Deadwood – Omien ajatusten vankina (Day 67 7.12.)
Julkaistu 16.12.2009, 10:43, Around the world in 80 days (in a few new ways).”Tähän mennessä Mr.Foggin rahat olivat aina auttaneet selvittämään esteet. Tällä kertaa niistä ei näyttänyt olevan apua.”
Noin kahdeksan maissa aamulla oli herätys eikä vieläkään maistunut mikään joten vesilinjalla mentiin. Pääsin soittamaan puhelun ja onneksi Riikonen vastasi motellista, takuuni olisivat 500$ jotka maksamalla pääsisin pois putkasta odottamaan oikeudenistuntoa joka nyt siis oli määrätty keskiviikolle yhdeksäs joulukuuta eli kahden päivän päähän.
Parin tunnin päästä oltiin pihalla ja hakemassa autoa tuolta kolmen mailin päästä jotta Riikonen pääsisi jatkamaan matkaa eli ajamaan autoa etiäpäin koska aikataulu piti silti pitää. Iltapäivästä siis tiemme erosivat ja seuraavasta kohtaamisesta ei vielä ollut tietoa, ehkä parin päivän päästä, ehkä viikon päästä tai myöhemmin.
Koko päivä meni makaillessa motellissa, huoneesta en poistunut kertaakaan, vieläkään ei ole mitään pystynyt syömään eikä kyllä nukkumaankaan kun koko ajan kuumottaa tuo tuleva oikeudenkäynti, sen seuraukset ja se milloin ja miten sitten pääsen pois täältä jumalanhylkäämästä pikkukaupungista keskeltä vuoria. Ei kai auta kuin odottaa ja polttaa sadaskuudeskymmenes savuke putkeen. Että ihminen voi olla tyhmä.
Toisaalla: Interstate-90 / Deadwood (SD) – Murdo (SD)
Onko pimeässä ajamisessa mitään järkeä, no ei. Jotenkin rupeaa miettimään kun tuijottaa tietä, miksi ihmeessä ottaa tällainen tiukka aikataulu matkaamiseen. Kerkiäähän ja pystyy näkemään paljon asioita ja ollaan kieltämättä nähtykin vaikka mitä. Kuitenkin mekin ja monet valitsevat matka kohteikseen sellaisia asioita jotka ovat entuudestaan tuttuja ja joista on nähty kuvia.
Kuitenkin pimeässä pistää mietiimään, miksi valitsemme juuri ne tutut kohteet emmekä vain lähde jonnekkin? Luultavasti tälläiseen ajatteluun vaikuttaa voimakkaasti kun huoltsikalla saa kuulla mitä missasin Badlandsin luonnonpuiston lisäksi (www.incredible-metal.com).
Musiikkini tänään - osiossa kyselemme paikallisilta viimeksi pyörinyttä tai henkilön tämän hetken kuunnelluinta - levyä, artistia tai muuta musiikkikanavaa.
Minun paikkani – osiossa tiedustelemme paikallisilta mika on kyseessa olevan kaupungin paras paikka heidan mielestaan ja pyrimme parhaamme mukaan myos paasta kaymaan kyseisessa spotissa oli se sitten kaupungin osa, puisto, baari, museo tai mika tahansa kohde.
Lisää kuvia matkalta näet täältä.
Kommentoi
Radio Helsinki Player
Shoutbox
Virhe
Taisit tulvia. 1 viesti/minuutti.
Viestisi lähti matkaan.
Radio Helsinki Videot
- Stam1na julkaisi uuden levyn
- Herra Ylppö kirjoitti uuden levyn kappaleet vereslihalla ja nopeasti
- Miksi sota on in?
- Kari Peitsamo kertoo uuden Road Hogs yhtyeensä synnystä
- Miten Tomi Björck päätyi Master Chef -tuomariksi?
- Kaikki videot
Soittolistat
Viikon valiolevy
Viikon aamulevy
Radio Helsingissä seuraavaksi
- Helsingin aamuradio ja Harri
- Helsingin aamuradio ja Pauliina
- Musaneuvosto
- Helsingin Henki
- Valiojoukko
- 8 ½
- Uusi Aalto
- Iltasoitto
» Katso päivän ohjelmat
» Katso viikon ohjelmakartta
Radio Helsingissä tapahtuu
To 9.2. klo 17 vieraina trumpetisti Jukka Eskola ja saksofonisti Mikko Innanen
Pe 10.2. klo 8:35 vieraana näyttelijä Amanda Pilke
Su 12.2. klo 14 vieraana Risto Nevanlinna
Su 12.2. klo 16-18 vieraana muusikko Kalevi Louhivuori
Ti 14.2. klo 17 vieraana Rita Lovely & The Soultwisters
Pe 17.2. klo 8:35 vieraana Hannele Lauri
Pe 17.2. klo 14 vieraana Aino Venna
La 18.2. klo 12 vieraana ohjaaja Aku Louhimies
Su 19.2. klo 16-18 vieraana Mirel Wagner
Ke 22.2. klo 17 vieraana Pariisin Kevät
Radio Helsinki podcastit
- Kyselytunti 8.2.2012
Anna Laineen ja Ville Blåfieldin vieraana on ravintoloitsija ja keittokirjailija Sikke Sumari.
(41min, 19mb)
- Valiojoukko 7.2.2012
Njassan vieraana Stam1nan Antti Hyyrynen ja Pekka Olkkonen.
(27min, 13mb)
- Norsuradio 7.2.2012
Norsuradiossa vedetään kasaan käydyt presidentinvaalit. Mikä muuttui Suomessa? Onko vihreät vaalien todellinen voittaja? Esa Mäkisen vieraina ovat vihreiden ja kokoomuksen nuorisojärjestöjen Inka Venetvaara ja Akseli Hakala.
(37min, 17mb)
- Valiojoukko 6.2.2012
Njassan vieraana First Aid Kitin Klara.
(16min, 7mb)
- Tukevasti Ilmassa 6.2.2012
Tuomas Nevanlinna ja Jukka Relander keskustelevat presidentinvaaleista.
(75min, 37mb)
- Kaikki podcastit
Videot
- Jyväskylän Talwiajot järjestettiin lauantaina 4.2. jo 39. kerran. Pakkaslukemat laskivat 110 kilometrin ajoreitin varrella hurjimmillaan -32 asteeseen. Arktista rämäpäisyyttä nähtiin 160 autokunnan verran. Mukana oli myös pari moottoripyörää. Vanhin mukana olleista autoista oli vuosimallia 1925.
- Uusi Beetle on hauskan erinäköinen. Edellismallia pystympi tuulilasi muistuttaa alkuperäisestä Kuplasta. Tammikuussa 2012 tarjolle tuleva Beetle on edeltäjäänsä matalampi, leveämpi ja pitempi. Toimittaja Marko Jokela
- Monipuolinen Toyota Yaris sopii yhtä hyvin kaupunkiin kuin maantielle. Toimittaja Timo Turkula
Nyt
- Aamutoimi: Käy kaljalla kieltolain kumoamisen kunniaksi
- Leiki hetki Zooey Deschanelin kanssa
- Timbaland ja Missy Elliott julkaisevat uudet albumit kesäkuussa
- Ämpäripää tarttui hittibiiseihin: Tältä kuulostaa Frontside Saulie
- Jazzia ja soulia yhdistelevä klubi muuttaa Kuudennelta linjalta Bassmentiin
