Avantgardeyö

Matti Nives johdattelee kuulijat kokeellisen musiikin maailman. Avantgardeyön ainoa musiikillinen ohjenuora on kokeellisuus, joten musiikkia kuullaan esimerkiksi klassisen musiikin, elektronisen musiikin ja jazzin saralta.

Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi kuullaan uusintana kesällä Radio Helsingin taajuudella 10.6. alkaen klo 20-23.

Tekijät

Tulossa

  • Avantgardeyö 28.10.2018 21.00
  • Avantgardeyö 4.11.2018 21.00
  • Avantgardeyö 11.11.2018 21.00
  • Avantgardeyö 18.11.2018 21.00

Soittolistat

su 21.10.2018 21.00
  • KYOKA
    23 ish
  • VILOD
    Safe In Harbour
  • HIGH WOLF
    Wild at Heart
  • VOICES FROM THE LAKE
    Orange Steps
  • ZAZOU, BIKAYE & CY1
    Eh! Yaye
  • GLASS ISLE
    Mirror Ynys
  • MECANICA POPULAR
    Siempre Tu
  • SHEARER ALAN
    Iron Attack
  • FORDE JOHN
    Atlantis
  • ONEIROGEN
    Vessel
  • VRTACEK C.W.
    The Waters
  • ALVA NOTO
    Uni Acronym
  • METASPLICE
    untitled (B2)
  • NIELSEN MADS EMIL
    Unfold
  • VOICES FROM THE LAKE
    Richiami e Oscillazioni - part II
  • PHILIP COHRAN AND THE ARTISTIC HERITAGE ENSEMBLE
    The Minstrel
  • AMBARCHI OREN
    Quixotism, part 1
  • MECANICA POPULAR
    Quiero Imre
  • DAVID MITCHELL & DENISE ROUGHAN
    Grey Funnel Line
  • LA MONTE YOUNG & MARIAN ZAZEELA
    23 VIII 64 2:50:45 - 3:11 AM The Volga Delta
  • HERNDON HOLLY
    Locker Leak
  • VOICES FROM THE LAKE
    Scintille
  • MYTHOS
    Bermuda Dreieck
  • VILLALOBOS RICARDO
    Uli, Mein Ponyhof RMX
  • MOON WHEEL
    Elbsandsteingebridge
  • DEMONSTRATION SYNTHESIS
    Next
  • KING MIDAS SOUND & FENNESZ
    Waves
  • SONORCH
    Danse Du Tal
  • BULL SANDY
    Love Is Forever
  • ONEOHTRIX POINT NEVER
    Mutant Standard
  • PEOPLE IN CONTROL
    When It's War
  • Vantaanjoki
    Vantaanjoki
  • VESALA
    Monta Nimee
  • ONEIROGEN
    Vessel
  • VRTACEK C.W.
    The Waters
  • NIELSEN MADS EMIL
    Unfold
  • VOICES FROM THE LAKE
    Richiami e Oscillazioni - part II
  • MECANICA POPULAR
    Quiero Imre
  • DAVID MITCHELL & DENISE ROUGHAN
    Grey Funnel Line
  • HERNDON HOLLY
    Locker Leak
  • VOICES FROM THE LAKE
    Scintille
  • DEMONSTRATION SYNTHESIS
    Next
  • KING MIDAS SOUND & FENNESZ
    Waves
  • ONEOHTRIX POINT NEVER
    Mutant Standard
  • PEOPLE IN CONTROL
    When It's War
  • HIGH WOLF
    Wild at Heart
  • VOICES FROM THE LAKE
    Orange Steps
  • MECANICA POPULAR
    Siempre Tu
  • ALVA NOTO
    Uni Acronym
  • FORDE JOHN
    Atlantis
  • METASPLICE
    untitled (B2)
  • PHILIP COHRAN AND THE ARTISTIC HERITAGE ENSEMBLE
    The Minstrel
  • LA MONTE YOUNG & MARIAN ZAZEELA
    23 VIII 64 2:50:45 - 3:11 AM The Volga Delta
  • AMBARCHI OREN
    Quixotism, part 1
  • VILLALOBOS RICARDO
    Uli, Mein Ponyhof RMX
  • MYTHOS
    Bermuda Dreieck
  • SONORCH
    Danse Du Tal
  • MOON WHEEL
    Elbsandsteingebridge
  • KYOKA
    23 ish
  • BULL SANDY
    Love Is Forever
  • VILOD
    Safe In Harbour
  • ZAZOU, BIKAYE & CY1
    Eh! Yaye
  • SHEARER ALAN
    Iron Attack
  • GLASS ISLE
    Mirror Ynys
pe 5.10.2018 21.00
  • SALONEN TUUKKA
    Glass Teeth
  • THE HOME OF EASY CREDIT
    The Feast of the Meal Replacement Bars
  • ANTTI TOLVI
    Urkupilvi A
  • A WINGED VICTORY FOR THE SULLEN
    Requiem for the Static King, part 1
  • LARAAJI
    Trance Celestial, Movements 1-5
  • HECKER TIM
    Stigmata II
  • KAAMOSMASENNUS
    Spoonful
  • PALESTINE CHARLEMAGNE
    ggrrreeebbbaaammmnnnuuuccckkkaaaiiioooww!!! / Side A
  • INNANEN MIKKO
    Balosnee IV
  • KRONOS QUARTET
    I. The Cusp of Magic
  • SPARKLEHORSE + FENNESZ
    If My Heart
  • PINHAS RICHARD
    Paul Atreides
  • HECKER TIM
    Stigmata I
  • THE HOME OF EASY CREDIT
    The Dream of Abundance
  • SHOGUN KUNITOKI
    Holvikirkko
  • RIIPPA JOONAS
    4% +
  • MONOTON
    Dubwise
  • ANGUS MACLISE – TONY CONRAD – JOHN CALE
    Trance #2
su 30.9.2018 21.00
  • HECKER TIM
    Stigmata II
  • KAAMOSMASENNUS
    Spoonful
  • PALESTINE CHARLEMAGNE
    ggrrreeebbbaaammmnnnuuuccckkkaaaiiioooww!!! / Side A
  • INNANEN MIKKO
    Balosnee IV
  • KRONOS QUARTET
    I. The Cusp of Magic
  • SPARKLEHORSE + FENNESZ
    If My Heart
  • PINHAS RICHARD
    Paul Atreides
  • HECKER TIM
    Stigmata I
  • THE HOME OF EASY CREDIT
    The Dream of Abundance
  • SHOGUN KUNITOKI
    Holvikirkko
  • RIIPPA JOONAS
    4% +
  • MONOTON
    Dubwise
  • ANGUS MACLISE – TONY CONRAD – JOHN CALE
    Trance #2
  • SALONEN TUUKKA
    Glass Teeth
  • THE HOME OF EASY CREDIT
    The Feast of the Meal Replacement Bars
  • LARAAJI
    Trance Celestial, Movements 1-5
  • ANTTI TOLVI
    Urkupilvi A
  • A WINGED VICTORY FOR THE SULLEN
    Requiem for the Static King, part 1
pe 28.9.2018 21.00
  • SUN RA
    Somebody Else's Idea
  • ANTTI TOLVI
    Borjomi High
  • PETIT PHILIPPE
    Tibdinbilla Sanctuary, part 2
  • TUOMINEN H. S.
    3A3
  • ROY BROOKS & THE ARTISTIC TRUTH
    Black Survival, part 1
  • BLACK MOTOR
    Kaksi huilua
  • LUNDSTEN RALPH
    Kröning
  • SUN RA
    Space Is the Place (live in Paris 1971)
  • PHILLIPS BARRE
    Mountainscape V
  • PETIT PHILIPPE
    Tibdinbilla Sanctuary, part 1
  • AARNI OLLI
    Nurmilintu
  • VERNERI POHJOLA & JOONAS RIIPPA
    Maltodextrin High
  • EXPLODING STAR ORCHESTRA
    Ascension Ghost Impression #2
  • ANTTI TOLVI
    Viidakko aina
  • BORDEN DAVID
    The Continuing Story Of Counterpoint, Part Nine
  • KUUPUU
    Rat Baby Baby
  • MURCOF
    Spring In the Artificial Gardens
  • J. KOHO
    Telttayö
  • LUNDSTEN RALPH
    Sturemordet Och Vansinnesscen
su 23.9.2018 20.00
  • SUN RA
    Somebody Else's Idea
  • ANTTI TOLVI
    Borjomi High
  • PETIT PHILIPPE
    Tibdinbilla Sanctuary, part 2
  • TUOMINEN H. S.
    3A3
  • ROY BROOKS & THE ARTISTIC TRUTH
    Black Survival, part 1
  • BLACK MOTOR
    Kaksi huilua
  • LUNDSTEN RALPH
    Kröning
  • SUN RA
    Space Is the Place (live in Paris 1971)
  • PHILLIPS BARRE
    Mountainscape V
  • PETIT PHILIPPE
    Tibdinbilla Sanctuary, part 1
  • AARNI OLLI
    Nurmilintu
  • VERNERI POHJOLA & JOONAS RIIPPA
    Maltodextrin High
  • EXPLODING STAR ORCHESTRA
    Ascension Ghost Impression #2
  • ANTTI TOLVI
    Viidakko aina
  • BORDEN DAVID
    The Continuing Story Of Counterpoint, Part Nine
  • KUUPUU
    Rat Baby Baby
  • MURCOF
    Spring In the Artificial Gardens
  • J. KOHO
    Telttayö
  • LUNDSTEN RALPH
    Sturemordet Och Vansinnesscen
pe 21.9.2018 21.00
  • XENAKIS IANNIS
    Concret PH
  • SUBOTNICK MORTON
    Silver Apples of the Moon, part. 1
  • MARKET
    Menet sinne
  • OLAVI TRIO
    Downhill
  • LAU NAU
    Metsä ja meri (Curacy remix)
  • ALTAAT
    Yö avautuu
  • BRINKMANN THOMAS
    Agent Orange
  • BLANCHARD JAKE
    Consuming Mire
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Lydia
  • LAKE OLIVER
    Whap
  • SPIEGEL LAURIE
    Drums
  • JOUTSENO ERKKI
    Clean Water
  • MARSEN JULES
    Tous Les Coeurs De Cette Terre
  • GENERAL MAGIC & PITA
    Deep Fridge
  • THE KOLMAS
    Elämän ja kuoleman raja
  • BASINSKI WILLIAM
    Cascade
  • GREENWOOD JONNY
    Open Spaces
  • GREVE LARS
    I
  • DETTINGER
    Oasis 1
  • RZEWSKI FREDERIC
    P-Jos••4K-D-(Mix)
  • S. ARAW "TRIO" XI
    Thesis
su 16.9.2018 20.00
  • ROMVELOPE
    Hodmandod
  • ORSO
    Warm Up
  • RICHTER MAX
    Path 6 (delta)
  • TSEMBLA
    Go Fast as Fire, Return Like Smoke
  • KALLIO SLAAKI
    Käsi kädessä
  • ENO BRIAN
    Lux 3
  • PIFARELY DOMINIQUE
    Avant le Regarde
  • SOUNDWALK COLLECTIVE
    The Last Beat (Excerpt)
  • SMITH WADADA LEO
    Lake Superior
  • HOLLANDER MARC
    Saure Gurke
  • TSEMBLA
    An Absence Surrounded by Presence
  • LCHNS
    Faeries
  • HAMASYAN TIGRAN
    Ov Zarmanali
  • TCHAMITCHIAN CLAUDE
    Les Pas Suspendus
  • SONIC YOUTH
    Piano Piece #13 (Carpenter's Piece)
  • PAULINE OLIVEROS – STUART DEMPSTER – PANAIOTIS
    Lear
  • MATOMERI
    Aika taittaa
  • CARTER TUTTI VOID
    f = (2.3)
  • LARAAJI
    Sun Zither
  • COLIN STETSON & SARAH NEUFELD
    Won't Be a Thing to Become
  • SCOTT TOM JAMES
    Skire
pe 14.9.2018 21.00
  • MARKET
    Menet sinne
  • OLAVI TRIO
    Downhill
  • LAU NAU
    Metsä ja meri (Curacy remix)
  • ALTAAT
    Yö avautuu
  • BRINKMANN THOMAS
    Agent Orange
  • BLANCHARD JAKE
    Consuming Mire
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Lydia
  • LAKE OLIVER
    Whap
  • SPIEGEL LAURIE
    Drums
  • JOUTSENO ERKKI
    Clean Water
  • MARSEN JULES
    Tous Les Coeurs De Cette Terre
  • GENERAL MAGIC & PITA
    Deep Fridge
  • THE KOLMAS
    Elämän ja kuoleman raja
  • GREENWOOD JONNY
    Open Spaces
  • GREVE LARS
    I
  • BASINSKI WILLIAM
    Cascade
  • DETTINGER
    Oasis 1
  • RZEWSKI FREDERIC
    P-Jos••4K-D-(Mix)
  • S. ARAW "TRIO" XI
    Thesis
  • XENAKIS IANNIS
    Concret PH
  • SUBOTNICK MORTON
    Silver Apples of the Moon, part. 1
  • SUBOTNICK MORTON
    Silver Apples of the Moon, part. 1
  • XENAKIS IANNIS
    Concret PH
  • LAU NAU
    Metsä ja meri (Curacy remix)
  • MARKET
    Menet sinne
  • OLAVI TRIO
    Downhill
  • BLANCHARD JAKE
    Consuming Mire
  • ALTAAT
    Yö avautuu
  • BRINKMANN THOMAS
    Agent Orange
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Lydia
  • LAKE OLIVER
    Whap
  • MARSEN JULES
    Tous Les Coeurs De Cette Terre
  • SPIEGEL LAURIE
    Drums
  • JOUTSENO ERKKI
    Clean Water
  • THE KOLMAS
    Elämän ja kuoleman raja
  • GENERAL MAGIC & PITA
    Deep Fridge
  • BASINSKI WILLIAM
    Cascade
  • GREENWOOD JONNY
    Open Spaces
  • GREVE LARS
    I
  • S. ARAW "TRIO" XI
    Thesis
  • DETTINGER
    Oasis 1
  • RZEWSKI FREDERIC
    P-Jos••4K-D-(Mix)
su 9.9.2018 20.00
  • MARKET
    Menet sinne
  • BRINKMANN THOMAS
    Agent Orange
  • BLANCHARD JAKE
    Consuming Mire
  • ALTAAT
    Yö avautuu
  • LAKE OLIVER
    Whap
  • MARSEN JULES
    Tous Les Coeurs De Cette Terre
  • MARIA FAUST SACRUM FACERE
    Lydia
  • JOUTSENO ERKKI
    Clean Water
  • SPIEGEL LAURIE
    Drums
  • GENERAL MAGIC & PITA
    Deep Fridge
  • THE KOLMAS
    Elämän ja kuoleman raja
  • BASINSKI WILLIAM
    Cascade
  • GREVE LARS
    I
  • GREENWOOD JONNY
    Open Spaces
  • RZEWSKI FREDERIC
    P-Jos••4K-D-(Mix)
  • S. ARAW "TRIO" XI
    Thesis
  • DETTINGER
    Oasis 1
  • XENAKIS IANNIS
    Concret PH
  • SUBOTNICK MORTON
    Silver Apples of the Moon, part. 1
  • LAU NAU
    Metsä ja meri (Curacy remix)
  • OLAVI TRIO
    Downhill
pe 7.9.2018 21.00
  • CYCLO
    id # 09
  • TCHAMITCHIAN CLAUDE
    Haute Enfance
  • MUSIIKKIVYÖRY
    Runoilija (The Poet)
  • TUPPURAINEN PEKKA
    Abdulmajid
  • CARL CRAIG & MORITZ VON OSWALD
    Intro
  • HILLE SID
    One.1
  • COVERDALE KARA-LIS
    X 4Ewi
  • ES
    Säteet sun sielusta
  • CARL CRAIG & MORITZ VON OSWALD
    Movement 2
  • CABAZA PERCUSSION QUARTET
    Music for Pieces of Wood
  • VOICES FROM THE LAKE
    Sonia Danza
  • KELAN PHIL COHRAN & LEGACY
    White Nile
  • THE NECKS
    Vertigo
  • NUMMINEN ILPO
    Helsinki
  • EMERALDS
    Now You See Me
  • JUHANI AALTONEN JA IRO HAARLA
    Hear My cry
  • ISLAJA
    Otakun uhkaus
  • CARL CRAIG & MORITZ VON OSWALD
    Movement 1
  • VOICES FROM THE LAKE
    Intro
  • HILL ANDREW
    Malachi
  • GULTSKRA ARTIKLER
    Intensivnost otrajenia
  • COLTRANE ALICE
    Galaxy in Satchidananda

On-demand

  • play / pause 14.10.2018 21.00
  • play / pause 7.10.2018 21.00
    Tänä sunnuntaina Avantgardeyössä kuullaan arkistoaarteiden sijaan Matin uunituore ambient-miksaus, joka on tehty tulevalle Superwood-festarille. Tiedossa on kolmetuntinen vähäeleistä ja aikaa pakenevaa musiikkia.
  • play / pause 23.9.2018 20.00
  • play / pause 16.9.2018 20.00
  • play / pause 9.9.2018 20.00
    Syksyllä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 2.9.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 19.8.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 5.8.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015. Illan jaksona kuuden tunnin erikoislähetys.
  • play / pause 22.7.2018 20.00
  • play / pause 15.7.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 1.7.2018 20.00
    Hyvää Avantgardeyötä!
  • play / pause 24.6.2018 20.00
    Toiveuusinta - Avantgardeyön ensimmäisen tuotantokauden jakso.
  • play / pause 17.6.2018 20.00
  • play / pause 10.6.2018 20.00
    Tänä kesänä kuullaan uusintana Avantgardeyön ensimmäinen tuotantokausi vuodelta 2015.
  • play / pause 23.8.2017 21.00
  • play / pause 16.8.2017 21.00
    Avantgardeyön livet saavat jatkoa, kun studioon saapuu Cats Of Transnistria. Tämän lisäksi monenmuotoista kokeellista musiikkia keskiviikkoillan ratoksi Matin valitsemana.
  • play / pause 9.8.2017 21.00
  • play / pause 2.8.2017 21.00
  • play / pause 26.7.2017 21.00
    Tänään Avantgardeyössä kuuntelussa Teurastamolla 15.7. järjestetyn Avantgarden-festivaalin livenauhoitukset. Kuulemme Elatu Nessan ja Myttysin livet, sekä Matin kasetti-deejiisetin. Lisäksi kuuntelussa mm. Tsembla, Cornelius, Pauline Oliveros ja monet muut.
  • play / pause 19.7.2017 21.00
    Kolme tuntia kokeellista musiikkia. Avantgardeyön livet jatkuvat tässä jaksossa kun studioon esiintymään saapuu Olli Aarni.
Näytä lisää