekin ohjelmasta.
  • 13.30 Kesärauha-festivaali. 14.30 Lxandra.
  • Laura Frimanin Helsinki-päivän erikoislähetys Espan lavalta! Suorassa lähetyksessä tavataan mielenkiintoisia Helsinki-päivän vieraita ja tunnelmoidaan Suomen pääkaupunkia yhdessä kuulijoiden kanssa.
  • 13.30 Kirjailija Christian Rönnbacka ja Tulen aika -kirja. 14.30 Lasten- ja nuortenkirjailija Veera Salmi. 15.00-16.00 Pride 2021: Translaki uusiksi!
  • 13.30 Muu ry:n toiminnanjohtaja Timo Soppela kertoo Art Fair Suomi Goes Galleries -tapahtumasta. 14.30 Kirjailija Matti Remes ja Norjalainen tyttöystävä -kirja. 15.00 Juha Hietanen ja Huuhkajien siivet -kirja.
  • 13.30 Vesala kertoo uudesta Kysy mua ulos -kappaleestaan. 14.00 Mercedes Bentso kertoo ja Oikeus hengittää -mielenosoituksesta. 14.30 Kirjailija Katri Naukari kertoo Yhden puun tuho -kirjasta.
  • 13.30 Kirjailija Anna Karhunen kertoo Jos-kirjasta. 14.30 Kirjailija Kaisa Nummela kertoo Hymytyttö-kirjasta 15.30 Kirjailija Joonas Konstig kertoo Viimeinen kaatunut -kirjasta..
  • 13.30 Kirjailija Outi Mäkinen kertoo Karu planeetta -kirjasta. 14.30 Kuvanveistäjä Aaron Heino kertoo EMMA-museon Off Topic -näyttelystä.
  • 14.30 Salla Simukka kertoo Matalapaine/Korkeapaine -kirjasta. 15.30 Paula Noronen kertoo Tarja Kulho – Lomille lompsis -kirjasta.
  • 13.30 Suomenlinnan tapahtumakoordinaattori Paula Lappalainen. 14.30 Kirjailija Niko Rantsi ja Kuka viereesi jää -kirja. 15.30 Elina ja Sofia kertovat Rohkeasti sinä -kirjasta.
  • 10.20 Maailma kylässä -festivaalin ohjelmapäällikkö Johanna Eurakoski.
  • 13.30 Lyyti.
  • 14.30 Dekkaristi Arttu Tuominen.
  • 13.00 Jenni Janakka ja Kaisa Merelä kertovat Himokirjasta. 14.30 Helmi Kekkonen kertoo Suurteoksia-kirjasta. 15.00 Sporttivartti. 15.30 Astrid Swan kertoo uudesta Silvi's Dream -singlestä.
  • 13.30 Amos Rexin Between us -näyttelyn kuvataiteilija Karoliina Hellberg ja muotoilija Tero Kuitunen. 15.30 Kirjailija Martti Vaalahti kertoo Sanomattakin selvää -kirjasta.
  • 13.30 Jani Toivola kertoo Rakkaudesta-uutuuskirjasta. 14.00 Tympeät tytöt.
  • 13.30 Open House H