lamaoravanpyörä +alv
Julkaistu 10.3.2009, 11:54Harri: Tänään ratkeaa halpeneeko ravintolassa syöminen. Ravintolaruoan arvonlisäverosta väännetään Brysselissä valtiovarainministerien kesken ja jos hyvin käy, ravintola-ape halpenee kahdeksisen prosenttia. Hyvä, ravintolassa syöminen on ihan parasta. Eikun, ootas, ei käykään – Suomi menettää verotuloja ja talous romahtaa. Eikun hetkinen – sehän on sittenkin hyvä, että tulee lama, koska silloin perustetaan kaljakuppiloita eikä syödä, koska kaikkien vähäisetkin rahat menee jatkuvasti kallistuvaan alkoholiin, jolloin valtio saa roimasti verotuloja, jolla pidetään lama kaukanapoissa ja kaikilla on varaa syödä fiinisti ulkona halpaa ruokaa joka kuitenkin vähentää nyky-Suomen verotuloja ja tulee kroooooh.
Onpas lama-apatiaan helppo vaipua.
Tänään on tietoyhteiskuntapäivä. Me kysyimme: ”Mitäs tiedät?”:
-TIEDÄN, ETTÄ JOS VAPPUPIKNIKILLE PITÄÄ JOKAISEN VODA JOTAKIN, NIIN REPULLINEN KEITETTYJÄ KANANMUNIA EI OLE OIKEA RATKAISU.
-TÄNÄÄN TIEDÄN OMAN TYÖTTÖMYYDEN TUOMAN KOLMEN KUUKAUDEN KARENSSIN JA OPISKELEVALTA PUOLISOLTA LOPETETUN ASUMISLISÄN.IHANA HYVINVOINTIVALTIO!
-VAIKKA KANNATTAAKIN KULKEA AVOIMIN JA LUOTTAVAISIN MIELIN, JOS OVEN AVAA 190CM VIIKSEKÄS MIES JOLLA NUTTURASSA LUU JA KULKUNEN, ÄLÄ MENE SISÄÄN.
-TIEDÄN, ETTÄ RAKASTAN ELLAA JA ETTEI MUN PALJON MUUTA TARVITTE TIETÄÄ.
-KYLLÄHÄN MINÄKIN TIEDÄN YHTÄ SUN TOISTA, MUTTA TIETONI ON KOVIN VAJAVAISTA MIKKOSEN PARISKUNNAN TIETOMÄÄRÄN, JA MYÖS VIISAUDEN, RINNALLA.
-TIEDÄN DAVID LYNCHIN AIVOITUKSET JA KYKENEN SELITTÄMÄÄN SEN ELOKUVAT MUILLE SAADEN NE KUULOSTAMAAN IHAN LOOGISILTA JA JÄRKIPÄI SILTÄ.
-TIEDÄNPÄ VAAN SEN JUTSKAN, ETTÄ ETEVIMMÄN TANSSIORKESTERIN HANURISTILLA ON VEITIKKA SILMÄKULMASSA JA RUMPALILLA TIUKIN ISKU KAKKOSELLA JA NELOSELLA!
Kommentoi
Radio Helsinki Player
Shoutbox
Virhe
Taisit tulvia. 1 viesti/minuutti.
Viestisi lähti matkaan.
Radio Helsinki Videot
- Herra Ylppö kirjoitti uuden levyn kappaleet vereslihalla ja nopeasti
- Miksi sota on in?
- Kari Peitsamo kertoo uuden Road Hogs yhtyeensä synnystä
- Miten Tomi Björck päätyi Master Chef -tuomariksi?
- Samuli Putro kaipaa festareille
- Kaikki videot
Soittolistat
Viikon valiolevy
Viikon aamulevy
Radio Helsingissä seuraavaksi
- Helsingin aamuradio ja Harri
- Helsingin aamuradio ja Pauliina
- Norsuradio
- Helsingin Henki
- Valiojoukko
- Rakkaudesta
- Divari
- Iltasoitto
» Katso päivän ohjelmat
» Katso viikon ohjelmakartta
Radio Helsingissä tapahtuu
Ma 6.2. klo 16 vieraana First Aid Kit
Ti 7.2. klo 17 vieraana Stam1na
To 9.2. klo 17 vieraina trumpetisti Jukka Eskola ja saksofonisti Mikko Innanen
Ti 14.2. klo 17 vieraana Rita Lovely & The Soultwisters
Pe 17.2. klo 14 vieraana Aino Venna
La 18.2. klo 12 vieraana ohjaaja Aku Louhimies
Ke 22.2. klo 17 vieraana Pariisin Kevät
To 23.2. klo 17 vieraana Husky Rescue
Radio Helsinki podcastit
- Tukevasti Ilmassa 6.2.2012
Tuomas Nevanlinna ja Jukka Relander keskustelevat presidentinvaaleista.
(75min, 37mb)
- Helsingin Henki 3.2.2012
Anna Laineen vieraana K-X-P:n Timo Kaukolampi.
(13min, 6mb)
- Helsingin aamuradio ja Harri 3.2.2012
Harri Niemen ja Tuuli Hongiston vieraana Hulluna Saraan -elokuvassa näyttelevä Jussi Nikkilä.
(15min, 7mb)
- Musaneuvosto 2.2.2012
Musaneuvostossa keskustellaan autotunekulttuurista. Markus Nordenstrengin vieraina ovat laulaja Janna Hurmerinta, äänittäjä Tommi Vainikainen ja Nyt-liitteen Otto Talvio.
(43min, 21mb)
- Valiojoukko 1.2.2012
Uuge Kojolan vieraana Tundramatiks.
(17min, 8mb)
- Kaikki podcastit
Videot
- Jyväskylän Talwiajot järjestettiin lauantaina 4.2. jo 39. kerran. Pakkaslukemat laskivat 110 kilometrin ajoreitin varrella hurjimmillaan -32 asteeseen. Arktista rämäpäisyyttä nähtiin 160 autokunnan verran. Mukana oli myös pari moottoripyörää. Vanhin mukana olleista autoista oli vuosimallia 1925.
- Uusi Beetle on hauskan erinäköinen. Edellismallia pystympi tuulilasi muistuttaa alkuperäisestä Kuplasta. Tammikuussa 2012 tarjolle tuleva Beetle on edeltäjäänsä matalampi, leveämpi ja pitempi. Toimittaja Marko Jokela
- Monipuolinen Toyota Yaris sopii yhtä hyvin kaupunkiin kuin maantielle. Toimittaja Timo Turkula
Nyt
- Mitä Franzenialle pitäisi tehdä?
- Aamutoimi: Auta senioria somessa
- Autoilumusiikin ei tarvitse olla amispoppia
- Alko juhlii kymmenen pienpanimo-oluen voimin
- Katso: Eleanor O’Hara ylevöittää Nurse Jackien hahmokaartin
