Elvis Costello – Momofuku

Julkaistu 5.5.2008, 4:00, Valiolevy.

Valiolevy viikolla 19 on Elvis Costello – Momofuku

Elvis Costello on pop-rintamalla yks tuotteliaimpia ja lahjakkaimpia lauluntekijöitä. Ura alkoi jo vuonna 1977 ja soololevyjä herralta on ilmestynyt yli 20. Varsinaisia ohilyöntejä Costellon uralle ei ole mahtunut ja rohkeimmatkin kokeilut ovat löytäneet tiensä maaliin kunnialla. Tuore levy on saanut inspiraationsa työstä, jota Elvis on tehnyt Jenny Lewisin (Rilo Kiley) tulevan soololevyn parissa. Taitelijia itse sanoi levyn syntyneen niin nopeasti ja ilman suunnitelmia, että hänelläkin meni pari viikkoa tajutessaan, että tässähän on valmis albumi. Valiojoukko odottaa innolla miltä Momofuku kuulostaa, koska Costellon uran tuoreimmatkin levyt ovat kaikki olleet vähintään hyviä ja aina inspiroituneen kuuloisia. Levy julkaistaan Suomessa 7.5. ja se on maailmalla julkaistu vinyylinä viikkoa aiemmin.

Radio Helsinki Player

Radio Helsingin kuunteluun selaimen välityksellä tarvitset Adobe Flash Player version 8 tai uudemman.
» Avaa erillisessä ikkunassa

Shoutbox

» Mikä ihmeen shoutbox?

Virhe

Taisit tulvia. 1 viesti/minuutti.

Viestisi lähti matkaan.

» Uusi viesti

Lataa Radio Helsinki sovellus Appstoresta

Radio Helsinki Videot

» Katso päivän ohjelmat
» Katso viikon ohjelmakartta

Mikä mättää?

Miksi teinit ovat ärsyttäviä, kaduilla on oksennusta ja miksi on rumia ihmisiä? Miksi noutopöydässä tulee syötyä liikaa ja herätyskello soi aina liian aikaisin?

Nyt on lupa valittaa. Kerro mikä mättää ja Radio Helsinki selvittää. Joka viikko poimitaan yksi valitus jota ruoditaan tiistaiaamuisin klo 8.40. Jätä oma valituksesi tänne.

RSS Videot

RSS Nyt

Olemme soittaneet eri kappaleita

01.03.2001 lähtien: 213449

tänä vuonna: 18996

tässä kuussa: 3620

viikon aikana: 1262

tänään: 19

[päivitetty: 21.05.2012 09:02]