Avantgardeyö

Avantgardeyö tekee kaivatun paluunsa kesän ohjelmakartassa. Matti Nives johdattelee kuulijat kokeellisen musiikin maailman keskiviikkoiltaisin, ja ensi kertaa ohjelmassa kuullaan myös live-esityksiä. Avantgardeyön ainoa musiikillinen ohjenuora on kokeellisuus, joten musiikkia kuullaan esimerkiksi klassisen musiikin, elektronisen musiikin ja jazzin saralta.

Avantgardeyö taajuudella keskiviikkoisin klo 21-24.

Tekijät

Tulossa

  • Avantgardeyö 28.6.2017 21.00
    Avantgardeyön studiolivet jatkuvat. Tällä kertaa suorassa lähetyksessä esiintyy Samuli Tanner, joka on tuttu monesta hienosta projektista, mm. Myttys, Siihhi ja Clouds.
  • Avantgardeyö 5.7.2017 21.00
  • Avantgardeyö 12.7.2017 21.00
  • Avantgardeyö 19.7.2017 21.00

Soittolistat

ke 21.6.2017 21.00
  • BAMBOOMAN
    Stargaze
  • CHINO AMOBI
    Blackout
  • MIKAEL SEIFU
    Brass
  • LORD RAJA
    Barrel
  • ZGTO
    Off Dat
  • HECTOR PLIMMER
    Kalimba
  • HIGH WOLF
    Cstrn Exercise 10
  • BENJAMIN DUBOC & ALEXANDRA GRIMAL
    La Forêt
  • ANDREW CYRILLE QUARTET
    Dazzling (Precordially Yours)
  • MESAK
    Luola 1-3
  • SWISSAIR
    Viimeinen kutsu 1982 / Side B
  • MIKA TAANILA
    Presents
  • FERRICJOHNSON
    Pienenä keinumassa
  • ANTON NIKKILÄ
    New Constructivist Moment / Side A
  • LEAAVES / CURACY
    Matriisi
  • LEAAVES / CURACY
    Siirre
  • NOVELLER
    Another Dark Hour
  • MIKE COOPER
    In Moments of Reverie
  • AUGUST ROSENBAUM
    Nebula
  • AUGUST ROSENBAUM
    Bloomer
  • GAS
    Narkopop 2
  • TOBLERONES
    Partacore
  • GOLDEN TEACHER
    On the Street
  • FOUR TET
    Evening Side
  • CHRISTOPHER WILLITS
    Simplicity
ke 14.6.2017 21.00
  • JONAH-PARZEN JOHNSON
    I Wrote a Story About You, Without You
  • KARA-LIS COVERDALE
    Grafts / 2c
  • LEJSOVKA & FREUND
    Ah Shit, My Heart Is Full
  • MIKKO JOENSUU
    Perfect Patterns
  • KAY GARDNER
    Fountain of Light
  • FLAMING TUNES
    Generous Moon
  • HALL OF FAME
    The Ballad of the River People
  • JOANNA BROUK
    Going to Sleep
  • MIAUX
    Alptraum
  • SUMUPOSAUTTAJA
    Puhdistuskasetti 2A
  • CURACY
    Source
  • CURACY
    Frames
  • KUUPUU
    Live 14.6.2017
  • AVARUS
    Metsässä / Side A
  • JAMAL MOSS
    Acid Attacks / Side A, track 4
  • HIEROGLYPHIC BEING
    The Way of the Tree of Life
  • J. KOHO
    Telttayö
  • MASAYOSHI FUJITA & JAN JELINEK
    Cin
  • FRANZENINKATU 177
    Nebula
  • MARISA ANDERSON
    The Golden West
ke 7.6.2017 21.00
  • ONEOHTRIX POINT NEVER
    Where Does Time Go
  • ONEOHTRIX POINT NEVER
    Americans
  • ONEOHTRIX POINT NEVER
    Up
  • XENO & OAKLANDER
    Movements II C
  • GRISCHA LICHTENBERGER
    0514_01 re 0809_20 1 barrg b
  • DEMDIKE STARE
    Airborne Latency
  • Ø
    Miekkakala
  • MIKA VAINIO
    Ikuinen
  • MIKKO JOENSUU
    House Of Fire
  • JUKKA NOUSIAINEN
    Valoa nään
  • KEIJO
    Along With That Sound
  • OSTOS
    Unia susta
  • KUUPUU
    Madame Joy
  • BIITSI
    Sumu
  • MYTTYS
    Territorial Pissis
  • ELATU NESSA
    Maa maa
  • MARSEN JULES
    Datura
  • MARSEN JULES
    Oeillet Sauvage
  • ALLRED & BRODERICK
    The Ways
  • TOMUTONTTU
    XL ratkaisijan viitta
  • KARI IKONEN
    Sinephony
  • JULIANNA BARWICK
    Nebula
  • YARN/WIRE
    Music for Ensemble & Pitch Shifter Delay
  • YARN/WIRE
    De Clocher a Clocher
  • BING & RUTH
    The How It Sped
  • JAAKKO JUNNILA
    Domestic Comfort
ke 31.5.2017 21.00
  • STEVE REICH
    Music For Mallet Instruments, Voices And Organ
  • PSYMUN
    Confetti
  • ROBERT LIPPOK
    Textured
  • ALICE COLTRANE
    Om Rama
  • FENNESZ
    Black Sea
  • BEREEN ONDO
    Live improvisation 31.5.2017
  • BEREEN ONDO
    Kulkukoira (Curacy Remix)
  • ELEKTRIK '74
    Grey
  • OREN AMBARCHI
    Hubris, pt.1
  • OREN AMBARCHI
    Hubris Variation, pt.1 (Ricardo Villalobos Mix)
  • HANS APPELQVIST
    Holding Water
  • TOBLERONES
    Linear Permanent
  • YISHAK BANJAW
    Organist Yishak Banjaw, pt. 1 / Track 1
  • ARCA
    Piel
  • KAITLYN AURELIA SMITH
    Rare Things Grow
  • THE NECKS
    Overhear
  • ROBERT TURMAN
    Veiling Reflections / Side A
ke 8.6.2016 21.00
  • JULIANNA BARWICK
    St. Apolonia
  • JULIANNA BARWICK
    Nebula
  • XENO & OAKLANDER
    Topiary
  • RYALS MATTHEW
    Three Musicians
  • ROB MAZUREK & EMMETT KELLY
    Back to the Ocean, Back to the Sea
  • ROB MAZUREK & EMMETT KELLY
    Android Love Cry
  • SHEEN JACK
    Jupiter OST A1-A6
  • ROB MAZUREK & EMMETT KELLY
    Blackout
  • COLTRANE ALICE
    The Ankh of Amen-Ra
  • WILLIAM HOOKER TRIO
    Magistrait
  • HUNTSVILLE
    (AGE)
  • MAXWELL DEVIN
    Bonneville Park
  • VARROPAS
    Juosten ulos / Side A
  • VARROPAS
    32 to 40 (edit)
  • SIIHHI
    Hesan laulu
  • SIIHHI
    Lueskelu
  • LASER PANCAKES
    Must Call
  • LASER PANCAKES
    Been Drinkin
  • LASER PANCAKES
    Lickin
  • BIITSI
    Sumu
  • LAU NAU
    Valolle
  • LAU NAU
    Sorbuspuun alla (Avantgardeyö mix)
  • LAU NAU
    Pianosatu
  • LAU NAU
    Vuoren laelle
  • AARNI OLLI
    Tyhjä tie
  • AAVIKKO
    Elysian Fields
  • CURACY
    Coils / Cycles
  • THE LIFE FORCE TRIO
    Alice!
ke 1.6.2016 21.00
  • SHEPP ARCHIE
    Blasé
  • DONOSO RICARDO
    The North Quadrant (ascension)
  • LEGENDARY HEARTS
    Second Floor
  • MORITZ VON OSWALD
    Pattern 4
  • LICKING MIRRORS
    Hit It from the Back
  • LICKING MIRRORS
    Rambo III
  • BELARISK
    Portal Play
  • BELARISK
    Cup of False Halogen
  • BORNGRÄBER & STRÜVER
    In G - Part II
  • MAX EILBACHER / ALEX MOSKOS / DUNCAN MOORE
    I'm Sitting In a Room
  • MCGUIRE MARK
    The Past Present the Future
  • MCGUIRE MARK
    The Invisible World
  • S I I H H I
    Vihjetuuli
  • AHNNU
    Receiver
  • AHNNU
    Ne-Ne
  • AHNNU
    Imaging
  • DANNY CLAY
    Rückpositiv 1
  • RICK PARKER AND LI DAIGUO
    The City's Glory Was Not Only Defined By...
  • OPTIC NEST
    Rightsayer
  • SAARIAHO KAIJA
    Jardin Secret I (Electronic Music)
  • DNTEL
    Live On Boiler Room 11.24.13
  • SCELSI GIACINTO
    Okanagon: For Harp, Double Bass & Tam Tam
  • BASINSKI WILLIAM
    The Deluge
ke 25.5.2016 21.00
  • PRITCHARD MARK
    ?
  • THE NECKS
    Hanging Gardens
  • STOTT ANDY
    First Night
  • CIRCULAR RUINS
    North of the Sun
  • MONDER BEN
    Oh, What a Beautiful Morning
  • ANDERSKOV JACOB
    Post Industrial Stone Age
  • MYTTYS
    Myrskyluodon Maya
  • MYTTYS
    Territorial Pissis
  • MYTTYS
    Dagsecon
  • MYTTYS
    Street Person
  • MOONDOG
    Invocation
  • MOONDOG
    Conversation And Music At 51st St. & 6th Ave. (New York City)
  • MOONDOG
    Perpetual Motion
  • MOONDOG
    The Witch of Endor
  • MOONDOG
    Organ Rounds
  • MOONDOG
    Rabbit Hop
  • MOONDOG
    All Is Loneliness
  • MOONDOG
    Heath on a Heather
  • MOONDOG
    Enough about human rights!
  • MOONDOG
    Stomping Ground
  • MOONDOG
    Ray Malone Soft Shoe
  • MOONDOG
    Logründr No. IX in A Major (Portrait of My Mother)
  • MOONDOG
    Do Your Thing
  • LEWIS KLARA
    Shall/Should
  • COATES OLIVER
    Timelapse - Walrus
  • CRAIG IAN WILLIAM
    Habit Worn and Wandering
  • GLOTMAN YAIR ELAZAR
    Lamant (Coda)
  • AARNI OLLI
    Kirkas vesi
  • TOLVI ANTTI
    Ultrakosmos II
  • ALAN LICHT & LOREN CONNORS
    Into the Night Sky

On-demand

  • play / pause 21.6.2017 21.00
    Matti tarjoilee kolme tuntia kokeellista musiikkia keskiviikon iltayöhön. Tänään kuunnellaan ainakin Ruton Musicin tuoreita kasettijulkaisuja.
  • play / pause 14.6.2017 21.00
    Matti Nives ja seikkailulliset kesäyön äänet. Luvassa on live-esitys, kun maailmallakin arvostettu Kuupuu saapuu studioon.
  • play / pause 7.6.2017 21.00
    Kolme tuntia kokeellista musiikkia. Kuunnellaan muun muassa tuleviin keikkoihin liittyviä artisteja, ja totta kai kaikkea ihanaa, mitä yön kosmos meille tarjoileekaan!
  • play / pause 31.5.2017 21.00
    Avantgardeyö tekee odotetun paluunsa eetteriin. Matti Niveksen toimittama show esittelee kokeellista musiikkia laidasta toiseen ja neljännen tuotantokauden uutuutena kuullaan myös live-esityksiä. Avausjaksossa livenä studiossa musisoi juuri debyytti-EP:nsä julkaissut Bereen Ondo.