Laura Friman

Kirjallisuuden ja ranskanperunoiden paras ystävä, Laura Friman, käy iltapäivisin kanssasi läpi ajankohtaisimmat kaupunkitapahtumat, dramaattisimmat popkulttuuri-ilmiöt sekä kaikki arkisen perhe-elämän pienet juhlahetket mielenkiintoisia vieraita unohtamatta.

Luvassa myös katsaus kirjallisuuskentän uutisiin, kuumimpiin uutuuskirjoihin ja suosikkiklassikoihin. Vieraina studiossa kirjallisuuskentän kiinnostavimmat hahmot. Lisäksi kuukausittainen lukupiiri, johon kaikki kuulijat ovat tervetulleita.

Make reading sexy again!

Ohjelmassa mukana WSOY, Tammi ja Johnny Kniga.

Laura Friman Radio Helsingin iltapäivissä maanantaisin, torstaisin ja perjantaisin klo 13.00–16.00.

Vierasehdotuksissa ole suoraan yhteydessä tuottajaan:
Lida Moeini
lida.moeini@radiohelsinki.fi

 

Tekijät

Tulossa

  • Laura Friman 27.1.2022 13.00
  • Laura Friman 28.1.2022 13.00
  • Laura Friman 31.1.2022 13.00
  • Laura Friman 3.2.2022 13.00

Haastattelut

Näytä lisää

Soittolistat

ma 17.1.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • SPOON
    Wild
  • ALDOUS HARDING
    Lawn
  • PARQUET COURTS
    Watching Strangers Smile
  • MADONNA
    Like A Prayer
  • José González
    Love Will Tear Us Apart
  • KNIFE GIRL
    Whisper (Radio Edit)
  • THE RASMUS
    Jezebel
  • JENS LEKMAN
    You Are The Light (By Which I Travel Into This And That)
  • BAD SAUNA
    Päässä Soi
  • BILLIE HOLIDAY
    Strange Fruit
  • THE BEATLES
    A Day In The Life (Take 1)
  • THE BEACH BOYS
    God Only Knows
  • Terry Callier
    Ordinary Joe
  • THE WEEKND
    Sacrifice
  • BEYONCÉ
    Formation
  • PINTANDWEFALL
    Aihai
  • BRUCE SPRINGSTEEN
    Thunder Road
  • MIDLAKE
    Bethel Woods
  • DAVID BOWIE
    Life On Mars?
  • GIRLPOOL
    Faultline
  • NEIL YOUNG & CRAZY HORSE
    Human Race
  • VESTA
    Periodi
  • DIRE STRAITS
    Brothers In Arms
  • PIXIES
    Here Comes Your Man
  • MARVIN GAYE
    What's Going On
  • ANNA PUU
    Mestaripiirros
  • KATE BUSH
    Running Up That Hill
  • ABBA
    Dancing Queen
  • ROBYN
    Dancing On My Own
  • BAD SAUNA
    Lääkäri
  • ARPPA
    Hauki
  • JONI MITCHELL
    A Case Of You
  • Dolly Parton
    Jolene
  • QUEEN
    Bohemian Rhapsody
pe 14.1.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • GOLDIE
    Inner City Life
  • TY ROXY
    True Colours
  • OASIS
    Lyla
  • SILK SONIC
    Blast Off
  • THE SHINS
    Australia
  • J. KARJALAINEN
    Oulu, Wisconsin
  • TEINI-PÄÄ
    Tähdet Tähdet
  • LANA DEL REY
    Arcadia
  • RONNIE SPECTOR & THE E STREET BAND
    Say Goodbye To Hollywood
  • ANTTI AUTIO
    Kaunein sana maailmassa
  • RUUSUT
    <3 <3
  • MITSKI
    Love Me More
  • FLEETWOOD MAC
    Silver Springs
  • IISA
    Kaunein Syy
  • THE AVALANCHES
    Since I Left You
  • Curtis Harding
    With You
  • HANSON
    I Will Come To You
  • LAURYN HILL
    Every Ghetto, Every City
  • IBEYI
    Made Of Gold
  • SARPARANTA
    Valkoinen Huntu
  • THE WAR ON DRUGS
    Change
  • RUFUS WAINWRIGHT
    Damsel In Distress
  • GETTOMASA
    Hyvä Me
  • LL COOL J
    Phenomenon
  • DURAN DURAN
    Hungry Like The Wolf
  • KISSA
    Rock'n'Roll Sotilas
to 20.1.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • THE CURE
    Inbetween Days
  • MIDLAKE
    Bethel Woods
  • ALDOUS HARDING
    Lawn
  • PINTANDWEFALL
    Aihai
  • J. KARJALAINEN
    Oulu, Wisconsin
  • BAD BOY CHILLER CREW
    Don't Worry About Me
  • TALKING HEADS
    Once In A Lifetime
  • PYKÄRI
    Omena
  • BAD SAUNA
    Kaikki Kerralla Kiitos
  • PETER GABRIEL
    Red Rain
  • Taylor Swift
    Red (Taylor's Version)
  • THE WEEKND
    Out Of Time
  • HELADO NEGRO
    Lotta Love
  • Black Country, New Road
    Concorde
  • CATE LE BON
    Remembering Me
  • COLOR DOLOR
    Andrea
  • F
    Mä en pysy aina itteni kyydis II (feat. Mariska)
  • BAD SAUNA
    Lääkäri
to 13.1.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • ARPPA
    Täällä Taas
  • DAMON ALBARN
    Royal Morning Blue
  • ALDOUS HARDING
    Lawn
  • IISA
    Paluu maailmaan (feat. Mattip)
  • KHRUANGBIN & LEON BRIDGES
    B-Side
  • ROHKEAT KUVAT
    Kaupunki
  • LYYTI
    Karkauspäivä
  • CATE LE BON
    Moderation
  • THE RONETTES
    Be My Baby
  • HAPPY MONDAYS
    Hallelujah (Club Mix)
  • LIQUIDO
    Nacrotic
  • Iris Kukka
    Hullu Wiljami
  • MALLA
    Moi (Radio Mix)
  • Turnstile
    UNDERWATER BOI
  • MAUSTETYTÖT
    Jos Mulla Ei Ois Sua, Mulla Ei Ois Mitään
  • MOPO
    Tökkö
  • BAD SAUNA
    Kun Nään Koiran (Mun Sydän Sulaa)
  • HALSEY
    People Disappear Here
  • opel bastards
    Scorpius
  • JUNGLE
    Truth
  • SHARON VAN ETTEN & ANGEL OLSEN
    Like I Used To
  • NOITALINNA HURAA!
    Pikkuveli
  • THE WEEKND
    Out Of Time
  • J. KARJALAINEN
    Oulu, Wisconsin
  • SAINT ETIENNE
    Only Love Can Break Your Heart
  • PMMP
    Jeesus ei tule oletko valmis
  • LINKOPII
    Leena
  • JACK WHITE
    Taking Me Back
  • LANA DEL REY
    Dealer
  • IDLES
    King Snake
  • THE WAR ON DRUGS
    Harmonia's Dream
ma 24.1.2022 13.00
  • THE NATIONAL
    The System Only Dreams In Total Darkness
  • THE NATIONAL
    The System Only Dreams In Total Darkness
  • CHAI
    Whole
  • CHAI
    Whole
  • ADA AIK
    Luna
  • ADA AIK
    Luna
  • Q-TIP
    Life Is Better (feat. Norah Jones)
  • Q-TIP
    Life Is Better (feat. Norah Jones)
  • THE WEEKND
    Sacrifice
  • THE WEEKND
    Sacrifice
  • SINKANE
    Fire
  • SINKANE
    Fire
  • F
    Mitä Jos
  • F
    Mitä Jos
  • J. KARJALAINEN
    Oulu, Wisconsin
  • J. KARJALAINEN
    Oulu, Wisconsin
  • TEINI-PÄÄ
    Tähdet Tähdet
  • TEINI-PÄÄ
    Tähdet Tähdet
  • MIDLAKE
    Bethel Woods
  • MIDLAKE
    Bethel Woods
  • Lauri Haav
    Shampoota
  • Lauri Haav
    Shampoota
  • SAMI SAARI
    Ainutkertainen
  • SAMI SAARI
    Ainutkertainen
  • THE HIVES
    Walk Idiot Walk
  • THE HIVES
    Walk Idiot Walk
  • MANIC STREET PREACHERS
    Archives Of Pain
  • MANIC STREET PREACHERS
    Archives Of Pain
  • MELODY'S ECHO CHAMBER
    Looking Backward
  • MELODY'S ECHO CHAMBER
    Looking Backward
  • FLORENCE + THE MACHINE
    Hunger
  • FLORENCE + THE MACHINE
    Hunger
  • SIOUXSIE AND THE BANSHEES
    Spellbound
  • SIOUXSIE AND THE BANSHEES
    Spellbound
  • ROMY
    Lifetime
  • ROMY
    Lifetime
  • BAT FOR LASHES
    Daniel
  • BAT FOR LASHES
    Daniel
  • ROHKEAT KUVAT
    Kaupunki
  • ROHKEAT KUVAT
    Kaupunki
  • VESTA
    Periodi
  • VESTA
    Periodi
  • THE FLAMING LIPS
    Are You A Hypnotist??
  • THE FLAMING LIPS
    Are You A Hypnotist??
  • Ex Tuuttiz
    Luut Näkyy
  • Ex Tuuttiz
    Luut Näkyy
  • TEINI-PÄÄ
    Soitellaan
  • TEINI-PÄÄ
    Soitellaan
  • RUUSUT
    <3 <3
  • RUUSUT
    <3 <3
  • WILCO
    Jesus, Etc.
  • WILCO
    Jesus, Etc.
  • BRUCE SPRINGSTEEN
    Thunder Road
  • BRUCE SPRINGSTEEN
    Thunder Road
  • SIMPLY RED
    Stars
  • SIMPLY RED
    Stars
  • SEPIKKA
    Meidän Tyypit
  • SEPIKKA
    Meidän Tyypit
  • GASELLIT
    Disko
  • GASELLIT
    Disko
  • VESALA
    Kysy Mua Ulos
  • VESALA
    Kysy Mua Ulos
ma 10.1.2022 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • PIXIES
    Here Comes Your Man
  • KNIFE GIRL
    Whisper (Radio Edit)
  • NILÜFER YANYA
    Stabilise
  • FLORENCE + THE MACHINE
    You've Got The Love
  • LADY GAGA
    The Cure
  • THE WEEKND
    Sacrifice
  • HALSEY
    I Am Not a Woman, I'm a God
  • Curtis Harding
    With You
  • ROSALIA
    La Fama (feat. The Weeknd)
  • J. KARJALAINEN
    Oulu, Wisconsin
  • COLOR DOLOR
    Free As A Bird
  • HELADO NEGRO
    There Must Be a Song Like You
  • HAIM
    Want You Back
  • BIG THIEF
    Ufof
  • DAVID BOWIE
    Jump They Say
  • RUUSUT
    <3 <3
  • ROSA COSTE
    Hiukset
  • SEPIKKA
    Meidän Tyypit
  • BAD SAUNA
    Kaikki kotona
  • PYKÄRI
    Haikee
  • NAO
    Burn Out
  • IBEYI
    Made Of Gold
  • ADA AIK
    Flavors
  • ANTTI AUTIO
    Kaunein sana maailmassa
  • URSUS FACTORY
    Mimosa
  • Johnny Marr
    Spirit Power And Soul
  • A TRIBE CALLED QUEST
    Can I Kick It?
  • ABBA
    Don't Shut Me Down
  • LANA DEL REY
    Dealer
  • IBE
    Tunteet
  • VESTA
    Periodi
  • ADELE
    To Be Loved
to 23.12.2021 13.00
  • MY MORNING JACKET
    Love Love Love
  • SUFJAN STEVENS
    Mystery Of Love
  • THE WAR ON DRUGS
    I Don't Live Here Anymore
  • THE CRYSTALS
    Parade Of The Wooden Soldiers
  • JAPANESE BREAKFAST
    Paprika
  • LYYTI
    Karkauspäivä
  • VESTA
    Ei Yksin Tarvii Uskaltaa
  • YONA
    Solut Herää Eloon (Radio Edit)
  • DARLENE LOVE
    White Christmas
  • ASA BÄÄND II
    Skidit Baunssaa Sääntojen Päällä
  • ANTTI AUTIO
    Kaunein sana maailmassa
  • BIG THIEF
    Time Escaping
  • RUUSUT
    Haamuasema
  • Desireless
    Voyage, Voyage
  • ARPPA
    Oulu (Theme)
  • CHISU
    Mysteeri
  • Durand Jones & The Indications
    Love Will Work It Out (feat. Aaron Frazer)
  • ABBA
    Don't Shut Me Down
  • YEBOYAH
    Musta Tyttö Magiaa
  • Dua Lipa
    Physical
  • URSUS FACTORY
    Mimosa
  • VESALA
    Pahanilmanlinnut
  • THE RONETTES
    I Saw Mommy Kissing Santa Claus
  • KASPER STRÖMMAN
    Joululaulu 2050
  • PYKÄRI
    Ajankotiinjouluks
  • Annie
    Greatest Hit
  • Paul McCartney
    Wonderful Christmastime
  • WHAM!
    Last Christmas
  • KATRI HELENA
    Joulumaa
pe 17.12.2021 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • PYKÄRI
    Omena
  • RUUSUT
    <3 <3
  • GRIMES
    We Appreciate Power (feat. HANA)
  • Snoh Aalegra
    IN THE MOMENT (feat. Tyler, The Creator)
  • TY ROXY
    True Colours
  • HELADO NEGRO
    Gemini And Leo
  • BILLIE EILISH
    Happier Than Ever
  • YEBOYAH
    Musta Tyttö Magiaa (feat. Rosa Coste)
  • Dua Lipa
    Levitating
  • ADELE
    Easy On Me
  • Lil Nas X
    MONTERO (Call Me By Your Name)
  • MY MORNING JACKET
    Love Love Love
  • IISA
    Viimeistä Päivää
  • JACK WHITE
    Taking Me Back
  • SILK SONIC
    Leave The Door Open
  • SUEDE
    My Dark Star
  • VESTA
    Periodi
  • IBEYI
    Made Of Gold
  • YONA
    Lintu
  • ARPPA
    Hulina
  • JUSTIN BIEBER
    Peaches
  • JUICE LESKINEN
    Musta aurinko nousee
  • COLOR DOLOR
    Andrea
  • ANTTI AUTIO
    Kaunein sana maailmassa
  • BURIAL
    Dark Gethsemane
ma 20.12.2021 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • HAIM
    Now i'm in it
  • DEATH CAB FOR CUTIE
    Soul Meets Body
  • THE KINKS
    Father Christmas
  • IBEYI
    Made Of Gold
  • ROHKEAT KUVAT
    Kaupunki
  • ANIMAL COLLECTIVE
    Walker
  • THE WAR ON DRUGS
    Change
  • TEINI-PÄÄ
    Tähdet Tähdet
  • FATHER JOHN MISTY
    Real Love Baby
  • SUFJAN STEVENS
    That Was The Worst Christmas Ever!
  • PEACHES
    Fuck The Pain Away
  • PHOENIX
    Napoleon says
  • COLOR DOLOR
    Andrea
  • New Ro
    Bloom
  • ANTTI AUTIO
    Kaunein sana maailmassa
  • THE CRYSTALS
    Santa Claus Is Coming To Town
  • SUAD
    White Lies
  • CAMERA OBSCURA
    French Navy
  • SOCCER MOMMY
    rom com 2021
  • Taylor Swift
    Shake It Off
  • SHAKIRA
    Hips Don't Lie (feat. Wyclef Jean)
  • Dua Lipa
    Cool
  • ADA AIK
    Flavors
  • CHISU, ROOS + BERG
    Antaa Tulla Vaan! (Roosbergien Joulu)
  • LITKU KLEMETTI
    Ohjeet Elämään
  • SIA
    Snowman
  • STEVE GUNN
    Circuit Rider
  • CARIBOU
    Can't Do Without You
  • VESTA
    Periodi
  • PAVE MAIJANEN
    Elämän Nälkä
  • SILK SONIC
    Blast Off
  • Jesse Markin
    Stars In Your Eyes
  • FLOATING POINTS, PHAROAH SANDERS & THE LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
    Movement 1
to 16.12.2021 13.00
  • B-NICE
    Afternoon
  • ANTTI AUTIO
    Kaunein sana maailmassa
  • SUFJAN STEVENS
    Mystery Of Love
  • BRUCE SPRINGSTEEN
    The River
  • PAPERI T
    Paniikki (feat. Chisu)
  • DESTROYER
    Chinatown
  • Turnstile
    DANCE-OFF
  • ADELE
    Oh My God
  • OLAVI UUSIVIRTA
    Iltalaulu (feat. Ringa Manner) [kirjasta Mur ja metsän ilta]
  • Lauri Haav
    Shampoota
  • PESSA
    Pysyn Tääl
  • NILÜFER YANYA
    Stabilise
  • VESTA
    Periodi
  • LITKU KLEMETTI
    Yksinkertaista
  • ARPPA
    Kinovalon alla
  • Johnny Marr
    Spirit Power And Soul
  • CHARLI XCX
    Good Ones
  • IBEYI
    Made Of Gold
  • Curtis Harding
    With You
  • DAMON ALBARN
    Royal Morning Blue
  • HANDSHAKING
    Boring Fields
  • Taylor Swift
    coney island (feat. The National)
  • LANA DEL REY
    Dealer
  • SILK SONIC
    Blast Off
  • FRIENDLY FIRES
    Silhouettes

Yhteistyö­kumppanit

On-demand

  • play / pause 24.1.2022 13.00
    Jakson linkki kopioitu leikepöydälle!
    Linkin haku epäonnistui!
    Haetaan jakson linkkiä...
    13.30 F ja Mitä jos -single, 14.00 Ainutkertainen Sami Saari, 15.30 Janica Brander ja Astrologiaa epäilijöille
  • 13.10 Isaac Sene kertoo tänään julkaistusta Kuuma jäbä -kappaleesta. 14.00 Petteri Järvinen kertoo Digiajan tietosuoja -kirjasta. 14.30 Vilppu ja Laura katsovat asioita – eli katsaus telkkarin ja leffan ihmeelliseen maailmaan. 15.00 Sporttivartti.
  • 13.30 Mandi Vermilä kertoo Tieteiden yöstä. 15.00-16.00 Kuukauden kirja on Johanna Elomaa: Prinsessan pako ja haastateltavana Tiina Jauhiainen.
  • 13.30 The Rasmus -yhtyeen uusi jäsen Emppu Suhonen kertoo tänään julkaistusta Jezebel -kappaleesta.
  • 13.30 Vilppu Rantanen ja striimipalveluiden leffa- ja sarjatarjonta, 14.30 Pauliina Seppälä ja uudistunut Mesenaatti, 15.00 Sporttivartti
  • Laura Frimanin suuri joululähetys!
  • Ylioppilasteatterin Kielletty hedelmä -esityksen ohjaaja Jenni Korpela ja yksi esityksen dramaturgeista Reetta Kinnarinen.
  • 13.40 Pet Agents -kirjan tekijät, 14.20 Janne Holmström ja teos Kauan sitten hukkunut
  • 13.40 Kaisa Happonen ja teos Mur ja metsän ilta, 14.20 Anneli Jussila ja teos Pentti Linkola ja minä, 14.40 Kale Puonti ja teos Satu – Alamaailman rautarouva, 15.20 Mato Valtonen ja Hullunrohkea monitoimielämä
  • 13.20 Marja-Leena Tuurna ja teos Eeva-Liisa Manner – Matka yli vaihtelevien äärten, 14.00 Päivi Haanpää ja teos Pysähdyskoe, 14.30 Kuulumisia Tuomaan markkinoilta, 15.20 Anne-Maija Aalto ja teos Mistä valo pääsee sisään
  • 13.10 Marko Kilpi ja teos Undertaker 5, 13.30 Suuri Sormusten ritarit -elokuvavisa, 14.20 Sanna-Mari Hovi ja teos Viikingeistä Victoriaan, 15.00 Sporttivartti
  • 13.40 Meri Mort ja teos Varjojen voima, 15.00 Henriikka Rönkkönen ja Aija Pahkala: Mielikuvituspoikaystävä K-18 -esitys Kapsäkissä, 15.20 Markus Ahonen ja teos Anna pahan kiertää.
  • 13.30 Vestan uusi Periodi-single, 14.00 Anton Monti ja Maailman vaarallisin rikollisjärjestö 'Ndrangheta, 14.30 Ismo Kiesiläinen ja Ilmaise mielipiteesi kauppakeskuksessa -päivä, 15.00 Sporttivartti.
  • 13.30 Freelancemuusikot ry:n stipendillä palkitut Aki Hauru ja Reeta Vestman. 14.00 Minna Seikkula ja Lupa elää -kansalaisaloite, 15.00 Anni Ihlberg ja teos Ilonpilaaja. 15.30 Jesus Christ Superstar -musikaalin päätähdet Ola Salo ja Peter Jöback.
  • 13.20 Kirjailija Juha Hurme ja Seitsemän veljestä -teos. 14.00 Toimittaja Kari Lumikero ja Tätä en vielä kertonut -kirja. 15.00 UN Women Suomen viestinnän vastaava Emma Winiecki.
  • 13.30 Tuomaan markkinoiden vastaava tuottaja Marianne Saukkonen ja markkinointipäällikkö Tiia Tuovinen, 14.00 Terhi Törmälehto ja teos "Taavi", 15.00 Sporttivartti
  • 13.20 Ari Turunen ja teos Tuoksujen atlas, 13.40 Suuri Tolkien-visa, 14.00 Kersti Juva ja teos Tolkienin tulkkina, 15.00 Santtu Palm kertoo Mauri Kunnas Joulutarinat -konsertista.
  • 13.00 Mr. Lordi kertoo perjantaina 26. marraskuuta julkaistavasta seitsemän albumin Lordiversity-kokonaisuudesta. 13.30 Koreografi Susanna Leinonen ja pukusuunnittelija Sari Nuttunen kertovat Susanna Leinonen Companyn 20-vuotisjuhlateoksesta Body. 14.30 Kirjailija Jouni K. Kemppainen kertoo Kaija Koon elämäkerrasta.
  • 13.30 Esitysrunoilija ja kirjoittaja Niko Hallikainen ja taiteellinen johtaja Hanna Parry kertovat Baltic Circle -festivaalista. 15.30 Jyväskylän kirjamessujen ohjelmapäällikkö Iida Simes.
  • 13.30 Sanni Lehtinen ja Amanda Pasanen, teos Huijareiden vallankumous, 14.00 Tuomo Kasanen ja Ani Iivanainen kertovat Kuulen sua -somekampanjasta, 15.00 Sporttivartti
  • 13.30 Johanna Vehkoo ja teos Oikeusjuttu, klo 14.00 Meri Valkama ja teos Sinun, Margot, 15.30 Anna Brotkin ja Free Britney -bileet
  • 10.20 Etnosoi-festivaalilla esiintyvät Sarah Palu ja DJ Palmu.
  • 13.30 Kira Poutanen ja teos Surun kartta. 14.30 Viaporin kekri. 15.00 Sporttivartti. 15.30 Jukka Salmisen pizzaperjantaivinkit!
  • 13.30 Kauriinmetsästäjät. 14.00 Siri Kolu. 14.30 Norminäytelmän näyttelijät Jani Toivola ja Cécile Orblin.
  • 10.00 Marja Kuusiluoma ja Kansallisteatterin Dosentit
  • 9.30 Niillas Holmberg, 10.00 Susanna Kuparinen ja teatteriesitys Sokea piste, 10.30 Kaupunkiuutisia Oulusta
  • 13.30 Kirjamessujen ohjelmajohtaja Ronja Salmi, 14.30 Matriarkaatti-podcast
  • 13.30 Emilia Kukkala ja teos Kaiken jälkeen, 14.00 Kashmeera Lokuge ja Hyppe Salmi, teos Ilmatilaa
  • 13.30 Ilkka Karisto ja teos Vuosi ilman nettiä
  • 13.00 Rosa Coste, 13.30 Veli-Pekka Lehtonen ja teos Renny Harlin – Ainutlaatuinen elämäni, 14.00 Sporttivartti
  • 13.30 Mike Pohjola ja Maailman hauskin -kirja
  • 13.10 Johanna Venho ja Syyskirja, 13.30 Toni-Matti Karjalainen ja teos Pohjoisen laulut – Suomalaisen hevimetallin matka maailmalle, 14.00 Taide vai teknologia -podcastin toimittaja Nuppu Stenros, 14.50 McKoo
  • klo 13.05 Särre. klo 13.30 Mariska ja teos "Kummat ja kammot", 14.00 Sporttivartti
  • 13.30 Jenni Pääskysaari ja Mielen maantiede -kirja, 14.30 Sofia Blanco Sequeiros ja Voitto-teos
  • 13.30 Kauko Röyhkä, 14.30 Max Manner, 15.00 Miki Liukkonen
  • 13.30 Arppa. 14.00 Ellinoora. 15.00 Marja Aarnipuro.
  • 13.30 Juha Ruusuvuori. 14.00 Anniina Mikama. 14.30 Anni Lötjönen.
  • 13.30 YMCA:n rauhanpalkinto. 14.00 TEOS 2021 -tapahtuman tuottaja Jenni Pekkarinen, kuvanveistäjä Kalle Mustonen ja kuvataiteilija ja tapahtuman toinen ripustusvastaava Iina Heiskanen. 15.30 Maisku Myllymäki ja uutuusteos Holly.
  • 13.30 Linda Liukas. 14.00 Rosa Coste. 15.00 Elina Gustafsson.
  • 13.30 Yeboyah ja uusi albumi Perhosefekti. 14.00 Kirjailija Taina Latvala ja Torinon enkeli -kirja. 14.30 Kirjailija Max Seeck.
  • 13.30 Lyyti 14.30 Kirjailija Sisko Savonlahti 14.00 Kirjailija Anniina Nurmi ja Rakastan ja vihaan vaatteita -kirja. 15.30 LiveFINin toiminnanjohtaja Jenna Lahtinen.
  • Helsinki Design Weekin spesiaalilähetys! 13.00 Ohjelmajohtaja Anni Korkman. 13.30 Asiaa maata pitkin matkustamisesta. 14.00 Vuoden Graafikko Marina Veziko. 15.00 Aalto-yliopiston asiantuntija (Vaikuttavuus ja kumppanuudet) Enni Äijälä. 15.30 Lasten Designviikosta arkkitehti, valokuvataiteilija Jouni Kaipia ja kuvittaja Lena Frölander-Ulf.
  • Kello yhden tee: Bridgerton-iltapäivä!
  • 13.30 Siim Liivik, elämäkerta. 14.30. Amanda palo 15.00 Sepikka.
  • Klo 15.00 kirjailija Helmi Kekkonen.
  • 13.30 Iisa Pajula - Itke, Kirjoita, Laula. 14.30 Jari Järvelä - Aino A. -kirjasta. 15.30 Riikka Siirala & Metsäretki.
  • Radio Helsingin maanantaiaamussa Laura Friman! 9.30 Vilma Alina. 10.00 Elina Kilkku ja Jumalainen jälkinäytös.
  • Livelähetys Oulun Musiikkivideo festivaaleilta. Vieraina: 13:30 Raine Laaksonen 14:00 Justus Kantakoski 14:30 Roos Hekkens 15:30 Asta Salomaa
  • 13:30 Kristian Kosonen – Verinen tie Tyrjään
  • 15.30 Joona Keskitalo – Tottelemattomat
  • 14.00 Reetta Ristimäki - Helsingin Oopperakesä. 15.00 Marko Ahtisaari & Juhlaviikot.
  • 13.30 Kirjagraafikko Jussi Karjalainen. 14.30 Ansku Nousiaisen kanssa puhutaan Oulun musiikkivideofestareista.
  • 13.30 Pekko Pesonen & Peruna-elokuva
  • 14.30 Antti Rönkä. 15.00 Lxandra.
  • 14.30 Kuvittaja ja sarjakuvataiteilija Warda Ahmed kertoo Goethe-Institut Finnlandin työpajasta ja paneelikeskustelusta.
  • 13.30 WSOY:n Leena Balmen kesäkirjapaketti! 15.30 M kertoo uudesta Sinun omasi -singlestään ja tulevasta Varjo-festivaalin keikastaan.
  • 13.30 Kirjailija Kai Myberg. 14.30 Kirjailija Sinikka Piippo.15.30 Kirjailija Helena Steen.
  • 13.30 Pyqäri. 14.30 Kirjailija Veera Vahtera ja Vaihteeksi vapaalla -kirja.
  • 13.30 Kirjailija Satu Rämö ja Talo maailman reunalla -kirja. 14.30 Kirjailija Pete Suhonen ja Naiset kuin muuttolinnut -kirja. 15.30 Ohjelmajohtaja Anni Korkman kertoo tämän vuoden Helsinki Design Weekin ohjelmasta.
  • 13.30 Kesärauha-festivaali. 14.30 Lxandra.
  • Laura Frimanin Helsinki-päivän erikoislähetys Espan lavalta! Suorassa lähetyksessä tavataan mielenkiintoisia Helsinki-päivän vieraita ja tunnelmoidaan Suomen pääkaupunkia yhdessä kuulijoiden kanssa.
  • 13.30 Kirjailija Christian Rönnbacka ja Tulen aika -kirja. 14.30 Lasten- ja nuortenkirjailija Veera Salmi. 15.00-16.00 Pride 2021: Translaki uusiksi!
  • 13.30 Muu ry:n toiminnanjohtaja Timo Soppela kertoo Art Fair Suomi Goes Galleries -tapahtumasta. 14.30 Kirjailija Matti Remes ja Norjalainen tyttöystävä -kirja. 15.00 Juha Hietanen ja Huuhkajien siivet -kirja.
  • 13.30 Vesala kertoo uudesta Kysy mua ulos -kappaleestaan. 14.00 Mercedes Bentso kertoo ja Oikeus hengittää -mielenosoituksesta. 14.30 Kirjailija Katri Naukari kertoo Yhden puun tuho -kirjasta.
  • 13.30 Kirjailija Anna Karhunen kertoo Jos-kirjasta. 14.30 Kirjailija Kaisa Nummela kertoo Hymytyttö-kirjasta 15.30 Kirjailija Joonas Konstig kertoo Viimeinen kaatunut -kirjasta..
  • 13.30 Kirjailija Outi Mäkinen kertoo Karu planeetta -kirjasta. 14.30 Kuvanveistäjä Aaron Heino kertoo EMMA-museon Off Topic -näyttelystä.
  • 14.30 Salla Simukka kertoo Matalapaine/Korkeapaine -kirjasta. 15.30 Paula Noronen kertoo Tarja Kulho – Lomille lompsis -kirjasta.
  • 13.30 Suomenlinnan tapahtumakoordinaattori Paula Lappalainen. 14.30 Kirjailija Niko Rantsi ja Kuka viereesi jää -kirja. 15.30 Elina ja Sofia kertovat Rohkeasti sinä -kirjasta.
  • 10.20 Maailma kylässä -festivaalin ohjelmapäällikkö Johanna Eurakoski.
  • 13.30 Lyyti.
  • 14.30 Dekkaristi Arttu Tuominen.
  • 13.00 Jenni Janakka ja Kaisa Merelä kertovat Himokirjasta. 14.30 Helmi Kekkonen kertoo Suurteoksia-kirjasta. 15.00 Sporttivartti. 15.30 Astrid Swan kertoo uudesta Silvi's Dream -singlestä.
  • 13.30 Amos Rexin Between us -näyttelyn kuvataiteilija Karoliina Hellberg ja muotoilija Tero Kuitunen. 15.30 Kirjailija Martti Vaalahti kertoo Sanomattakin selvää -kirjasta.
  • 13.30 Jani Toivola kertoo Rakkaudesta-uutuuskirjasta. 14.00 Tympeät tytöt.
  • 13.30 Open House Helsinki -tapahtuma.
  • Etävappubileet! 13.30 Artisti Pekka Nisu kertoo uudesta Vapaa maa -kappaleesta. 14.30 Babel-yhtye.
  • 14.30 Kirjailija Heikki Valkama kertoo Okazu – japanilaista kasvisruokaa -kirjasta.
  • 13.30 Suuri Oscar-analyysi! Vieraana kriitikko Anton Vanha-Majamaa. 14.30 Kirjailija Maria Mörö ja Vapaammin versoo -kirja.
  • 13.30 Kirjailija Susanna Alakoski kertoo Pumpulienkeli-kirjasta.
  • 13.30 Pirkko Kotirinta kertoo Hilma af Klintin arvoitus -kirjasta. 14.30 Minja Koskela kertoo Äidiksi tuleminen -kirjasta.
  • 13.30 RARE Median päätoimittaja Orna Ben Lulu. 14.30 Koko Hubara kertoo Bechi-kirjasta.
  • 13.30 Runoilija Kaija Rantakari.
  • 14.30 Hanna Brotherus kertoo Ainoa kotini -esikoisromaanistaan.
  • 13.30 Long Playn toimituspäällikköä Anu Silfverberg. 14.30 Kirjailija Laura Pörsti. 15.30 Radio Helsingin Viikon levyn artisti Yona.
  • 14.30 Esseisti Silvia Hossein. 15.30 Kroonisesti ärhäkkä -podcastin toimittaja Mona Bling.
  • 13.00-14.00 Lauran co-hostina tänään Garden Clogs -soololevynsä julkaissut Handshaking. 16.00 Sporttivartti.
  • 14.30 Työelämän konsultti, kehittäjä ja tutkija Reima Launonen kertoo Taistelu työstä -kirjasta. 15.30 Hel Goodsin toimitusjohtaja Paulus Ähtävä.
  • 13.30 Haastattelussa ATAÁ Agencyn Wanda ja Naomi Holopainen. 15.00 Saamelaismuusikko Hildá Länsman. Lisäksi kuullaan Kata Salaspuron toimittamat ihmisoikeusaktivisti Ujuni Ahmedin ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Suldaan Said Ahmedin -haastattelut.
  • 14.30 Haastattelussa Artek Helsingistä Annika Tammi, Helsinki Contemporarystä Katja Räisänen ja kuvataiteilija Eeva-Riitta Eerola. Haastateltavat avaavat muun muassa Artek Helsinki -myymälän ja Helsinki Contemporary -gallerian yhteistyötä. 17.30 Kirjailija Sinikka Vuola kertoo Kevät ilman kosketusta -novelliantologiasta.
  • Haastattelussa klo 13.00 Olavi Uusivirta ja 13.45 Maija Vilkkumaa, jotka kertovat #vuosihiljaisuudesta-kampanjasta. 14.05-14.06 Hiljainen hetki suomalaisen elävän musiikin puolesta. 16.00 Sporttivartti. 17.30 Doula Hanna-Mari Nieminen ja suomalainen synnytyskulttuuri.
  • 13.00 Aki Roukala kertoo uudesta kesällä 2021 järjestettävästä Festivaali-tapahtumasta. 13.30 Festivaali-tapahtumassa esiintyvä Samuli Putro.
  • 17.30 Muusikko Janne Laurila.
  • 13.30 Sara Parikka kertoo Itse tehty – opas omannäköiseen työelämään -kirjasta. 14.30 Jenny Rostain kertoo Irti masennuslääkkeistä -kirjasta. 15.30 Sofia Pekkarinen kertoo Luna 2.0 -kirjasta. 17.30 Kesä, joka ei tullut -näyttely.
  • 14.30 Lotta Backlund kertoo Sano kyllä! -kirjasta.
  • 13.30 Kapellimestari Hannu Lintu kertoo Linnunradalla – Kapellimestari Hannu Linnun matkassa -kirjasta.
  • Tänään on Laura Frimanin tuo poikaystävä töihin päivä! Liity mukaan kolmanneksi pyöräksi lemmenhuumaisille ystävänpäiväetkoille Laura Frimanin ja hänen ihanan poikkiksensa kanssa! <3
  • 13.30 Samae Koskinen kertoo uudesta Suudellaan-kappaleestaan. 14.30 Saamelaisartisti Ánnámáret kertoo uudesta Nieguid duovdaga -levystä sekä lauantaina vietettävästä saamelaisten kansallispäivästä. 15.30 Kirjailija Tarja Virolainen kertoo Reissuvihko K-18 -uutuuskirjasta. 16.00 Sporttivartti. 17.00 Hulda Huima. 17.30 New Ro.
  • 13.30 Chewbacca-näyttelijä Joonas Suotamo ja kirjailija Hippo Taatila kertovat Roar! – Elämäni wookiena -kirjasta. 17.30 Runoilija V.S. Luoma-aho.
  • 14.30 Isac Elliot kertoo uudesta Waving At Cars -kappaleestaan. 16.00 Sporttivartti. 17.00 Tutkija, toimittaja ja DJ Inka Rantakallio ja toimittaja, kirjailija ja kirjastotyöntekijä Heini Strand, kertovat Kuka kuuluu? – Kirjoituksia hiphopista ja feminismistä -teoksesta.
  • 13.30 Aikuiset-sarjan päänäyttelijät Anna Airola ja Elias Salonen kertovat uudesta kaudesta.
  • 13.30 Artisti Figaro kertoo uudesta Kaksi toisillemme hellää -singlestä. 15.30 Rikosylikonstaapeli Kale Puonti kertoo Milo-kirjasta.
  • 13.00 Näyttelijä Pekka Strang kertoo uudesta Mister8-sarjasta. 14.30 Kirjailija Annamari Marttinen ja Häiriömerkintä-kirjasta. 17.30 Tuuletar-yhtye.
  • 13.30 Vieraana DocPointin taiteellinen johtaja Kati Juurus ja ensi maanantaina alkavan 18.1. Radio DocPoint -ohjelman toimittaja Tape Riihimäki. 14.30 NEØV-yhtyeen laulaja-kitaristi Anssi Neuvonen.
  • 13.30 Hyvinvointialan moniottelija Joni Jaakkola kertoo Väkevä työelämä -kirjasta. 14.30 Rakkaudesta-ohjelman luotsaaja Lasse Kurki kertoo sunnnuntaina alkavasta kaudesta. 16.00 Sporttivartti.
  • 14.30 Vastaava tapahtumatuottaja Mandi Vermilä kertoo Tieteen päivät ja Tieteiden yö -tapahtumista.
  • Laura Frimanin suuri jouluspesiaali! Studiossa piipahtavat tontut Kasper "PIPARKASSU" Strömman ja Mikko Pykäri.
  • 13.30 Vieraana Planin ohjelmajohtaja Annukka von Kaufmann, jonka kanssa keskustellaan muun muassa koulutuksesta ja humanitaarisesta työstä.
  • 13.30 Kirjailija Kaisa Happonen, kertoo Piste ja megaällö tykkäysjuttu -kirjasta. 14.30 Cristal Snow kertoo Penni Pähkinäsydän ja kauhea kadotuskakku -kirjasta. 17.30 Kirjailija Mia Malmi kertoo Leijonatarinoita erityisille lapsille -kirjasta.
  • 13.30 AHO ja uusi albumi NOWINTER NOSUMMER. 14.30 Marja Kihlström kertoo Oikeilla nimillä -kirjasta. 17.30 Kirjailija Sami Lotila kertoo Tallinnan terminaattori -kirjasta.
  • Studiossa Niko-Pekka Mäkinen!
  • Niko-Pekka Mäkinen livenä Planin jouluikkunalta Forumista! Vieraana 13.30 Plan International Suomen pääsihteeri Ossi Heinänen. 14.30 Toimittaja ja tietokirjailija Julia Thurén. 15.30 Planin innovaatioiden ja digitaalisen kehityksen asiantuntija Irena Bakić. 16.30 Sosiaalisen median influensseri ja Vuoden graafikko 2013 Kasper Strömman.
  • Karanteenielämää viettävää Laura Frimania tuuraa Njassa! 16.45 Paluun tehnyt artisti Tiiu Helinä kertoo Vähinä-EP:stä.
  • 13.30 Jos minä puhuisin sinulle -näytelmän ohjaaja Kirsi Liimatainen. 14.30 Särre ja uusi kappale Bööna. 15.30 Ellinoora ja uusi kappale Dinosauruksii. 17.30 Kirjailija Jenny Rostain ja uusi kirja Jääkylmä.
  • 13.30 Kirjailijat Kaisa Happonen ja Karri Miettinen kertovat Ilmastotekokirjasta. 14.00 Kirjalija Emilia Vuorisalmi kertoo Rakkaus haltuun -kirjsta. 15.00 Kirjailijat Suvi Auvinen ja Aino Vähäpesola kertovat Tartunta-kirjasta. 16.30 Kirjailija Mia Halonen kertoo Stadin syntinen s -kirjasta.
  • 13.30 Maustetytöt kertovat uudesta Eivät enkelitkään ilman siipiä lennä -albumista.
  • 14.30 Dreams for Sale -esitys.
  • 13.30 Talvisirkus Vauhti. 14.30 Kirjailija Elina Hirvonen ja Julia ja pehmoeläinten maailmanneuvosto -kirja. 15.30 Satu Silvo kertoo Silvopleen mesenaattikampanjasta. 16.30 Marja Kihlström kertoo Naked Attraction Suomi -ohjelmasta.
  • 13.30 Kirjailija Johanna Venho. 14.30 Kirjailija Christian Rönnbacka. 15.30 Näyttelijä Jenni Kokander kertoo Sukupuuttoon kuolleiden planeetta -esikoiskirjastaan. 16.00 Sporttivartti. 17.30 Kirjailija Matti Laine.
  • 13.30 Kirjailija Anna Kortelainen ja Tulirinta-kirja. 14.30 Kirjailija Janne Sarja ja Läpimurtoteos-kirja. 15.30 Kirjailija Satu Vasantola ja Kaikki kadonneet -kirja. 17.30 Kirjailija Max Seeck ja Pahan verkko -kirja.
  • 16.00 Sporttivartti.
  • 13.30 Onko lupa tanssia -esitys. 14.30 Helsingin Kirjamessut verkossa -tapahtuman ohjelmajohtaja Ronja Salmi. 16.30 YK:n ystävä Rauli Virtanen ja YK-liiton toiminnanjohtaja Helena Laukko.
  • Syyslomailevaa Laura Frimania tuuraa Veikko Grönroos a.k.a VG+! 13.30 Vieraana uuden Sade-albumin julkaissut Nopsajalka.
  • Syyslomailevaa Laura Frimania tuuraa Veikko Grönroos a.k.a VG+!
  • 13.30 Kirjailija Elina Kilkku ja Mahdoton elämä -kirja. 14.00 Kirjailija Kale Puonti ja Manni-kirja. 15.00 Asiaa sunnuntain 11.10. Tyttöjen päivästä. 16.00 Sporttivartti. 16.30 Iisa. 17.30 Kirjailija Olavi Koistinen ja Motivaatiojänis-kirja.
  • 13.30 Miten täältä pääsee pois? Hauskimmat ja hirveimmät treffikokemukset -kirjan toinen kirjailija Maiju Markkanen. 14.00 Kirjailija Leena Lehtolainen ja Jälkikaiku-kirja. 14.30 Näyttelijä Alma Pöysti. 15.00 Sam Shingler. 16.30 Kirjailija Saku-Pekka Sundelin ja Brittifutis-kirja.
  • 13.30 Manna. 14.30 The Holy. 15.30 Bouvard ja Pécuchet -esityksen näyttelijä Samuli Niittymäki ja ohjaaja Tuomas Rinta-Panttila. 16.30 Ella Kanninen ja uutuuskirja Minun Italiani -kirja.
  • Laura Friman livenä Helsinki Biennaali -paviljongista! 13.30 Helsinki Biennaalin projektipäällikkö Jonna Hurskainen ja Metsähallituksen aluejohtaja Henrik Jansson. 14.00 Apulaispormestari Nasima Razmyar ja HAMin ja Helsinki Biennaalin johtaja Maija Tanninen-Mattila. 15.00 Helsinki Biennaali 2021 esittelee 40 taiteilijaa Suomesta ja maailmalta, teemana Sama meri. Aiheesta kertovat kuraattorit HAM:n näyttelypäällikkö Pirkko Siitari ja HAM:n julkisen taiteen päällikkö Taru Tappola. 16.00 Vieraana Helsinki Biennaalin 2021 taiteilijat Felicia Honkasalo, Akuliina Niemi sekä EGS. 17.00 Stadin Silakkamarkkinoista kertoo vastaava tuottaja Susa Nokelainen.
  • Laura Friman livenä EMMA-museon Elmgreen & Dragset: 2020 -näyttelyn avajaisista! 13.30 Yleisötyön intendentti Reetta Kalajo ja markkinointi- ja viestintäpäällikkö Saara Suojoki. 14.30 Näyttelyintendentti Arja Miller. 16.00 Näyttelyn taiteilijat Michael Elmgreen ja Ingar Dragset. 16.30 Sporttivartti.
  • 13.30 Kirjailija Kaisa Viljanen ja Kasvun paikka -kirja. 14.30 Kirjailijat Pontus Purokuru ja Veikka Lahtinen kertovat Mikä liberalismia vaivaa? -kirjasta. 15.30 UMO Helsinki Jazz Orchestran syksy. 16.00 Kirjailija Meiju Niskala ja Kun syvään hengittäminen ei riitä -kirja. 16.30 Luontokuvaaja Heikki Willamo.
  • 13.30 LiAURORA. 14.30 Kirjailija Jussi Seppänen.
  • Laura livenä Helsinki Design Weekin keskiössä uudistetulla Olympiastadionilla! 13.30 Lasten Design Week. 14.30 Päänäyttelyn kuraattori Kari Korkman. 15.30 Annaleena Hakola. 16.00 Sporttivartti. 16.30 Anni Saukkola.
  • 13.30 Kirjailija Mikko Toiviainen ja uusi kirja Pimeä peili ja muita urbaaneita kauhutarinoita. 14.30 Konstrundan avoimet ateljeet -tapahtuma. 15.30 Vuoden 2020 Kirjan päivien nimikkokirjailija Heli Laaksonen.
  • Studiossa Mikko Mattlar!
  • Laura Friman suorana upeasta Kämp Gardenista! 13.30 Helsinki Virtual Design Street. 14.30 Design market. 15.30 Wild at Heart -näyttely.
  • Klo 13:30 Rosanna Marilan Työuupumuskirja. Klo 14:30 Paras vuosi ikinä -sarja. Klo 15:30 Anton Vanha-Majamaan R&A-tärpit. Klo 16:30 Arppa.
  • Klo 13:30 Ateneumin inspiraatio-näyttelyn kuraattori Sointu Frize. Klo 14:30 Ohjaaja Jenni Toivoniemi & Seurapeli-elokuva. Klo 15:00 paneelikeskustelu Oulun musiikkivideofestivaalien tiimoilta. Vieraina festivaalin taiteellinen johtaja Anna-Mari Nousiainen, MESin Finn Andersson ja ohjaaja Teemu Niukkanen.
  • Klo 14:00 Taiteen ja esoteerisuuden kohtaamisia -seminaarista haastateltavana Villa Gyllenbergin intendentti Lotta Nylund. Klo 16:30 Juhlaviikkojen sunnuntain klasarin ja jazzin megastreamkeikan ohjelman kuratoineet Minna Pensola ja Antti Tikkanen kertovat mitä on luvassa ja jakavat omat vinkkinsä.
  • Klo 13:00 Kaupunkielämää. Klo 14:30 Helsingin juhlaviikkojen taiteellinen johtaja Marko Ahtisaari kertoo, miten Juhlaviikoista tuli Juhlaviikonloppu. Klo 16:30 vieraana Juhlaviikkojen tuottaja Niko Wilkinson ja Juhlaviikonlopun lauantain stream-keikalla esiintyvä Jesse Markin.
  • Klo 13:00 haastattelussa Kekäläinen & Companyn uuden If I Would Lose My Voice -teoksen koreografi Sanna Kekäläinen. Klo 13:30 debyyttialbuminsa CEISSI julkaissut Cledos. Klo 14:30 RULES-yhtye.
  • Klo 15:30 vieraana Elina Tuomi, toinen Toisin Tehty -tietokirjan tekijöistä. Yhdessä Minja Koskelan kanssa kirjoitetussa kirjassa pohditaan, kuinka koulusta tehdään entistä tasa-arvoisempi.
  • 13.30 Matkani futaajaksi -kirja.
  • 13.30 Ruisrock 1970-2020. 15:00 Lasten festareiden suojelija Nasiman Razmyar 15.30 Urho ja Onna tutkivat: Ihminen -kirja.
  • 13.30 Loiste-kirja. 14.30 Allas Sea Poolin kesän konserttiohjelmiston suunnittelija Richie Mattila. 15.30 Taiteilijat Rauha Mäkilä, Anna Tuori ja Eeva-Leena Eklund. 16.30 Tinasotamiehet-kirja.
  • 14.30 Kentänvaltaajat - Rakkautena jalkapallo -kirja. 15.30 Lukitut-kirja.
  • Laura Frimanin juhannuserikoinen!
  • 13.30 Ateneumin yleisötuottaja Mari Jakanen, kertoo Radio Helsingin uudesta Inspiraatio-ohjelmasta. 14.30 Tulli Food Truckin avajaiset Tampereella. 15.30 WSOY:n kustantaja Leena Balme vinkkaa kesän viisi olennaisinta kirjaa. 16.30 Pimeys-yhtye.
  • 14.30 Suomenlinnan maailmanperintöpalveluiden kehittämispäällikkö Petteri Takkula kertoo Suomenlinnan kesämatkailukaudesta 2020.
  • Laura Frimanin Helsinki-päivän lähetyksessä kuullaan mielenkiintoisia vieraita sekä tunnelmoidaan Helsinkiä yhdessä kuulijoiden kanssa!
  • 13.30 Plutonium 74. 14.30 New Deadline -yhtye. 15.30 Maustetytöt.
  • 14.30 Illallinen Helsingin taivaan alla -tapahtuman tuottaja Tanja Jänicke kertoo Helsinki-päivänä virtuaalisesti järjestettävästä illallisesta.
  • 14.30 Graffititaiteilija EGS.
  • 14.30 Helsinki-päivän vastaava tuottaja Marianne Saukkonen kertoo perjantaina 12.6. etänä järjestettävästä Helsinki-päivästä.
  • 14.30 Toimittajat Ina Mikkola ja Noora Shingler kertovat Nousu-podcastista. 16.30 Lasten Festarit 2020.
  • 14.30 Lukukeskuksen kehittämispäällikkö Emmi Jäkkö kertoo tuoreesta kyselystä, jonka mukaan poikkeuskevät on saanut suomalaiset kirjallisuuden pariin.
  • 13.30 Ruusut. 14.30 Plan International Suomen pääsihteeri Ossi Heinänen. 15.30 Raappana.
  • 13.30 Kirjailija Niko Rantsi kertoo Sinun puolestasi vuodatettu -esikoisromaanista. 14.30 Rullaava psykologi kertoo lauantaina 30.5. järjestettävästä maailman MS-päivästä. 15.30 Lottaliina Poikinen kertoo Muusikon sopimusopas -kirjastaan.
  • 13.30 Vuoden Tiedekynä -palkittu Sanna Tirkkonen. 14.30 Raappana. 15.30 Kaikki on mahdollista -kirjan julkaisseet tubettajat Elina ja Sofia.
  • 13.30 Vesta. 14.30 ALMA. 15.30 Lauri Haav.
  • 13.30 Viikon levyn artisti F. 14.30 13 Katseluasentoa -kirjan toimittaja Kaisu Tervonen.
  • 13.30 Vieraana uuden Radio Helsingin Maanantaikappale-ohjelman juontaja Anikó Lehtinen.
  • Vappupäivän iltapäivässä Njassa!
  • Radio Helsinki juhlii vappua Helsingin kaupungin kanssa tänä vuonna vastuullisesti etänä.Vappuaaton parhaat #Etävappu-etkot järjestää Laura Friman!Haastattelussa 15.30 kirjailija Anu Silfverberg, joka kertoo Long Playn Hellät apinat -jutusta. 16.30 Roobertin Herkku.
  • 14.30 kirjailija Markus Leikola.
  • 13.30 Helsinki-avun johtaja Tiina Hörkkö. 14.30 Paleface kertoo Helsinki–Shangri-La 10 vuotisjuhlapainoksesta.
  • 15.30 Paula Noronen, joka kertoo Tarja Kulho: Räkkärimarketin kassa -kirjasta.
  • Pitkäperjantain sielunmessun tarjoaa Njassa!
  • Studiossa Laura Frimania tuuraa Edu Kehäkettunen!
  • Studiossa lomailevaa Laura Frimania tuuraa Njassa!
  • Studiossa lomailevaa Laura Frimania tuuraa Njassa!
  • Studiossa lomailevaa Laura Frimania tuuraa Njassa!
  • Studiossa lomailevaa Laura Frimania tuuraa Njassa!
  • Studiossa lomailevaa Laura Frimania tuuraa Njassa! 14.30 Viikon levyn yhtye Atomirotta.
  • Studiossa Njassa!
  • 14.30 Toimittaja Ronja Salmi, kertoo Mitä mietit Ronja Salmi -ohjelman tulevasta kaudesta. 15.30 Taiteilija Joa Korhonen, kertoo Clairvoyants – Selvännäkijät -näyttelystään. 16.30 Suvilahti TBA:sta Juha Tarvonen kertoo uudesta tapahtumasta Suvilahdessa.
  • 13.30 Muusikko Jarmo Saari kertoo Savoy-teatterin 50-vuotisjuhlakonsertistaan. 15.30 Kirjailija Noora Lintukangas kertoo Selviytymisopas elämän kriiseihin -uutuuskirjastaan.
  • 14.30 Helsinki Biennaalin projektipäällikkö Hanna-Mari Peltomäki. 15.30 Näyttelijä Elena Leeve kertoo Kansallisteatterin esityksestä Sinivalas.
  • 13.30 Toimittaja Ari Virtanen kertoo uudesta Huuhkajat-kirjasta Oi Suomi on! 14.30 Visio Festival.
  • 14.30 Muusikot Anna-Mari Kähärä ja Maria Ylipää kertovat Naistenpäivän juhlakonsertista. 16.30 Valokuvaaja Meeri Koutaniemi, joka kertoo PLAN International Suomen Ei hymyilytä -kampanjasta.
  • 13.30 Kirjailija Tiina Laitila Kälvemark kertoo kirjastaan H2O.15.30 Muusikko Laura Moisio kertoo Laulaa kun ei voi muutakaa -levystään.
  • 13.30 Juho Pajunen ja Jun Kondo kertovat Helsinki Drink Festivalista. 14.30 Ohjaajat Jussi Rastas ja Jenni Kivistö kertovat Colombia in my arms -dokumenttielokuvasta. 15.30 All Female Panelin perustajajäsenet Ida Grönlund ja Saana Peltola kertovat Naistenpäivän komiikkafestivaalista.
  • 13.30 Kirjailija Laura Lähteenmäki kertoo Sitten alkoi sade uutuuskirjastaan. 15.00 Muotivaikuttaja Sandra Hagelstam kertoo Verta, hikeä ja t-paitoja tv-sarjasta. 15.30 Artisti Janne Masalin kertoo uudesta levystään Yhdessä olemme alasti.
  • 13.30 Tampere Film Festivalin toiminnanjohtaja Laura Laaksonen. 14.00 Näyttelijä Leo Honkonen kertoo uutuussarjasta Hotel Swan Helsinki. 15.30 Pauanne-yhtyeen Tero Pennanen ja Kukka Lehto kertovat G Livelab Helsingin keikastaan.
  • 13.30 artisti Juulia, kertoo uudesta Pilvii-sinkkustaan. 14.30 kirjailija Jani Saxell, kertoo uutuusteoksestaan Helsinki Underground. 15.30 kirjailija Riikka Suominen kertoo uudesta Suhteellisen vapaata -romaanistaan. 16.30 Logged In -sarjan ohjaaja Sami Kieksi.
  • 13.30 Muusikko Timo Lassy. 14.30 Kaisa Jaakkola hyvinvointikirjailija. 15.30 Muusikko Jaakko Laitinen. 16.30 Peliviikko! Peliharrastaja Veli Liikanen.
  • 13.30 Asiaa World of TRE -mesenaattikampanjasta.
  • 13.30 Save Brooklyn Cafe -mesenaattikampanja. 14.30 Antony Bentley, kertoo uudesta Vanhan Navetan tapahtumakonseptista.
  • 13.30 Kirjailija Juhani Brander, kertoo tuoreesta Miehen kuolema -teoksestaan. 14.30 Viikon levyn yhtye Karina.
  • Heartbreak Hotel: Särkyneiden sydänten perjantai!
  • Love Boat -erikoislähetys! Just cruisin’! 14.30 Ona Kamu. 15.30 Ex Tuuttiz.
  • 13.00 Vesala. 13.30 Kirjailija Hippo Taatila ja EM-korisstudio! 14.30 Fitness-kirjailija Anna Saivosalmi. 15.30 Absurdistit.
  • 14.30 Ronja Kuoppamäki, kertoo uudesta Ronjan etkot -ohjelmastaan.
  • 14.30 Maritta Kuula. 15.30 MALLA.
  • Laura Frimanin rakkaudentäyteinen ystävänpäivän erikoinen! <3
  • Radio Helsingin iltapäivässä Njassa! 13.30 Kuvanvapaus-näyttelyn kuraattori Jean Ramsay. 15.30 Wonderfeel-festivaalin kuraattori Heta Aho ja Helsingin Juhlaviikkojen taiteellinen johtaha Marko Ahtisaari.
  • 13.30 Hanne Valtari ja Unelmaduunarin tilipäivä. 15.30 New Ro.
  • 13.30 Kirjailija Mika Wickström ja Pukkiparty! 14.00 Pim! Olet luova -kirjan ja Pim! luovuuskorttien tekijät Lauri ja Paavo Järvilehto.
  • 13.30 Mikko Mattlar ja Bottan historiikki. 14.30 Konfuusio-festivaali. 15.30 Toimittaja Anton Vanha-Majamaa ja Oscarit 2020.
  • 14.30 Detalji. 15.45 Näyttelijä Mikko Penttilä ja Tähtisadetta-komedia.
  • 13.30 Harry Potter Book Night. 14.30 Erilaiset-näyttelyn Eveliina Talvitie. 15.30 Kirjailija Aurora Airaskorpi ja Riittävän hyvä -kirja.
  • 14.00 Juha Hurme ja Kalevala Elävänä tai kuolleena. 14.30 Ari Elo ja Metallican aapinen. 16.30 Janita Virtanen ja Stereotypia-ansa.
  • 14.30 Uunifetapastan keksijä Jenni Häyrinen. 15.30 Kirjailija Anu Kaaja. 16.30 Taiteilija Kuutti Lavonen.
  • 14.30 Kondiittori Teemu Aura. 15.30 Muuan Mies. 16.00 Lauran ja Jussin Sporttivartti.
  • 14.30 Viikon levyn artisti Joni Ekman. 16.30 Kukkatehdas.
  • 13.30 Kirjailija Tara Koivukoski. 15.30 Ohjaaja Miia Tervo.
  • 14.00 Jouni Hynynen. 14.30 Lxandra.
  • 13.30 DocPoint-festivaalin taiteellinen johtaja Kati Juurus. 14.00 Sibafestin taiteellinen johtaja Aija Puurtinen. 15.40 G Livelab Helsingissä esiintyvä muusikko Richard Dawson. 16.00 Lauran ja Jussin Sporttivartti.