Prince Of Assyria – täydellistä musiikkia!

Julkaistu 2.12.2009, 8:00, Oodi Mahtavuudelle -blogi. Kirjoittanut: Aleksi Pahkala

2

Nyt on löytynyt täydellinen tunnelmointialbumi Suomen ”talveen”! Ruotsalaisen Prince of Assyrian eli Ninos Dankhasin debyyttialbumi Missing Note esittelee tyylikkään melankolista ja tummaa popmusiikkia käsittämättömän koskettavasti. Bagdadissa syntynyt ja Ruotsissa kasvanut Dankhas tarinoi rakkaudesta ja menetyksestä hieman erilaisella perspektiivillä kuin Ruotsin kansankodissa on yleensä totuttu.

Prince on Assyrian musiikikka on sukulaisuutta Göteborgin argentiinalaiselle Jose Gonzalezille, molempien tyyli osata akustisen musiikin voimin lumota kuulijansa on jotain uniikkia. Prince Of Assyria käyttää musiikissaan paljon muutakin kuin akustista kitaraa. Monesta tyylipalasta kuuluu David Bowien vaikutus biisinkirjoitukseen, muita hengenheimolaisia ovat esimerkiksi Leonard Cohen, The National, indiesankari Bill Callahan tai jopa Nick Cave herkimmillään.

Pienelle Kning Disk -levy-yhtiölle levyttävä Assyrian prinssi pysäyttää kuulijan käsittämättömällä tavalla. Olen todistanut levyä soittamalla viimeisen viikon parin sisällä usein hienoja ”leuanloksahtamisia” ja totaalisia instant-ihastumisia Prince Of Assyrianiin. Miehen musiikissa on jokin, mikä meihin suomalaisiin uppooaa heti ensi kosketuksella.

Ruotsissaa herra ei ole vielä edes kovin maineikas, miehen levyä on painettu vain pieni ja numeroitu 799 kappaleen painos, josta Suomessa on jo myyty iso erä. Eli ehkä saamme Prince of Assyriasta suomeen vihdoin oman ruotsalaisen kuninkaan, King Of Helsingin?  Merkit ovat vahvasti ilmassa uuden kuninkaan saamisesta Suomeen, sillä Prinssi saapuu maamme kamaralle  ensi kertaa 16.12.2009, jolloin luvassa on mm. esiintyminen Maria!-ohjelmassa Nelosella.

Tsekatkaa miehen menoa MySpace-sivuilta ja kuunnelkaa Radio Helsinkiä, tänään levystä luvassa Mahtavaa Helsinki mahtavaa -ohjelmassa (15-18) ainakin kolme biisiä tätä täydellisyyttä!

Jaa:
  • MySpace
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • email

9 kommenttia artikkeliin “Prince Of Assyria – täydellistä musiikkia!”

  1. holersson

    Taas yks Favour of the month, keväällä muista enää tätäkään.

  2. Aleksi Pahkala

    Holerssonille terkut, että eiköhän muisteta keväällä tämäkin Prinssi.

  3. Sanna

    Prince Of Assyrian musiikki on niin kaunista! KAUNISTA!
    Missing Note on ehdottomasti tämän vuoden paras albumi!
    Soisin kaikille maailman ihmisille tämän kuunteluelämyksen.

  4. Shy Platypus

    Holersson ns. iskee pahasti verkkoon — Prince of Assyria on aivan varmasti
    tullut jäädäkseen. Uskomattoman hieno levy, kolahti itselleni välittömästi
    kuultuani ja nähtyäni hemmon esiintymisen Maria! :ssa (jotain hyvää joskus
    siinäkin ohjelmassa ;). Missing note -levy on Vesterisen yhtyeineen -debyytin ohella tämän vuoden koukuttavin julkaisu.

  5. holersson

    No kesällähän tuo nähdään. Itse veikkaan että toimittajilla on taas uus lemmiki sillon.

  6. Been There With

    Kaikki Price of Assyrian ystävät ohoi!
    Prince of Assyria vieraili Helsingissä ollessaan myös Been There With… videoblogissa. Kolme biisiä Viiskulman the Barber Shopista. Suosittelen lämmöllä.
    http://www.beentherewith.com

  7. Been there done that

    Prince of Assyria on kyllä varmasti tullut jäädäkseen, mutta pakko olla samaa mieltä – sekä Punavuoressa että toimittajilla on kyllä aivan yhtä varmasti uusi lemmikki kaulapannassa jo keväällä.

  8. king of hong kong

    Kylläpä oli Tavan keikka melko pettymys, levynteko on näköjään eri asia kuin keikkailu.

  9. holersson

    Ja nyt onkin Ruottista jo uus guru nostamaas päätään, mähän sanoin!

Kommentoi


Radio Helsinki Player

Radio Helsingin kuunteluun selaimen välityksellä tarvitset Adobe Flash Player version 8 tai uudemman.
» Avaa erillisessä ikkunassa

Shoutbox

» Mikä ihmeen shoutbox?

Virhe

Taisit tulvia. 1 viesti/minuutti.

Viestisi lähti matkaan.

» Uusi viesti

Radio Helsinki Videot

» Katso päivän ohjelmat
» Katso viikon ohjelmakartta

Kaupunki lempii

Radio Helsingin ja Helsingin Sanomien kesäsarjassa esitellään paikkoja pääkaupunkiseudulla joissa on rakkautta ilmassa. Missä poliitikot kohtaavat, leiskuuko lempi vihannestiskillä, kuinka löytää varttuneempaa seuraa ja missä herkistellään? Kaupunki lempii, aina tiistaisin klo 13.30.
Haastattelut kuunneltavissa myös täällä.

Jaa:
  • MySpace
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • email
Parasta Helsingissä

Tässä blogissa voi kertoa mikä on Helsingissä parasta juuri tällä hetkellä, parhaat ehdotukset palkitaan viikoittain.

oodi Mahtavuudelle

Tässä blogissa Aleksi Pahkala ylistää pieniä asioita - yleensä musiikkia, jotka Aleksin ollessa presidentti pääsevät mukaan linnan kutsuille.

Oma kaupunki

Reino Nordin

Aamiaista kohtuuhintaan

Helsingin Sanomien ruokatoimitus testasi Helsingin aamiaispaikat.

Katso ravintolasuositukset Omasta kaupungista.

Jaa:
  • MySpace
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • email

RSS Videot

RSS Nyt.fi Menot

RSS Viihde

RSS Kulttuuri

Olemme soittaneet eri kappaleita

01.03.2001 lähtien: 186867

tänä vuonna: 23680

tässä kuussa: 4525

tällä viikolla: 946

tänään: 0

[päivitetty: 30.07.2010 03:02]