Morrisseyn laulu on kauheaa!
Julkaistu 16.2.2009, 15:00, Valiojoukko -blogi. Kirjoittanut: Njassa
Monen mielestä viikon valiolevyn Years of refusal, tekijän Morrisseyn laulu on epämiellyttävää kiekumista.
”I know you and you can’t sing” . ”That’s alright, you should hear me play the piano”. the Smithsin Morriseyn kuvitteellista sanailua kuningattaren kanssa Queen is dead levyn nimiraidalla.
Musiikkiopettajani mielestä Frank Sinatra ei ollut hyvä laulaja.
”Mikä hirveä ”tulkinta” tämä on?” kysyi eräs kuuntelija, eräänä aamupäivänä Scott Walkerin kohtalokkaasta, okei, hieman ylidramaattisesta tulkinnasta.
Onko tämä ”Rufus Wainwright” ?, oli erään kuuntelijan kommentti Antony Hegartyn persoonallisesta laulutavasta.
Persoona, sehän se , äänen kautta hahmottuu mieltymyksemme laulajien olemukseen. Makuja on monia ja makuasioista ei sovi kiistellä, mutta mikä sen herkullisempaa.
Suosikkilaulajiini kuuluvan Elvis Presleyn lataus oli aikoinaan niin käsittämätöntä monille, että huomio kiinnittyi herran lantioon: Elvis the Pelvis! Oikeaan osuivat, koko kroppa miehen laulaessa resonoi ja mitä alempaa voima lähtee, sitä rock’n rollimpaa se on.
Elvis on ikoni, jonka kuvaa myös Morrissey monesti lainaa, vaikkakin hänen selityksensä kaikenvoipasta kaihosta on hieman analysoivampaa miehen sanomisen täyttyessä oivaltavista verbaaleista letkautuksista.
”Something is squeezing my skull”,on avausraidan nimi- onko vanne kiristänyt päätäsi, kysyi aikoinaan myös puolustusvoimain ”palikkatesti”. Tästä on hyvä jatkaa.
3 kommenttia artikkeliin “Morrisseyn laulu on kauheaa!”
Kommentoi
Radio Helsinki Player
Shoutbox
Virhe
Taisit tulvia. 1 viesti/minuutti.
Viestisi lähti matkaan.
Radio Helsinki Videot
- Herra Ylppö kirjoitti uuden levyn kappaleet vereslihalla ja nopeasti
- Miksi sota on in?
- Kari Peitsamo kertoo uuden Road Hogs yhtyeensä synnystä
- Miten Tomi Björck päätyi Master Chef -tuomariksi?
- Samuli Putro kaipaa festareille
- Kaikki videot
Soittolistat
Viikon valiolevy
Viikon aamulevy
Radio Helsingissä seuraavaksi
- Helsingin aamuradio ja Harri
- Helsingin aamuradio ja Pauliina
- Norsuradio
- Helsingin Henki
- Valiojoukko
- Rakkaudesta
- Divari
- Iltasoitto
» Katso päivän ohjelmat
» Katso viikon ohjelmakartta
Radio Helsingissä tapahtuu
Ma 6.2. klo 16 vieraana First Aid Kit
Ti 7.2. klo 17 vieraana Stam1na
To 9.2. klo 17 vieraina trumpetisti Jukka Eskola ja saksofonisti Mikko Innanen
Ti 14.2. klo 17 vieraana Rita Lovely & The Soultwisters
Pe 17.2. klo 14 vieraana Aino Venna
La 18.2. klo 12 vieraana ohjaaja Aku Louhimies
Ke 22.2. klo 17 vieraana Pariisin Kevät
To 23.2. klo 17 vieraana Husky Rescue
Radio Helsinki podcastit
- Tukevasti Ilmassa 6.2.2012
Tuomas Nevanlinna ja Jukka Relander keskustelevat presidentinvaaleista.
(75min, 37mb)
- Helsingin Henki 3.2.2012
Anna Laineen vieraana K-X-P:n Timo Kaukolampi.
(13min, 6mb)
- Helsingin aamuradio ja Harri 3.2.2012
Harri Niemen ja Tuuli Hongiston vieraana Hulluna Saraan -elokuvassa näyttelevä Jussi Nikkilä.
(15min, 7mb)
- Musaneuvosto 2.2.2012
Musaneuvostossa keskustellaan autotunekulttuurista. Markus Nordenstrengin vieraina ovat laulaja Janna Hurmerinta, äänittäjä Tommi Vainikainen ja Nyt-liitteen Otto Talvio.
(43min, 21mb)
- Valiojoukko 1.2.2012
Uuge Kojolan vieraana Tundramatiks.
(17min, 8mb)
- Kaikki podcastit
Videot
- Jyväskylän Talwiajot järjestettiin lauantaina 4.2. jo 39. kerran. Pakkaslukemat laskivat 110 kilometrin ajoreitin varrella hurjimmillaan -32 asteeseen. Arktista rämäpäisyyttä nähtiin 160 autokunnan verran. Mukana oli myös pari moottoripyörää. Vanhin mukana olleista autoista oli vuosimallia 1925.
- Uusi Beetle on hauskan erinäköinen. Edellismallia pystympi tuulilasi muistuttaa alkuperäisestä Kuplasta. Tammikuussa 2012 tarjolle tuleva Beetle on edeltäjäänsä matalampi, leveämpi ja pitempi. Toimittaja Marko Jokela
- Monipuolinen Toyota Yaris sopii yhtä hyvin kaupunkiin kuin maantielle. Toimittaja Timo Turkula
Nyt
- Mitä Franzenialle pitäisi tehdä?
- Aamutoimi: Auta senioria somessa
- Autoilumusiikin ei tarvitse olla amispoppia
- Alko juhlii kymmenen pienpanimo-oluen voimin
- Katso: Eleanor O’Hara ylevöittää Nurse Jackien hahmokaartin

Fani
16.2.2009, 15:38Siinä kävisi kuitenkin niin, että kun seksistä seuraava voihkinta olisi musiikkia korvilleni, niin en kuulisi sitäkään… Aivan musertava tappio kumman tahansa valitsisi… Pakon edessä pitäisin musiikin…
Vesa
17.2.2009, 9:57Musiikki on seksiä. Televisio välittää meille sitä toista puolta ihan tarpeeksi. Seksi esiin.
Kiitos muuten Njassa kun soitit näitä vanhoja Bowieita ja Waitseja.
Terveisin vanha tuttavasi Vesa Musiikki-Fazerilta.
Juuso
15.11.2009, 15:12Siis Morrissey:n laulu on parasta!! sen sijaan esim.ton uuden levyn soundit on ihan paskat ja bändi on ihan paska.. livenä myös.. mutta Morrissey osaa laulaa levyllä ja livenä ja karismaa löytyy.. mutta mistä löytys bändi taustalle.. lähtisköhän Cats on fire tausta bändiks äijälle?