Njassa

Ohjelma seikkailee uuden, vanhan tutun ja tuntemattoman musiikin parissa. Luvassa erilaisia teemoja, vieraita ja hyvä svengi päällä joka säällä.

Haastatteluehdotuksissa voit olla yhteydessä tuottaja Lida Moeiniin mailitse lida.moeini@radiohelsinki.fi.

Tekijät

Haastattelut

Näytä lisää

Soittolistat

to 30.6.2022 09.00
  • THE BEATLES
    Sun King
  • REINO & THE RHINOS
    Aurinko
  • MATTI JA TEPPO
    Näin se kesäloma toimii
  • JAMIROQUAI
    Seven Days In Sunny June
  • STEPA
    OULU ANTHEM
  • CEEBROLISTICS
    Hyviä Juttuja
  • SMC HOODRATS
    Chasing The Spot
  • GREGORY ISAACS
    Party In The Sun
  • THE STONE ROSES
    Made Of Stone
  • OASIS
    Roll With It
  • delroy wilson
    A Bright and Sunny Day
  • ABSOLUUTTINEN NOLLAPISTE
    Pyhä nynny
  • ABSOLUUTTINEN NOLLAPISTE
    Eräät Tulevat Juosten
  • TULIO
    Yyteri
  • TULIO
    Ikkuna
  • KHURANGBIN
    Texas Sun (feat. Leon Bridges)
  • BOB MARLEY & THE WAILERS
    Sun Is Shining
  • EDDY GRANT
    Walking On Sunshine
  • KOOP
    Summer Sun (Original Version) (feat. Yukimi Nagano)
  • ELLA FITZGERALD
    Sunshine Of Your Love (Rockers Hifi Remix)
ma 27.6.2022 09.00
  • GEORG MALMSTEN
    Stadin Kundi
  • THE BEATLES
    Hey Jude
  • FLORENCE + THE MACHINE
    King
  • Iris Kukka
    Mysteerimies
  • DIANA ROSS
    I'm Coming Out
  • BEYONCÉ
    Break My Soul
  • ROBIN S
    Show Me Love (Stonebridge Club Mix Edit)
  • NEW ORDER
    The Beach
  • LYYTI
    Ennätyshelteet
  • ROISIN MURPHY
    Something More (Soulwax Remix)
  • SLY & THE FAMILY STONE
    Hot Fun In The Summertime
  • DEEE-LITE
    Picnic In The Summertime
  • BEASTIE BOYS
    Don't Play No Game That I Can't Win (feat. Santigold)
  • ROBYN
    Dancehall Queen
  • TALMUD BEACH
    Summertime Mother
  • TUOMARI NURMIO (ALIAS JUDGE BONE) & KNUCKLEBONE OSCAR
    Dry Bones
  • PK KERÄNEN & LEIJA LAUTAMAJA
    Out Tonight
  • Eddie Cochran
    Somethin' Else
  • SIN COS TAN
    You Again
  • BRONSKI BEAT
    Why?
  • FUTURE ISLANDS
    Peach
  • THE PSYCHEDELIC FURS
    Love My Way
  • JORI HULKKONEN
    Simple Thing You Can Live Without
  • JIMI TENOR
    Life Hugger
  • MILOU
    Avant L'heure
  • PRIMAL SCREAM
    Higher Than the Sun
  • KOOP
    Summer Sun (Original Version) (feat. Yukimi Nagano)
  • TODD TERJE
    Strandbar
  • HOLLIE COOK
    Happy Hour
  • THE PARAGONS
    Tide Is High
  • THE BEACH BOYS
    The Warmth Of The Sun
  • CALEXICO
    El Mirador
  • ARCADE FIRE
    Unconditional I (Lookout Kid)
  • OASIS
    Stop Crying Your Heart Out (Edit)
  • Paul McCartney & Wings
    Let 'Em In
ti 28.6.2022 09.00
  • MUSKA
    Kalifornian aurinkoon
  • 13TH FLOOR ELEVATORS
    Everybody Needs Somebody To Love
  • THE CURE
    Friday I'm In Love
  • MARKKU ARO
    Rakkautta vain
  • MADONNA
    Future Lovers
  • DEEE-LITE
    What Is Love?
  • DAVID BOWIE
    Modern Love
  • THE KLF
    What Time Is Love? (Live At Trancentral Radio Edit)
  • KINGSTON WALL
    I Feel Love
  • BAD SAUNA
    Päässä Soi
  • MARY ANN HAWKINS
    Hot Hot Heat
  • TEINI-PÄÄ
    Lauantain Tyttö
  • THE FLAMING SIDEBURNS
    La Bruta
  • PUHELINSEKSI
    Kelan Paperit
  • ITÄ-HOLLOLA INSTALLAATIO
    Sydän Särjetään
  • TEKSTI-TV 666
    Kapteeni
  • PRINCE BUSTER
    Too Hot
  • THE BABA BROOKS BAND
    Watermelon Man
  • THE HAWAIIANS
    Tomi Tomi
  • Onni Gideon
    Hawaiian Rock
  • ELVIS PRESLEY
    Rock-A-Hula Baby
  • SHUBIE BROTHERS
    Ponta Do Sol
  • SWEET JEENA AND HER SWEETHEARTS
    Vacation
  • RAMONES
    Surfin' Bird
  • THE TRASHMEN
    Bird Dance Beat
  • KARKKIAUTOMAATTI
    Hyvästi Yyteri
  • Brenda Lee
    Dynamite
  • BRITA KOIVUNEN JA EINO VIRTANEN
    Espa helmi on Helsingin
  • ERIK LINDSTRÖM, OLAVI VIRTA ‎
    Esimerkiksi Mambo
  • THE BEACH BOYS
    All Summer Long
  • JULEE CRUISE
    Summer Kisses, Winter Tears
  • MAUSTETYTÖT & AGENTS
    Kirje
  • RONNY & THE LOAFERS
    Se Jokin Sinulla On
  • DICK DYNAMITE AND HIS HOT LIPS
    Panaani-laulu
  • THE TEMPOS
    See You In September
la 25.6.2022 12.00
  • WEEPING WILLOWS
    Summer Waits For Me
  • THE STYLE COUNCIL
    Long hot summer
  • KHRUANGBIN
    Summer Madness
  • DAVID BOWIE
    Paul's Theme (Jogging Chase)
  • BUSH KATE
    Running Up That Hill
  • AINO VENNA
    Kesäyö
  • ANKI
    Ne kesäyöt
  • Stranglers
    Midnight Summer Dream
  • Hellä hermanni & Kylmät Väreet
    Kesäyön Asfaltti
  • Röyhkä-Inginmaa-Hypnomen
    Juhannusyö
  • PÄIVI PAUNU
    Summernight
  • 500 KG LIHAA
    Kesäyö
  • DAVE LINDHOLM LIGHTS
    In The Heart Of A Summernight
  • PELLE MILJOONA UNITED
    Ajan Halki Kesäyön
  • ABSOLUUTTINEN NOLLAPISTE
    Voiko lämmin kesäyö olla muuta kuin levoton?
  • FREUD MARX ENGELS & JUNG
    Viileää Viiniä Ja Lämmin Kesäyö
  • LITKU KLEMETTI
    Hullu Rakkauden Morsian
  • AILA
    Mustikkasuu
  • JULEE CRUISE
    Summer Kisses, Winter Tears
  • AGENTS
    Sammunut nuotio
  • ELÄKELÄISET
    Savua Laatokalla
  • JUHA VAINIO
    Juhannustanssit
  • NIEMINEN & LITMANEN
    Läksin minä kesäyönä diskoon
  • KEIDAS
    Sisko Tahtoo Diskoon
  • NE GALAKTISET
    LAITURI
  • MUUAN MIES
    Tsygä Rullaa
  • PAPU & POJAT
    Telttakepit
  • billy stewart
    Summertime
  • BOB DYLAN
    Summer Days
  • BRUCE SPRINGSTEEN
    Girls In Their Summer Clothes
  • THE BEACH BOYS
    All Summer Long
  • POJAT
    Teinimeininkiä
  • NE LUUMÄET
    Hietarantaan
  • PAPU & POJAT
    Papu ja pojat
  • THE UNDERTONES
    Let's Talk About Girls
  • ILONA
    Pojat
  • SLEEPY SLEEPERS
    Kesämopo
  • EPPU NORMAALI
    Mopolla Tähtiin
  • JUICE LESKINEN
    Napoleonin mopo
  • MAUKKA PERUSJÄTKÄ
    Hyvää Juhannusta
  • PETRI PETTERSSON
    Jääkylmää ("Doo Doo Doo Doo Doo (Heartbreaker)")
  • Kauko Röyhkä & Narttu
    Kovat pojat
  • MARTTI SERVO JA NAPANDER
    Otteet Kovenee, Pojat Pehmenee
  • ADOLESCENTS
    Forever Summer
  • QUEENS OF THE STONE AGE
    Feel Good Hit Of The Summer
  • BLUE CHEER
    Summertime Blues
  • BLUE ÖYSTER CULT
    This Ain't The Summer Of Love
  • QUEENS OF THE STONE AGE
    Feel Good Hit Of The Summer (Reprise)
  • PRINCE
    Hot Summer
  • JEAN CARN, ADRIAN YOUNGE & ALI SHAHEED MUHAMMAD
    The Summertime
  • THE ISLEY BROTHERS
    Summer Breeze
  • ICE CUBE
    My Summer Vacation
  • JUSSI HALME
    Funny Funk
  • ROLF BERGSTRÖM JA PYHIMYKSET
    Rokkibaby (Disco-Anne & Karvaopelit Remix)
  • ALPO MYLLER
    enon disco
  • CASTANJA
    Svengidisco
  • ERNOS
    Discofiilis
  • KARI PAANANEN
    Oon Mä Omillain - Born To Be Alive
  • REIJO TANI
    Yli-ihminen
  • KARMA
    Raju Yö
  • PEAK FUNKTION
    Freakin' At The Disco
  • EMILIA
    Aah Mikä Yö
  • PIRITTA
    Ota
  • Jimi Python vs. Munalissu
    Yksisarvinen
  • DALLAUS
    Yöttömän Yön äCid
  • Business City
    Anna Rakas Raju Hetki
  • NOTKEA ROTTA
    Kaupungin Vauhdissa 'Kalsium Mix': Pentti Slayer-Texas Faggott
  • DJ Disse
    Egyptian Disco
  • DØLLE JØLLE
    Balearic Incarnation (Todd Terje's Extra Døll Mix)
  • BROKEN BELLS
    After The Disco
  • SOULWAX
    E talking (Tiga's Disco Drama Remix)
  • GIORGIO MORODER
    From Here To Eternity
  • JIMI PYTHON
    Disco Mundo
  • LCD SOUNDSYSTEM
    Disco Infiltrator
ke 29.6.2022 09.00
  • NEIL YOUNG
    Lotta Love
  • BRYAN FERRY
    It's Only Love
  • PREFAB SPROUT
    When Love Breaks Down
  • Hidemi Ishikawa
    Love Comes Quickly
  • PET SHOP BOYS
    Heart
  • RAULI BADDING SOMERJOKI
    Nuori rakkaus
  • ESA PAKARINEN
    Niin vaikeaa on teinirakkaus
  • TEINI-PÄÄ
    Heartbreaker
  • NOUVELLE VAGUE
    Teenage Kicks
  • THE UNDERTONES
    Here Comes The Summer
  • RAMONES
    I Wanna Be Your Boyfriend
  • BLONDIE
    Dreaming
  • NE LUUMÄET
    Kesäloma on kesällä
  • ANSSI 8000 & MARIA STEREO
    I Feel Like Surfing
  • THE TRASHMEN
    King Of The Surf
  • DICK DALE & HIS DEL-TONES
    Surf Beat
  • FRANK SINATRA
    Summer Wind
  • ELLA FITZGERALD
    Heat Wave
  • HUGO MONTENEGRO
    Heat Wave
  • TOMMY MCCOOK
    Heatwave
  • SOFA
    Fannypack
  • ILON
    Tobacco
  • TY ROXY
    New Lover
  • HANDSHAKING
    Go Ahead
  • KNIFE GIRL
    In Da Summer
  • JAMES HUNTER
    People Gonna Talk
  • BOBBY OROZA
    Through These Tears
  • KENDRICK LAMAR
    The Heart Part 5
  • ACTION BRONSON
    Easy Rider
  • BERNAND HERRMANN
    God's Lonely Man (End Title)
to 23.6.2022 07.00
  • MARTTI SERVO JA NAPANDER
    Rauhantekijä
  • VIRVE ROSTI
    Puupaukut [Rubber Bullets]
  • Paul McCartney & Wings
    Band On The Run
  • SMOKEY ROBINSON & THE MIRACLES
    The Tracks Of My Tears
  • Otis Redding
    (Sittin' On) The Dock Of The Bay
  • Eddie Cochran
    Three Steps To Heaven
  • RITCHIE VALENS
    Blue Birds Over The Mountain
  • BOBBY OROZA
    Real Connection
  • OASIS
    Live Forever
  • PELLE MILJOONA
    Lähdetään kiitämään
  • ALAN VEGA
    Jukebox Baby
  • Johnny Cash
    Jackson (Live)
  • BILLY PAUL
    Me And Mrs. Jones
  • THE O'JAYS
    For the Love of Money
  • MADONNA
    Everybody
  • NELMA U
    Lo.ve
  • LYYTI
    Ennätyshelteet
  • AMURI
    Mikään Ei Riitä
  • HUGO MONTENEGRO
    Heat Wave
  • THE HOUSEMARTINS
    I Smell Winter
  • Einari Stylman
    OK
  • BRONSKI BEAT
    Smalltown Boy
  • THE COMMUNARDS
    Don't Leave Me This Way With Sarah Jane Morris
  • FRED AGAIN.. X THE BLESSED MADONNA
    Marea (We've Lost Dancing) (Diplo Remix)
  • IISA
    Perjantai (Radio Edit)
  • ONNI BOI
    Friends And Lovers
  • OSTERI
    Diskoon
  • SÄRKYNEET
    Discokellari
  • REMU
    Paholaisen Masurkka
  • HASSISEN KONE
    Kulkurin iltakalja
  • TY ROXY
    Science Fiction
  • HEBOSAGIL
    Tämä On Nähty
  • DANNY
    Rokkilaulaja Vain
  • Mikko Alatalo
    Rokkilaulaja
  • KARI PEITSAMO & RISTO
    Back In The DDR
  • THE BEATLES
    Back In The U.S.S.R
  • Chuck Berry
    Back In The USA
  • BLACK LIZARD
    Soul Riot
  • LOUIE BLUE
    Let Go
  • PRINCE
    Strange Relationship (1987 Shep Pettibone Club Mix)
  • KENDRICK LAMAR
    Die Hard
  • GREGORY ISAACS
    Let's Dance
  • DUB VALLILA
    Dub Mystique
  • STEPA
    Elämän Tarkoitus feat. Arppa
  • MARTTI SERVO JA NAPANDER
    Eiköhän kiitetä Riihelää
  • KAPTEENI Ä-NI
    Lunki Kuski
  • JUNE CHRISTY
    Something Cool
ti 21.6.2022 07.00
  • GLEN CAMPBELL
    Mary In The Morning
  • SEX PISTOLS
    Something Else
  • YEAH YEAH YEAHS
    Spitting Off The Edge Of The World...
  • BLACK SABBATH
    Stonehenge
  • SPINAL TAP
    Stonehenge
  • Iris Kukka
    Fenix-lintu
  • MANU CHAO
    Bongo Bong
  • THE KILLERS
    Human
  • JUKKA NOUSIAINEN & KUMPP.
    Raskain Askelin
  • THE JAM
    David Watts
  • THE KINKS
    All Day And All Of The Night
  • PASTIS
    It’s A Wonderful Life
  • LYYTI
    Ennätyshelteet
  • LANA DEL REY
    Summertime Sadness
  • M -
    Ne Kesäyöt
  • Röyhkä-Inginmaa-Hypnomen
    Juhannusyö
  • Stranglers
    Midnight Summer Dream
  • João Gilberto
    Amor Certinho
  • Pekka Streng
    Annabella
  • KALEVI SUOPURSU
    Olen juuri möyhittyä multaa
  • SÄRKYNEET
    Joku hyvä koira
  • BUZZCOCKS
    Love Battery
  • THE BEATLES
    Good Day Sunshine
  • THE WHITE STRIPES
    Fell in Love with a Girl
  • KARI PEITSAMO & ANKKULI
    Soft Ice (Remastered 2016)
  • HANOI ROCKS
    Ice Cream Summer
  • JOHNNY BURNETTE
    Lonesome Train (On a Lonesome Track)
  • THE SMITHS
    William, It Was Really Nothing
  • DAVE LINDHOLM
    Jatsikansa Tulee
  • TEINI-PÄÄ
    Tähdet Tähdet
  • URSUS FACTORY
    Stadin Kesä
  • SPACE BOIS
    Beibi puhu mulle stadii
  • DE LA SOUL
    Me Myself And I
  • BEASTIE BOYS
    Super Disco Breakin'
  • BOBBY OROZA
    Real Connection
  • THE CHI-LITES
    Have You Seen Her
  • BARRY WHITE
    I'll Do For Anything You Want Me To
  • THIRD WORLD
    Now That We Found Love
  • MARVIN GAYE
    I Want You
  • KENDRICK LAMAR
    The Heart Part 5
  • CARIBOU
    Home (Toro y Moi Remix)
  • VESA-MATTI LOIRI
    Roudari Roope ja Hengari Hertta
  • J. KARJALAINEN
    Soulavaris
  • THE CLASH
    Radio One - Mikey Dread
  • Janet Kay
    Silly Games
  • JORI HULKKONEN
    Mk Fim
  • HERCULES & LOVE AFFAIR & ANOHNI
    One
  • DRY CLEANING
    Don't Press Me
  • GANG OF FOUR
    Damaged Goods
  • SHADOWPLAY
    Looking at The Trees
  • ORVOKKI
    Oletko Kokeillut Joogaa Tai Meditointia
  • NENEH CHERRY
    Buddy X (feat. Greentea Peng)
  • BOBBY WOMACK FT LANA DEL REY
    Dayglo Reflection - Orchestral Version
  • TALKING HEADS
    This Must Be The Place (Naive Melody)
  • TY ROXY
    Science Fiction
  • TUIJA RANTALAINEN JA MINJA KOSKI
    Jokainen Ihminen On Tieteentekijä
  • KANERVA
    Totuus ja tiede
ke 22.6.2022 07.00
  • PMMP
    Kesäkaverit
  • Kauko Röyhkä
    Pauliina, Rantatyttö
  • PAULA KOIVUNIEMI
    Jos konduktöörin nait
  • CYNDI LAUPER
    She Bop
  • FREUD MARX ENGELS & JUNG
    Sunnuntaiaamun Kadut
  • DE LA SOUL
    A Little Bit Of Soap
  • DE LA SOUL
    The Magic Number
  • heikki sarmanto & jeannine otis
    Magic Song
  • JONI MITCHELL
    California
  • Ry Cooder
    Paris, Texas
  • DAVID BOWIE
    Life On Mars?
  • SINEAD O'CONNOR
    The Emperor's New Clothes (Radio Edit)
  • JULIAN COPE
    World Shut Your Mouth
  • HAPPY MONDAYS
    Kinky Afro
  • THE CURE
    Let's Go To Bed
  • SCRITTI POLITTI
    Wood Beez (Pray Like Aretha Franklin)
  • Paula Abdul
    Straight Up
  • PÄÄT
    Mustaa
  • SIMPLE MINDS
    Someone Somewhere In Summertime
  • INXS
    Suicide Blonde
  • COWBOY JUNKIES
    Sweet Jane
  • MARVIN GAYE & KIM WESTON
    It Takes Two
  • SL2
    Way In My Brain (Remix)
  • HALF PINT
    Greetings
  • CLASH, THE & RANKING ROGER
    Rock The Casbah
  • opel bastards
    Spraybeat (Eagle Mix)
  • ÄÄNET KÄSKEE
    Takas Kontulaan F. Notkea Rotta
  • PRIMAL SCREAM
    Rocks
  • LAMA
    Totuus löytyy kaurapuurosta
  • MAUKKA PERUSJÄTKÄ
    Meidän stadi
  • ARPPA
    Paha Meno Pengerkadulla
  • THE ORB
    Little Fluffy Clouds
ma 20.6.2022 07.00
  • VESA-MATTI LOIRI
    Vie minut minne tahdot
  • VESA-MATTI LOIRI
    Vie minut minne tahdot
  • KEIDAS
    Pizzalaatikoista Noidutut Linnut
  • KEIDAS
    Pizzalaatikoista Noidutut Linnut
  • YLVA HARU
    Vastatuuleen
  • YLVA HARU
    Vastatuuleen
  • PESSA
    Tipuin Alas Taivaalt
  • PESSA
    Tipuin Alas Taivaalt
  • ROBBIE WILLIAMS & NICOLE KIDMAN
    Somethin' Stupid
  • ROBBIE WILLIAMS & NICOLE KIDMAN
    Somethin' Stupid
  • THE BEACH BOYS
    Here Today
  • THE BEACH BOYS
    Here Today
  • MELROSE
    Up At Errol's
  • MELROSE
    Up At Errol's
  • CHET ATKINS
    Cherokee
  • CHET ATKINS
    Cherokee
  • The Lightning Seeds
    Three Lions
  • The Lightning Seeds
    Three Lions
  • SLADE
    Give Us A Goal
  • SLADE
    Give Us A Goal
  • THE CRYSTALS
    Da Doo Ron Ron
  • THE CRYSTALS
    Da Doo Ron Ron
  • THE BEACH BOYS
    Don't Worry Baby
  • THE BEACH BOYS
    Don't Worry Baby
  • COMMODORES
    Goin' To The Bank
  • COMMODORES
    Goin' To The Bank
  • PARLIAMENT
    Liquid Sunshine
  • DIANA ROSS, TAME IMPALA
    Turn Up The Sunshine
  • THE BEATLES
    I Feel Fine
  • OASIS
    Turn Up The Sun
  • JEFF BECK
    Shapes Of Things
  • Topi Sorsakoski & Agents
    Rakkaus on sininen
  • Dr. Lonnie Smith
    Sunshine Superman (feat. Iggy Pop)
  • CARIBOU
    Sunny's Time
  • ALTIN GÜN
    Kısasa Kısas
  • DUB VALLILA
    Katakom Beat
  • FUGEES
    Fu-Gee-La (Sly & Robbie Mix)
  • NE GALAKTISET
    LAITURI
  • Tuija Rantalainen
    Mattolaiturilla
  • Iris Kukka
    Fenix-lintu
  • LIZZO
    Juice
  • BOBBY OROZA
    Soon Everyone Will Know
  • PRIMAL SCREAM
    Higher Than the Sun
  • PAULA KOIVUNIEMI
    Kapteeni aika
  • THE BEACH BOYS
    California Girls
  • Paul McCartney & Wings
    Mrs Vandebilt (Album Version)
  • DUNGEN
    Festival
  • TUOMARI NURMIO (ALIAS JUDGE BONE) & KNUCKLEBONE OSCAR
    Dry Bones
  • THE GOLDEN GATE JUBILEE QUARTET
    Stalin Wasn't stallin'
  • TUOMARI NURMIO & VIIDES KOLONNA
    Moskovan maailmanrodeo 2070
  • ORVILLE PECK
    Born This Way [ The Country Road Version ]
  • WILLIE NELSON
    Cowboys Are Frequently Secretly Fond Of Each Other
  • KACEY MUSGRAVES
    Space Cowboy
  • 808 STATE
    Lambrusco Cowboy
  • PET SHOP BOYS
    Go West
  • FRANKIE GOES TO HOLLYWOOD
    Two Tribes
  • C.J. CHENIER
    Zydeco Express
  • DR. JOHN
    Danse Kalinda Ba Boom
  • THE CLASH
    Junco Partner
  • Boy Harsher
    Fate
  • SOFT CELL
    Bedsitter
  • SIN COS TAN
    You Again
la 18.6.2022 12.00
  • JAAKKO EINO KALEVI
    Everything Nice (feat. Farao)
  • ARIEL PINK'S HAUNTED GRAFFITI
    Round And Round
  • THE PHARCYDE
    Passing Me By
  • Asa & Band
    Uni Näkee Unta Meistä
  • DJ IBUSAL
    Pilalla
  • ANTTI AUTIO
    Muistitko?
  • THE JESUS AND MARY CHAIN
    Happy When It Rains
  • RÖYKSOPP
    What Else is There?
  • PJ HARVEY
    The Community Of Hope
  • PEACHES
    Rock Show
  • DINOSAUR JR.
    Freak Scene
  • KILLING JOKE
    Empire Song
  • THURSTON MOORE
    Cease Fire
  • DJ SHADOW
    Midnight in a Perfect World (Lp version)
  • PAPERI T & KHID
    Putoaminen (feat. Ringa Manner)
  • Amyl and The Sniffers
    Guided By Angels
  • SLEAFORD MODS
    Nudge It (Live From Nottz Arena) (feat. Amy Taylor)
  • NAS
    Get Down
  • EPMD
    Strictly Business
  • SUEDE
    So Young
  • THE NATIONAL
    Bloodbuzz Ohio
  • IGGY AND THE STOOGES
    Gimme Danger
  • KURT VILE
    Jesus Fever
  • LOW
    What Part Of Me
  • MATTHEW E. WHITE
    Rock & Roll Is Cold
  • IDLES
    Danny Nedelko
  • JAAKKO EINO KALEVI
    People In The Centre Of The City

On-demand

  • play / pause 2.7.2022 12.00
    Jakson linkki kopioitu leikepöydälle!
    Linkin haku epäonnistui!
    Haetaan jakson linkkiä...
  • 9.20 Asta Salomaa ja Kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 Johanna Ruohonen ja Naisten laji -teos. 10.40 Tommi Liimatta kertoo Aawastockin Absoluuttisen nollapisteen keikasta, 11.00 Tulio-yhtyeen Noora Virtanen ja Pekka Laine.
  • 10.20 Kaupunkielämää. Aiheena Nuorten Pride. Vieraana Helsinki Pride -yhteisöstä sosiaali- ja nuorisopalvelujen asiantuntija Aleksanteri Virta ja Helsingin nuorisopalveluiden tapahtumayksiköstä tuottaja Aleksi Wallenius.
  • 10.20 Kimmo Nurminen kertoo Indie-iltamat-tapahtumasta, 11.00 Jeena ja Vauhtikallot: Vacation
  • 10.20 Tallinn Bearty -taidefestivaalin perustaja ja tiiminjohtaja Alvar Ameljushenko.
  • 9.30 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki. 10.00 Marco Kosonen: Bändilaboratorio, kirja Lepakon bändeistä. 10.20 Kaupunkielämää: Aiheena Hakasalmen huvilan näyttely "Rikoksen ja rakkauden kaaduilla, josta kertomaan saapuu näyttelyn kuraattori ja elokuvatutkija Minna Santakari näyttelyn kuraattori ja elokuvatutkija Minna Santakari.
  • 10.00 PK Keränen ja Leija Lautamaja.
  • 14–17 Suora livelähetys Sidewaysista!
  • 10.00 Tuomari Nurmion ja Knucklebone Oscarin tuleva gospel-levy.
  • 9.20 Kulttuuripomo: Projektikoordinaattori Laura Arala. 10.20 Kaupunkielämää: HAMin amanuenssit Arttu Merimaa ja Satu Metsola saapuvat kertomaan HAMin Mix-tilaan 17.6. avautuvasta ”Jotain ihmeellistä liikkuu...” -näyttelystä.
  • 9.20 Burgertietäjät Mikko Väisänen ja Antti Suikkari kertovat Burger Lovers -festivaalista. 10.00 Aavastock-festivaali. Vieraana tuottaja Karolina Ajanki.
  • 9.20 Pirjetta Brander ArtHouse Brander Leirintäalue 2022 Mäntässä. 10.00 Anssi Kasitonni ja Nopeusennätyksiä-näyttely Taidehallissa. 10.20 Mara Balls.
  • 9.00 Nuorten sinfoniaorkesteri Vivo. 9.20 Sideways: MALLA ja tuleva keikkakesä. 9.40 Kaupunkiuutisia Oulusta: Asta Salomaa. 10.00 10.00 Keskustelu Esiinnyn edukseni -ohjeistuksesta ja musiikkialan yhdenvertaisuusraportista.
  • 9.30 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki. 10.20 Kaupunkielämää-osiossa teemana lauantaina 11. kesäkuuta järjestettävä You X summer kick-off fest. Vieraina Marjan Mohamud ja Alejandro Ramirez Perez.
  • 9.20 Kuusamo-yhtye. 10.30 Muusikkojen liitto jakaa Nyrkki-palkinnon.
  • 9.20 Puhelinseksi-yhtye.
  • 9.20 Niko Ahvonen Copasetic-klubi joka kuun ensimmäinen torstai Juttutuvassa. 9.40 Kaupunkiuutisia Oulusta. 10.00 Iris Kukka.
  • 9.00 Anna Dantchev kertoo tulevasta dantchev:DOMAINin G Livelabin keikasta. 9.30 Kulttuuripomo Reetta Heiskanen 10.20 Kaupunkielämää-osiossa teemana Maunulan kesäaukion ohjelmisto. Vieraana Maunulan kesäaukion tuottaja Elina Tervonen.
  • 9.15 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki. 9.30 Muuan Mies. 10.00 Rosa Coste kertoo Radio Helsingin Kesäliven keikastaan Musiikkitalon terassilla. 10.20 Kaupunkielämää – Itäkuu! Itäkuussa teemana Itä teksteissä. Vieraina Atomirotan laulaja ja lauluntekijä Mikko Sarjanen ja kirjastonhoitaja Johanna Juvonen Roihuvuoren kirjastosta.
  • Njassaa tuuraa Lida Moeini!
  • 8.20 Balalaikkaorkesterin tukikonsertti Ukrainalle. 10.00 Kati Salo ja Asko Keränen.
  • 9.30 Kulttuuripomo Reetta Heiskanen. 10.20 Kaupunkielämään Itäkuussa teemana liikunta. Vieraina liikuntamyllyn tiimiesihenkilö Lauri Immonen ja kaupunginvaltuutettu koripalloilija Shawn Huff.
  • 9.00 Maailman kylässä festivaalin viestintäpäällikkö Nelli Korpi kertoo tämän vuoden tapahtumasta. 10.00 Taiteilija Jani Leinonen ja Eetin Maija Lumme kertovat Maailma kylässä -festivaalien asiaohjelman Miten tunnistaa viherpesu? -keskustelustaan. 10.20 Itä-Hollola installaatio -yhtyeen solisti Robert Niemistö.
  • 9.00 Reetta Ristimäki. 10.00 Tormis Quartetin (EE) kitaristi Jaak Sooäär.
  • 9.00 Kalankasvattajat-bändi, 9.20 Kokonainen-festivaali, 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 Anna Inginmaa
  • 9.00 Itäkuu: Signaalimedian nuoret ​​Leena, Oona, Kastanja ja Rudolf keskustelevat Itä-Helsingin maineesta. Miten Itä-Helsinki näyttäytyy nuorille ja onko se nuorten mielestä maineensa veroinen? 9.30 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki, 10.20 Kaupunkielämää: Itäkuu – musiikkiteema!
  • 9.30 Vanessa Törnblom ja The Happy Worker -dokumenttielokuva, 10.20 Jatta Porkka ja uusi Musiikin mestarit -podcast
  • 9.00 Nelma U ja Radio Helsingin Viikon levy Vol. 2, 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 Lossi T ja M I N Ä, 10.20 Jukka Lindström
  • 9.20 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki. 10.20 Kaupunkielämää: Helsingin kaupunginmuseon uusi Rikki-näyttely, josta kertovat näyttelyn graafinen suunnittelija ja sarjakuvataiteilija Viivi Rintanen sekä näyttelytyöryhmän jäsen, tutkija Eero Salmio.
  • 9.20 Sakari Suuronen ja Koho – Utopia Forssasta -dokkari, 10.00 Kalle Ahola ja Ville Hartikainen ja Jouko Lehtolan Rock-Finlandia
  • klo 9.20 Luukas Oja ja uusi albumi Lähdinkö liian varhain Klo 10.00 Mc Koo ja uusi kappale Hima sekä tuleva festarikesä
  • 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 Helsingin juhlaviikkojen taiteellinen johtaja Marko Ahtisaari
  • 9.30 Kulttuuripomo Helsingin kaupunginorkesterin intendentti Aleksi Malmberg, 10.20 Kaupunkielämää: Annantalo
  • 9.30 Asta Salomaa ja Kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 Esa Kuloniemi ja Osku Pajamäki kertovat Paasitornin Pääsiäispunk-tapahtumasta
  • 9.00 Kemin kaupunginorkesterin ja -teatterin tilanne, vieraana Miikka Saarinen ja Atso Almila, 9.30 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki, 10.20 Kaupunkielämää: Koronaerityisavustukset taide- ja kulttuuritoimijoille.
  • 9.00 Mikko Virta ja Luontoretkelle Viroon -teos
  • 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta: Asta Salomaa. 10.00 Nolla Nolla Nolla.
  • 9.30 Kultttuuripomo Reetta Heiskanen. 10.20 Kaupunkielämäässä teemana Caisan Space Habib -esitys ja vieraiksi saapuvat Kiureli Sammallahti ja Miriam Mekhane.
  • 10.00 JuuriJuhlan taiteellinen johtaja Maria Kalaniemi.
  • 9.00 Sydän, sydän -yhtye kertoo Tänään me humpataan live -albumista. 10.20 Arttu Partinen kertoo 9. huhtikuuta järjestettävistä pienlevy-yhtiöiden levymyyjäisistä.
  • 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 Rakkautta & Anarkiaa -festivaalin taiteellinen johtaja Pekka Lanerva ja varainkeruunäytökset Ukrainan hyväksi
  • 9.00 Kiasman museonjohtaja Leevi Haapala, 9.30 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki, 10.20 Kaupunkielämää: Helsingin kaupungin kesäseteli ja nuorten kesätyöt
  • 10.00 Timo Kalevi Forss ja Leevi and the Leavings -kirja.
  • 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta: Asta Salomaa, 10.00 WWF ja Earth Hour, 10.20 Vesta ja Uskon tulevaan -albumi.
  • Suoraa lähetystä Ratikkamuseosta klo 9–12! 9.00 Helsingin kaupunginmuseon museolehtori Suvi-Tuuli Waltari, 9.30 Kulttuuripomo Reetta Heiskanen, 10.30 Helsingin kaupunginmuseon yleisöpalvelujen tiimivastaava Anna Finnilä, 11.20 Tarinoita ratikasta -kirjan kuvittaja Jonna Jylhä.
  • 9.20 Rasisminvastainen viikko: UN Women Suomen Emma Winiecki ja Fem-R:n Ulkar Aghayeva, 10.00 Katja Vauhkonen ja Aleksi Pahkala kertovat illanIndie Awardsista ja IndieCo ry:n toiminnasta.
  • 9.20 Pekka Nisu, 10.00 Muusikkojen liiton yhteisökoordinaattori Anna Dantchev
  • Lauantai-boomeri.
  • 9.00 MAHLS, 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 Kalevauva.fi, 10.20 Kalliola setlementin lauantaina järjestettävästä hyväntekeväistapahtumasta Naapuruus on tekoja kertoo Mirjami Koivunen.
  • 9.00 Haastattelussa Radio Helsingin tettiläinen Aatos Räikkönen a.k.a artisti Ade, 9.30 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki, 10.20 Kaupunkielämää: Oodin Tolkien-päivä.
  • 9.20 pehmoaino, 10.00 Armageddon-esityksen Sara Melleri ja Sonya Lindfors
  • 10.00 Ola Onabulé kertoo tulevista Suomen konserteistaan UMO Helsinki Jazz Orchestran kanssa. 10.20 Louie Blue kertoo Korjaamon 360-keikasta.
  • 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta. 10.00 Verona.
  • 9.30 Helsingin kaupunginmuseon tuottaja Jere Jäppinen ja kuraattori Minna Santakari. Kaupunkielämää-osiossa teemana on HAMiin 25.3. avautuva Tanssi! – Liikettä kuvataiteessa 1880-2020 -näyttely. Studioon saapuvat näyttelyn kuraattorit taide- ja kulttuurihistorioitsija Hanna-Reetta Schreck ja HAMin näyttelyamanuenssi Arttu Merimaa.
  • 9.20 Anni Pohto Huhtisaari kertoo Radio Helsingin Terve Ukraina! -ohjelmasta. 10.00 Naiset panee naistenpäivän olutta! 10.20 Pesso ja uusi 33-albumi.
  • 10.20 EMMAn intendentti Arja Miller kertoo Daniel Burenin Kävelyllä siksakissa -näyttelystä.
  • 9.00 Anna Laine ja uusi Anna Laineen opetukset -audiosarja Yle Areenassa, 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 The Mike Bell Cartelin Mike Bell ja Ville Särmä.
  • 8.20 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki, 9.20 Muusikkojen liiton viestintäpäällikkö ja Freemusen varapuheenjohtaja Sanni Kahilainen kertoo torstain 3.3. Music Freedom Daysta, 10.20 Kaupunkielämää
  • 9.20 00100ENSEMBLE:n jäsenet Onni Hämäläinen, Sanna Levo sekä Henna Taskanen ja Hysteria-esitys, 10.00 Jazzlaulaja-säveltäjä Riikka Keränen kertoo Turku Jazz Festivalien levynjulkkarikeikastaan, 10.20. Jan Stenfors ja Family Album
  • 9.20 Kanerva ja uusi levy, 10.20 Knipi ja uusi Valoilmiöitä -levy.
  • OK BOOMERIT!
  • 9.00 Mia Hafren ja G Livelabin keikka sekä uusi albumi Också för dig. 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta, 10.20 Savoy JAZZFestin taiteellinen johtaja Jukka Eskola
  • 9.00 Simo Heiskanen ja Tanssiteatteri Glims & Glomsin esitys Minä unohdin miten suuressa talossa asun, 9.30 Kulttuuripomo Helsingin kulttuurikeskukset-palvelun päällikkö ja kulttuurikeskus Stoan johtaja Ulla Bergström, 10.20 Kaupunkielämää: Talviliikunta trendaa – Stadin hiihto-, luistelu- ja ulkoilumahdollisuudet
  • 9.20 22-Pistepirkon Asko Keränen
  • 10.00 Sam Huber
  • 9.30 Asta Salomaa ja Kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 Red Nose Companyn Tuukka Vasama ja Niko Kumpuvaara kertovat Aleksis Kivi – Komedia miehestä, josta tuli monumentti -esityksestä Kansallisteatterissa.
  • 8.20 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki, 10.20 Kaupunkielämää: Talviloma Helsingissä
  • 10.00 Ateneumin Moderni nainen -näyttelyn kuraattori Anu Utriainen.
  • 10.00 Rosita Luu ja Radio Helsingin Viikon levy Maaginen elävä.
  • 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta: Asta Salomaa. 10.00 Seppo Luoto ja Punavuoren historia 1
  • 9.30 Kulttuuripomo Reetta Heiskanen, 10.20 Kaupunkielämää: Ilmastovieraat-tapahtumakiertue Helmet-kirjastoissa
  • 10.00 Ed Partyka ja UMOn uusi albumi
  • 9.40 Petra Poutanen ja levy Kalevala elävänä tai kuolleena Vol. 2
  • 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta – Asta Salomaa, 10.00 Matti Kallio ja uusi albumi Murder Street
  • 9.30 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki, 10.00 Ohjaaja Antti Kuivalainen ja dokumenttielokuva Sitten ajat muuttuivat, 10.20 Kaupunkielämää: HAMin kevään tarjonta, vieraana koordinaattori Antti Kauppinen
  • 9.00 Rohkeat kuvat ja Radio Helsingin Viikon levy, 9.40 Inka Achté ja Kultainen maa -elokuva, 10.20 Vieraina Mitta on täysi -työryhmän jäsenet dramaturgi, tuottaja Titta Halinen ja toimitusjohtaja Mirva Merimaa.
  • 10.00 Von Hertzen Brothers, 10.30 Armotonta menoa – hoivatyön lauluja -dokumenttimusiikkielokuva
  • 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta. 9.40 Aivotutkija Katri Saarikivi kertoo Tieteiden yön Onko tätä jo tutkittu? -tapahtumasta. 10.00 Tietokirjailija Lotta Jalava ja kielitieteilijä Janne Saarikivi kertovat Tieteiden yön Tämän etymologian tahtoisin kuulla -tapahtumasta.
  • 9.30 Bad Saunan basisti Santeri kertoo uudesta POTSLOJO-levystä. 9.45 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki. 10.00 Näyttelijä Antti Virmavirta kertoo Jälkeläiset-sarjasta.
  • 9.20 Musiikin juurilla -ohjelman toinen toimittaja Julia Palmu.
  • Klo 10.00 haastateltavina ovat mediatutkija Minna Vigren ja professori Thomas Olsson, jotka osallistuvat Tieteiden yössä Digitaalinen teknologia ja kestävä tulevaisuus -tapahtumaan.
  • 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta: Asta Salomaa. 10.00 Tunnelbana-yhtyeen Miksu Arkimo.
  • 10.00 Jukka Orma ja uusi Argentiinan Pusta -albumi.
  • 10.00 Miia Laine kertoo Kaiken Maailman Kappaleita -ohjelman uudesta kaudesta.
  • 10.00 Mount Mary -yhtyeen Maria Hänninen.
  • Jolloti jolloti, dingeli dongeli!
  • 9.30 Asta Salomaa ja kaupunkiuutisia Oulusta.
  • 8.15 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki, 10.20 Kaupunkielämää: Kirjaston joulu
  • 10.00 Ryan Turpin and Gaelic Sports in Helsinki.
  • 9.20 Loud Silents -festivaalin taiteellinen johtaja Otto Kylmälä, 9.40 Tutkijatohtori Vesa Putkinen, miksi musiikki kuulostaa niin hyvältä?
  • 9.30 Asta Salomaa ja kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 J. Sakari Salonen ja Viisi maailmanloppua
  • 9.40 Jori Hulkkonen ja Nuntius-elokuvan näytös Loud Silents -festivaalilla, 10.20 Kaupunkielämää: Yrjönkadun uimahallin uudistus
  • 10.00 Jokanaisen remonttikirja
  • 10.00 AT's Roots & Ramblin'
  • klo 9.40 Katujen Äänet -yhtyeen Jaakko "Jack" Salo
  • 9.30 Asta Salomaa ja kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 Ville Ranta ja sarjakuvateos Kuinka valloitin Ranskan.
  • 9.30 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki, 10.20 Kaupunkielämää: Kaupunginmuseon joulusisällöt ja Joulumysteeri
  • 9.00 Teoreettinen fyysikko Tommi Tenkanen ja Matka mustaan aukkoon.
  • 9.20 Heidi Kalmari ja teos Lumen jäljillä, 9.30 Asta Salomaa ja kaupunkiuutisia Oulusta, 10.00 Circle-yhtyeen Jussi Lehtisalo ja Radio Helsingin Viikon levy Henki.
  • 10.20 Kaupunkielämää: Helmet-kirjavaraston aarteet.
  • 9.30 Kulttuuripomo Mari Männistö
  • 10.20 Vieraana Color Dolor -yhtyeen Stina Koistinen.
  • 10.20 Red Nose Companyn RÉvolution-esityksen näyttelijä Hanna Seppä ja ohjaaja Niina Sillanpää.
  • 9.00 Megajyrä-kirjan kirjailija Nalle Österman. 9.30 Jono-appin toimitusjohtaja ja perustaja Tom Strandberg. 10.00 Osmo Tapio Räihälä ja teos Miksi nykymusiikki on niin vaikeaa?
  • 9.00 Felix Lybeck Radio Helsingin viikon levystä Kuuhullu – Ollaan täällä yksin. 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta: Asta Salomaa. 10.00 Grönroosin veljet musisoivat Radio Helsingin studiossa! 
  • 9.30 Jazz-muusikko Selma Savolainen. 10.00 Pyöräilytalvi-ohjelman juontajat Fedja Kamari ja Martti Tulenheimo. 10.20 Kaupunkielämäässä vierailevat Sipilöiden näyttelyn kuraattori Riitta Ojanperä sekä HAMin amanuenssi Heli Harni.
  • 9.30 Kulttuuripomo Mari Männistö. 10.20 Kuvataiteilija ja muusikko Annie Trippah.
  • 8.30 Rosa Meriläinen ja Rosa-ohjelma. 10.20 Jimi Tenor kertoo Jimi Tenor & UMO Helsinki Jazz Orchestra – Terra Exotica -levystä.
  • 9.30 Helsingin sarjakuvafestivaalit, tuottaja Maura Manninen, 10.20 Pasa-yhtyeen Henri ja Feniks. Lippuskaba haastiksen yhteyteen Korjaamon levyjulkkarikeikalle.
  • 9.20 Kaupunkiuutisia Oulusta: Asta Salomaa, 9.30 Joonas Hytönen ja Jyrki 1995–2001
  • 9.30 Kulttuuripomo Paavo Arhinmäki, 10.20 Kaupunkielämää: Etnosoi!-festivaalin ohjelmaa: Vilma Jään Kosto-konsertti Vuotalossa torstaina 11.11.
  • 10.20 Etnosoi: Iara Dias
  • 13.30 Valokuvataiteilijoiden liiton puheenjohtaja Joonas Ahlava ja toiminnanjohtaja Henna Harri. 14.30 Guled & Nasra -elokuvan tekijät ohjaaja Khadar Ayderus Ahmed ja pääosan esittäjä Omar Abdi.
  • 9.40 Pekka Toivonen ja Pianoviikko. 10.00 Pepe deluxe.
  • 8.20 Mikko Salasuo, dosentti, vastaava tutkija, Nuorisotutkimusverkostosta: Onko Suomessa jengejä ja mikä on jengi? 9.20 Etnosoi: Hilder Brando aka DJ-tuottaja KillaBeatMaker sekä Natalia Castrillón, 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta: Asta Salomaa, 10.20 Julye Blom.
  • 10.20 Kaupunkielämää: Yökuvia Vuosaaresta -juhlanäyttely Vuotalossa
  • 9.00 Heikki Paunonen ja Jeongdo Kim kertovat Nyt mä bonjaan: suomi–stadi-sanakirjasta, 9.30 Kulttuuripomo Mari Männistö, 10.00 Mister8-sarjan tekijät tuottaja Jani Pösö ja näyttelijä Pekka Strang.
  • 9.20 Adikia. 10.00 Olot-yhtye kertoo uudesta kappaleesta Vahingossa ikävä. 10.20 Asa kertoo Radio Helsingin viikon levystä ASA BÄÄND II – Siemeniä.
  • 13.30 Sampsa Sarparanta, 14.00 Kimmo Miettinen ja teos Irwin Goodman – Kansan taiteilija, 14.30 Linda Fredriksson ja Radio Helsingin Viikon levy Juniper.
  • 9.30 Paavo Arhinmäki, 10.20 Kaupunkielämää: vieraana projektipäällikkö Laura Arala Helsingin nuorisopalveluista.
  • 9.00 Mertsi Lindgren ja Kuka varastaa ja keneltä -klubi, 10.20 Muusikot Marzi Nyman ja Jarmo Saari Espoo Big Bandista
  • 9.30 Jarkko Martikainen
  • 9.30 Kyösti Salokorpi: Elä, naura, tuota voittoa osakkeenomistajille, 10.20 Moon shot-yhtyeen Ville Malja ja Jussi Ylikoski
  • 9.00 Ursan Anne Liljeström, 9.40 Oulun kaupunkiuutisia, 10.20 Ty Roxy
  • 9.20 Lone Deer Laredo -yhtye. 10.20 Kaupunkielämää: Vieraina Armas Tallinna -näyttelyn tuottaja Rania Taina ja yksi näyttelyn informanteista Terhi Rita.
  • 9.30 Mari Männistö
  • 10.20 Matti Nives ja Katariina Uusitupa kertovat tulevan We jazz -festivaalin ohjelmistosta.
  • 10.20 Sokea piste -esityksen toinen käsikirjoittaja Jari Hanska.
  • 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta, 10.20 Astrid Swan
  • 9.30 Paavo Arhinmäki, 10.20 Kaupunkielämää: Syysloman tapahtumat lapsille ja nuorille.
  • 9.20 Vesa Vehviläinen ja Mikko Hassinen kertovat UMO & Pink Twins & Kadi Vija play Twin Peaks -konsertista.
  • 8.30 Oulu-uutisia: Asta Salomaa, 10.20 Five Fifteen -yhtyeen Mika Järvinen
  • 9.20 Hulda Huima ja Radio Helsingin viikon levy Ilma, 10.20 Kaupunkielämää: Ääreen-animaatiokuukausi lokakuussa keskustakirjasto Oodissa.
  • 9.30 Kulttuurijohtaja Mari Männistö, 10.20 Frank Frank Frank
  • 9.00 Soitetaan Elokapinalle, 9.30 Silakkamarkkinoiden vastaava tuottaja Susa Nokelainen, 10.20 Kantri-duo Grönroosin Veljet
  • 9.00 Syyskapina, vieraana Róza Turunen, 9.30 Kaupunkiuutisia Oulusta, vieraana Asta Salomaa, 10.20 Paola Suhonen ja Superwood
  • Vieraana klo 9.30 Radio Helsingin kulttuuripomo Paavo Arhinmäki. 10.20 Kaupunkielämää-osiossa aiheena ovat taideneuvolat lapsille ja heidän aikuisilleen, joista kertoo taidekasvattaja Anne Rossi-Horto Annantalolta.
  • 9.30 Riku Niemi Orchestran Riku Niemi ja orkesterin basisti Tuure Koski.
  • 10.20 Elliot’s Crazy Compass -yhtye.
  • 9.30 Oulun kaupunkiuutisia Asta Salomaa. 10.20 Laineen Kasperi.
  • 9.30 Sanna Kekäläinen kertoo Kekäläinen & Companyn uudesta esityskaudesta. 10.20 Rakkautta & Anarkiaa: The Pink Cloud -elokuvan ohjaaja Iuli Gerbase.
  • 10.20 Rakkautta & Anarkiaa: APPLES-elokuvan ohjaaja Christos Nikou.
  • 9.30 AURAL kertoo uudesta kappaleestaan Tuuli. 10.20 Malka.
  • 9.20 Atomirotan Mikko Sarjanen. 9.40 Oulun kaupunkiuutisia: Asta Salomaa. 10.20 R&A FFA:n ohjelmapäällikkö Maria Pirkkalainen.
  • 9.30 Muusikkojen liiton juristi Mirkka Kivilehto. 10.20 Kaupunkielmää: Helsingin kulttuuri- ja vapaa-aikapalvelut: Lisää riemua! Mitä kaikkea voi tehdä maksutta? Vieraana Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Fatim Diarra.
  • 9.30 Kuusiplus-kollektiivista dramaturgi ja esitystaiteilija Titta Halinen sekä ohjaaja ja esitystaitelija Jalmari Nummiluikki. 10.20 Rakkautta & Anarkiaa -festivaalin taiteellinen johtaja Pekka Lanerva.
  • Klo 9.20 graffitimaalari Hende. Klo 10.20 muusikko Tero-Petri Suovanen.
  • 9.30 Miika Saksi ja Mies+-alusta. 10.20 Jazzrumpali Reiska Laine, Reiska Laine Quintet.
  • 10.20 Pedagogiset informaatikot Johanna Martikainen Vuosaaren kirjastosta ja Cecilia Eriksson Rikhardinkadun kirjastosta, Helmet-kirjastojen ekaluokkalaiskampanja.
  • 9.30 Radio Helsingin uuden Kuka varastaa ja keneltä -ohjelman toimittajat Mervi Vuorela ja Mertsi Lindgren. 10.20 Moe Mustafa, Sara-Maria Heinonen, Katimari Niskala - 4.48 Psychosis -näytelmä
  • 9.20 Repa Nurmi Rebound bändistä kertoo Riva!-levystä.
  • Klo 9.20 Laulavat tiedekysymykset -levyn koonnut lauluntekijä Suvi Isotalo. Klo 10.00 Uusi levyraati. Klo 10.20 Sami Yaffa.
  • Klo 10.20 Vastuullinen musiikkiala -hankkeen projektipäällikkö Helmi Saksala ja jos mahtuu niin myös nettiosoite www.vastuullinenmusiikkiala.com
  • 9.20 Indie-iltamat-festivaalin taiteellinen johtaja Kimmo Nurminen. 10.20 Kaupunkielämää: Malmitalon A la Malmi -klubisarja syksyllä 2021, vieraana kulttuurituottaja Joni Käenmäki ja Amuri-yhtyeen Mikko "Rock" Siltanen.
  • Vieraana klo 10.00 Emma Sarpaniemi.
  • 10.20 Kitari Mayele kertoo Caisan 25-vuotistaidelahjoista. 10.40 Idham Budiman kertoo Samba Sinestesia -taidelahjasta.
  • 9.40 Noora Laak ja Jussi Ukkonen Ajatuksia kaupungista -podcastista. 10.20 John Hollenbeck.
  • 10.20 Mikko Mattlar
  • 8.40 Taneli Eskola – Sota Apatiaa Vastaan -näyttely. 9.20 Miika Turunen – Pertin Valinnat.
  • 10.20 Helsingin kaupungin liikuntapalveluiden tiimiesihenkilö Miia Partinen ja Helsingin kaupungin järjestämät syksyn 2021 liikuntakurssit.
  • 10.20 OPEN ROAD SHOW – näyttelijä Minna Kivelä ja teatterinjohtaja Hanna Kirjavainen.
  • 9.20 Ánnámáret. 10.20 Iiro Rantala.
  • 10.00 Jussi Orbinski ja Njassa käyvät läpi pian alkavaa Valioliigaa.