Timo Kaukolampi

Kaiken muodon ja rakenteen pitää tuhoutua, jotta jotain aidosti uutta voi syntyä.

Uudessa ohjelmassaan kansainvälinen huru-ukko, T.A. Kaukolampi, käyttää 120 pyhää minuuttia meditoimalla muun muassa kosmisen discon, ambientin, space rockin, jazzin, elokuvamusiikin ja teknon tummissa maisemissa. Sunnuntaihin sopivasti ohjelmassa kaaret ovat pitkiä ja biisien annetaan soida kokonaisina teoksina: kiirehtimättä ja kestoista välittämättä.

Timo Kaukolampi tunnetaan monista kokeellisen elektroonisen musiikin kokeiluistaan, kuten muiden muassa K-X-P, Op:l Bastards sekä Motiivi:Tuntematon.

Timo Kaukolammen ohjelman on tauolla.

Tekijät

Soittolistat

su 28.5.2017 18.00
  • JOHANN JOHANNSSON
    Arrival
  • JOHANN JOHANNSSON
    Kangaru
  • BLANCK MASS
    Chernobyl
  • Arpanet
    Wireless Internet
  • PYE CORNER AUDIO
    The Black Mill Video Tape
  • Abul Mogard
    Tumbling Relentless Heaps
  • VATICAN SHADOW
    Enter Paradise
  • MIKA TAANILA
    Delay Of Game
  • THE NECKS
    Overhear
  • POPOL VUH
    Mantra 2 (Choir)
  • POPOL VUH
    Nachts (Schnee Mika Vainio Remix)
  • ERKKI KURENNIEMI
    Inventio / Outventio
  • MIKA VAINIO
    Takaisin
  • SENKING
    Mist
  • Rrose
    Onceness
  • Brian Eno x Nicolas Jaar x Grizzly Bear
    LUX (Nicolas Jaar Remix)
  • Valgeir Sigurðsson
    Antigravity
  • BRIAN ENO
    An Ending (Ascent)
su 21.5.2017 18.00
  • HASSEL JON / ENO BRIAN
    Ba-benzélé
  • PATRICK AND RAYMOND
    Bushfukka
  • CITY OF WOMEN
    Sirkka
  • TOMUTONTTU
    3
  • THE FREE DESIGN/CARIBOU
    Dorian Benediction (Remix)
  • NEW COMPOSERS
    astra
  • Ovuca
    Hulva
  • CLUSTER
    Sowiesoso
  • MIKA VAINIO
    Syvyydessä Kimallus
  • Kaffe Matthews
    In Light B
  • MANUEL GÖTTSCHING
    Shuttle cock
  • ONEOHTRIX POINT NEVER
    Describing Bodies
  • CARLOS WALTER
    Timesteps
  • Thomas Dinger
    E - 605
  • Valgeir Sigurðsson
    Between Monuments
  • JOHN MURPHY
    Sunshine (Adagio in D minor)
su 14.5.2017 18.00
  • Paul Corley
    Dialoque & Passing Judgement
  • Valgeir Sigurðsson
    Dissonance
  • BEN FROST
    Híbakúsja
  • Judd Greenstein / Nadia Sirota / Son Lux
    In Teaching Others We Teach Ourselves (Rermix)
  • BEN FROST
    Teeth Behind Kisses
  • Valgeir Sigurðsson
    The Crumbling
  • James McVinnie
    Slow Twitchy Organs
  • JOHANN JOHANNSSON
    End of Summer, Pt. 3 (with Hildur Gudnadottir & Robert Aiki Aubrey Lowe)
  • James McVinnie
    O Sapientia
  • Maki Namekawa And Dennis Russell Davies
    Piano Phase
  • SUN RA
    Yucatan
  • TANGERINE DREAM
    Movements of a Visionary
  • BRIAN ENO
    2/2
su 7.5.2017 18.00
  • IRENE PAPAS
    Lamento
  • Varg
    Anti Everything
  • headless horseman
    Weeping Willow
  • Jimi Tenor Feat Impostor Orchestra
    Ektoplanet
  • SOFT FOCUS
    hypersomia
  • DERU
    1979
  • DERU
    Midnight In The Garden With Ghosts
  • Ricardo Donoso
    Renunciation
  • Ricardo Donoso
    Chemical Structures
  • MIKA VAINIO
    Elämän Puu
  • Peter Peter and Peter Kyed
    Valhalla Rising (End Credits)
  • Peter Peter and Peter Kyed
    Hell
  • Pan Sonic & Haino Keiji
    Imperious Doppelganger Of Tears, Playing Catch With Objectivity That Evades Ultimate Responsibility
  • Pan Sonic & Haino Keiji
    Perhaps There Is No Need To Return
  • BASINSKI WILLIAM
    Watermusic II
su 30.4.2017 18.00
  • BJÖRK & MIKA VAINIO
    Headphones
  • WOJCIECH KILAR
    Vadim Dies
  • WOJCIECH KILAR
    Vadim Dies
  • BJÖRK & MIKA VAINIO
    Headphones
  • THIS MORTAL COIL
    Song To The Siren
  • DEATH IN JUNE
    Little Black Angel
  • D.D.DENHAM
    Two Theet Missing
  • BELBURY POLY
    The Hidden Door
  • MOUNT VERNON ARTS LAB
    The Vauxhall Labytinth
  • STAN TRACEY QUARTET
    Starless and bible black
  • POPOL VUH
    Nachts (Schnee Mika Vainio Remix)
  • LISA GERRARD & PIETER BOURKE
    Sacrifice
  • BRIAN ENO
    Late Anthropocen
  • DELIA GONZALES & GAVIN RUSSOM
    Revelee
  • KREIDLER
    New Earth
  • KLAUS SCHULZE
    Frank Herbert
  • POOK JOCELYN
    Masked Ball
  • COIL
    Broccoli
  • Geoff Barrow & Ben Salisbury
    Iso Hymn
su 23.4.2017 18.00
  • Abul Mogard
    Tumbling Relentless Heaps
  • Dim Den
    Solar Mass
  • ALESSANDRO CORTINI
    Scappa
  • Eomac
    Ascension
  • Scott Monteith
    Ghazal 2
  • KLAUS SCHULZE
    Havlanded: Funeral
  • Kurrel The Raven
    Solar Flare
  • Alberich
    Man Is Ready
  • Mohammad
    Sakrifis
  • BARN OWL
    Blood Echo
  • House In The Woods
    Untitled Blacknisss
  • Young Hunting
    Between Dog And Wolf
  • Suuns and Jerusalem In My Heart
    2amoutu 17tirakan
  • VATICAN SHADOW
    Enter Paradise
  • Âmes Sanglantes
    On The Investigation Of Perfection
  • Hlidolf
    V01d
  • [PHYSICS]
    Keplers Lament
  • Abul Mogard
    Bound Universe
  • SHXCXCHCXSH
    SsSsSsSsSsSsSsSs
  • Maurizio Bianchi
    Nervous Hydra
  • Ricardo Donoso
    Renunciation
su 16.4.2017 18.00
  • Ø
    Radio
  • Ø
    Takaisin
  • PAN SONIC
    Maa
  • PAN SONIC
    Lomittain
  • MIKA VAINIO
    Tila
  • Ø
    Olematon
  • Ø
    Kuvio
  • Vainio & Vigroux
    Souffles
  • Ø
    Set the controls for the heart of the sun
  • Ø
    Viimeinen monni (the last catfish)
  • GAGARIN KOMBINAATTI
    Tiedonantaja kirjoittaa
  • Vainio, Väisänen. Vega
    Endless
  • PAN SONIC
    Corona
  • MIKA VAINIO
    Cranes
  • MIKA VAINIO
    Mining
  • MIKA VAINIO
    It's A Muthang
  • MIKA VAINIO
    Otava
  • Ø
    Heijastuva
  • Ø
    Kotiin
  • Ø
    Kesämaa
su 9.4.2017 18.00
  • VANGELIS
    Dragon
  • SUNN O)))
    Alice
  • Charlemagne Palestine
    Strumming for Bosendorfer Piano
  • THE NECKS
    Blue Mountain
  • Richard Lainhart
    Bronze Cloud Disk
  • Max Richter & Grace Davidson
    Path 3 (7676)
su 2.4.2017 18.00
  • Sean O Riada
    Sarabande
  • CALIGULA OST
    Wood sequence
  • Atticus Ross
    Panoramic
  • VANGELIS
    needles & bones
  • RESIDENTS
    Hard and tenderly
  • MARC ROMBOY
    Phénix
  • Geoff Barrow & Ben Salisbury
    Justice One
  • PYE CORNER AUDIO
    The Black Mill Video Tape
  • CARPENTER JOHN
    Escape From New York Main Title
  • ROEDELIUS
    Remember (Hieroglyphic Being Version)
  • ISOTOPE 217
    Prince Namor
  • FRIDGE
    Aphelion
  • PHILIP GLASS
    Koyaanisqatsi: Resource
  • DIERTICH SHOENENMANN
    Thin Blue Line
  • JONNY GREENWOOD
    Convergence
  • MATTI BERGSTRÖM
    Forgotten horizon pt.1
su 26.3.2017 18.00
  • Maria Sabina
    Chjon Nka
  • Ragnar Johnson assisted by Jessica Meyer
    Mo Mo
  • Max Richter
    Path 5 (Mogwai Remix)
  • SUNN O)))
    Kannon 1
  • Miriti
    Deux Pièces Musicales Enchaînées, À La Cithare En Tôle Avec Accompagnement De Hochet
  • Ø
    Öisin pidän magneetteja vatsallani
  • Juha-Matti Rautiainen
    Emerald
  • Deyen / Schuetz
    Valley Of The Monsters
  • Thomas Dinger
    E - 605
  • GROUPER
    She Loves Me That Way
  • ROBERT REDFORD
    The wolf you never knew

On-demand